Obsedantno-kompulzívna porucha

nicoll_et_
12. júl 2024

Ahojte keď máte niekto skúsenosti s niečím podobným poraďte prosím. Nemám diagnostikovanu ocd ale myslím že ju mám. Asi pred dvomi mesiacmi mi zomrela teta a jak som ju videla vystavenú všetko sa zhoršilo. mám diagnostikovanu depresiu a poruchu osobnosti a beriem paretin a večer tiapridal. Vždy som mala občas také nutkave myšlienky a rituály niečo urobiť viackrát lebo sa stane niečo zlé ale teraz mám také myšlienky že čo ak ublížim svojej babke a dedkovi že zoberiem nožík a im ublížim.. nikdy som také nemala a bývam s nimi už 10 rokov a ľúbim ich najviac na svete. Je to niečo z čoho mám najväčší strach a nikdy by som im neublížila ale napadá ma to a som z toho strašne nervózna. Nechcem mať také myšlienky a veľmi sa kôli tomu trápim. Prosím poraďte čo mám robiť.

msnesquik
12. júl 2024

@nicoll_et_ ja mam ocd a toto mi nepripada ako ocd teda...asi by som sa s tym zverila terapeutovi

ivusa1516
12. júl 2024

@msnesquik presne toto je úplne niečo iné a odost za vážnejšie

maca1984
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
1gramofon
12. júl 2024

Práveže to môže byť ocd, agresívne nutkave myslienky, s ktorými autorka nemusí súhlasiť a aby ich odohnala tak spraví nejaký rituál. Ak sa nemýlim, tak je to jedna z foriem ocd. Nespadá tam len najznámejšie kontrolovanie, upratovanie...
Ja sa môžem mýliť a nemusím, lepšie je to povedať niekomu kto to študoval

nicoll_et_
autor
12. júl 2024

@msnesquik zverila som sa psychológovi a ten povedal že to je OCD. Tak neviem no len je to nepríjemné

xylofonka
14. júl 2024

@nicoll_et_ ja mám OCD a áno, okrem iného sa prejavuje aj takto. Musíš však mať na pamäti, že myšlienka je iba myšlienka, a nikdy ta nedonuti k skutočnému činu - teda takáto OCD myšlienka. Mne každý deň behá hlavou tisíc hrozných veci, ale viem, že sa nestanú.

nicoll_et_
autor
14. júl 2024

@xylofonka ďakujem 🙂 a prejde to vôbec niekedy či je to doživotné ochorenie?

xylofonka
16. júl 2024

@nicoll_et_ myslím, že to je doživotná porucha, s ktorou sa ale dá pracovať.

marosbotlik
27. aug 2024

Kto sa trapi s vtieravymi myslienkami?pokeca niekto?

marosbotlik
27. aug 2024

@xylofonka ahoj trapim sa z ocd. Mas niake skusenosti?

xylofonka
27. aug 2024

@marosbotlik áno, mám OCD už od puberty