Obsedantno-kompulzívna porucha

martin1414
22. aug 2023

tak ja mam OCD uz asi 2 roky a take že velmi silne a tato choroba ma v daktorych dnoch totalne niči dokonca som uz bol aj hospitalizovany na psychgiatrii pretoze som mal aj niekolko hodinove stavy a mal som pocit uz ze sa zblaznim dokonca mi davali aj elektrošoky a ked som prišiel domov tak sa mi to všetko vratilo ale potom som pozeral na nete čo vlastne ocd je a ja som to uz vedel davno len som chcel vediet ci ma dakto aj take ocd ako mam ja preto ze som našiel len take lahke stavy ze si ludia vela umyvaju ruky a opakjuju niektore činnosti aby sa im ulavilo to mam aj ja ale mam este omnoho horsie stavy ktore dakedy ani neviem či su este ocd alebo nie lebo to je nieco strašne tak začnem od tych lakšich stavou napriklad ked idem po schodoch tak mi to trva strasne dlho lebo si musim v hlavne povedat rozne slova ked po nich idem a potom prestupovat na tych schodoch dlhe minuty a ked to spravim zle alebo neuspokojuco tak to mozem robit znova a cely som uz s toho spoteny a toci sa mi hlava a tie schody bol len priklad aj ked realny ale taketo stavy mam pri akejkolvek činnosti a neskutocne ma to štve velmi ale teraz prejdem k tym horsim stavom a to je to ze mi to ocd uz davno zacalo liest aj do reči no skratka ma to obmedzuje rozpravat a normalne vyslovovat rozne vety a to je to najhorsie proste to je tak ze mne vo vetach zacalo vadit strasne vela veci napriklad ked sa opakuju slova z rovnakym začiatočnym pismenom za sebou alebo ked je čislo vo vete hlavne neparne čislo tak mi to vadi lebo mne robia dobre parne čisla ale vo vetach nema rad žiadne čisla alabo ked je slovo ktore mi evokuje nieco zle aj ked je to nieje mozno nič zle ale ja to mam z niecim zlym spojene tak ma to štve alebo ked veta začina tym istym slovom ktorym aj konci tak mam neskutocne stavy kym tu vetu poviem musim tu vetu uplne prerobit v hlave kym tam nič s toho čo mi vadi nebude a je toho este viac a tie stavy ako tu vetu musim prerobit ja hruoza musim si opakovat v hlavne aj tu nespravnu vetu 2 alebo viac krat a potom tu spravnu vetu a znova dookola musim popritom este aj počitat dychanie hlavne parny počet kratsa musim nadychnu kym budem v tom stave pokračovat a proste tie vety si uz dakeday nejdem ani zapamatat ake su dlhe alebo zabudnem tie veci čo som v nich upravil a potom sa tie stavy predlžuju a ked niesom spokojny s tym stavom tak to vsetko zas musim robit odznova a kludne si 2 vety v hlavne vravym roznymi sposobmi aj 2 hodiny a nemozem počas toho nič ine robit lebo keby dačo počas toho spravim čoilen sa postavym napriklad tak sa mi tie stavy rataju ako neplatne a. mozem to robit odznova a je to neskutocne unavne ked som nahodou v spoločnosti kde tie stavy nemozem mat lebo neviem čo by si o mne ludia pomysleli ale tym padom všetky tie stavy budem mat doma ked pridem a polku dna potom vravim tie vety aspon ktore si pamatam ze som vravel tak ich musim takymto sposobom potom vraviert sam sebe a opravovat ich aby mi nevadili vobedz a proste vravym kym ja tie moje stavy dokončim a tie vety si usporiadam v hlavne tak prejde aj par hodin a potopm zase znova dalsie vety čo pridu a ja sa s toho uz idem zblaznit a taketo silne stavy s tymito vetami mam uz asi rok a neviem sa toho zbavit a je to neskutocne tažke dakedy mam chut sa uz zabit lebo nevidim ine vychodisko takze proste neviem čo mam s tymito mojimi stavmi robit proste vobedz a bol by som rad keby sa k tymto mojim stavom dakdo vyjadril a možno skusi najst riesenie lebo ja uz neviem čo dalej proste velmi

3009
22. aug 2023

@martin1414 chodíš k nejakému psychológovi na terapie?

martin1414
autor
22. aug 2023

ano chodil som ale neppomahalo mi to skor. zhoršovalo lebo už len ta samotna cesta tam mi robila obrovky problem napriklad nastupit do autobusu a pytat si listok ked som si ten listok vypital tak som cely čas ako som šiel na terapiu vhlaven len tu vetu riešil a este rozn stavy okolo toho a ked som uz bol na tej terapii tak všetky ulohy alebo rady čo mi davala terapeutka tak ja som ich nemehol robit lebo aj v nich som si spravil stavy a obrovbske stavy som mal aj s toho ked som musel pred nou rozpravat lebo ja mam este k tomu aj ilnu socialnu fobiu ale to mi až tak nevadi ale proste tie vety čo som jej vravel tak som celu cestu domov opakoval a ukončoval a este horsie bolo ked so jej zabudol dačo dolezite povedat tak som mal potom strasneho chrobakav hlave ze som jejto nepovedal a nrmohol som na nič ine myliet vobedz a mal som strasne uskosti a nemohol som potom ani dalej žit spokojne lebo mi v tom braniil ten chrobak v hlave s toho že som jej dačo zabudol povedat vlastne a uplne zle to bolo neskutocne som vzdy s tade prisiel domov vyčerpany takze neviem ako dalej vobedz

3009
22. aug 2023

@martin1414 veď ak máš ísť psychologičke tak si dopredu napíš na papier čo jej chceš povedať a určite ti to pomôže.

martin1414
autor
22. aug 2023

no ja som už všeličo. skušal ale nepomohlo to aj lieky čo beriem tak mi vobedz nepomahaju iba som s nich strasne pribral velmi

pribinak
22. aug 2023

@martin1414 kedy si bol naposledy u psychiatra?

martin1414
autor
22. aug 2023

Tak teraz chodim uz len na kontroly ku psychiatrovi tak raz za 2 mesiace najblizsie idem v septembri na kontrolu viete

pribinak
22. aug 2023

@martin1414 treba mu povedať že ti je horšie, možno zvážiť znovu hospitalizáciu

martin1414
autor
22. aug 2023

Ale akože mne sa to uz zlepsilo sam som si musel pomoct len mam aj ine stavy ktore ma trapia a hlavne som chcel vediet či ma este dakdo taketo ocd ako som mal ja lebo to bolo peklo a nikde som nič podobne zatial nenašiel proste vobedz

pink_lady
22. aug 2023

Vygoogli si vsetko o OCD od dr Praska...pripadne kontrakt priamo naneho. Je to cesky lekar, v OCD terapii top. Ma knizky, videa na youtube...

petronelag
22. aug 2023

Ja by som povedala, že si treba všetky problémy a stavy napísať a dať to psychiatrovi, to vyžaduje nejaké lieky alebo aj pozorovanie v nemocnici.

martin1414
autor
24. aug 2023

no proste tie moje stavy s tymi vetami uz celkom zvladam pisem si ich do poznamok v mobile tie vety a tak ich len prečitam a sta zmizne a mam samozrejme este take ukončovacie vety ktore si poviem po tychto stavoch a tie vety sa menia od toho čo zrovna preživam a čo mi robi radost takze to je uz v pohode vies ale ja mam teraz skor iny problem a ten ma neskutocne trapy a riesime to uz vsetci v rodine a ja som si pre to minule uz chcel aj podrezat žily a to to ze proste som si kupil taku moju vysnivanu vec to je jedno aku ale bola dost draha alebo poviem to boli to reprodoktory velmi kvalitne ja som taky audiofil vies no ale ako som si ich kupil tak najskor to bolo vsetko super ale ked som ich pustil mojmu otcovi ktory to tiez ma rad tak sa mu to velmi pacilo ale v tom nebol ten problem to bolo dobre ale v ten den sa moja mama z priatelom pohadali a celkovo bola taka zla atmosfera doma strasne a to je ten problem že mam tie reproduktory spojene s touto zlou situaciou a neviem to od toho oddelit a uplne mi to niči život lebo to malo byt to najlepsie čo budem mat a proste ja viem pride vam to ako blbost ale to je to moje ocd tiez že ked sa mi dačo nepaci tak to zopakujem ale tu je ten problem že toto sa neda zopakovat uz som ich kupil uz ich moj oco pocul a čas sa neda vratit spat a ja uz asi 2 mesiace žijem s tymto pocitom že vsetko je zle preto že sa mama vtedy z priatelom pohadala aj ked uz su spolu v pohode ale pohadali sa zrovna v tedy a to ma stve keby sa pohadaju iny den vsetko by bolo super ale takto ma to neskutocne stve a stale to mam v hlavne ako chrobaka v hlave a neveim uz s tym žit proste skusal som uz rozne veci aj znova zavolat oca aby ich znova pocul aby to bolo akoze prvy krat ale nepomohlo to len na chvilu a stale ma to dalej štve a nemozem byt preto stastny z ničoho čo teraz robim a čo ma predtym bavilo lebo mi tam toto vadi ja uz som tak zufali s toho že som dal tie reproduktory na bazoš ze ich predam ze proste kupim ine a začnem odzvona lebo ja uz neviem ale nik ich zatial nechce a iba sa trapim velmi a neviem co dalej lebo toto je neviriesitelny stav lebo čas nemozem vratit a preto je to take vazne a musim s tym žit a nevladzem uz vobedz a ako vidim tento stav ma ani po čase neprestal trapit takze neviem čo s tym mam robit proste vobedz

petronelag
24. aug 2023

Keď toto tak čítam, tak by som povedala, že si asi dieťa z rozvedenej rodiny a máš v sebe to, čo majú deti po rozvode rodičov, nemajú takú stabilitu, prežili to dusno a rozoberajú takéto nepodstatné situácie.
Bežný človek by si nespájal nákup reproduktorov, s tým, že sa mama s priateľov pohádali, asi to nebolo prvý a ani posledný krát.
Reproduktory sú v poriadku a ako žije mama sa nedá zmeniť.
Ty by si sa mal venovať svojej práci, nájsť si svojich priateľov a priateľku.
Možno by bolo dobre si nájsť skúseného terapeuta a s ním toto rozoberať, niektorí sú skúsení a vyznajú sa v tom.

marosbotlik
6. júl 2024

@martin1414 Ahoj ako sa ti dari s mislienkami. Mam to podobne. Popises so mnou?