Obezita - váš názor na odborné názory

ice8
29. jún 2023

Caute, hovori sa, ze obezita je uplne normalna, netreba sa za nu ani hanbit, ani s nou bojovat, lebo je to genetika, ani zdrava strava, ani pohyb (cvicenie) nepomozu. Mozno skor uskodia? Psychicky? Neviem co si o tom mysliet, no.

Zdroj:
https://www.foxnews.com/media/biden-admin-exper...
https://www.dailymail.co.uk/health/article-1167...

Vsimnite si na druhom linku, radia, aby sme jedli co mozno najviac obilnin (cestoviny, cerealie, spracovane produkty) (takzvana potravinova pyramida)

Aky je vas nazor? VAS nazor na toto? Je normalne, aby "experti" sirili taketo "odborne" "nazory" ? 🙂 Lebo ona je člen poradného výboru pre výživové smernice pre rok 2025 pri USDA pod vedením Bidenovej administratívy.
Z wiki Fatima Cody Stanford MD, MPH, MPA, FAAP, FACP, FTOS je americká lekárka, internistka a pediatrička zaoberajúca sa obezitou a docentkou medicíny a pediatrie na Harvard Medical School. Je jednou z najcitovanejších vedcov v oblasti obezity.

klarissa25
29. jún 2023

Keď niekto chce schudnúť je jedno ci ma nejakú diagnózu alebo aj viac...vždy sa to dá nastaviť tak aby to šlo. Dôležité je to slovo "chce" určite nie je obezita zdravá

h2
29. jún 2023

Môj názor je, že možno stavba tela, alebo rozloženie tuku, je genetika. Ale nie obezita, ako taká. A že je zdraviu škodlivá, o tom hádam nemusíme vôbec polemizovať. Okrem iného znižuje aj kvalitu života.

sense
29. jún 2023

Súhlasím s @h2 stavba tela a to kam sa bude ukladať viac tuk je možno geneticky dane ale obezita nie.
Ale tak Američania musia použiť nejaký "alibizmus" nkedze viac ako polovica národa je obéznych.

estellas
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maranta_leuconeura
29. jún 2023

Myslim si o tom tolko, ze sa vzdy najde vystudovany odbornik, ktory je napriek ziskaniu titulu mimo. Vid Bukovsky. Preto nazor jedneho odbornika nic neznamena, dolezity je konsenzus v odbornej spolocnosti a vedecke dokazy. A tie hovoria presny opak

zeldia
29. jún 2023

Politici toho nakecaju. A pre nás plebs podľa mňa ak ma človek pri výške 170-180 cm do 100 kg je to ešte v norme. Váhu nad treba riesit, lebo sa ten človek nezmesti nikam, problém v nemocnici, lietadle atd. V ekonomicky vyspelých krajinách ide u každého o celoživotný boj s kilami. Žerieme veľa hýbeme sa malo - toto nie je genetika.

76california
29. jún 2023

tip na knihu - pre mňa game changer:

Glukózová revolúcia

mandzula
29. jún 2023

Mne staci, ked vidim, ako mnohi obezni funia a nevedia si uz sami pomaly ani zaviazat snurky. Staci zdravy rozum, netreba ani nazor "odbornikov" a je jasne, aka je obezita "fajn".
A, samozrejme, treba jest to, na com sa vie vyrobca a zvysok retazca najviac nabalit. Ked vidim reklamy na "zdrave" cerealie plne cukru a tuku, vrazdila by som. Alebo cukriky s vitaminmi. A matky bez aspon zakladneho povedomia o makronutrientoch kupuju ako dive, ved to odporuca aj sama supermatka Cirova.

simca06022011
29. jún 2023

na obezitu v rodinach ma podla mna vplyv zivotosprava, naucena. Napapkaj sa moj, malo papkas, daj si este, nedojedol si... a zrat a zrat a zrat.. zijem s takym chlapom, vcera prisiel s textom kde autor pise, ze obed je dolezitejsi ako cokolvek na svete, ako rodina, milenka, praca.. kto neobeduje je ani neviem co. PROSTE jedlo na prvom mieste. A z toho je obezita. V kombinacii so stresom, narocnou pracou = nedostatkom pohybu je to priama cesta. U nas v rodine nie su obezny ludia v poslednych 2 generaciach, lebo jedlo sa u nas neriesi (a teraz si viete predstavit tie konflikty v mojej domacnosti 1. a 2. typ sa stretli), proste jeme, pravidelne, kolko potrebujeme, ked nie tak nie.. Obzerstvo je proste obzerstvo, pre niekoho pri nasom vydaji energie je obzerstvo aj 3 chodovy obed. Vidno to, ze ked som sa snazila nehadat, vyjedla som sa poriadne, funguje len intermitent fasting na mna viditelne, cize NEJEST.
S pyramidami potravin, odporucanim jedal, vylucovanim zloziek jedla nesuhlasim dlhodobo. Kazdy zlozka ma svoju funkciu a dolezitost, neda sa jest iba to alebo hento a koho by bavil zivot keby si nemohol dat co ma rad? AJ spokojnost je v zivote dolezita, dieta prisna je tiez len stres. A to tiez neprospieva a nevedie to podla mna k trvalej stihlej postave.
Obezita nie je zdrava, hanbit sa netreba, treba nieco s tym robit. Cez vikend som bola na kupalisku v HU, velkom... a jedine stihle zeny boli vacsinou nad 50-55 rokov a dochodkyne a zopar malych dievcatiek, tak kam to spejeme? Fakt co mlade baby, dokonca rovesnicky mojej dcery, doslova tucnucke, ona ma este aj spoluziacky, ktore nezabehnu cez ihrisko, trasie sa im vsetko vsade (O sebe nehovorim, na hanbu som :D ale netvarim sa, ze je to v poriadku). Potom festival do nosi... faldy z kazdej strany v obtiahnutych minisatach, croptopoch... vsade stanky s jedlom, pitim? akym presladene, premastene. Ziadne sporty na kupalisku, nikto nehra volejbal, nikto tam nic nerobi.. sedia v bazenoch ako hrosiky... zajedia langosom.

Cize tieto reci o tom aka je vlastne obezita ok, mi pridu ako "ukludnenie spolocnosti", zalepit oci, neriesit, pripadne mozno na zmiernenie nejakej diskriminacie...

tanyan
29. jún 2023

To bude asi návod ako "vypestovať" spokojné obyvateľstvo závislé na farmaceutickom priemysle v dôsledku následkov obezity (psychických aj fyzických). Vojna asi nevynáša dosť. ☹
Ja som sa minule zamýšľala nad cukrovkou a tým, že pri cukrovkárskej diéte sa sledujú iba sacharidové jednotky bez ohľadu na kalorickú hodnotu. Napriek tomu, že nie som zástanca života podľa kalorických tabuliek, tak nie som schopná porozumieť ako môžu ignorovať kalórie. Našťastie nemám ani len v blízkej rodine takýto problém, ale videla som to v NEDU v Ľubochni na detskom oddelení.

missviolet
29. jún 2023

ako niekto, kto bol morbidne obezny s diagnozou, co stazuje chudnutie - do urcitej miery je ukladanie tuku genetika (rozmiestnenie, kde najviac vidno pribratie, kde sa tuk drzi najdlhsie), takisto konstituciu kostry neovplyvnime - ja mam fakt siroke plecia, si pripadam jak drevorubacka, ale samotna obezita sa zdravym zivotnym stylom regulovat da aj napriek diagnoze. Hodnotna strava a dostatocny pohyb cloveka dostane z obezity, aj ked v nej bol dlho (ja 10r). Ale myslim, ze limit tam je - mna by asi do hladomorne museli zavriet, aby som mala xs ci s. mam 175cm a ako som spominala, fakt siroke plecia, doslova tie kosti, hrube clenky - na rontgene mi povedali, ze aku hrobociznu kost mam (aj vyhoda, lebo sa ani ori riadnom pade nezlomila). cize - genetika zariadila, ze nikdy nebudem utla. ale - obezita sa regulovat da, aby clovek bol vo viac menej primeranej vahe k svojej vyske, konstitucii. nie som zastancom konzumacie sladkych cerealii a pod, to je fakt zle, vela cukru, velmi zla vyzivjva hodnota, brutalne vela kalorii...

ckocka
29. jún 2023

Tak si vyber iných odborníkov ktorých budeš sledovať.

kvetinka75
29. jún 2023

myslím, že treba používať zdravý sedliacky rozum a logiku a nie bezducho sa riadiť radami rôznych odborníkov. Obézny človek nie je obézny kvôli genetike - môže mať hrubšie lýtka, stehná, geneticky to má dané ale ak má nadváhu 50 kg , tak je alibistické zvaľovať to na genetiku. Ale treba asi nájsť ,, vinníka,, , ktorý môže za nárast obéznych ľudí. Každému normálnemu človeku je jasné, že obezita môže za kvantum chorôb, tak neviem, prečo by som ju mala podporovať. Dôležitá je striedmosť, a hlavne, každý by si mal na sebe odsledovať čo mu vadí a čo nie. Je rozdiel ak má človek 5-10 kg nadváhy alebo ,,robusnú,, pevnú postavu a rozdiel ak má 50 kg na vyše a láduje sa všetkým možným.

simca06022011
29. jún 2023

@mandzula no inak s tymto sa doma tazko bojuje, cerealie... pubertaci si to kupuju uz sami, a proste ako im to vyhovoris? skusala som priklady, vysvetlenie... co to obsahuje, z coho sa to vyraba, co si daj radsej miesto toho... ale bez uspechu... tak ako vplyvat na deti co jedia mimo dom? Ja to nekupim, ona si kupi, donesie, alebo dostane od kamosiek.. bezne deti chipsy, kola - cestou do skoly kupia a ide to po triede... na tu kolu mam specialne alergiu, nechapem, ktory kompletny vzdelany rodic bude deti nalievat od 6-7r tymito napojmi a dovoli im to.

kvetinka75
29. jún 2023

@simca06022011 presne tak. Veľa ľudí to zvaľuje na genetiku ale keď pozerám okolo seba, čo konzumujú ľudia - langoše, hamburgery, pizza, mastné , ťážké, bez pohybu. Čo iné sa potom dá čakať? + sladené nápoje, nejaká sladkosť medzi hlavnými jedlami.

kvetinka75
29. jún 2023

@simca06022011 tak mimo domu - to neovplyvníš, preto aspoň doma treba trošku dbať na stravu. Netvrdím že si nedáme pizzu, hamburger a pod. ale určite nie každý deň. Časom buď na to prídu alebo nie. Niekto nepriberie, iba si ničí zdravie a niekto na to príde neskôr, už keď začnú zdr.problémy. V puberte sa ťažko niečo takéto presadzuje

silvike
29. jún 2023

@ice8 A co by podla Teba akoze laika malo byt v tej baze potravinovej pyramidy ?

kvetinka75
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kvetinka75
29. jún 2023

@simca06022011 ja som bola kedysi za krkavčiu mater, lebo som dcére škôlkarke nedovolila bežne hranolky, kofolu a pod.

simca06022011
29. jún 2023

@kvetinka75 na bbc inak bola jedna relacia o fastfoodoch, kde sledovali ktore su najhorsie/najlepsie. Pizza z fastfoodu dopadla katastrofalne :D ja som to videla asi 3x, dceru som k tomu posadila a ta sa pizzy viac nedotkla. KEd tak si da porciu (tj trojuholnik, co malokto vie, vacsinou sa zje cela). Tam bolo vsetko merane, priechodnost ciev, zlozenie, tuky, cukry... a fakt pizza bola najhorsie na tom. Odvtedy len kura :D Inak my doma tiez navarime, napecieme, aj hambace robime, dokonca ich ma radsej ako kupene. ALE aj tak, musi to vonku v kuse jest.... nechapem :D

K tomu doma takto jest.. uz puberty, doma pomenej jedia, u nas je najhorsie to, ze ked jej aj doma nachystam, nech si vezme so sebou, tak mi to donesie naspat, alebo vobec nevezme... uz aj s cajom ma problem, aj s vodou z domu... opakuje to od spoluziacok, aj obed uz v skole zacala vynechavat.

domkakvet
29. jún 2023

@ice8 urcite je nieco aj genetika, priklad ked ma matka 120 kil a dieta v piatich rokoch 40 kil tak uz nikdy nebude uplne chude, ale moze s tym nieco urobit aby v dospelosti nemalo 120 kil ako jeho matka, moze mat 80 ale je jasne ze 50 uz mat nebude.

tykat
29. jún 2023

@simca06022011 btw ja tie deti aj chapem ...caj a voda z domu bol pre mna najvacsi grc, ked to odstalo vo flasi, no ble. Ked uz caj tak cerstvy a ked voda tak priamo z vodovodu. Deti by mali mat nonstop pristup k cerstvej pitnej vode.

kvetinka75
29. jún 2023

@simca06022011 toto veľmi neovplyvníš. Moja dcéra si až teraz v dospelosti začala viac dávať pozor na to, čo zje. Ja tiež nie som 100%ná v strave. Dnes som zládovala polku čokolády 😂 ale tej svojej ,,zdravej,, čo môžem bez mlieka. Ale snažím sa každý deň zelenina, ovocie, strukoviny.ryby a pod. Striedam to. Spravím, kto si dá, dá si , kto nie, jeho vec. Keď dostanem chuť na slaninu, tak si usmažím ale dám si k tomu napr. kopu zeleniny. No chute sú chute, čo si budeme hovoriť. 😂 Ale snažím sa to nejako kompenzovať

kvetinka75
29. jún 2023

@domkakvet možno to nie je genetika ale životný štýl. Ak má matka 120 kg z prejedania sa, tak tých 40 kg má dieťa tiež zo stravy a bez pohybu predpokladám. Ak by sa nevyjedla, možno by mala 70 a dieťa tiež menej. Dedíme veľakrát návyky a tie vedú k mnohým problémom.

kvetinka75
29. jún 2023

@simca06022011 ja sledujem niekedy reláciu Továreň na jedlo a keď si uvedomím, čo všetko do toho ide, tak niektoré veci mi tak samé prestali chutiť.

mandzula
29. jún 2023

@simca06022011 ono je to aj o tom, ako si tie deti odmalicka "nastavis" - nemat tie veci doma, pravidelny stravovaci rezim, neriesit jedlom nudu, stres, kazde zaplakanie... Moja ma 16 a prisaham, ze si ani raz nekupila colu, chipsy, donut a spol. Lebo sa o tom vela rozpravame, chodime spolu cvicit, ukazujeme si v kalorickych tabulkach, kolko coho ma ktore jedlo. Ale zas to, ze deti maju obdobie chipsov, coly a spol., neznamena, ze to budu do seba tlacit cely zivot, ak maju doma osvetu, casom snad pochopia, ze to nie je cesta. Mnohi z nas v puberte fajcili, pili, no ako sme dospeli, pochopili sme, ze toto tahat do dospelackeho zivota nechceme.
A ak sa aj dieta napokon rozhodne vybrat sa cestou nezdravej stravy, majme aspon ciste svedomie, ze sme to chceli aspon nejako zvratit.

basullinka
29. jún 2023

1. Vplyv genetiky je pri obezite približne 5 %, môžeme mať predispozíciu na určitú stavbu tela, typ postavy, pripadne, či človek rýchlejšie alebo pomalšie pribera/chudne, ale určite za pneumatiku na bruchu, hlavne v oblasti žalúdka, nemôže len genetika. Je to o nezdravom stravovaní, nedostatku pohybu,spánku a veľkého množstva ultraspracovaných potravin, sladkých napojov. Mnoho ľudí už ma tak zdegenerovane chuťové bunky z cukru a soli, že nedokážu vnímať prirodzené chute zeleniny, ovocia napríklad.
2. Bohužiaľ, je evidentné, že je veľmi veľa obéznych ľudí a čo je horšie, tak sú to aj deti, ktoré si pestujú od detstva zle stravovacie návyky a málo pohybu, čo je veľký problém. Naviac, tieto deti budú mať tiež raz deti, a ak sa sami nespamätajú, tak týmto návykom naučia aj ich.
3. Potravinova pyramida je pre mnohých nutričných terapeutov už out, pretože nehovorí nič o tom ako si vykladať stravu, preto mnoho z nich odporúča riadiť sa princípom zdravého taniera. Ten v porovnaní s pyramídou pekne ukazuje, ako si vykladať jednotlivé pokrmy z hľadiska živín.

candii
29. jún 2023

@klarissa25 no tu ti musím oponovať pretože určite diagnózy a hlavne keď človek berie lieky tak mozu brániť chudnutiu. A chcieť môže koľko chce

simca06022011
29. jún 2023

@tykat ona caj bezne pije, aj doma ho robim 2l rano a pije sa normlane cele doobedie.. a vodu z vodovodu pit nebudu, lebo vraj je hnusna v skole. KEby to bolo, nemam problem... ale ako pisem, kupia sladke somariny... ice tea, kola, ... minuly tyzden brala limonadu, no lenze ked som videla ze tam nasype haldu cukru, a potom citron a predstavim si tie zuby ako to tahaju cely den... :D ovocnu limcu nie, ladovy caj z domu nie... mozno fakt ide o "imidz" ? aj ked napr. dnes tu spala jej kamoska a ona si v pohode dala nabalit vodu na desiatu, co moja kategoricky odmietla... Ak jej dam napr. 2eur na desiatu, kupi si icetea:D ked jej teda nedam, nabalim jej, nezje... a zozenie somariny od kamosiek, lebo predpokladam, ze hladna nie je.

@mandzula veci doma nemam a nastavene to mam dobre... a nezajeda doma ani nudu a ani stres. 99% tychto veci zje/vypije pocas dna mimo domu.. zase mne nerpide ok, od mala detom kaloricke tabulky vesat na noc a riesit veci co jedia stale, lebo tak urobime si aj doma hocico, nie len najzdravsie. Ale nie kazdy den.

@kvetinka75 ja to tiez tak mam, dame si na co mame chut.. len fakt tie fastfoody, a vody ma irituju... skace to z kazdej strany a tie deti su take okrepene z toho. Najhorsie ze im to chuti. A dzus? rano hadka pre to, ze ona vypije liter? ked jej pviem, nech si to aspon zriedi,t ak v ziadnom pripade...

nikpa
29. jún 2023

@klarissa25 ono zas nie je jedno akú diagnózu človek má a či vôbec o nej vie. Sestranica sa roky snažila schudnúť, cvičila, nejedla pečivo, sladké, dávala si robiť jedálničky a nikdy sa jej nepodarilo zhodiť viac ako pár kíl. Proste vždy bola taká pri sebe ako sa hovorí. Náhodou jej zistili problém so štítnou žľazou, keď začala brať lieky, po cca 2-3 mesiacoch som ju stretla a neverila som vlastným očiam. Výrazne schudla a bez väčšej námahy, museli jej pomôcť tie lieky na úpravu štítnej žľazy. A verím, že toto robia aj rôzne alergie a intolerancie na potraviny o ktorých ľudia nevedia.

kvetinka75
29. jún 2023

@candii toto treba riešiť s dietnou sestrou. Cesta sa dá nájsť. Človek nemusí byť ako prútik ale pár kg môže schudnúť. Nemusí mať nadváhu 30 kg.