Niekedy už nevládzem

26. sep 2022

Ahojte mám 22 rokov čakám babo byvam s rodicmi bohužiaľ s priateľom to nevyšlo …som s ním v kontakte ale necítim už M nemu nič tam bolo toho viac zákazy príkazy proste ak vo väzení ale doma to nemám o nič lepšie …stále sú tu hádky na dennom poriadku..nehovorím finančne mi dosť pomáhajú keďže som nemala nič …ale po psychickej stránke som vycerpana a bojim sa aké to bude keď budem mať malého v decembri mám termín mám ešte 2 mladších súrodencov 10 a 3 s malym pomáham až viac ako by sa malo 🙂 nemám svoj kľud svoju pohodu vlastne nič …do toho sa stále hádame 🙂 minule som uz tak plakala že som nevládala sa ani nadýchnuť…som vycerpana vôbec som si to takto nepredstavovala nemám kam ísť a z toho som najviac zúfalá ….vrátiť sa l bývalému je to iste pomaly akurát že by som mala väčší kľud …ale zas kontrolovanie…som uz na dne z tohto všetkého

nika3136
26. sep 2022

Otehotnela si, zivot k tebe nebol laskavy, ale v 22 nic nekonci. Pride na svet babatko a da ti novy dych, lebo prenho musis. Chod na to troska mudro, pretrp to s rodicmi, kym babo podrastie (aj ti ho postrazia a pod), ked bude vacsie, mozes zacat pracovat, osamostatnit sa - tahat to z vyplaty a vyzivneho. Kazdopadne rodicovstvo je velka obeta a kvoli babatku by som sa obetovala a hryzla si do jazyka

romanovic
26. sep 2022

Zial, ak byvas u rodicov, musis prijat ich pravidla. Ak sa ti to nepaci, osamostatni sa. Rodicia si to tiez urcite nepredstavovali tak, ze budu mat ma krku aj vnuca.

anjelicek26
26. sep 2022

Bohuzial situacia je aka je, rodicia maju doma tri deti - 22 rocnu, 10 a 3 rocne deti a pribudne im "stvrte" babatko v decembri, kedze ty nie si schopna sa o neho financne postarat...samozrejme, ze su nervy na oboch stranach, stres s buducnosti a tym spojene konflikty...stiesnene byvanie, partner nezajem... skus sa spojit s babkou, ci nemozes ist radsej k nej, predsalen tam je urcity odstup medzi vami a ziadne dve dalsie male deti... kamoska to tak vyriesila...babke vnucka doma velmi pomohla, prebrala varenie, nakupy, vypiplala si popri tom dcerku a ked nastupila do skolky jej mala, tak sa prestahovali do vlastneho, lebo sla do prace a uz to slo... hladaj taketo riesenie... a ex nech plati vyzivne na teba a dieta...

dzulli1980
26. sep 2022

A čo vlastne od rodičov čakáš? Prijali Ťa späť, finančne Ťa podporujú ... toto by mal robiť otec Tvojho dieťaťa ... nemáš 15, si dospelá ... chodíš do roboty? Zarábaš? ... keď Ti rodičia prekážajú, osamostatni sa, choď do podnájmu, nevyciciavaj ich.

syslik81
26. sep 2022

k byvalemu nechod.. doma zatni zuby a nehadaj sa .. rodicia to tiez nemaju lahke .. ked citis ze sa schyluje k hadke radsej odid do inej izby a ukludni sa .. neviem za o sa hadate ale iste sa da vsetko vyriesit .. treba si semtam zakusnut do jazyka.. obcas prijat ich rady -su isto dobre mienene aj ked totak necitis.. az male podrastie najdes si pracu nasetris pojdes do podnajmu ...

podmostom
26. sep 2022

Vydrž dievča. Začiatky s bábätkom bývajú ťažké, ale čaká ťa s nim aj veľa pekných chvíľ. Aj takých, keď budete spolu a preč od tvojich rodičov - na prechádzkach, na ihrisku s inými mamičkami, budeš mať nové zážitky, neboj, nemusíš byť len s nim doma zavretá s hádajúcimi sa rodicmi. Tie 2,3roky s babom ubehnu rýchlo a určite ti dobre padne keď ti s nim sem tam pomôžu. Takže ja už by som to nechala tak ako je. Si mladučká, malé podrastie, pôjde do škôlky, ty do práce a ty sa osamostatnis. Zatiaľ sa skús sústrediť na výhody ktoré ti prinesie bývanie s rodičmi. Skus ich aj počúvať, určite ta budú veľa poučovať, ale myslia to dobre. Nepripúšťaj si to ale úplne, mysli na bábo, ako sa budeš o neho starať, aké bude krásne.. Hlavne ze máte strechu nad hlavou, ostatné príde..

autor
26. sep 2022

Varím upratujem starám sa o malého 🙂 mama do roboty nechodí toez čiže sme spolu 24\7 🙂 nechodím nikde ani s kamoškami som len doma ..neviem čo viac 🙂

autor
26. sep 2022

Ďakujem všetkým za pekne odpovede 🙂

liljana
26. sep 2022

Nic len vydrzat. Deti by sa v 18tich mali odstahovat a zalozit si vlastny zivot. Ako dospela, cakajuca vlastne dieta si pre mamu starajucu sa o dalsie dve male deti zial starost navyse. A ked si prilis nerozumiete,... Nie nadarmo je tu postupnost. Skola, praca, byvanie, uspory, potom deti. Ked sa to narusi, tak treba improvizovat a improvizacia nebyva vzdy pohodova. Bude to tazsie, ale zvladnes to. Ludia zvladli aj horsie.

selest
26. sep 2022

Daj sa do kludu, si velmi mlada. Urcite si to takto neplanovala, ani tvoji rodicia pre teba nechceli taku buducnost. Teraz mas pocit ze ta mozno diriguju, rozkazuju ale to oni v dobrom. Predsa si stale ich dieta aj ked uz budes mamou, nestojis na svojich nohach, zrejme maju pocit ze ta treba kocirovat vzhladom na skutocnosti. Urcite sa ale len koli tomu nevracaj k byvalemu, s rodicmi sa to utrasie, dietatko postupne bude rast, pracuj na sebe a casom sa od rodicov osamostatnis a bude dobre. Bud rada ze mas rodicov co ta mozu podrzat, a ze im to mas ako vratit, napr ze pomahas s mladsim surodencom.. drzim palce

vlado818
27. sep 2022

Ach preco zeny nerozmyslate dopredu???
V 21 rokoch otehotniet a potom sa " cudovat" ze s partnerom to nedopadlo dobre, rodicia su ...
A najviac komentare ze to bude dobre od inych zien...
Dajte si uz dole ruzove okuliare a zamyslite sa a planujte zivot a nebudete musiet potom plakat od zialu ale radosti.

canany
27. sep 2022

Nerozumiem ako pomozu prispevky typu mala si si davat pozor, mala si viac rozmyslat atd pomozu autorku. Nemozete si kusnut do jazyka a predniest kazen radsej doma svojim detom, aby sa to nestalo im?
Ja som mala celu Vasu po.ebanu postupnost, osamostatnila som sa, zabezpecila byvanie, uspory, s chlapom 17 rokov a ani to mi nezarucilo, ze ked prisli 2 deti, ze to bolo ako na oblaciku. Aj tak nasledoval rozvod a ja som sama s 2 detmi a tiez padam na hubu a placem ako autorka.
Autorka vydrz, po porode budes viac vonku, budes mat vyhovorku, ze musis kocikat, zoberies babo a odides prec. Teraz u vas vladne ponorka. Popr ak sa ti da, skus uz teraz chodit na prechadzky, daj si nejaky plan, doobeda vypadnut aj poobede. Bez surodencov, oddychnut si, ideal niekde do prirody, ale nie uplne sama, ked si tehotna.
A potom si hladaj pracu, nech sa mozes co najskor osamostatnit, alebo sa poobzerat ponejakom socialnom byte. Dat si ziadost, popytaj sa na uradoch ako by ti mohli pomoct.
Jednoducho nikto dopredu nevie co sa z chlapa vykluje, tie co mali stastie na dobreho schopneho muza a otca deti, to nepochopia

mimka1402
27. sep 2022

@vlado818 Milujem ľudí, ktorí majú pocit, že môžu urážať niekoho, kto potrebuje pomoc a dávať rozumy o tom ako žiť. Neuveriš, ale môžeš sa aj chrániť, neplánovať a i napriek tomu otehotnieť, prekvapenie, čo? 😉
Chlap pri tom splodeni nebol a splodila dieťa sama??? Plánovať mali obaja nielen ona no, bohužiaľ vždy v smere tohto dopadne najhoršie žena. A aké ružové okuliare? Chlap sa mohol javiť úplne inak, no niektoré veci vidíme až, keď sa človek prestane ovládať či pretvarovať. Veď niekedy aj po rokoch človek dostane "facku" od života a zistí, že nevie s kým to vlastne žije.

tiika
27. sep 2022

Prečo sa hádate?

Nie je všetko iba čiernobiele. Záleží na čo zameriame svoju pozornosť.

Skús pestovať v sebe vďačnosť, sústrediť sa a všímať si aj pozitívne stránky. Keď budeš mat cez deň čas, hneď po prebudení alebo aj večer, urob pár hlbokých výdychov, nádychov, daj sa do kľudu a porozmyslaj, za čo môžeš byt vďačná (máš rodičov, mohla si sa k ním vrátiť, máš, kde bývať, jesť, pomáhajú finančne, budeš matkou, si zdravá, tehotenstvo je v poriadku…), čo pekne rodičia ten deň spravili (mamka uvarila obed, oprala veci, tato povedal niečo vtipne, uvaril ti kávu … hocičo) a čo si dobre spravila ty (napr. vypočula si si mamin problém, upratala, ..)

Skús sa objektívne pozrieť na príčiny hádok. Čo vlastne rodičia chcú?Co konkrétne im vadí? Čo chceš ty? Ako by ste to mohli spolu dosiahnuť? Ako sa v budúcnosti vyhnúť vďaka tvojej reakcii konfliktom?

Porozmyslaj nad svojim životom, budúcnosťou? Ako a kedy by si si mohla osamostatniť? Ako a kedy by si mohla získať prácu? Budeš sa potrebovať v niečom zlepšiť, dovzdelať (jazyk, pc..)? Ako by si mohla relaxovať, venovať sa záujmom (teraz alebo i neskôr) a načerpať energiu, vypnúť (hudba, kniha, beh, prechádzka so psom..)? A iné predstavy a plány o partnerovi, dieťati, nech vieš, čo chceš, určí si krátkodobé i dlhodobé ciele, plánuj, rozmýšľaj nad prekonávaním prekážok, vytvorení finančnej hotovosti..

vlado818
27. sep 2022

@mimka1402 Preco mate pocit ze som ju urazil?
Zato ze clovek napise osobny pohlad a nie ze to bude dobre a podobne. A ano mate pravdu ze ta zena z toho vsetkeho vzdy dopadne naj...

autor
27. sep 2022

@vlado818 S priateľom som tvorila pár 3 roky 🙂 bývalý sme spolu všetko bolo fajn ptm sa začal správať majetnicky a úplne sa zmenil čo si všimlo aj okolie …odišla som ale zistila som že som tehotná nanpotrat by som nikdy v živote nešla 🙂 ptm ma začal prosiť ale všetko da opakovalo ako kolotoč …on potreboval mňa mať stále pri sebe nedovolil mi rodinu a nedajboze by nebolo navarené 🙂 keď človek nevidí nech nesúdi 🙂

canany
27. sep 2022

Este mi napadlo. Dat na sud vyzivne na dieta a uhradu nakladov nevydatej matke od otca dietata. To druhe mozes uz ako tehotna zacat riesit

stanulienkat
27. sep 2022

@canany vies ako jej pomozu taketo prispevky?? Ze nebude o 2 roky zakladat identicku temu. Zda sa ti ok, ze velmi mlada, bez byvania, bez prostriedkov, bez dalsej vizie otehotnela? Ano, rozviest sa moze kazdy. No ked sa niekto rozvedie po 17 rokoch ma predsa uz nieco odzite, ine zmyslanie, inu startovaciu ciaru ako 22 rocne dieta bez skusenosti.

@mimka1402 neurazil ju, len triezvo zhodnotil. Aj ja som bola mlada, zalubena. Partner ziarlivec. Najvacsia moja uloha bola chranit sa pred tehotenstvom. Mala som v 20 viac rozumu, a vedela som, ze takto zit nechcem.

canany
27. sep 2022

@stanulienkat nemienim sa hadat, mam tiez dceru a viem, ze je to ako hrach na stenu hadzat, clovek moze hovorit a je tu plno podobnych prispevkov a nielen od mladych dievcat, clovek sa nepouci na cudzich chybach a tejto dievcine teraz nepomozu taketo premudrele prispevky, ked sa citi byt v koncoch.
Nemam nic konstruktivne, tak drzim hubu a krok, pokial jej nechcu pomoct s byvanim.
Labilnejsie povahy si kludne mozu siahnut na zivot, lebo nevidia vychodisko. Keby isla na potrat, zas by tu bola vlna kritiky.
Na co do nej kopat a riesit, co by bolo keby, ked sama si uvedomuje svoju situaciu.
A preco ste sa chranili pred tehotenstvom? Preco ste to neukoncili, ked ste vedeli aky je? Mali ste stastie, ze ste neotehotneli, ja som otehotnela aj ked som sa chranila.

smitjan
27. sep 2022

V prvom rade nelutuj to, ze si tehotna, podla mna vsetko v zivote sa deje pre nieco a zivot nam nalozi len tolko kolko unesieme. Takze hlavu hore a uvidis ako to bude. Nestresuj sa, lebo babatko taketo veci citi.

tiika
27. sep 2022

Čo je príčinou hádok s rodičmi?

mimka1402
27. sep 2022

@stanulienkat Ja som mala tiež veľmi toxický vzťah a bohužiaľ zlyhať vedia aj účinné formy ochrany a ironicky aj keď sa použijú 3 naraz (osobná skúsenosť) veď nič nie je stopercenté okrem abstinencie, ale takéto mudrovacky ako si mala dať pozor by určite bolo lepšie keby sa vynechali. Možno nie v tomto prípade, ale človek nikdy nevie či styk z ktorého dievča otehotnelo bolo vôbec chcene... Viem o com hovorím. Takže odvtedy naozaj nikdy nesúdim, keby nezažijem, neuverím.

stanulienkat
27. sep 2022

@mimka1402 bohužiaľ je to jediná pravda,že si pozor mala dávať. Možno jej tieto moje hlúpe rady pomôžu v budúcnosti a už si bude dávať pozor. A to, že niekomu zlyhali tri druhy antikoncepcie naraz, tomu neverím. Najviac užívateľov, ktorým zlyhala antikoncepcia, je na modrom koníku.

sonoio
27. sep 2022

No mas to tazke,aj budes mat ..ale mozno casom ,sa ti podari najst zamestnanie,partnera..

mimka1402
28. sep 2022

@stanulienkat Nemusíš mi veriť. No nemám dôvod ani klamať na anonymnom fóre, naozaj toto nemám za potrebné. 😀 Vieš, ono na ulici človeku nepovieš, že to dieťa čo máš, je len smola ochrany. 🙂
Opakujem... Nik nevraví, že si nedávala. 😉 Takže zas a znova sme pri tom istom. Zdržať sa komentára ak človek nevie ako to bolo. Nikdy nevieš či za tým nie je nedobrovoľny styk apod.