Nezamestnaná tehotná a výpočet maródky

simonazh
4. júl 2021

Ahojte som tehotná a doktorka ma dala na pn a v práci som dostala výpoveď.. Ako sa mi bude rátať marodka

zalka
4. júl 2021

@simonazh od kedy do kedy si bola zamestnaná? kedy ti skončil PP dátumy sú dôležité .. a v ktorom si týždni tehu...

simonazh
autor
4. júl 2021

@zalka do 30.6.mi skončila zmluva tak mi ju nepredložil.. Na pn som. Od 21.6.2021

lilinka88
4. júl 2021

@simonazh dôležité je, kedy ti PP začal

zalka
4. júl 2021

@simonazh skús odpovedať presne na čo som sa pýtala... z čiastkových info sa poradiť nedá.

simonazh
autor
5. júl 2021

@zalka 2.11.2020 zmluvu som mala na 8 mesiacov

zalka
5. júl 2021

@simonazh a predtým si nemala žiadne iné zamestnanie? lebo ak nie, tak nárok na MD ani tehotenský príspevok nemáš v momentálnej situácii.

lesana25
5. júl 2021

@zalka pýta na na výpočet PN 😉

zalka
5. júl 2021

@lesana25 a nie je dôležitejšia info o tom, že nárok na MD mať nebude ak pracovala len 8m? A neboj aj k tomu sa dostanem.

zalka
5. júl 2021

@simonazh PN sa ti bude rátať z platov od 2.11.2020 do 31.5.2021 .

simonazh
autor
5. júl 2021

@zalka a nárok na materskú nebudem mat potom dobre to chapem

zalka
5. júl 2021

@simonazh odpovedaj mi na otázky a stále nárok na MD a možno aj tehotenský príspevok mať môžeš ... len mi musíš odpovedať na čo sa pýtam .
nenapísala si v ktorom si týždni tehu , to si pracovala na zmluvu alebo na dohodu? máš nejakú výplatnú pásku?

simonazh
autor
5. júl 2021

@zalka áno zmluvu som mala 8 mesiacov.. Mam výplatnú pásku asi 5tt som tehotná

zalka
5. júl 2021

@simonazh tehu sa ráta od poslednej menzes, takže stále je to 5tt?
Ešte otázka, vie ťa niekto ešte zamestnať?
Ak nie, vieš si predstaviť, že zaplatíš mesačne odvody vo výške cca 700e aby si mala maximálnu MD?
Ak nie, tak potom ostaň na PN zo zamestnania, a prihlás sa hned zajtra na dobrovolné poistenie v SP .. daj si vymeriavací základ 546 eur, zaplatíš 191 eur cca za jeden mesiac.
Potom to poistenie zruš, a stále bud na PN zo zamestnania.

Ak si počas PN zaplatíš 1 mesiac čo ti chýba dobrovolné poistenie, teraz hned
tak ti od 13 týždňa vznikne nárok na tehotenskú dávku cca 200e ( tú ti aj popri PN budú vyplácať ) , a potom aj na materskú vo výške 400e a na vyšší RP vo výške 378e či koľko to je.

Ak nič nespravíš, a ten mesiac dobrovolného poistenia si nezaplatíš tak potom od 13týždna nárok na tehotenskú nemáš čiže dostaneš 0 eur, po nástupe na MD nárok na MD nemáš a po pôrode ti vznikne nárok na RP vo výške cca 278eur mesačne

ukulela
5. júl 2021

@simonazh pred 2.11.2020 si nepracovala? Nikdy/nikde posledné 2 roky?

lilinka88
5. júl 2021

Posledné cca dva roky si už nikde nepracovala? Ak nie, tak si ozaj zaplať mesiac DNP,ale si to poriadne prerataj,aby si k 13tt mala 270 dní nemocenského poistenia a mala nárok na tehotenské, materskú a vyšší RP.
Co sa týka PN, bude sa počítať ako @zalka píše.
@zalka - rozmýšľam či sa dá prihlásiť na DNP, keď je PN, toto ozaj neviem 🤷 lebo pokiaľ je PN, neplatí sa DNP

zalka
5. júl 2021

@lilinka88 prihlásiť sa počas PN zo zamestnania , ktoré skončilo na DNP sa dá, a DNP platiť treba .. lebo PN nie je z DNP ale zo zamestnania, ... overené mnou zo začiatku tohoto roka.

simonazh
autor
5. júl 2021

@zalka pôjdem sa opýtať na sociálnu tam budu vedieť.? Ja budem asi do konca na pn mam rizikové tehotenstvoo

zalka
5. júl 2021

@simonazh a čo sa chceš pýtať na sociálnej?

simonazh
autor
5. júl 2021

@zalka a co je DNP? Kde sa to dá nahlasit

zalka
5. júl 2021

@simonazh 🙂
https://www.socpoist.sk/2149-menu/55449s formuláre nájdeš pod bodom 3. Registračný list fyzickej osoby - RLFO
to treba vypísať,
dalej vypíšeš Vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby Vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby tiež to nájdeš na tej stránke
a odnesieš tieto formuláre do SP,

a potom po mesiaci ... resp. po toľkých dnoch čo ti chýba do 270 dní poistenia radšej o den viac ako menej ... opäť vypíšeš 3. Registračný list fyzickej osoby - RLFO ,,,odhlášku a odnesieš.

Odporúčam vypísať 2x a 1x pri odovzdaní si dať potvrdiť ... prevzatie na SP.

simonazh
autor
5. júl 2021

@zalka a kde na sociálnej treba vybaviť? A koľko mam zaplatiť keď som na pn tak asi nedoplatok tam není ci

zalka
5. júl 2021

@simonazh na podateľni a domov ti príde list .. s údajmi k platbe .. tak zaplatíš podla toho

lilinka88
5. júl 2021

@simonazh
@zalka môžeš zaniesť aj priamo na priehradku, ti to rovno aj skontrolujú, prípadne sa môžeš aj popýtať,ak ti niečo nebude jasné.
informacno-poradenske centrum už normálne funguje