Nespavosť zo strachu

le3nikkk
11. aug 2024

Ahojteee
Idem si k vám zúfalé pre radu a možno vašu skúsenosť s týmto problémom. NESPAVOSŤ nikdy som s tým problem nemala vždy som ľahla a do 5 minút zaspala. Raz sa mi stalo ,mala som veľa myšlienok v noci a nemohla som zaspať. Zaspala som až na ranom a moja hlava a úzkosť, strach hneď začali pracovať. “Čo keď sa už nikdy normálne nevyspim čo keď nebudem môcť zaspat aj viac dni po sebe vôbec”. Začala som citát rôzne príbehy ľudí ktoré boli katastrofálne s tým spánkom 😌 a teraz sa upínam každý večer na ten spánok a idem spat so strachom a čo keď aj dnes a samozrejme že to tak je 🤷🏻‍♀️ neviem tu úzkosť v sebe ukontrolvat a uzemniť. Vždy si počítam hodiny na koľko sa mi podarilo zaspat aj keď to bol taký spanok letmý ako keby som ani nespala
Ach noo strašne… máte niekto skúsenosť s takýmto strachom ?
Ďakujem za vaše rady a skúsenosti 🙏🏽

tundra
11. aug 2024

@le3nikkk skus poriadne vyvetrat hlavu a nemysli na hluposti.Ja mavam problemy zo spankom,ale robim na smeny.Pomaha mi fyzicka aktivita a pol gramu melatoninu pred spanim.

deti95060810
11. aug 2024

samozrejme raz to začne - tak ako každá diagnóza.
Dávajú sa na to alebo Ad - smer psychiater, alebo ešte môžeš vyskúšať niečo ľahšie čo si kúpiš v lekárni... dokonca obvodná ti predpíše niečo na spanie - Sanval a pod.
Na spanie je dobrý Dospinox, magnézium, melatonín...
skús najbližšie tesne pred spaním dať si magnézium + melatonín 5 mg... do 30 min. by si mala zaspať.
Ak nie, tak potom tabl. na spanie - ale to už predpíše obvodná.

deti95060810
11. aug 2024

@tundra pol gramu?

tundra
11. aug 2024

@deti95060810 pardon pol tabletky,teda 1gr🙈

hankab
11. aug 2024

@le3nikkk ano, presne takto sa zacinaju uzkostne stavy a depresie - clovek ma problem v noci spat a potom sa boji toho samotneho strachu, a kvoli tomu nespi a budi sa vystresovany. Skus meditovat, mne to pomahalo na spanok. Pripadne si vecer pred spanim zacvicit jogu, necumiet do mobilu a do telky.

slovakboy
11. aug 2024

@le3nikkk so strachom aj s nespavosťou aj s úzkosťou mám skúsenosť. Ale nestalo sa mi aby som mal strach že nebudem môcť spať. No niečo z toho čo píšeš je spoločné s mojími strachmi. Neustále myšlienky. A tie myšlienky sú potom príčinou strachu a nespania. Prvé by som ti poradil prijať možnosť že sa nevyspíš a súčasne si uvedomiť logicky, že sa určite z toho dostaneš. Proste prijať tú myšlienku že to vyjde a dôverovať jej. Logicky preto, lebo veľa ľudí s tým má skúsenosť a určitou disciplínou myšlienok a kontrolou vnemov to vyriešili a spia ako bábätko. Dokonca vojaci v americkej armáde sa trénujú meditačnymi technikami spať počas boja a streľby okolo nich. Meditácia, kontrola myšlienok, nemyslenie. Zaviesť si pravidelnosť a rituál prípravy na spanie. Nepozerám telku, posledne jedlo o 17:00 posledná voda o 18:00. A o 20:30 ležim v posteli s tme a maximálne ak tak si pusti relaxačnú hudbu ticho. A ležať a nemyslieť. Budem spať? Nebudem spať? Ak je nervozita vysoká tak je lepšie vstať potichu pomaly pochodiť po dome a sadnúť si, počkať kymmpride taký spánkový tlak a vtedy si znovu ísť ľahnúť.

biba_18
11. aug 2024

súhlasím s chlapcom, vedomá práca s myšlienkami je najlepší spôsob… meditácie a cvičenie jogy pomôže naučiť sa pracovať s myšlienkami… nečakaj že sa to zmení hneď zajtra - ale aj cesta je cieľ, začni dneď dnes…

le3nikkk
autor
11. aug 2024

@biba_18 odporúčate nejaké kontretne meditácie ? Z YouTube alebo ?

semtexka1
11. aug 2024

@le3nikkk skus Lajprik na youtube, mne veľmi pomáha. Ma rôzne témy.

biba_18
11. aug 2024

ja osobne nemeditujem, mne meditácie naopak viac škodia ako pomáhajú, mne pomáha joga a sústredenie sa na dych. ale baby z jogy meditujú… tak treba nájsť riešenie podľa seba… dnes neviem čo by som vyskúšala na tvojom mieste… možno dych 4-7-8 ale ten nezaberie hneď, ale netreba sa vzdávať, funguje na 100% … a potom časom skúšať tie ďalšie veci…

biba_18
11. aug 2024

mne lajprik nepomáha, ale tiež poznám ľudí ktorým hej…

levik22
11. aug 2024

@le3nikkk tiez odporucam pracovat s myslienkami... ja mam takuto fintu: lahnem si a poviem si ok mozno nezaspim ale ked zatvorim oci a budem oddychovat tak to mi bude stacit, bude to rovnake akoby som spala a vstanem oddychnuta. A dolezite je verit tejto myslienke a nestresovat

le3nikkk
autor
11. aug 2024

@levik22 Jemine to je super, prečo ma to skôr nenapadlo
Ďakujem krásne za fintu 🙏🏽❤️
Musí sa nejak ten mozog obalamutiť

lolitha
28. sep 2024

@deti95060810 horsie je ze na melatonin nemas brat nic rak mi bolo povedane lekarnickou a mas tak.vydrzat bez liekov 5hodin.takze tak!!!