Nespavosť v prechode

barka1
4. máj 2024

Ženy 40-50+, potrebujem poradit. MS mi začala vynechávať už tak 3 roky dozadu, od jesene mám aj potvrdené hladiny hormonov zodpovedajice nastupujucej menopauze. Dávam si vitamíny Menoa a pijem šalviový čaj. Najvačší problém mám s rannou nespavosťou. Večer zaspim od únavy do desiatej (nikdy som nebola sova), ale ráno sa budím v čase 3:30-5:00 a už len velmi tazko zaspim. Skoro nikdy, ak aj, tak len tak na hodku. Už neviem, čo je to poriadne na vyspať, aj keď som mala náročnejší večer a išla spať po pol noci, nespala som viac než do piatej.
Čo s tým? Osvedčilo sa vám niečo? Lieky nechcem, skor niečo prirodne. Alebo sa zmieriť s tým, že už budem spať max.6 hodin? Ráno sa cítím ako-tak vyspana, ale poobede potrebujem slofika a nie vždy je možný...

h2
4. máj 2024

@barka1 A čo ti na tom vadí? Ja bežne spávam tak 5-6 hodín, viac sa mi spať nedá. Ale ja som nočná sova, čiže ráno sa nejako extrémne skoro nebudím. Ak zaspíš do 22:00 a vstávaš 3:30 až 5:00, tak to máš odspaté minimálne 5 a pol hodiny, maximálne 7 hodín. Ak ti vadí ten popoludňajší útlm, tak si v tom čase vybehni na vzduch na rýchlu prechádzku, to ťa preberie.

barka1
autor
4. máj 2024

@h2 to, že som spávala 8h, a že poobede som obvykle v práci. Mám 43, ešte mám občas potrebu poriadne sa vyspat.

h2
4. máj 2024

@barka1 A ten útlm ťa chytá po obede? Akože po jedle? Lebo aj tam môže byť príčina. Neviem, ako sa ti v práci dá, ale ak máš tú možnosť, daj si niečo ľahké a radšej častejšie v menších množstvách, ako jedno veľké jedlo v čase obeda.

tenerifka
4. máj 2024

@barka1 mozno ta nadranom zobudi nejaky hluk alebo svetlo. Ja musim spat v uplnej tme a so stuplami v usiach, aj ked mame s muzom kazdy svoju spalñu. Niekedy ma aj tak zobudi, ak ide na wc z vedlajsej izby. Odsleduj si to, mozno staci mala zmena a potiahnes kazdu noc dlhsie. Ja som kedysi tiez spavala 8 hodin, teraz max. 7 a pol

rikarika
4. máj 2024

@barka1 šport.

barka1
autor
4. máj 2024

@rikarika 2x týzdenne plavánie 2km, rychla chodza 6-8km 3x týzdenne, bez efektu...ale ďakujem za tip

martinka17
4. máj 2024

@barka1 som na tom veľmi podobne- spávala som pravidelne 7-8 hodín denne, potom prišla náhla zmena (paradoxne na dovolenke v čase oddychu) a spadlo to na 4-5 hodín spánku denne. Lekárka mi predpísala nakoniec hormóny, zlepšil sa spánok - spím asi 6 hodín denne, tak raz za 3-4 dni potiahnem 7 hodín spánku, ale max do 5.00 ráno.

mk1111111111
4. máj 2024

Aj ja to mam, max 5-6h a to je des, uz o 21h som kaput, len driemem na gauci. Nic, len vydrzat musime. Tiez nechcem lieky, ale zatial som nic na to nenasla.

canany
4. máj 2024

Ja som na tom rovnako, vecer ma o deviatej odpali, ze zaspim pomaly aj po stojacky a rano o 3tej pozeram na hodinky. A za noc mavam aj 3 sny co si pamatam este rano, niekedy nocne mory. Spanok uz asi 4 roky a bezo zmeny. menzes sa mi vratil, teraz som mala 4 nesiace po sebe, ale spanok sa nezlepsil. Skusala som caje, cbd, tryptospan a este nieco. Tryptospanom som sa skoro zadusila, to su tak velke tbl, ze mi to ostalo v hrdle. Tak som to vysadila. Beriem pupalku, skusala som menoxin a zacala som zalievat ranajky sojovym mliekom, ale to malo asi vplyv len na menzes.
Tak ak nieco objavis, co ti pomozeso spankom, daj vediet.

lagunka0000
4. máj 2024

@barka1 skús medovkovy alebo levanduľový čajík

minenkak
4. máj 2024

@barka1 skús ísť neskôr spať,ja som tiež spáč ako ty a musela som začať chodiť neskôr spávať,síce nespím viac hodín ale lepšie

barka1
autor
5. máj 2024

@minenkak ano, dnes to vyšlo! Od jedenáctej do siestej. Super.

barka1
autor
5. máj 2024

@lagunka0000 čaje sú problém, ked sa nimi nalejem večer, tak o druhej potrebujem na WC a potom do stvrtej nespím. So zaspavanim problém nemám.

minenkak
5. máj 2024

@barka1 ale moc sa neteš,ono to nebude vždy,len skús spraviť z neskoršieho zaspávania pravidlo