Nespavosť pri antidepresívach

jaska25
3. sep 2023

Zdravím,
Beriem antidepresíva Alventu 2x 37,5 mg (rano, obed) a trpím z nej nespavosťou. Na depresiu mi zabrala.
Prosím vás vie mi niekto poradiť, čo s tým tiež bojoval, čo by mi mohlo pomôcť normálne spávať?
Vyskúšala som Prothazin, z toho mi opuchali oči a tiež Trittico, ten mi zase strašne znižoval tlak, mala som zavrate a často čierno pred očami, musela som vysadiť.
Hypnotika ale brat nechcem.
Budem vďačná za akékoľvek rady. Ďakujem.

heidy222
3. sep 2023

Poraď sa so svojim lekárom/ lekárkou či môžeš užívať alventu celú dávku ráno. Rezimove opatrenia ohľadom spánkovej hygieny sú ok? Napr v rovnaku hodinu ist spať, tmava chladna miestost, dostatok pohybu, ľahká večera.... Môžeš ešte skúsiť Baldrian alebo melatonin

luccija
3. sep 2023

@jaska25 zaspis neskoro či prerušovane?
Môže byť, že Ťa tak "nabudí", že nevieš spat.Ako píše Heidy vyskúšať brať ráno, alebo nižšiu dávku, ale porad sa s lekárom
Brať AD nech Ťa nabudia a lieky na spanie nech Ťa utlmia je kontraproduktívne.Ako dlho ich berieš?

jaska25
autor
3. sep 2023

@luccija brala som 5 týždňov Escitalopram, vysadený kvôli zlym nežiadúcim účinkom. Potom nasadená Alventa teraz 3 týždne. Nespavosť som mala uz pri Escitaloprame. Skusim sa s nim porozprávať a brať dávku ráno.

jaska25
autor
3. sep 2023

@heidy222 melatonin som skúsila túto noc, zaspala som, ale po troch hodinách hore a bolo po spánku.
Vyskúšam sa poradiť s lekárom ohľadne tej dávky a zmeny času užívania.

deti95060810
3. sep 2023

jedine niečo na spanie -Sanval, alebo ešte Neurol - na ukľudnenie...
pri začiatkoch liečby Ad je nespavosť úplne bežná, vymizne po cca 2 mesiacoch...
preto sa nasadzujú Lieky na spanie, alebo ukľudňováky... potom sa pomaly vysadzujú po cca 2-3 mesiacoch.

jaska25
autor
3. sep 2023

@deti95060810 ďakujem za odpoveď. Ja beriem Alventu len 3 týždne a som vyčerpaná z nedostatku spánku. Čítala som, že nespavosť je vedľajší ucinok, ale nie som si istá, či mi ustúpi po cca 2 mesiacoch. Zatiaľ som riešim keď som už úplne vyčerpaná Neurolom na noc. Hádam sa to Naozaj časom vyrieši a spánok sa mi vráti. Môžem sa spýtať či píšeš/píšete z vlastnej skúsenosti? Ďakujem.

deti95060810
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
3. sep 2023

@jaska25 moja kamarátka brala Seroxat 30 a ten ju tak nabudil, že vôbec nevedela spat.Znizila dávku na 20 do dohode s psychiatrom.Ak už nemas úzkosti, depresie to je super, lebo ty nespis nie z toho, že mas úzkosť...uvidíš spánok je dôležitý tak si dávaj večer Neurol a, keď pôjdeš na kontrolu spýtaj sa.Hlavne, že sa cítiš psychicky lepšie toto sa upraví veď sú to len 3 t
Moja kamarátka si to užívala, lebo pol roka unavená, nevedela čo jej je nevládala prácu, deti, domácnosť všetko nasilu a potom príval energie ona zase hovorila, že aj, keď spala pár hodín cítila sa dobre