Nespavosť po pôrode

evitamk
31. mar 2016

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci tu je este nejaka mamicka, co ma problem snespavostou po porode a ak hej, ako to riesla. Moj pripad- dcerka ma teraz 2 roky, ale do 1,5 roka som ju kojila- a ona sa na kojenie budila v noci naozaj cato. Niekedy aj kazdu pol hodinku. Bola dost narocne babatko, vnoci sa casto budila, a cez den spala jedine vonku v kociku- ale kocik sa musel hybat. Do roku bola velmi uplakana, ale pochopitelne, mala remene a mala aj koliky. Od roku a pol ju nekojim a zacali sme zasadne spavat aj na obed doma. Sice to trva minimalne hodinu kym zaspi, ale zaspi. Vnoci sa uz tak casto nebudi, len sem tam si vypyta vodicku a spi dalej. Sem tam zly sen, pomojkam si ju a spi dalej. Ale tentoraz je problem u mna. Vecer chodim spat s malou- cca o 21:00 hod - lebo viem, ze v pohode zaspim. Zaspat mi tu nerobi problem. Ale povacsine sa vnoci zobudim o 1 hod, cca, a hocikedy nemozem zaspat aj 3 hodiny, obcas sa stane, ze uz nespim vobec dorana. Napriklad aj dnes som vstala o druhej vnoci a od vtedy som sa len prehadzovala v posteli. Uz som normalne uvazovala, ze by som mozno mala skocik ku psychologicke, ale zase si nemozem dovolit brat teraz tabletky na spanie, lebo ma vnoci mala potrebuje, budi sa sem tam, a ja sa bojim, ze by som na nu nereagovala. Inac skusali sme s manzelom, ze by on spal pri malej a on na nu reagoval, ale on si proste spal, aj ked plakala a neriesil. Neviem co mam robit. Neviem do kedy dokazem takto fungovat. Uz pocas tehotenstva som zacinala mat stavy, kedy som nespala a potom po porode som nespala ani jednu celucicku noc uz 2 roky. Obcas sa bojim, ci mi z toho nehrabne.

pribinak
31. mar 2016

mozno by si mala fakt skocit k psychologicke, mozno mas nejaky vnutorny stres, nemusis hned od doktora dostat lieky na spanie, mozno ti odporuci chodit cvicit, behat, aby si sa viac fyzicky unavila a vycistila si hlavu

mirkava
31. mar 2016

@evitamk moj drobec dvojrocny je to iste co tvoja mala. Este teraz sa v noci budi a place zo sna. Niekedy tiez vstanem o jednej a zaspim az nad ranom. Odkedy sa narodil neviem co je to vyspat sa a spat celu noc je u mna "utopia" 😊. Prestala som to riesit. Jednodocho spim kolko sa da, rano si dam kavicku a odporucam vyskusaj na vacer pohar piva alebo frtana 😊 a uvolnit mysel, vypnut, neriesit. Zacala som chodut aj plavat a na jogu. Aj to mi pomaha. Uvolni sa svalove napatie 😉

huahua
31. mar 2016

@evitamk Tak ja takto fungujem už štyri roky 😀 Môj synátor spával hrozne, vstávala som k nemu 9-13x za noc. Zobudil sa, vstala som, 20 min bol na mne pricucnutý, zaspal, a o 30 min plakal zas. Vstala som... a tak stále dookola. Niekedy keď zaspal, tak som šla na WC, napiť sa a už som si hovorila, že na tých 15 min sa mi ani neoplatí zaspávať 😀 Vekom sa začal budiť menej, ale zas začal niekedy zo sna strašne plakať, bol problém ho upokojiť, neviem, či nevedel spracovať čo cez deň zažil, ale bolo to hlavne vtedy keď sme cestovali, keď zažil niečo nové, vzrušujúce, alebo bolo okolo neho priveľa ľudí. Časom sa aj to zlepšilo. Ale ja už aj keď chcem spať, aj keď som unavená, že ledva vidím, tak nemôžem, lebo už podvedome čakám kedy sa zobudí...

luba41
31. mar 2016

skús pri nej večer nezaspať a posunúť si spánok na neskor..viem podla seba..akonáhle s dcerou zaspím / tiež chodím s nou okolo 21.30/ tak sa zobudím o 2hej. a nespím..preto sa snažím ostať hore do 22.30.. a väčšinou v pohode potom spím min do 6tej /kedy vstávam do práce/... dcera sa v noci tiež zobudí-chce čurať, piť, ale väčšinou potom zaspím..možno sa Ti nepodarí zo začiatku, ale telo si navykne..

mawisch
31. mar 2016

@evitamk ahoj, ja si myslim, ze je to taky ten vnutorny stres este z cias, ked maly zle spaval a musela si casto vstavat tiez. Telo si ako keby zvyklo pocas tych 2 rokov na nedostatok spanku. My sme mali tiez velmi tazke noci 1,5 roka, kedy som dokopy niekedy spala len 4 hodiny, samozrejme nie v kuse. Aj ked zacala mala normalne spavat, ja neprespim celu noc doteraz. Pravidelne sa budim aj 3 krat za noc, ale nastastie potom zaspim. Mam velmi plytky spanok, mala vo vedlajsej izbe sa len prudsie pohne a som hore. Myslim, ze je celkom dobry napad ist spat trochu neskor, aby si sa nezobudila hned o 1 rano. Lebo telu ako tak stacia 4 hodinky spanku na fungovanie. Aj ked je clovek cez den potom ako matoha.

huahua
31. mar 2016

@mawisch vidím, že sme na tom podobne. Len mňa teraz po nociach "máta" druhý drobec, ale ona je v porovnaní so synom ako nebo a zem. Ale naozaj sa na to dá zvyknúť... aj tá únava potom nejako ustúpila.

laura1804
31. mar 2016

Aj ja to mam takto...mala sa casto budi a kwd mame noc, ze spi, ja nemozem len na nu cumim jak blbec a cakam, kedy sa zobudi namiesto toho, aby som sa vyspala...jednoducho som si zvykla nespat...pevne verim, ze sa to postupne naucim znova.

evitamk
autor
31. mar 2016

Dakujem za kazdy jeden komentar. Cenim si, ze ste mi napisali. A je celkom fajn, vediet, ze niesom jedina s tymto problemom. Dakujem

huahua
31. mar 2016

@evitamk skúšala si nejaké čajíky, kakao, teplé mlieko s medom? Mne to veľmi nepomohlo, ale aspoň som to mala taký príjemný rituál. Inak, sú aj také nejaké tabletky, teraz tuším veľmi reklamujú ten nenávykový Persen, alebo ako sa to volá. Ja som to neskúšala, bála som sa keď som ešte dojčila, ale existuje teda aj také niečo.

vejula
31. mar 2016

@evitamk skus isť neskôr spať , nech si viac unavená

erienka
31. mar 2016

Moju dceru som v noci kojila do jej 2 rokov, kedze som sa kvoli tomu nikdy poriadne nevyspala, tak som sa rozhodla ju odstavit. Nastastie toto prebehlo bez problemov a dcerka hned prespala celu noc bez zobudenia. Ake vsak bolo moje prekvapenie, ked prave vtedy zacali moje skutocne problemy so spankom. Bud som nemohla v noci zaspat alebo som sa vkuse budila a nemohla potom zaspat alebo som sa zobudila o 4 rano a potom uz nezaspala. Cez den som sa citila ako zombiek, snazila som sa pospat vtedy, ked spala dcerka, no neslo to. Proste uplne psychiatria. Isla som aj k doktorke, predpisala mi lieky na spanie, 2krat som to skusila, no z toho chemickeho spanku mi bolo zle. Bola som aj u psychologicky, no nepomohlo mi to. Dokonca som bola aj u dalsej psychologicky na hypnoze🙂
Do toho som aj otehotnela, no spanok stale nanic. Doteraz nemozem v noci normalne spat, uz je tomu rok. Zajtra mam termin porodu, takze myslim, ze nasledujuce roky sa budu niest v podobnom duchu 🙂
Ale inak vazne, netusim, co s tymto robit a mam strach, ze mi to uz takto ostane cely zivot. Asi tak 3krat do mesiaca sa mi podari vyspat tak, ze sa citim pocas dna sviezo, zvysne dni som vacsinou unavena

erienka
31. mar 2016

este by som dodala, ze pravidelne cvicievam a nema to absolutne ziadny efekt na spanok. Dokonca som si vsimla, ze ked som fyzicky unavena a cakala by som, ze budem dobre spat, tak vtedy mam spanok este horsi. Skusali sme na par mesiacov i to, ze muz spaval s malou v inej izbe, ale nepomohlo to. Napokon som dospela k tomu, ze najlepsi mozny spanok mam paradoxne vtedy, ked dcerka spi v postielke pri mne