Názor na očkovanie ľudí do 25 rokov

28. feb 2021

Peknú nedeľu prajem, rada by som vedela aký máte názor na očkovanie mladých ľudí - do 25 rokov, ktorí nemajú ani nemali nikdy žiadne zdravotné problémy. Mám 21 a netrpím obezitou, nemám problémy so srdcom a ani nemám žiadne iné choroby, napríklad cukrovku a pod. Nikdy som nemala ziadne vážnejšie choroby, max som bola prechladnutá, alebo som mala nádchu ktorá aj keď prišla som ju mala max 3 dni. Jem vitamíny, stravuje sa celkom zdravším štýlom. Lenže robím teraz obchode, ako pokladníčka (neplánujem tu zostať dlho) len zatial kvôli korone keďže som prišla o zamestnanie. Hneď ako sa bude dať tak odídem inde pracovať na inú pozíciu. Preto ma zaujima váš názor. Išli by ste sa v mojom veku očkovať proti covidu? Keďže teraz spustili očkovanie aj pre predavačov. Ja vám poviem, keby som mala po deťoch, mám o 15 rokov viac, tak idem. Ale bojím sa v mojom veku ze by sa mi mohli objaviť neskôr dajme tomu o 5-10 rokov nejaké zdravotné problémy. Predsalen, nevieme aký účinok to na nás bude mať neskôr. Ďakujem vám za odpovede 🙂

addi
28. feb 2021

Možno sa tu opäť spustí boj dvoch strán.. tak ako všade na sociálnych sieťach a to by mi bolo veľmi ľúto :/

Ale pýtala si sa na názor tak pevne verím, že sa tu budeme všetky rešpektovať 🙂
Som v rovnakej situácií ako ty len s tým rozdielom, že mám jasno a viem, že sa nechcem dať očkovať. Z rovnakých dôvodov. Robím pre seba to najlepšie čo viem a prírodnou cestou. Nevravím, že covid nemôžem dostať ale verím aj na silu myšlienky a nerobím paniku ale to je debata o inom..
Rovnako nevidím dôvod dať sa očkovať na chrípku. Mala som ju asi raz v živote, keby ju mám častejšie tak o tom popremýšľam ale takto načo..
Môj partner má presne opačný názor a chce sa dať očkovať, tak som mu povedala, že nech sa dá a potom sa nemusí báť, že sa odo mňa nakazí. Tým táto debata u nás skončila a ja môžem len dúfať, že to čo sa rozpráva o tom že vakcína môže vyvolať neplodnosť nie je pravda, keďže deti určite chceme.

Takže takto to beriem aj v tom obchode. Tí ktorí sa (dajme tomu) chcú chrániť, tak nech sa zaočkujú a nemusia sa báť nás, ktorí sa nedajú. A keď to dostaneme, tak nám treba :D

autor
28. feb 2021

@addi Veď práve tej neplodnosti sa bojím. Nechcem tu práveže vyvolať žiadne hádky medzi “dvoma stranami” len sa čisto pýtam na názor. Nemám nič proti ľudom ktorí sa chcú očkovať, je to ich rozhodnutie nikoho neodsudzujem. Ja sama by som kludne išla keby mám viac rokov a dajme tomu by som mala nejaké zdravotné problémy. Ale takto v tom osobne nevidím žiadny zmysel pre mňa. A poviem aj tak, zatial je to dobrovolné no obávam sa že nás do toho vo firme budú nútiť takým spôsobom že keď nebudeme mať očkovanie tak nás nepustia do práce. V tomto prípade by som aj dala výpoveď. Ale čo potom. V jednom odbornom článku vedeckom som čítala že stači ak sa pri takom počte obyvatelov aký máme, zaočkuje 65-70% ľudí, to by mohlo covid stopnúť.

misickaa4
28. feb 2021

Urcite by som sa nedala

ghostsgirl
28. feb 2021

Urcite by som tu moznost vyuzila a zaockovala sa. Na druhu stranu,ak neplanujes zostat predavacka, tak zbytocne neminaj vakcinu a prenechaj ju niekomu, kto ju potrebuje viac

viky_21
28. feb 2021

Tiez riesim tuto dilemu. Nehovorim ze sa nebojim ze ochoriem ale snazim sa tiez nato nemysliet. Za necely mesiac mam 26 a zatial som chvalabohu nejako vazne chora nebola. Ockovania sa najviac bojim presne preto ze sa snazime o babo a citala som aj pocula o tom ze sa ockovanie neodporuca zenam, ktore deti nemaju. V praci sa skoro vsetky kolegyne chcu dat ockovat a ja sa citim ako cierna ovca.

zazrakysadeju
28. feb 2021

Zdravý človek by sa nemal dať zaočkovať, tie ockovania vam ani nezaručujú, že to nikdy nedostanete. Nechápem, žw na tomto slovensku nikto nevidí, že nám ľudom chcú zobrať moc a ide im len o to aby zničili všetkých malopodnikateľov. Keď sa ľudia nespamätajú všetci skončíme bez peňazí a budú nám dávať alamužnu, alebo ani to nie.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kittyna5
28. feb 2021

Mám 25 a určite sa zaočkovať nedám, aj keď to bude povinné tak proste nie. Môj názor a postoj 🙂

autor
28. feb 2021

@ghostsgirl Ja sa prikláňam k tomu že nechcem. Kvôli tým mozným zdravotným problémom v budúcnosti.

autor
28. feb 2021

@miriam11 No aj toto je ďalšia vec. Neviem nemala som covid ešte ale moje kamarátky niektoré áno a sú to zdravé baby do 25 rokov a 3 z nich bez príznakov, jedna s miernou nádchou. Nič im nebolo nemajú ani žiadne postcovidové stavy. My sme v rodine tiež zdravý, zatial nás to obchádza a nemáme žiadne choroby vážne v rodine. Takže preto ma zaujímal názor 🙂

autor
28. feb 2021

@zazrakysadeju Ako nechcem tu riešit moc ekonomické veci ani politické aby sa to tu nestrhlo zas na nejakú ostru výmenu názorov, skôr chcem vedieť názor na to priamo. Po zdravotnej stránke. Preto som aj napísala anonymne.

lubiss
28. feb 2021

nie nedala by som sa..

zuvelyn
28. feb 2021

Áno, dala by som sa zaočkovať bez mihnutia oka.

autor
28. feb 2021

Ďakujem za názory 🙂

mogaa
28. feb 2021

Spoliehať sa na kolektívnu imunitu je hlúposť.....Očkovanie ochráni toho kto je očkovaný, nie je 100%-né, je tam účinnosť pri Pfizeri a Moderne cca 95%, pri Astra Zenece cca 70% že neochorieš....tá prezentovaná účinnosť cca 92%pri Astre Zenece je že po očkovaní ak ochorieť nebudeš mať ťažký priebeh, čiže neskončíš v nemocnici.....okrem toho neočkujú sa deti a tehotné + dojčiace matky, takže len ak si zrátaš koľko je detí + ľudí čo im to zdrav.stav neumožňuje , prídeš na to , že tých 70% je nereálnych.....+ zatiaľ sa nevie či ten čo je očkovaný môže alebo nemôže vírus prenášať, očkovanie chráni jeho , takže vírus samozrejme na sliznici môže mať len neochorie.....je to ako s chripkou, ak je v domácnosti 5ľudí a 1má chripku, neznamená to že ochorejú všetci hoci vírus na sliznici majú určite všetci, lebo dýchajú spoločný vzduch v miestnosti.....ďaľšia vec, či sa nebojíš o svojich rodičov lebo aj 40-tnici sú už v nemocniciach v ťažkom stave....

autor
28. feb 2021

@viky_21 ja to mám tak isto, lenže moje kolegyne sú všetko ženy nad 40 rokov, ktoré majú už deti aj vnúčatá poniektoré. K tomu majú už ja nejaké zdravotné problémy čiže to úplne chápem a rešpektujem.. zatial nám prišiel do práce mail že to je dobrovolné a že sa môžeme očkovať. Ale bojím sa že to bude povinné

autor
28. feb 2021

@mogaa no rodičov moc nenavštevujem, aj keď sme všetci zdraví.. bývam sama momentálne čiže tam by som nevidela nejaký problém

viky_21
28. feb 2021

Presne tak, aj moje kolegyne maju vsetky po 40 a deti. Ja im neberiem ich nazor. Ked chcu nech sa idu ockovat len nech mna nikto nenuti. Tiez sa bojim ze nam to daju ako povinne. Ale zas neviem ci nato maju pravo.

avery95
28. feb 2021

Mám 25 a keby zrovna nie som tehotná a niekto mi povie, že sa môžem dať teraz zaočkovať, neváham ani sekundu. Tak ako sa tu niekto bude oháňať názorom neviemakých odborníkov, že očkovanie je zlé, tak isto by som mohla vytiahnuť ďalších odborníkov, ktorí hovoria, že očkovať sa je dôležité pre celú spoločnosť a keď si rozumne uvažujúci človek prečíta o type vakcíny, pochopí, že mu nič nehrozí. Ale, samozrejme, nechcem nikoho ponižovať, odsudzovať, ani nič podobné, každý má právo na svoj názor. Ale hlavne netreba myslieť len na seba, ale v prvom rade na ostatných a na svoju rodinu. A mimochodom, ja som covid prekonala, netuším, kde som sa nakazila, ale určite to nechcem zažiť znova a nikomu neprajem, aby si tým musel prejsť. Všetci, ktorých poznám a prešli si tým, by vám povedali, že chrípka sa môže schovať a zaočkovať by sa dali bez mihnutia oka.

autor
28. feb 2021

@viky_21 Myslim si že to bude ako s testami. Pokiaľ nemáš test tak nemôžeš do práce. Ale myslím si že to je na tom danom zamestnávateľovi. Ale ja robím vo veľkej firme, síce mám len 5 kolegýň v práci, ale celkovo je vo firme veľa zamestnancov čiže podľa mňa budu na toto dávať dôraz aby bol každý zaočkovaný a budu pýtať očkovací preukaz.

hipuska
28. feb 2021

Je to tak 50/50. Nikto nevie. Teraz, neviem či ste zachytili štúdiu....predpokladá sa,že covid napada mozgové bunky. A ľudia, ktorý ho prekonali, budú náchylnejší na alzhaimera a pod.ochorenia za 20-30 rokov. Ale k otázke, očkovať by som sa na tvojom mieste nedala.

hipuska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
28. feb 2021

@avery95 presne, každý máme iný názor 🙂 ja sa nebojím samotnej vakcíny, čítala som rôzne weby , poväčšine zahraničné vedecké, nie to čo hovoria v správach. Ja sa nebojím nejakých prvotných nežiaducich úcinkov.. ale neviem aký dopad to na mňa bude mať o 10 rokov. Budem chcieť mať dieťa, nebudem mocť otehotnieť, alebo prídu iné zdravotne problémy. Nikto z nás nevie aký úcinok to konkrétne bude mať na človeka ako individuála. To je ako s covidom. Vy ste mali ťažký priebeh, aj vaši známy. Ja som počula z okolia že im skoro nič nebolo.

hettinka
28. feb 2021

Nikto nevie, aké následky z dlhodobého hľadiska má aj prekonanie covidu. Možno tiež spôsobí neplodnosť, iné problémy, cievne, kožné, tráviace, neurologické... Hoci prebehne bez príznakov.

Proti iným chorobám ockovana si (v detstve)? Tam sa nebojíš neplodnosti kvôli tomu?
Ty by si dostala AsteaZeneca, ktorá sa vyrába podobne ako bežne používané vakcíny pre deti.

Ja nikoho nenahovaram ani neodhovaram, toto si musí každý rozhodnúť sám. Ja zaockovana už som, mám vyše 40 a nejaké zdravotné problémy, neváhala som.

soldi
28. feb 2021

Ja sa ockovat dat nechcem.
Tu su moje dovody:
Nikto nevie ako dlho je vakcina ucinna
Nikto nevie ci bude ucinna proti mutaciam
Nikto Ti nezaruci lahsi priebeh (je to len predpoklad)
Nikto Ti nezaruci ze nebudes infekcna (skor budes ako nebudes)
Nikto Ti nepovie dlhodobe nasledky vakciny na Tvoj organizmus
Nikto Ti nepovie co to urobi s Tvojou imunitou v pripade autoimunitneho ochorenia (ja ho mam)

Suhlasim s ockovanim rizikovych skupin, kedze cielom ockovania by malo byt znizit pocet hospitalizovanych ludi, nie “znicit” virus, kedze aj po ockovani moze byt clovek stale infekcny.

Nevidim ziaden zmysel v ockovani ludi, u ktorych je mnohonasobne vyssia pravdepodobnost, ze prekonaju covid bez nasledkov, nez ze ich zaockovanie bude mat vyrazny dopad na pocet pacientov v nemocniciach.

lenadka
28. feb 2021

Prečo by si po tejto vakcíne mala byť neplodná. Toto pripisujú ako obavu vakcinam mRNA teda Pfizer vakcíne. Astra zeneca je na inom princípe, kde nositeľom informácie je malý adenovirus. Takýto typ vakcíny sa už používa a dostala si ho ako dieťa aj my ostatní.
Ja už zaočkovaná som a zrovna mRNA vakcínou.

mattkapd
28. feb 2021

Ahoj.. 2 roky sme sa pokúšali o druhé prišiel čas preventivky a preočkovanie na tetanus.. Dala som sa zaočkovať pričom som nevedela ze som tehotná v 8tyzdni som potratila.. Možno za to nemohla vakcína lebo takéto veci sa proste dejú ale keďže sme sa išli ďalej pokúšať vedela som ze sa zaočkovať zatiaľ nedám.. Momentálne som opäť v 8tyzdni a mam koronu.. 2 dní ma bolela hlava bola som unavena a cítila som sa ako pri nádche.. Zatial je už všetko v poriadku.. Ci to bude mať vplyv na bábätko to zatiaľ nik nevie.. Dúfam že všetko bude v poriadku..neskôr sa ale zaočkovať dám

pseudomonas87
28. feb 2021

Ja by som zaočkovať dala,som lekárka na ARE, cca mesiac dozadu sme mali u nás mladú ženu, 32 ročnú, zdravú.pluca mala také postihnuté, že sa prevážala na mimotelovu oxygenaciu....u nás v nemocke by zomrela....to len tak na okraj k tomu,že všetci mladí to zvládnu,ja som zaockovana a som za to nesmierne vďačná.covid dostať môžem, pravdepodobnost je minimálna,ale je tu, čo sa ale nestane ,je to, že budem ležať na ARE ja Ako pacient. A vakcína neplodnosť nespôsobuje.

lenadka
28. feb 2021

@mattkapd držím ti palce 🍀 ja som o druhé dieťatko prišla kvôli chorobe, dostala som angínu, neskôr bol výterom kultivovaný streptococus pyogenes ktorý na teratogenne účinky, teda poškodzuje plod. Doteraz rozmýšľam aké by bolo.

hettinka
28. feb 2021

Ja mam 20-ročnú dcéru, ktorá každú virózu odleži s vysokými 40-kami horúčkami, niekedy aj 2 týždne. Ak bude možnosť, dáme zaočkovať aj ju.