Natrhnuté väzivo na kolene

11. mar 2022

Prosím, na lyžiach som si natehla vazivo na kolene z boku. Koleno mi "vyskakuje", nedrží. Ako dlho sa lieči? Kedy budem môcť stupit na nohu? A čím mám počítať? D.

lubbie
11. mar 2022

Ja som mala skoro roztrhnutý krížový kolenný väz. Tiež so padla na lyžiach. Treba ísť na traumatológiu a magnetickú rezonanciu najskôr. A podľa stavu ti lekári odporučia buď rehabilitácie alebo operáciu. Ja som sa rozhodla len pre rehabilitácie, ale cítim to koleno niekedy, hlavne keď viac dní lyžujem. Trvalo mi to cca 3-4 roky, kým sa to zahojilo natoľko, aby som mohla zase behať a lyžovať. Na nohu budeš môcť stúpiť po mesiaci alebo dvoch. Ja som ale krívala, lebo to väzivo sa zrastie v "pokrčenej polohe", budeš mať problém nohu vystrieť. Treba elektroliečbu, stacionárny bicykel, chodiaci pás a hlavne dobrého fyzioterapeuta.

lubbie
11. mar 2022

A ako prvé barle.

autor
11. mar 2022

@lubbie takže tak mesiac o barlách? Mám malé dieťa a neviem si to ani len predstaviť čo budem robiť

98
12. mar 2022

Ahoj, ja somv 15 si natiahla piecny a krizny vaz v kolene a mal som aj trhliny, asi 4 roky kym som sa dala dokopy a teraz na jesen po ked som mala 22, koleno na ture povolilo, vyskocilo a neslo naspat... cize opuchnute kosti, natrhnute vsetky slachy a vazy, hematon.... a verdikt oftaumologicky na urgente, octan a je to dobre... nikomu neprajem tu bolest... tyzden som chodila s placom, lezala len na posteli, akykolvek pohyb bol nemozny... bez barli... uraz jetak z oktobra.. teraz je marec, mam super ortopeda, mam za sebou rehabky, klud, rehabky, teraz obstreky a cas do konca marca ak sa mi to nepodari rozhodit ( co uz vidim ze nie,) tak idem pod noz... boli sme dohodnuti, ze pockame ak sa zhoji ak nie, operacia je nutna...

Chodit, dostupovat som vedela xxa po 2-3 tyzdnoch... bez barli, s barlami by to bolo mozno lepie, isto aj ked si das nieco proti bolesti, setri tu nohu, aby si viac neublizila kolenu... pytaj sa na magneticku, a co najskor rehabilitacia a cvicenie s fyzio (hradi to zdrav. Poistovna), aby ti neprestali svaly pracovat, co mne jeden prestal v 23 rokoch, lebo lekarka sa hrala na vsevediacu... po 3 mesiacochsa nam ho podarilo pohnut.. ale aj tak nedrzi a, za nasledok to ma ze sa mi raz za par dni koleno vyklbi alebo sekne a, nejde ohnut...
S diatatom verim ze to bude tazsie, skus koho mozes pytat o pomoc, alebo sedave hry, cokolvek ti napadne aby bolo dieta v klude a najma noha vylozena...
Drž sa 🙂