Musí Mesocain injekciu podať ortopéd?

littleblueberry
26. jan 2024

Ahojte, dneska som bola u ortopédia kvôli lumboischiadickeho syndromu. Dostala som DM a Mesocain obstrek. Pan doktor my vypísal injekciu Mesocain. Prosím vás, ta injekcia slúži iba na tlmenie bolesti, alebo ma dôležitú funkciu v uzdravení nervu?
A ešte jedna otázka: túto injekciu musí pichnúť sam ortopéd, alebo môže akýkoľvek zdravotný pracovník, resp. sestrička? Dakujem pekne za radu.

majamat
26. jan 2024

Mesocain je anestetikum, cize umrtvuje.

pri zravotnych problemoch pohyboveho aparatu sa casto jedna o boesti, tkore vychadzaju zo zacviknutia nervov, pretazenia sliach a svalov a klbovych vazov. cize casto su v okoli klbu pretazene vsetky okolite tkaniva.
anestetikum toto umrtvi, uvolnuje sa napatie a tym docadza k zmierneniu bolesti.
to ci sa vratia, to zavisi od dg.

a teda to som pisala o tej inj.
dolezite je podanie - teda sposob podania.

Mesocain sa zvykne podavat skor na obstrek pri ochorneiach phyboveho aparatu. aj ho popisujes.

obstrek je narocnejsi vykon a nemoze ho robit sestra a dokonc a pochybuje, ze by ho urobila obvodacka ona nema specializaciu na ortopediu.

simsalabim
26. jan 2024

@littleblueberry mne mesocain vzdy picha ortopedka.

janinah
26. jan 2024

Mesocain posobi ako anestetikum a pacient cíti utlmenie bolesti..ako obstrek správne opich ho podáva ortopéd.Ako injekciu do svalu ho podava sestra u obv.dr....do žily v infúzií ho podávajú na spec.pracovisku.ale tych máme málo.

littleblueberry
autor
27. jan 2024

@simsalabim ďakujem, a to môže pichať koľko krát? Lebo v krabici je 10 injekcií, ale zdá sa mi to priveľa...

littleblueberry
autor
27. jan 2024

@majamat zdalo sa mi to priveľa, ako obstrek, keďže v krabici je 10 kusov... Ale ďakujem za odpoveď.

simsalabim
27. jan 2024

@littleblueberry ja neviem, mne to picha na umrtvenie pred tym, ako mi pichne kyselinu hyauluronovu do klbu. Ten mosocain ma normalne v ambulancii, tak predpokladam, ze picha aj inym pacientom.

majamat
27. jan 2024

@littleblueberry vsak ono zalezi od toho, na co to chcel dr pouzit. mensie balenie asi ani nie je.

littleblueberry
autor
27. jan 2024

@majamat dobre, ďakujem, v pondelok tam zavolám, ďakujem za radu

nykkushka
27. jan 2024

@littleblueberry a to ti dal ten mesocain domov? Načo? Aby ti ho niekto niekam pichal? Nie úplne tomu rozumiem.
My dávame obstreky tiež, ale nikdy sme Mesocain nenabalili pacientovi 🤦🏼‍♀️🤷‍♀️.
Do kĺbu by som si to dala pichnúť len ortopedom, skúseným. Lebo zle podaný obstrek aplikovaný za nie sterilných podmienok vie urobiť veľké problémy.
A vysoká dávka mesocainu spôsobuje tachykardiu a hypertenziu. Takže opatrne...

littleblueberry
autor
28. jan 2024

@nykkushka ani ja tomu nerozumiem, prečo mi vypísal balík injekcii mesocainu...

nykkushka
28. jan 2024

@littleblueberry ja osobne by som si tam buď zavolala alebo zistila čo s tým maš robiť. V správe máš čo napísane? lebo ako obstrek sa dáva 0,5-1ml mesocainu na kĺb...nie 10ml 🤦🏼‍♀️🤷‍♀️.

littleblueberry
autor
28. jan 2024

@nykkushka práve to, že ani v správe nemám nič napísané, ani mi nič nespomenul ortopéd, iba to, aby som brala dalej lieky a aby som o mesiac prišla na kontrolu... potom poobede (v piatok) som si vybrala lieky, a medzi nimi boli aj tieto injekcie... preto sa čudujem, že čo s tým...

nykkushka
28. jan 2024

@littleblueberry ešte to môže byť tak, že ich predpísal, lebo ich na teba minul. My napríklad keď picháme infúzie, lieky píšeme na recept aby sme nemuseli dávať naše a odpisovať zo skladu. Alebo sa pomýlil...skús tam zavolať...zajtra

littleblueberry
autor
28. jan 2024

@nykkushka oki, ďakujem za radu 🙂