Multifokálne okuliare - skúsenosti

simsalabim
3. jan 2023

Mate niekto skusenost s muktifokalnymi okuliarmi? Od detstva som kratkozraka a teraz - vekom - zacinam mat problem s citanim do blizka (v okuliaroch - bez nich vidim perfektne). Velmi mi to vadi pri praci, pri pisani do pocitaca… zvazujem tento typ okuliarov, no od 2 ludi viem, ze s tymito okuliarmi mali problem a nemozu ich nosit. Kedze sa jedna o investiciu niekolko stoviek €, zvazujem, ci do toho ist. Poradite?

77daniela77
3. jan 2023

@simsalabim Ja mam s nimi dobru skusenost,len som si na ne musela zvykat asi mesiac.Potom uz bolo dobre.

janinka007
3. jan 2023

Tiez mam problém, ze potrebujem okulky na dialku, ale v praci musim citat vykresy a kadejake dokumenty bez okuliek a do pc tukam s okulkami. Cize ja by som potrebovala minimalne s tromi vzdialenostami, ale nemam odvahu na ne.

77daniela77
3. jan 2023

@janinka007 Tak neviem,ale ja nimi vidim na vsetky vzdialenosti......

cina1
3. jan 2023

ja som si nezvykla...

majka2959
3. jan 2023

@simsalabim Mám tiež krátkozrakosť, dlho som si nemohla zvyknúť na bifokálne okuliare, hlavne na schodoch. Na multifokálne behom jedného dňa, paráda! Na dlhšie čítanie používam jednoduché okuliare do blízka.

hradnapani
3. jan 2023

mojmu muzovi sadli az tie zn. Rodenstock (vyrabaju sa priamo v nemecku), ale su drahe, no oplati sa po nich pozriet aj v optikach v mensich mestach, tam by mohli byt lacnejsie ako v napr. v BA

janinah
3. jan 2023

Mam už asi štvrté,bez nich by som nemohla existovať,žiadne zvykanie som nepotrebovala,treba len predpis od dobrého očného dr. A dat si to vysvetliť v optike,tie skla nie sú len jeden druh.

0silvia0
3. jan 2023

@janinka007 no ja tak momentalne fungujem. Na blizko citam do 20 cm bez okuliarov. Na PC mam jedny okuliare, do dialky dalsie okuliare.
Tiez rozmyslam nad multifokalnymi alebo operacia oci? 🤔

0silvia0
3. jan 2023

@cina1 vratila si sa k povodnym okuliarom?

osky
4. jan 2023

Ja mam take prvy raz.
Mam ich cca rok
Zo zaciatku to bolo hrozne.
Myslela som normalne,ze ich vyreklamujem.
Lebo ak som ich mala chvilu,zdali Sa byt super,ale cim dlhsie som ich mala,tym neistejsie som Sa citila.
Niekedy, som mala pocit,ze som vo vode.
Krutila Sa mi hlava...
A tak som ich davala dolu a striedala so starymi..
Snazila som Sa vsak nosit tieto nove co najviac,hoci ma z nich az hlava bolievala.
Zvykala som si Fakt dlho.mesiace.
Ale to bolo aj tym striedanim.trebalo ich proste nosit a zvyknut si.
Az jedneho krasneho dna prisiel zlom a ja som si len pred nedavnom uvedomila,ze su ako moja druha koža.
Uz ani nevnimam,ze ich mam.
Skratka,bolo treba si zvyknut.
To oko Sa na ne prisposobi.
A su Fakt perfektne.
Mam druhe najdrahsie skla,ake na tento typ su/maju ine funkcie ako tie najlacnejsie,zaberaju sirsi pas videnia a to je dolezite!/
Ak chces take bryle a chces byt s nimi spokojna,urcite si daj poradit a na sklach nesetri.
Ja som si na ne dala Este daky Filter,koli mobilu.
Kupovala som v sehen wutscher a stali ma 900 eur.
Ale ja byvam v Rakusku.
Na Sk asi budu lacnejsie,neviem

simsalabim
autor
4. jan 2023

Dakujem za skusenosti -
@osky toto mi popisovali viaceri ludia a este mi niekto povedal, ze v nich vobec nevie soferovat... Tak velmi zvazujem. Ja mam aj slnecne okuliare do dialky a aj take zatmavovacie, tie vela nosim v lete... da sa potom v pohode menit z mulitfokalnych na obycajne do dialky? Ci to je moc matuce?
@majka2959 no ja an citanie do blizka vobec nepotrebujem okuliare, ocna mi aj povedala, ze som z tych ludi, co ich nikdy nebudu potrebovat, ak, tak len nejaku polku...ja citat nevidim iba ak mam nasadene okuliare. ta dioptria do dialky mi kazi zaostrovanie...
@janinah uz mi to vysvetlovali aj v optike, urcite by som sla do drhasich skiel, len je to fakt investicia na to, aby som ich potom nenosila...

jamabe
4. jan 2023

Mam presne to iste co ty.. Kratkozraka, cez okuliare do diaľky nevidim citat. Multifokaly mam par mesiacov a striedam ich. V robote super, doma ked citam (alebo cutam uplne bez okuliatov), ale na bezne nosenie som si nezvykla. Ked ich mam moc dlho, zacne ma boliet hlava. Vadia mi. 🤷

hradnapani
4. jan 2023

@simsalabim moj muz v nich najprv soferoval dost neisto (teda problem mal s perifernym videnim, ostatne bolo ok), ale vyriesil to tak, ze na soferovanie prve tyzdne pouzival okuliare do dialky. A tusim po mesiaci nosil uz multifokaly stale, aj pocas soferovania. Tak mu poradili v optike.

osky
4. jan 2023

@simsalabim
Ved pisem,ze prave tym ze som ich striedala so starymi,klasickymi,to zvykanie trvalo tak dlho.

Je to uplne iny System.
Nemozes striedat normalne a multifokalne.
Praskne ti z toho hlava....🙃

simsalabim
autor
4. jan 2023

@osky to si ma nepotesila. Co urobim so slnecnymi dioptrickymi (tie v podstate pouzivam len pri vode a na bicykli) a s tymi zatmavovacimi - tie pouzivam cele leto? V lete stale chodim dnu a von, bez nich sa nezaobidem... Mne sa tie multifokalne hodia hlavne na pracu... inak dokazem fungovat v pohode s tymi do dialky. Tak teraz neviem, ako sa rozhodnut. A dat si urobit este jedny multifokalne zatmavovacie... to aby som zacala na zahrade hladat ropny vrt....

77daniela77
4. jan 2023

@simsalabim Ja mam multifokalne tmave skla aj v slnecnych okuliaroch,daju sa dat aj do niektorych ramov zo slnecnych okuliarov.

hradnapani
4. jan 2023

@simsalabim tie slnecne sa daju riesit aj tak, ze pri vybere vhodneho ramu sa daju dokupit magneticke slnecne clipy (vobec ich nevidno, ze su tam "nalepene"), ale nie su take prakticke ako zatmavovacie okuliare.
co sa tyka striedania klasickych a multi - asi je to individualne, mojmu poradili, nech strieda a po mesiaci uz nemusel, hlava ho nebolela.

simsalabim
autor
4. jan 2023

@77daniela77 no pravdupovediac, nechce sa mi hned dat tolku investiciu... nie tak davno som si davala robit tie zatmavovacie. A ciste slnecne fakt nosim len k vode a na bicykel, tam sa mi vazne neoplatia drahe sosovky... no neviem, co robit.

majka2959
4. jan 2023

@simsalabim Mne v optike poradili heliové samozafarbovacie, sú síce drahšie, ale odpadá striekanie okuliarov. Mne však vyhovuje, ako som písala, nosiť slabšie jednoduché okuliare vo vnútri, keď napr. dlhšie čítam alebo robím činnosti, na ktoré mi postačujú slabšie. Zároveň sa musia trošku namáhať v rámci očnej gymnastiky.

simsalabim
autor
4. jan 2023

@majka2959 tie heliove samozafarbovacie myslis tiez multifokalne?

majka2959
4. jan 2023

@simsalabim Áno.

cina1
4. jan 2023

@0silvia0 ano, mam na PC na soferovanie a na citanie, zial...

0silvia0
4. jan 2023

@cina1 cize fungujes s troma okuliarmi?

cina1
4. jan 2023

@0silvia0 ano, ale citat viac menej citam vsetko na PC, cize tie citacie ozaj pouzivam vynimocne, napr. pri siti...

simsalabim
autor
4. jan 2023

@majka2959 fuha, no neviem, ci sa mi chce dat 800 ci kolko to bolo € za obycajne multifokalne a hned aj za zafarbovacie 🤦‍♀️🤷‍♀️ (plus 2 ramy). Tak nejak som dufala, ze vyuzijem este tie, co mam doma… buduci tyzden idem k ocnej, tak si to musim fakt premysliet. Potrebujem uz novy ram, len teda sa rozhodnut, ci obycajne do dialky alebo multifokalne do nich 🤔

majka2959
4. jan 2023

@simsalabim Tak to je ťažké rozhodovanie, aj mne to chvíľu trvalo. Obiehala som viac optík, našťastie mám tieto okuliare už 9 rokov, lebo sa mi v poslednej dobe zrak príliš nezmenil. Predtým som si to netrúfla, lebo sa mi častejšie menili dioptrie. Tak prajem šťastie pri rozhodovaní!

simsalabim
autor
5. jan 2023

@majka2959 dakujem. Ani mne sa uz roky nemenia dioptrie. Preto nemam problem mat aj slnecne okuliare, aj zatmavovacie, aj obycajne - len na tych mam uz dosluhujuci ram. Takze sa rozhodujem, ci do tych obycajnych - do noveho ramu - dam multifokalne sklo...

majka2959
5. jan 2023

@simsalabim Ešte raz som si prečítala všetky Tvoje príspevky. Ak tomu dobre rozumiem, máš nedávno urobené zatmavovacie a slnečné, ktoré používaš vonku. Potrebuješ hlavne na prácu s počítačom. Ak Ti nevadí striedanie okuliarov a nechceš príliš vrážať do nových, tak na počítač stačia obyčajné s filtrom proti žiareniu z obrazovky, teraz mi nenapadá názov filtru. Pochopila som to takto správne?

kubkovamama
5. jan 2023

@simsalabim rovnaký problém,mám ich so sfarbovanim,ale poviem ti,že ma riadne rozčuľujú a je pravda,že šoférovať sa snažím minimálne,veľmi je to nepríjemné,mám ich 2roky a neviem si zvyknúť.Nedavno som bola v optike a tam mi poradili,že ak nie sú silné pluskove dioptrie,lepšie je mať tieto zvlášť.Tak som si kúpila jednoduché pluskove a druhé do diaľky si dávam robit zvlášť,mám veľmi silné dioptrie+astigmatizmus a seroslepost,proste do tisícky dať za okuliare čo mi vlastne vadia..

simsalabim
autor
5. jan 2023

@majka2959 ja na pracu s pocitacom potrebujem okuliare do dialky (ktore nosim bezne), lebo bez nich nevidim na obrazovku. Ale popri tom casto pozeram do papierov a to zas s okuliarmi neviem precitat, lebo tie dioptrie do dialky mi uz nedaju zaostrit. Tak s nimi idem stale hore dole 🤦‍♀️ Toto ma stve 🤷‍♀️ Mne ocna uz davnejsie povedala, ze ja zrejme do staroby nebudem vobec potrebovat okuliare na citanie…
@kubkovamama toto je zaujimava info - dakujem! Ja na citanie nemam vobec ziadnu dioptriu. Citat neviem vlastne len kvoli tej minuskovej dioptrii, vekom to tak byva. Ked dam okuliare dole, precitam vsetko bez problemov.