Môžem dostať tetanus z porezania hrdzavým nožom ?

lenkaa17
7. jan 2020

Ahojte,mám taký menší problém dneska som bola u babky, s mojou šikovnosťou sa mi podarilo porezať dosť hlboko so starým nožom,nebolo by to nič vážne,keby som si nevšimla že ten nôž bol trošku hrdzavý,babka nemala nič na dezinfekciu až teraz večer som si to vydenzifikovala,myslíte si žeby som to mala nejako riešiť ?alebo ta dezinfekcia by mala stačiť ?

heln
7. jan 2020

Pokial si ockovana proti tetanu, tak staci dezinfekcia.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sapetka
7. jan 2020

@ptmt1011 akoze tazko? Nezaockovani ludia ho mozu dostat

sapetka
7. jan 2020

@lenkaa17 ak si ockovana tak nie

nika82
7. jan 2020

ja som tiez bola ockovana, porezala som sa na masovom narezaku a ockovali ma znova

gelifil
7. jan 2020

predpokladam, ze to bol normalny kuchynsky noz, nie vyvalany niekd ev konskom hnoji

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gelifil
7. jan 2020

@taskataska myslis s tou baterkou v nose?

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gelifil
7. jan 2020

@taskataska ma nasledky?

eperia
7. jan 2020

@taskataska a co sa mu stalo?

uhnakova
7. jan 2020

@gelifil prezil to, o nasledkoch nepisali.

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
uhnakova
7. jan 2020

@eperia strcil si nejaku staru baterku, ktoru nasiel kdesi vonku, do nosa. Matka nepovedala lekarovi, ze dieta nie je ockovane a on sa na to explicitne neopytal. Dieta teda nedostalo imunoglobuliny proti tetanu (rozumej tetanovku) pri osetreni. Nasledne sa mu bohuzial rozvinul behom kratkej doby (par dni) tetanus. Baterka sa zrejme valala v zemi dlho, boli na nej tetanove spory a zaroven k rane nebol dostatocny pristup vzduchu - dieta malo ranu hlboko v nose. Skratka riadna smola.

gelifil
7. jan 2020

@taskataska to mas skade ten milion dolarov??

uhnakova
7. jan 2020

Este dodam, ze mnou popisany pripad sa stal v Brne na jesen minuleho roka.

uhnakova
7. jan 2020

@lenkaa17 pokial sa noz nevalal kdesi v hline, tak to bude v poriadku. Navyse si si to doma dezinfikovala. Nestresuj sa.

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
carimari
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veto
7. jan 2020

@lenkaa17 Kedy si mala poslednú tetanovku? Riziko je veľmi nízke. Na jednu stranu, baktéria tohoto ochorenia potrebuje bezkyslíkové prostredie, resp. nie je schopná sa množiť za prítomnosti kyslíku, na stranu druhú spóry, (kľudové štádium) tohoto ochorenia sú všade okolo nás, nielen v pôde. A tie prežívajú veľmi dlho, počkajú si na vhodné podmienky a začnú sa množiť. K tomu sa musí stretnúť viac faktorov ale stať sa to može. A dezinfekcia spóry tohoto ochorenia zahubiť nemusí. Zisti si platnosť očkovania a zariaď sa podľa toho.

martasz
7. jan 2020

sleduj to, ak ráno budeš mať prst bez opuchu a bez bolesti, je to Ok. Ak ti náhodou opuchne a žila sa ti sfarbí na fialovú, ide sa k lekárovi, stále bez paniky, neumrieš na to. Mala som to, a to som sa pichla len ihlou....

gelifil
7. jan 2020

@taskataska aky us?ved to bol cesky chlapcek

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oliolijanka
7. jan 2020

@taskataska Ved @carimari to vysvetlila: "Ockovanie proti tetanu je zbytocne a neucinne."
Takze firmy maju svojich chorych, ci sa ockuje alebo nie.

(Ja sa do toho nerozumiem, iba ti tlmocim, ako som to pochopila ja, co @carimari napisala.Citanie s porozumenim😉)

carimari
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz