Môže to byť skrytý zápal zuba?

barbora245
19. feb 2024

Dobrý deň chcem sa spýtať nemá náhodou niekto skúsenosť že mal zapal zuba ale neukazovalo ho na rtg ? Už som bola asi 3x na rtg vraj tam zapal nieje ....zub je totiž robený na korunku a je tam aj výplň koreňa

tinka_1807
19. feb 2024

@barbora245 Zápal pod zubom v kosti ukáže dobre len 3D snímok. Práve som to riešila. Klasické RTG ho nezachyti dobre. Ani na mojom nebolo vidieť. Ale na 3D sa zápal krásne ukázal. U mňa presne tiež pod zubom, kde je korunka a vyplnený kanalik. Podľa novej zubárky bol kanalik zle vyplnený. Momentlane mi ho vyčistili a dali dočasnú vložku. O 3 mesiace treba kontrolný 3D RTG, či sa zápal zmenšuje. Ak nie, tak u mňa potom ešte možnosť resekcie.

barbora245
autor
19. feb 2024

@tinka_1807 ďakujem...a aké ste mala priznaky zápalu? Takže si mam nájsť zubára co mi spraví 3D rtg ?

koniarova
19. feb 2024

@barbora245 aj mne to zistili až na 3D, rovnako ako u
@tinka_1807 . Aj postup bol totožný.

barbora245
autor
19. feb 2024

@koniarova aké ste mala priznaky ? Mňa semtam ten zub pobolieva mierne niečo akokeby mi vadí a minule sa mi aj krv spustila

tinka_1807
19. feb 2024

@barbora245 Ja som momentálne teraz nemala žiadne príznaky. Ale pred 10 rokmi som tma mala zápal a zistilo sa až keď som opuchla a mala fistulu. Vtedy mi povedali, že to na klasickom RTG nevidno. Teraz po rokoch keď som bola napr. Chorá, tka som cítila trochu citlivé na tom mieste a hneď mi napadlo, že musím ísť na 3D dať to prekontrolovať, či tma znova nie je zápal. A áno, bol. Zápal v kosti je veľmi zradný lebo on dlho neboli, až keď sa zapáli, tak potom väčšinou človek opuchne.
Áno, nájdite si v prvom rade kliniku, kde robia aj 3D RTG a skúste aj priamo tma sa opýtať, či tam už nieoc vidia. Lekár, ktorý vie čítať to RTG vám aj hneď povie, či tma zápal je, alebo nie

tinka_1807
19. feb 2024

@barbora245 Krvácanie môže byť aj z citlivých ďasien okolo korunky. Každopádne ak vás to boli, dajte si určite pre istotu urobiť 3D rentgen

barbora245
autor
19. feb 2024

@tinka_1807 ďakujem pekne za radu

barbora245
autor
19. feb 2024

@tinka_1807 ešte sa spýtam ct by to neukázalo?

tinka_1807
19. feb 2024

@barbora245 CT netuším. Veľká šťastia 🙂

koniarova
19. feb 2024

@barbora245 také isté príznaky ako ty som mala. A furt sa mi tam niečo nezdalo. Bolesť nebola nejaká veľká.

koniarova
19. feb 2024

@barbora245 ukázalo. Mne robili aj ct

barbora245
autor
19. feb 2024

@koniarova presne ani ja nemám veľké bolesti len mi tam čosi vadí a niekedy tak do tej kosti akokeby cítim ze to tam dráždi....a teda 2 x sa mi spustila krv veľa z ničoho nič

koniarova
19. feb 2024

@barbora245 tá krv tam nemá čo robiť,ak je zub ok

opica_skorica
19. feb 2024

@tinka_1807 ako ti liecili zapal? A už som veľa citala o resekcii zuba, ale neviem ešte o nikom na Slovensku, komu by odstraňovali zubný hrot.

barbora245
autor
19. feb 2024

@koniarova nemôže to byť len z ďasna ze je podráždene od korunky? Teda ale bolo jej dosť

koniarova
19. feb 2024

@barbora245 ja neviem. U mňa vždy krv znamenala pokazený zub. Chod ešte k niekomu s lepšími prístrojmi po názor. Kanáliky ti robili pod mikroskopom?

barbora245
autor
19. feb 2024

@koniarova pôjdem aj ku inému zubárovi určite na ten 3d trg ....samozrejme ze nie ...
Ako a to chodím k najlepsiemu zubárovi v meste aj najdrahšiemu a nieje ani starý ale už to fláka co ma dosť vytáča..

Samozrejme ak mi zub vyberu kvôli tomu zápalu tak zmením zubára....určite tam budem riešiť aj implantat ako náhradu

lakebabe
19. feb 2024

@barbora245 mne zápal pod uzavretým zablombovanym zubom ukázalo až Ct zubov iné nič odporúčam zubára ktorý robí ctcko preventívne zisti to co rtg nie

kp7333
19. feb 2024

moze to byt zapalene dasno, odumierajuci zub, ci zapaleny nerv. skusila by som najprv vyplachovat nejakou protizapalivou ustnou vodou (Curaprox alebo Perioaid), pripadne tyzden dva preliecit ibalginom. Ak nepomoze, tak opat rontgen.

barbora245
autor
19. feb 2024

@lakebabe a ct teda by to ukázalo? Lebo ct robí aj môj zubar ... na rtg som bola 3x nič tam nevidel

lakebabe
19. feb 2024

@barbora245 mne na ct zistil to co rtg nie bombu vybral zistil ze sa tam robil kaz asi bývalý zubar zle vyčistil a urobil mi komplet rekonštrukciu už nie bombou ale polokorunku ci ako sa to vola rtg nič nevidel

ninka2018
19. feb 2024

@opica_skorica pri resekcia sa bežne odstraňuje hrot koreňa

ninka2018
19. feb 2024

@barbora245 zápal vám ukáže aj klasické OPG...ale najlepšie 3D

ninka2018
19. feb 2024

@barbora245 zub Vás môže bolieť aj zo zapálené ďasná,možno sa Vám tam niečo dostalo,stačí preplach u stomatológa(3%peroxid) a veľmi to pomôže

walentina7
19. feb 2024

Mna kedysi boleli dlho zuby. S prestavkami ale predsa boleli. Chodila som k zubarovi ktorý ma posielal na snimok ale ten snimok nikdy nic neukazal. To bol taky snimok, kde on oproti svetlu pozeral na vysledok ci tam nieco je. A vzdy povedal ze nic tam niet ,ze prehan

opica_skorica
20. feb 2024

@ninka2018 to viem, ale nepoznám nikoho, komu by to spravili. Skor liecia vlozkami alebo trhaju, ale odstranit hrot? To uz je operacny zakrok. O tom som na Slovensku este nepocula. Tebe to uz robili alebo niekomu, koho poznas?

ninka2018
20. feb 2024

@opica_skorica vola sa to resekcia a bežné to vykonávajú stomatológia na Slovensku

ninka2018
20. feb 2024

@opica_skorica je to zákrok na polhodinu,nič hrozne...