Môže to byť reumatoidná artritída?

zuzub
4. apr 2014

Ahojte,písala som už do témy reumatoidná artritida, ale nikto nereaguje tak skúsim cez otázku dúfam, že mi poradíte.chcem sa spýtať aké boli u vás prvé príznaky choroby, aké vyšetrenia ste absolvovali kým vám stanovili diagnózu a pod.mne naposledy to bolo včera sa stáva, že z ničoho nič väčšinou večer prípadne v noci ma príšerne začne bolieť akoby celé telo, ale hlavne klby -kolená členky, lakte prsty na rukách,l(kolená nám horúce, ale nie červené) najviac však kolená aj akoby svaly, niekedy mávam aj zimnicu, mierne zvýšenú teplotu 37,2-37,5.presne taký stav ako keď by išla na mna chrípka len teda okrem tej bolesti mi nič nie je.ráno sa zobudím a nemôžem ani chodiť len sa šuchcem po byte.dávam si každé 4 hodky paralen ten mi trochu zaberie, tento stav mi väčšinou do 24 hod prejde a na ďalší den mi nič nie je.ked sa mi to stalo prvý krát myslela som si že dačo na mna lezie...ale teraz sa mi to zopakovala už 3x s odstupom cca 3 týždnov.neviem kde hľadať príčinu ako jedna z možností mi napadla práve táto chororoba, poradte mi ako ďalej.ďakujem z akúkoľvek odpoveď.

jasminam
4. apr 2014

No ja mam velmi podobne priznaky, v noci neskutocne akoby putujuce bolesti prstov,clenkov,klbov tym ze mi na gamagrafii zistili zapal klbov,v utorok idem na reumatologiu a som velmi zvedava co mi povedia.Trebalo by si pytat odber krvi tam vyskoci vyssi reum.faktor,alebo sedimentacia byva vysoka pri reum,ja som mala aj aslo zvysene.A co sa tyka vysetreni krv,aj tu gamagrafiu skeletu,mna na reumat.poslala ortopedicka,ked sa vylucili vsetky ine fokusy-zapaly v tele,a gamagrafia potvrdila zapal na klboch.c i bude reumat.alebo nie povedia asi na reumatologii.No a zistovanie toho vsetkeho trvalo u mna asi 4 mesiace. 😢

sisaha
4. apr 2014

zbehni k Dr nech ti vezme krv na reumatoidny faktor.

atika11
5. apr 2014

ja robim ako zdravotna sestra v reumatologickej ambulancii,tak v skratke priznaky artritidy-ranna stuhlost klbov nad 2 hodiny,bolest,mozu byt zvysene teploty,nechutenstvo,chudnutie,opuch klbov.najviac typicka je prave ta ranna stuhlost.postihnute byvaju kolena,clenky,lakte ale aj drobne klby ruk.treba krvne testy na reumatoidny faktor,crp-to je zapalova aktivita-byva zvysena aj sedimentacia.treba ist k obvodnemu lekarovi a ziadat odber krvi a odoslanie na reumatologicke vysetrenie.pri dobrej liecbe sa stav krasne zlepsi.

septenpunctata
28. feb 2015

@atika11 ahoj...chcela by som Ta poprosiť o radu...ja som prekonala chripku minuly tyzden a odvtedy ma strašne bolia kĺby...vzali mi krv...a mam zvýšený reumatoidny faktor...ASLO bolo negatívne a aj CRP...od pondelka sa trápim...stuhlost nieje len 2 hodiny....ale skoro cely den....strašne ma bolia zápästia...vidno ,ze mam aj opuchnuté kĺby...bolia ma aj kolena...bojím sa, ze to bude artritida...mala ma 4,5 mes..predtým som vôbec tieto príznaky nemala nikdy...chcela by som ju kojiť...ak dostanem lieky asi budem musieť prestať kojiť však? Ďakujem za odpoved

laurika25
10. apr 2017

@atika11 ahoj,chcem sa.spytat,ci ta liecba k zlepseniu je len na zaklade chemickych.liekov a akych,alebo da sa aj.alternativnou liecbou,rozne bylinky, wobenzyn., magnetoterapia a podobne.dakujem

atika11
10. apr 2017

@laurika25 alternativna liecba nepomoze.precitaj si viac odbornych clankov o tejto chorobe,aj na nete je toho dost.Je to ochorenie tzv.autoimunne a je geneticky podmienene.Nezmizne z cajov alebo homeopatie.Je to dozivotne,niekto ma len lahku formu,niekto tazsiu.Zapaly klbov sa v etapach vracaju.Nejaku dobu je relativne pokoj,potom je tzv.znovu vzplanutie ochorenia.Liecba je celozivotna,ak chce zena otehotniet,tehotenstvo treba planovat,poradit sa s reumatologom a liecba sa musi vtedy vysadit.

laurika25
10. apr 2017

@atika11 na liecbu je teda predpisany.len prednison?

atika11
10. apr 2017

@laurika25 nie su aj ine lieky,ale prednison je dobry,je to kortikoid,potlaca zapalovu aktivitu.Nastuduj si o tom vela.Lepsie to pochopis.

laurika25
10. apr 2017

@atika11 ja som este nebola.ani u lekara, len mam dost puchnuty 1 klbik na malicku, pravdu povediac ani sa mi nechce do toho ist,liecim sa na pol roka na G-B stitku ,mam ist na operaciu a necakala som, ze zas este aj toto.☹

tucniacka11
10. apr 2017

@zuzub no, čo to bolo? aká diagnoza? prešlo to?

zuzub
autor
10. apr 2017

@tucniacka11 v podstate nic take zuzene stribiny na palcoch jednej ruky a na kolene.mam uzivat condrosulf ale momentalne neberiem.teraz som celkom ok len rano kym sa rozhybem je to niekedy tazsie....

bocianka123
10. apr 2017

ako napísala @atika11 - ja sama mám RA už viac ako štvrťstoročie.. mne ju spustil kliešť - po prekonaní lymskej boreliozy , jej preliečení.. presne po roku.. som si k tomu možno dopomohla tak trošku i sama. ale to je o inom... a k liečbe .. tá je veľmi individuálna .. veľa ľudí užíva tzv. "biologickú" liečbu - pozor, aby ste si ju nezmýlili s "alternatívnou" liečbou. je to úplne niečo iné... okrem biologickej teda aj iné formy liečby.. najskôr však treba absolvovať kopec vyšetrení... návšteva ORL i gynekológa váš možno neminie.. aby sa vylúčil skrytý zápal aj v iných častiach tela... no je to veľa ... a príznaky .- stuhlosť , opuch.. vypadávanie vlasov napríklad...

laurika25
10. apr 2017

@bocianka123 biologicka liecba, je co napr? Lieky su chemicka asi,ze?

laurika25
10. apr 2017

Neskusala niektora z vas magnetoterapiu?