Môže to byť bedrový kĺb?

ppetinka
26. dec 2022

Ahojte min.rok 11/2021 sme prekonali covid. Odvtedy ma bolí hlavne na pravej strane tá medzera medzi podbruškom a nohou ...neviem, ako sa tomu odborné hovorí....slabiny ? Bola som hneď po covide na preventívnej u gynekológa a tam všetko ok. Bola som u obvodnej, CRP ok, ale obvodná ma odbila, že po covide je každý ubolený. Potom nastalo obdobie, kedy ma to takmer nebolelo, neriešila som. Teraz je tá bolesť však horšia. Začínajú má bolieť aj kolená, panvove kosti akokeby mi ich niečo ťahalo, keď si cupnem, akokeby má v tej strbine na pravej strane niečo tlačilo.Nohy mám akokeby slabé, stuhnuté, aj stehná také akoby boľavé, ťažké... ... Okrem toho mám skoliozu, problémy s SI kĺbom. V r.2016 som bola u fyzio a napísala mi do papierov: incip. arthroticke zmeny na bedrových kĺboch. Vraj o cca 10r sa mi to môže začať prejavovať...myslíte, že je to artroza - tie bolesti? Pravú stranu mám aj dosť zaťaženu, keďže nosím po rukách 13kg dcérku :(:samozrejme, hneď v januári idem na ortopédiu. Ale straší má tá bolesť a človek si už všeličo namysla .....:

gabikamacikova
26. dec 2022

@ppetinka ahoj,mne sa bedrový kĺb taktiež zhoršil po Covide :( Bola som u ortopéda v BA, ktorý mi urobil RTG a že mám artrozu na jednom II.stupna
a na druhom II.-III. stupňa. A dal mi lístok na ožiare.... ktoré mi ani neurobili,lebo vraj nemám ani 40 rokov a robia ich až starším ľuďom. Ale nedalo mi to, lebo jeden kĺb ma bolel, celkom často, jeden "zlý" pohyb a nečakaná silná bolesť,do auta som nastupovala tak,že som si zdvíhala nohu rukou... Nedalo mi to a skúsila som iného ortopéda...ten ma automaticky poslal na MR... A tu mi zistili okrem artrozy aj iné veci na tom kĺbe...takže ma čaká artroskopia... ktorá by mala pomôcť.... síce nie na artrozu,ale majú mi prišiť labrum a obrúsiť výrastok na stehennej kosti... Uvidíš čo ti povie ortopéd,ale keď máš bolesti,určite sa nezmier s tým,že je to artroza a nedá sa liečiť 😉

ppetinka
autor
26. dec 2022

@gabikamacikova našťastie zatiaľ také bolesti nemám, že by som musela nohy dvíhať s rukami....len tá bolesť mi príde taká v pozadí, mám pocit, akokeby som nabehala xy km cez deň... Takze z RTG sa dá zistiť či to je artroza ? Myslíš,že pošle automaticky aj na MR ? Z nej mám kúsok strach, bola som len raz a myslela som,že v tom uzavretom priestore sa zbláznim 🙈

20erika07
26. dec 2022

Aj mojej kamoske po covide ,jačí na klby, nikdy ju predtym neboleli

gabikamacikova
26. dec 2022

@ppetinka no artrozu vidíš na RTG,ale nič viac tam nevidieť...teda aspoň u mňa...kdežto na MR vidno všetko....aj chrbticu mi dal hneď urobiť ten ortopéd...tam klasika skolioza a bulging diskov... Ale ak máš dobrého ortopéda, tak ťa pošle na MR,ak nič nezistí z RTG.
Inak ja som mala celý čas zavreté oči v tom tunely a myslela som na to,že som na dovolenke na techno párty ro tom hluku 🤣

ppetinka
autor
26. dec 2022

@gabikamacikova aj ja som mala zavreté 😂😂😂sem tam som otvorila, či nezhasli 😂😂😂
Ale veru, nie je mi už všetko jedno. Snáď nebudem mať artrozu tak rozvinutú ak je to ono ... Tebe povedali,že už máš 2-3.stupen ? Mňa to zatiaľ v chodení neobmedzuje, chodím, mám pocit že ak chodím viac, je lepšie ako keď len celý deň lenosim....

gabikamacikova
26. dec 2022

@ppetinka áno na jednom mám II.-III. No z artrozy mám podľa mňa tie ako ty hovoríš ležiace bolesti...keď dlhšie ležím a potom vstanem tak to cítim...

ppetinka
autor
26. dec 2022

@gabikamacikova mňa tie nohy už bolia vkuse. Dokonca posledné dva-tri dni ráno keď dlho ležím na jednom boku už ten bok cítim :(
Uvidíme, v akom štádiu to budem mať ja 😭

iveta7677
26. dec 2022

@ppetinka aj ja mam bolesti po covide. Nie vždy samozrejme. Bedrove klby, nohy pod kolenami.Ja som maka tiez problemy s chrbticou takze ma aj ta bolieva. Ja som mala covid 1/2021.

ppetinka
autor
26. dec 2022

@iveta7677 aj to nejako riešiš ? Lebo mňa to bolelo trochu ...tak prestalo ...zase trochu a teraz tie bolesti su silnejšie.... Mám aj pocit ťažkých lýtok ...stehien ...ale hlavne tá strbina boli ... :(

majamat
26. dec 2022

@ppetinka j&a mam tiez artrozu, neviem ktory stupen, elbo som par rokov nebola na vysetreni. vtedy to bollen asi 1.stupen, ale mala som zle obdobie, kedy klby boleli celkom dost. take mierne bolesti, ci taku "nepohodu" citim obcas aj teraz. no tie bolesti su inde.
mna bolia uprostred sedacieho svalu. skoro az na boku,a koby za klbom zozadu.
v slabinach ma sice obcas bolieva ( nastastie uz davno nie ), ale tam su skor slachove upony. sem tam som mala obdobie, ze am teda aj to blelo na jednej strane, priapdne som citila tahanie na klbe, mala osm problem lezat na jednom boku, priapdne soms a postojacky nevedela obut a pod. trvalo to mesiace, nez to preslo.

iveta7677
27. dec 2022

@ppetinka neriešim to zatiaľ nijako.

majamat
27. dec 2022

@ppetinka artroza sa da zistit aj na rtg. makke tkaniva sice nevidno, ani chrupavku, no pri artroze dochadza k stenceniu chrupavky co sa na rtg javi ako zuzenie klbovej strbiny, kost byva narusena - je tam subchondralna skleroza - to je take akoby odvapnnie okrajovych casti, tiez subchodnralne cysty, to su akoby take bublinky v kosti.

nemam artritidu, len artrozu a tieto typicke zmeny som na rtg mala, hoci to bola len zacinajuca artroza. pri pokrocilej artroze by to bolo este viditelnejsie.

nevyhodou rtg je, ze envidno chrupavky, klbove obaly, vazy, ci okolite slachove upony a pod, pri ochreniach klbov trpia aj tieto makke tkaniva a preto nich moze nastat problem. no vyslovene artrozu na rtg dr pozna.
tiez sa artroza casto vyskytuje na klboch, ktore boli z nejakeho dovodu vic namahane. ci uz po uraze, nejakom statickom pretazeni, samozrejme aj pri jednostrannom pretazovani, alebo napr, aj pri vrodenych vadach klbu. v minulosti sa robil babatkam len rtg klbov a mne takuto vrodenu vadu neodhalili, prisiel mi na to az reumatoloch niekedy medzi 25-30r.

no este musim spomenut, ze pri infekcnych a po infekcnych ochoreniach sa vyskytuju aj reaktivne artritidy, cize vytvori sa zapal a am to suvis s infekciou.
no ako som pisala, mna to boli skor v strede sedacieho svalu.
ak mas problem so SI klbom, tiez skoliozu, kludne to moze byt aj pretazenie makkych tkaniv a mozu ta boliet slachy. mas aj staticku odchylku. postoj tvojhotela je urocite iny, ako u zdraveho cloveka. cize tazko povedat, co ti tieto tazkosti sposobuje.

luccija
27. dec 2022

@majamat
@ppetinka presne tak.Ja som mala problémy s Si kĺbom a bolesti také ako popisujes ak slabosť, bolesti noh.Plus som mala na jednej strane posunutú panvu kvôli vybocenemu SI kĺbu.To sú skôr úpony, šľachy zle postavená panva, kĺb a všetko je viac namahane

majamat
27. dec 2022

@luccija inak je clekom sradna, ze keby robili nejaky srining, mansie ci vacsie staticke odchylky koli nespravnmu postaveniu klbov, ci kosti by sa snad nasli u kazdeho len u niekoho je to na menej zavaznych miestach a aodchylka je malinka, u neikoho je to zas zavaznejsi problem.
ja nevyzeram, ez yb som neico mala, tie klby - tam mam vrodenu vadu, je to len lahka dysplazia klbov, no vdaka tomuto problemu vznika problem s pretazovanim klbu a preto aj artroza. tiez mam mierne rotovanu chrbticu v krizovej oblasti. zuzeny miechovy kanal v krcnej chrbtici. no nie je to nic zavazne.

majamat
27. dec 2022

akurat kamoska riesi dceru, neustale jej vyskakuje jablcko v kolene, boli u ortopeda, boli na chire a tam jej to uzavreli len ako akusi odchylku od normalu. mozno ho ma zle ulozene,+ nejaka slabost vazov, ktore ho drzia, pripadne moze mat hypermobilitu - v takom pripade su tie makke tkaniva viac uvolnene. neviem presne. no casto sa jej to stava na telesnej, potom jej volaju, ze si ma pre nu prist, uz jej volal riaditel skoly, ze ju ma riesit, posiela ju k sukromnemu ortopedovi, za poplatok, ja neviem ci ho zaplati, ked je taky mudry. ortoped,a j chirurg sa vyjadrili, ze to nic nie je, ze cvicenie,pripadne by sa to dalo riesit aj operaciou. no dievca ine problemy okrem toho vyskakovania pri urcitych pohyboch nema. aby jej nezacali po operacii - tomu sa chcu vyhnut. hoci ta operacia zrejme enmusi byt narocna,a le aj take operacie mozu mat komplikacie a dievca bude amt nakoniec problemy do konca zivota. skor by som povedala, ze by to mohli riesit vylucenim neiktorych rizikovych pohybov na telesnej.

ppetinka
autor
27. dec 2022

@majamat ano, mám aj skoliozu, aj problémy s SI kĺbom+ to čo som písala, že v r 2016 mi fyzio povedala,že tak o 10r cca sa mi môže začať prejavovať artroza, pretože už na RTG videla niečo, aj mi tomto ukazovala ...takže neviem ozaj co to je, ale som celá dolamana, hlavne ráno, kríže a si kĺb bolia jak za trest....aj tá strbina. Dal by Boh aby to nebola artroza ale len niečo so slachami ...preťaženie atď .... Je to dosť nepríjemná bolesť:(

slovakboy
27. dec 2022

@ppetinka ja som mal zlomený krčok stehennej kosti keď som mal 30 rokov. Teraz mám 51 a cela hlavica kĺbu sa mi zbortila. Už to nie je guľa ale kocka. Napriek tomu ma ešte neposielajú na výmenu kĺbu. Veľa bicyklujem a vraj štrbinu mám stále v norme. Ale tie bolesti čo popisuješ veľmi dobre poznám. Mávam ich po vacsej záťaži. Nemôžem behať už od toho zranenia a chôdza maximálne dve hodiny aj to až keď mám natrénované. Pomáha bicykel plávanie a aj chôdza a zhodenie hmotnosti. Ty môžeš mat kľudne len zápal spôsobený preťažením presne rovnake príznaky to sú. Po nejakom čase kľudu a potom ľahkom zvyšovaní záťaže to vytrénuješ a budeš Ok. V lete vydržím na bicykli aj 5 hodín a noha aj s tým kockatým kĺbom funguje. Potom to občas preženiem pri chôdzi a viem že musím zvoľniť oddýchnuť a znovu zaťažovať. Zaťažovať treba. Ale ľahko a postupne.

ppetinka
autor
27. dec 2022

@slovakboy och to ma mrzí:( .... snáď u mňa to bude len preťaženie:( ale zaujímavé, že od covidu sa tie bolesti vlečú už rok ...:( A teraz mám tu pravú stranu enormne zaťaženú s 13kg mojej dcérky, ktorú nosím po rukách....😭 Podsadím si ju na panvu a idem. Aj keď nie dlho, ale záťaž to určite pre telo je :( Mne inak tiež fyzio pred 6r kázala veľa bicyklovať, chodiť. Tak asi oprasim orbitrek a začnem zľahka doma cvičiť.....

slovakboy
27. dec 2022

@ppetinka to nude aj tou nerovnomerným záťažou čo nosíš svoju dcéru. Keď prejde záťaž prejdu aj bolesti.