Môže to byť astma?

verda12
25. máj 2024

Ahojte.

Idem si sem po radu, lebo už som zúfalá. Ide o to, že presne 1.4, teda skoro pred dvoma mesiacmi mi začalo niečo ako bronchitída.. Prvý deň to začalo náhlym, záchvatovým kašľom podobným astmatickému záchvatu a ďalšie dni prišiel produktívny kašeľ, a neskutočná bolesť na hrudi. Kašeľ prichádzal hlavne v noci, takže som spala max 3 hodiny. Po dvoch týždňoch mi lekárka dala sprej (Ventolín) na priedušky a tbl erdomed na vykašliavanie. CRP a RTG negatívne. Žiaľ, ani po liečbe sa nič nezlepšovalo, naopak, stále som vykasliavala husté hlieny, ktoré miestami ani nešli pre svoju hustotu von a mala som strašne bolesti na hrudi. Piskoty, vrzgoty.... Ťažko sa mi dýchalo a kašľala som ako starý, prefajčený, prepitý chlap. K tomu sa pridali hnisavé hlieny a sem tam v hliene krv. Z krvi boli zistené pľúcne chlamýdie , zvýšené eozonofily... Na chlamýdie boli predpísané ATB Sumamed (už ich mám vybraté ). Jediná zmena je v tom, že kašlem menej, ale bolesti na hrudi mám stále, chrčím a pískam stále , krv je v hliene sem tam stále a hnis tiež. A pokiaľ si nedám mukolytikum, hlieny mám tak husté, že má dusia a neviem sa vykašľať. Lekárka vraví, že je to astma, dala mi sprej Budiair.( Ešte som ho nezačala brať) Mne to však nejak nejde do hromady, lebo pokiaľ viem, pri astme je suchý kašeľ a niečo ju musí vždy vyvolať . A ja dostanem dychovú tieseň bez ohľadu na to, v akom som prostredí minimálne 6-7 krát behom dňa a dva krát v noci, kedy si vždy musím vstreknut Ventolín.. Neviem sa nadýchnuť, chrapčím, vykašliavam hlieny, pískajú mi priedušky.... Po Ventoline je to vždy lepšie, ale stále to nerieši príčinu. Nezvyknem mať v hlave katastrofické scenáre, ale mne sa to skôr podobá na CHOCHP , môj strýko zomrel na ňu , keď mal 49. Ja mám 40 a fajčila som do 33. Lekárka má nechce poslať k pneumologovi ani na alergológiu. Vraj, keď už kašlem menej, nie je dôvod. Prosím vás, mal niekto takéto príznaky, keď mal "iba" astmu? Ďakujem za každú radu

simsalabim
25. máj 2024

Astma skor nie. Co tak cierny kasel? Ten vraj pretrvava 2 mesiace.

mint_blossom
25. máj 2024

@verda12 Ahoj, existuje NOIX test na vylucenie/potvrdenie astmy. Ak vyjde negat., ries dalsie vysetrenia, vytery, testy. Nasledne plucne, resp. ORL. Proste si vypytaj vymenny listok od dr. Drzim palce.

verda12
autor
25. máj 2024

@simsalabim tiež mi to napadlo. Dala som si robiť testy a vyšli negatívne.

verda12
autor
25. máj 2024

@mint_blossom ďakujem, pozriem to a vyskúšam.

zena666
25. máj 2024

@verda12 áno tak mi začala astma.

verda12
autor
26. máj 2024

@zena666 Ďakujem za odpoveď. A ako si na tom teraz? Podarilo sa to dostať pod kontrolu? Musela si brať aj kortikoidy?Ja sa toho trošku obávam, ale asi nebudem mať inú možnosť.

zena666
26. máj 2024

@verda12 kortikoidov v spreji sa neboj vobec to ide len do priedusiek to sa netyka tych hrozostrasnych vedlajsich ucinkou. Kontrolny odber ma chlamýdie bol ? Spirometria bola? Inak to nemusi byt astma keď ked píšeš, že problem je nadychnut sa a nie vydychnut 🤔

zena666
26. máj 2024

@verda12 ja som na spreji 2x denne a plus ked potrebujem ja a zmiesanu aj s alergickou. Tiez tu jedneho dna bola 😀 polroka trvalo kym sa to utriaslo ...

verda12
autor
26. máj 2024

@zena666 spirometriu ani kontrolné odbery obvodná nerieši. Ale čítala som, že najprv sa musí ten zápal vyliečiť kortikoidovým sprejom a až potom sa môže robiť spirometria. Inak by bol výsledok skreslený. Takže idem od zajtra na to. Len mi nie je jasné ako dlho ho treba užívať, kým sa ten zápal dostane pod kontrolu. Ona mi vlastne len dala recept s tým, že 3 vdychy denne a keď sa to začne zlepšovať, pomaly mám znižovať dávky, až sa dostanem na 1 vdych denne. Tak uvidíme ako dlho to bude trvať. Ak sa to zlepší, ozvem sa jej kvôli odberom v a spirometrii. A ďakujem za ukľudnenie, tie kortikoidy človeku predsa len naháňajú trochu strach.

zena666
26. máj 2024

@verda12 no to je individuálne kedy sa to zlepší, hlavne to užívaj poctivo nech sa to vylieči a môžeš normalne žiť. Držím palce ♥

verda12
autor
27. máj 2024

@zena666 ďakujem ♥️