Môže sa Neurol užívať 4 roky?

30. okt 2022

Môže sa brat neurol 4 roky? Doktorke som o tom už hovorila ale ona mi ho nechce dať preč vraj sa to môže vrátiť...

Máte s tým skúsennosť?

deti95060810
30. okt 2022

to ti predpisuje odborný lekár? 4 roky je strašne dlho. akú dávku dávaš?

babulka97
30. okt 2022

Neurol sa ma brať len keď je ozaj zle, nemyslím si ze je to dobre dlhodobo brať, ale lekár lepšie poradí

panelacikova
31. okt 2022

nie.

majamat
31. okt 2022

mnohi psychiatri predpisujuNeurol aj dlhodobo, kludne aj roky, aleopatrnost je na mieste. moze sa vytvarat zavislost.

panelacikova
31. okt 2022

@majamat je rozdiel dať si 1-2 za mesiac naozaj v prípade, že to pacient už vážne nezvláda a rozdiel brať ho 4 roky denne. to už musí byť vytvorená taká závislosť, že bez neho nedokáže ani fungovať. autor neuvádza frekvenciu užívania. no podľa otázky to vyzerá tak, akoby ho bral/-a ako lentilky.

autor
31. okt 2022

@deti95060810 psychiater beriem polku

autor
31. okt 2022

@panelacikova beriem ho len ráno polku

julka828
31. okt 2022

Ja beriem 2,5 roka 2,5 tabletiek neurolu denne

drzaopica
31. okt 2022

Aj nieco ine?polka denne je nic aj dlhodobo.

panelacikova
31. okt 2022

autorka, brať denne 4 roky neurol je návykové, to je všetko, čo ti k tomu môžem napísať. mám to odkonzultované s 3 lekármi, keďže trpím diagnózami, kedy z času na čas (tak raz za 6-12 mesiacov) skončím s 1 takým nejakým ukľudňovákom v sebe (väčšinou intravenózne). preto som to konzultovala. bolo mi jasne povedané 3 odborníkmi, že dať si neurol 1/2 tablety tak 1-2x do týždňa (maximálne) je ešte ako tak OK, ale nie na dennej báze v jednom kuse. a to som doma držala vtedy 0,25-ku.

panelacikova
31. okt 2022

@drzaopica tak to píšeš dosť od veci, ale aby som tu nebola za "múdru", tak posielam výcuc z oficiálneho príbalového letáka:

Stavy úzkosti
Odporúčaná úvodná dávka je v rozmedzí 0,25- 0,5 mg 3x denne.
Odporúčanú dávku je možné zvyšovať podľa potrieb pacienta až na maximálnu dennú dávku 4 mg, rozdelenú v priebehu dňa do niekoľkých dávok.

Panická porucha
Odporúčaná úvodná dávka je 0,5- 1 mg pred spaním alebo 0,5 mg 3x denne.
Odporúčanú dávku je potrebné upraviť podľa odpovede pacienta na liečbu. Dávku je možné zvyšovať najviac o 1 mg každé 3- 4 dni. Ďalšie dávky je možné pridávať až do dosiahnutia dávkovania 3- 4x denne.

Starší a oslabení pacienti:
Úvodná dávka je 0,25 mg 2- 3x denne.
Odporúčanú dávku je možné postupne upraviť v závislosti na tolerancii pacienta na 0,5 – 0,75 mg denne, rozdelenú na niekoľko denných dávok.
Ak sa objavia nežiaduce účinky, je nutné úvodnú dávku znížiť.

Dĺžka liečby:
Liečba má byť, v závislosti na indikácii, čo najkratšia a nemá prekročiť 8- 12 týždňov, vrátane obdobia znižovania dávky.

Ukončenie liečby:
Pri ukončovaní liečby sa má liek vysadzovať postupne.
Odporúča sa neznižovať dennú dávku o viac ako 0,5 mg každé 3 dni.
U niektorých pacientov treba znižovať dávku ešte po menších množstvách (pozri SPC časť 4.4).

@julka828

julka828
31. okt 2022

@panelacikova ale tak psychiatricka asi najlepsie vie co mi treba brat a co nie

autor
31. okt 2022

@drzaopica beriem ešte setralin a atarax

deti95060810
31. okt 2022

autorka, ak to máš od psychiatra, tak sa tým nezapodievaj. Veď predsa tvoj lekár vie najlepšie čo je pre tvoj zdr. stav dobré....
na príbalovom letáku môže byť napísané kde- čo, pre teba je dôležité odporúčania od lekára...

majamat
31. okt 2022

@panelacikova netvrim ze nie je. no pisala som, ze dr ho tak predpisuju.

catherinah
31. okt 2022

@deti95060810 neurol vytvara závislosť a jeho uzivanie moze mat trvale nasledky. Zial lekari tie nasledky mat nebudu ale pacienti. Velky pozor na tieto benzodiazepiny

nepic
31. okt 2022

4 mesiace už je veľa a nie štyri roky. Ja som mal závislosť už po jednom balení 0,25 frontinu,čo je v podstate to isté a zrazu som nemohol zaspať,návaly potu a podobne..

slovakboy
31. okt 2022

Keď berieš len 1/2 ráno tak to sa nemusíš báť. Ešte napíš či je to 1/2 tabletky z akej hmotnosti? 5milgramov alebo 2,5 miligramov? Závislosť sa vytvorí v týchto prípadoch:
- dlhodobo vyššie dávky
- máš každý den úzkosť a Neurol ti na ňu funguje a nijako inak ju nepotláčas iná tým liekom
- rano vstaneš a nedokážeš fungovať lebo máš úzkosti alebo strach z najbližšieho dňa. Vezmeš Neurol a ideš do boja.
- nedokážeš zaspať bez neho

Ja som mal veľmi silne úzkosti a panické stavy. V najťažšej fáze som bral jednu 2,5mg tabletku rano a potom počas panickeho ataku alebo úzkosti ktorá sa nedala fyzicky vydržať. Trvalo to asi 3 týždne potom som bral už tabletku iba pri úzkosti a ataku a to bolo asi raz za dva tri dni potom stále menej a menej. Vždy som si po tabletke ľahol a oddychoval alebo spal. Neskôr som mal tabletku len pre prípad potreby medzi dokladmi od auta a každú jednu tabletku som hlásil psychiatričke kedy som ju použil a okolnosti použitia. Ona si vždy vynulovala časovač do výbehu antidepresív a mohol som ich prestať brat až pol roka potom, ako som žiadnu Neurol tabletku nepoužil. Tvoja psychiatrička zvolila Neurol ako pomoc pri tzv rannych pesimách tie som mal aj ja. Cítiš rozdiely medzi ranom a poobedim?

panelacikova
31. okt 2022

@julka828 isteže, pani psychiatrička nie je tá, čo sa potom bude váľať vo vlastnom pote a v ohromných bolestiach z nepríjemných stavov.... bude to autorka.

panelacikova
31. okt 2022

@slovakboy brať pol tabletky hoci len 0,25 mg ráno (tak je to, že? 0,25 mg, nie 2,5 mg, to by ju asi aj zabilo....), ale 4 ROKY, je silná závislosť...

slovakboy
31. okt 2022

@panelacikova Sorry už si nepamätám tie dávkovania. Ale 4 roky nemusí byt ešte závislá ak jej dobrý stav nezávisí len na tej dávke. Ak by si 4 roky sama brala koľko chce a lekárka jej ho vždy predpisovala na jej žiadosť to je iné.

panelacikova
31. okt 2022

@slovakboy ak to berie sústavne, je na 100% isté, že závislosť je už rozvinutá. aj na 1/2 tabletke, ak ju berie sústavne 4 roky. tak neviem, ja som toto konzultovala s neurologičkou, svojím veľmi šikovným obvodným lekárom, aj s lekárom z oblasti psychiatrie (tam len v rámci priateľského rozhovoru). všetci traja sa zhodli (nepoznajú sa), že už viac než 4 mesiace pri sústavnom užívaní vytvorí závislosť. bolo to síce už dávnejšie, ale nepredpokladám, že za posledných cca 5 rokov sa zloženie neurolu výrazne zmenilo...

kittykat22
31. okt 2022

ty kraso, brat neurol pravidelne? Pokial viem, tak neurol sa uziva narazovo v kritickych situaciach 😲 Pokial ho ale berie brat tak dlho, tak pri vysadzovani musi byt znizovana davka pocas nejakych tyzdnov. Nie vysadit zo dna na den. Pokial to bude nejake blbe tak nejaka substitucna liecba - napriklad SSRI na vyrovnanie serotoninu. Ten neurol by sa hodilo zmenit. Aku ma tvoj brat diagnozu, ak mozes napisat. Si anonymna.

slovakboy
31. okt 2022

@panelacikova nehádam sa. Zas take informácie ani skúsenosť nemám. Len dúfam že keď má nízke dávky tak tá závislosť nebude silná. Predsa je len rozdiel medzi niekym kto berie Neurol ako lentilky.

autor
31. okt 2022

@panelacikova beriem len polku, ja ho sama nechcem vysádzadzovat

panelacikova
1. nov 2022

autorka: no tak si ho užívaj aj naďalej... len sa potom modli, aby nevypadol z trhu, lebo to neprežiješ.

catherinah
1. nov 2022

Vysadzaj s pompcou psychiatra, ak chceš. Sama od seba nie a hlavne nie naraz.

autor
1. nov 2022

@panelacikova je to ťažké vysadzovsť keď mám silné uzkosti, beriem len polku neurolu ja si myslím že to nieje také hrozné a závislosť je väčšinou u takých čo berú celú tabletku...

slovakboy
1. nov 2022

Ak máš stále silne úzkosti aj po 4 rokoch niečo nie je vooriadku. Neurol nemôžeš teda vysadiť. A nie len kvoli závislosti. To je menší problém. Antidepresíva nezabrali? Chodíš aj na psychoterapiu?

autor
1. nov 2022

@slovakboy no je to zložité, mojej doktorke nemôžem ani povedať že mi býva zle lebo mi zvyšuje hneď lieky a psychologické chodím