Môže psychiater odporučiť hospitalizáciu?

26. jan 2024

Moj brat sa lieci u psychiatra, samoposkodzuje sa a dnes zjedol strasne vela liekov a jazdil opity...nechcem zavolat na vlastneho brata policiu...ale co mam robit? Aky je postup? Psychiater mi cez vikend nedvihne...ako mam docielit aby ho hospitalizovali?

jamimo
26. jan 2024

odpovedala si si sama. Pre vašu bezpečnosť a okolia zavolať na brata RZP s doprovodom polície.
Viem, ťažké, ale v týchto prípadoch emócie bokom a riadiť sa tvrdým raciom 👆

marianarem
26. jan 2024

Treba zavolat ci uz policiu alebo zachranku. Predstav si, ze niekoho zrazi. V rakomto pripade je uz nebezpecny pre seba aj okolie a pravdepodobne ho rovno hospitalizuju.

autor
26. jan 2024

@jamimo teraz totalne chrape a tvrdo spi...aj tak mam volat? On by nam nikdy neublizil..on ublizuje len sebe...az na dnesok kedze 1x jazdil aj opity... :( emocie bokom uz mam...ale to ho zoberu spiaceho do sanitky ci ako

jamimo
26. jan 2024

to že spí, ja nemôžem vedieť. Zrejme riadny útlm s kombinácie liekov+alkohol. RZP treba volať, keď vystrája, alebo jeho duševný stav vykazuje zmätenosť, halucinácie, dezorientáciu, agresiu, nezmyselné počiny... Vždy, keď sa volá RZP treba na toto upozorniť a zvážiť asistenciu polície. Zdravotníci nie sú boxerské vrecia 🤷‍♀️
Nechaj ho spať a striehni na jeho stav po prebudení. V prípade ohrozenia jeho, alebo vás, okolia volaj.
PS: nebuď si istá, že by ti nikdy neublížil. Uvažuj... ak chce spáchať samovraždu, v chorej hlave mu zasvieti nápad, že pustí plyn. A letíte všetci... Sorry, že takto surovo, ale som tvrdý realista.
Veľa zdaru a síl prajem!

autor
26. jan 2024

@jamimo dakujem....uvidim teda rano...a to ma ist do prace :( ... ach toto je sialenost ludia... neprajem nikomu

jamimo
26. jan 2024

to ti verím a chápem 🤔

autor
26. jan 2024

@jamimo ❤️❤️

yvoneta
27. jan 2024

No ja by som volala, pretože keď zjedol lieky + alkohol, nemusí sa už zobudiť. Ale teda neviem, aké množstvo. Ale ako dôvod na hospitalizáciu by to bol, keď o to ide.

yvoneta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
27. jan 2024

@yvoneta dakujem...kontrolujem ho stale

amelie2017
27. jan 2024

Odporucit hospitalizaciu moze, ale nemoze ju nariadit. Ak on sam nechce ist, tak jedine sudne. Sestra je psychiatricky pacient a my sme uz zufali. Bohuzial, kym neurobia nieco vazne sebe alebo svojmu okoliu, nezmozeme nic. Pri vacsich zachvatoch, ked vola mamina zachranku, pridu, odvezu ju, tyzden je v nemocnici a potom ju pustia akoby nic. Este robia lekari z nas blaznov, ze ona na tom nie je tak zle.
Pri poslednom vaznom pokuse o samovrazdu sme museli riesit sudne zbavenie prav na lekarske ucely, aby mohla ostat v nemocnici dlhsie, ale aj tak sa ju nepodarilo dostat na dlhodobe liecenie na psychiatriu.
Ja ked citam o tom, ze nejaky psychiatricky pacient spachal samovrazdu, a vidim komentare ludi, ze co robila rodina, preco tomu cloveku nepomohli, tak sa mi nozik vo vrecku otvara. Rodina je castokrat bezmocna a ma zviazane ruky tak zakonom ako poistovnami.
Prepacte za vylev.

birika
27. jan 2024

mala si volat ked si vedela, ze kombinoval lieky s alkoholom a jazdil - ak by sposobil havariu a niekomu ublizil, budu ta brat na zodpovednost, lebo si o jeho stave vedela a naupozornila si policiu

jamimo
27. jan 2024

@amelie2017 výlev, nevýlev, tak to je...😵 Mám kamarátku s ťažkou formou bipolárnej poruchy. Pred rokom mala takú mániu,že sme 4 mali čo robiť, do nemocnice šla v sanitke v doprovode polície. A ona za 11 dní podpísala reverz. Ako tak stabilizovaná,, kým neprestala užívať opäť lieky. Na kontrolu k svojej psychiatričke šla bez prepúšťacej správy, dala si predpísať pôvodne lieky ako predtým. Tak si vieš predstaviť ten brutal kokteil v jej hlave. Psychiatrička ani ken netušila, že bola v nemocnici a akú mala epizódu, liečbu. Kontrola trvala 5 minút- Dobrý deň, ako sa máte, dobre, dovidenia...
No a potom nám tu behajú chlapi s mačetami... 😢
Napriek tomu, že súcitím aj s pacientami ( lebo je to hrozné takto ochorieť, a nikto by nemenil...) som nekompromisná. Pre vlastnú záchranu je nutné použiť aj políciu a trestné oznámenie. Kamarátkina dcéra brala drogy, psychofarmaká, neskutočné stavy... dcéra sa jej vyhrážala, že ich pozabíja... Tak zavolali políciu, trestné oznámenie a sedela vo väzení 8 rokov. Jej ako matke trvalo dlho spracovať to, ale nakoniec povedala, že urobila najlepšie čo mohla 🤷‍♀️

daniela2202
27. jan 2024

Ja by som políciu volala, to má pozabíjať ľudí na aute ?

januska12323
27. jan 2024

Nechceš na neho volať políciu ale nevadí ti, že mohol niekoho zabiť?

kacena4
27. jan 2024

zavolaj rzp ze pojedol lieky (ale) a zapil ich alkoholom, nikdy nevies fo ta kombinacia spravi a moze umriet v spanku... rzp ho môže odviest na povinnu hospitalizaciu ak chcel soachat samovrazdu a drzat ho tam chvilu. nech si nevyčítas ak sa mu nieco stane...

luccija
27. jan 2024

Keď takto vystrája nemôže mať dobré nastavenú liečbu.Nepotrebujes, aby jedného dňa volali policajti, že ho našli mŕtveho.Konaj, aby si nemala potom výčitky.To je jedno, že neubližuje vám aj, ked ubližuje, lebo robí problémy ubližuje sebe všetkým ..spraví niečo zle v robote, zachytí ho stroj, alebo neviem kde pracuje lieky a alkohol je peklo.

taktotedanie
28. jan 2024

Ze ublizuje len sebe? Ak by jazdil opity pod volyvom liekov a niekoho zabil? Matku s dietatom v kociku, ktori sa prechadzali po chodniku? Zila by si s tym pocitom viny, ze si to neriesila a ak by si zavolala este by zili? To by bol teda paradny zivot

autor
28. jan 2024

@taktotedanie uvediem veci na pravu mieru...ja som nevedela ze jazdi pod vplyvom alkoholu a liekov...nato som prisla az neskor...samozrejme kebyze otom viem pocas jazdy tak hned volam policiu...uz je v rukach odbornikov..

autor
28. jan 2024

@jamimo zatial viem o hranicnej poruche osobnosti...ako sa spravat k nemu? Co mame ako rodina pre neho spravit viac ? :(

jamimo
28. jan 2024

nepoznám nikoho s hraničnou poruchou osobnosti,.. nie som psychológ ani psychiater. Skús google, alebo ak má nemocnica psychiatrický stacionár, svojpomocné skupiny pre ľudí s psych. ochoreniami.
https://www.union.sk/zdrava-dusa-52-hranicna-po...
https://ipcko.sk/trpia-oni-aj-ich-okolie-aky-je...
https://adicare.cz/sluzby/druhy-psychoterapie/h...
https://uniba.sk/spravodajsky-portal/detail-akt...

taktotedanie
28. jan 2024

Ale predsa to viete uz teraz

maciatkolulu
28. jan 2024

A on ochorel včera?

autor
28. jan 2024

@maciatkolulu nie...davnejsie...mam svoj zivot...zijem v zahranici...som tu len na dovolenke a snazim sa mu pomoct...to ze sa lieci u psychiatra viem necely tyzden...a kvoli nemu som tu len prisla, lebo vzdy ked sme spolu telefonovali nikdt nejavil nejake znaky toho, ze je na tom zle....az teda kym som sa to nedozvedela