Môže mať obsedantno-kompulzívna porucha nejaké spúšťače?

abcd547
10. apr 2021

Ahojte ludkovia,
Viete mam taky problem, priblizne pred 2 rokmi som si tak zacal uvedomovat ma niekedy chytaju dost divne a vtierave myslienky( take ze ma nieco napadne v hlave a dost sa nikedy kvoli tomu trapim, a cim viac sa to snazim dostat von tak tym viac sa do toho zamotavat) niekedy ma to kludne trapi aj niekolko dni/tyzdnov v kuse.
Napr. Mal som obdobie ked som sa bal ze sa niekomu z rodiny nieco stane(hlavne bratovi neviem preco), potom obdobie ze som si v svojej hlave casto predstavoval nejaky konflikt s nejakym nahodnym okoloiducim( samozrejme bolo to len v hlave, v reale som celkom mili si myslim), potom si pametam ze som mal obdobie kedy som sa neviem preco strasne bal ze ma vyhodia z prace a a mal som doslova uzkosti ked som tam bol( najlepsie je to ze vpbec nemali preco), alebo mavam taketo myslienky ze zapricinim nejaku dopr. nehodu ( pametam si raz,v praci ma napadla len tak myslienka ze co ked mi vbehne nejake dieta do cesty a zrazim ho, no poviem vam ja som 3 tyzdne nemohol tu myslienku dostat z hlavy a trpel som kvoli takymi uzkostami ze ked som prisiel vecer z prace tak som myslel ze mi hlava vybuchne ako ma bolela z toho rozmyslania), a priznam sa posledne mesiace ma napaduju dost zhyrale a zvratene az nechutne sexualne myslienky( samozrejme nikdy by som ich v realnom zivote nechcel zazit), len sa dost kvoli tomu zacinam trapit, len sa to tak nabaluje ze cim viac nad tym rozmyslam tak viac trpim,do tohp sa pridava aj pocit viny,hanba, premyslam ci som neni nejaky vadny naozaj,proste des...ono je toho naozaj dost, u mna to funguje tak ze ja som ten typ cloveka co aj dost vsetko analyzuje a vela mi pracuje mysel a o to horsie, napriklad nieco ma napadne a stale nad tym rozmyslam kolom dokola a dokola a aj tak viem ze nic nevyriesim.
A este jedna otazka na zaver, moze mat OCD aj nejake spustace? Napr. Alkohol, stres, urcite situacie atd atd....
Vsetkym ktory si najdu cas dakujem za postrehy..;)

cocolino234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
abcd547
autor
10. apr 2021

@cocolino234 ako ono je to u mna tak, ze skor ci neskor aj mna vzdy tie hlupe uzkosti prejdu, len naozaj mi to niekedy vie celkom dost strpcovat zivot, priznam sa niekedy som tak ponorena v tych myslienkach ze normalne prestavam vnimat realitu okolo seba...
A hlavne ked mi zacali behat po hlave tieto nechutne, zvratene myslienky to zacali ist so mnou dole vodou neskutocne...:(
Odbornika som zatial nevyhladal, akurat minuly tyzden som volala jednej pani psychiatricke tuto u nas v TT ale nedvihala, tak rozmyslam ci este pockat,alebo skusit znovu a ked nie tak niekoho ineho..

abcd547
autor
10. apr 2021

@cocolino234 a inak CBD som este neskusala, akurat tak lubovnik bodkovany pouzivam 🙂 ale ono ja si myslim ze u mna je ten najvacsi problem prave v tej hlave a v tych vycitkach, ja som vzdy mala dost velky problem sa odosobnit

anonym00000
10. apr 2021

@abcd547 Môže to byť OCD. Ja tým osobne trpím takmer od narodenia. Špúšťačom myšlienok je u mňa väčšinou stres. Sú to myšlienky ako opisuješ ty, poprípadne nejaké malé rituály, ktoré sa opakujú. Bohužiaľ čo ja viem a vravel mi to psychiater sa OCD asi vyliečiť nedá skôr len udržiavať v nejakej rovnováhe.

rene007
10. apr 2021

Na to pomôže Schultzov autogénny tréning, nedá sa to úplne z človeka odstrániť , iba zmierniť ale určite by som sa nepúšťal do žiadnych liekov,pri akýchkoľvek úzkosti, depresií a čo sa týka spúšťačov asi hlavne stres, samota, rýchly životný štýl, prisvojovanie si zlozvykov

jana_eyre_2
10. apr 2021

Áno, moze to byť OCD a myslím že aj naozaj je, to čo popisujes.. mne sa to vždy zhorší keď zažívam stres, zle obdobie.. ale našťastie posledných 10rkov to viem držať v rozumnej forme.. odborník pomôže a môže ti byť reálne lepšie..

abcd547
autor
10. apr 2021

Ono je to take no, ja ani sam neviem priznam sa,lebo cital som vela prispevkov a vela ludi tam pisalo ze OCD ma vela roznych podob.
Dost ma vydesili tieto myslienky co sa tohto sexualneho zamerania tyka, zacalo to zhruba pred pol rokom, strasne sme sa opili a vtedy ma to chytilo a odvtedy nie a nie prestat. Ale myslim ze skor ma trapi ten pocit viny a hanba ze som taketo myslienky mal, nez samotna predstava tych myslienok.
Nemyslite ze by bolo lepsie skor najprv zajst za nejakym sexuologom alebo take nieco? Ja myslim ze hej.

billyidol
10. apr 2021

Ahoj ja mám presne to isté ako opisujes úplne,áno spúšťače sú napr.: stres,drogy, rodičia....moj spúšťač sú rodičia nakoľko ma od malička len bili a tak ďalej. ..proste sa chovali ku mne ako k vrahovi.

abcd547
autor
11. apr 2021

@billyidol Ahoj, a aj si bola s tym u nejakeho odbornika ci? Mas klasifikovanu OCD? Lebo ako som hovoril ono ma to vzdy casom prejde, lenze znovu a znovu sa vzdy najde nieco nove. Niekedy mam ten pocit ze zijem len preto aby som stale dokola prekonaval nejake etapy alebo epizody alebo neviem ako to povedat... inak je mi luto co sa ti stalo, ako sa hovori, rodicov si clovek nevybera :l

billyidol
11. apr 2021

@abcd547 nebola som u lekára ale to by napadlo skoro každého keby mal to čo ja....ja som ešte k tomu ten typ ľudí,pedant,puntickar,"maniak" na hygienu,a to čo píšeš ty o sebe presne do detailu to mám aj ja

zuzka10175
12. apr 2021

mala som podobné stavy... bolo to čudné, lebo zrazu z ničoho nič som sa začala na jedného z rodinných priateľov pozerať inak... akoby sa vo mne spustil proces, ktorý som nevedela ovládať, aj keď som sa veľmi snažila zastaviť to, akoby niekto zapol v mojom tele gombík... nemala som o neho záujem, ale moje telo kričalo presný opak... nebolo to podvedomé, bolo to, akoby to niekto na mňa vysypal... okrem toho som bola neustále unavená, apatická, letargická, precitlivelá... rozplakala som sa ako malé decko za každú hlúpsť...
potom som začala mať zdravotné problémy - porucha funkcie štítnej žľazy, bolesti kĺbov... keďže mi lekár nedal žiadne lieky, hľadala som riešenie inde...
vyriešila som to bylinkovou očistou celého organizmu, ktorá očistila moje telo okrem iného aj od ťažkých kovov, ktoré zaťažujú nervový systém a spúšťajú celý rad neurologických porúch, vrátane depresie, autizmu, až po Parkinsona...
vyliečila som si štítnu žľazu, a aj tieto čudné psycho stavy skončili...
konečne som to zase ja 🙂

billyidol
14. apr 2021

@zuzka10175 ahoj a aké bylinky?

zuzka10175
16. apr 2021

@billyidol u každého môže byť spúšťač niečo iné, bolo by dobré najskôr zistiť, čo je u teba príčinou a na to sa zamerať... môžme si zavolať a prebrať to...