Môže mať človek panický strach z iného človeka?

zziva
10. jan 2013

Ahojte, už sa dlhšie liečim pre adaptačnú poruchu u psychiatričky, presnejšie niečo vyše roka.
Stále mám však strach z bývalého priateľa, keď si predstavím, že by mi mal zavolať alebo že by som ja mala zavolať jemu, alebo že by sme sa mali stretnúť (máme spolu dieťa), cítim strašnú úzkosť a tep sa mi zvýši aj na 150. Nie raz som utekala v noci na pohotovosť kvoli týmto stavom. Snažím sa to ovládať ako viem ale sú to strašné pocity a nikto mi neverí, dokonca aj moja doktorka to akokeby bagatelizovala, stále sa na tom iba smeje.
Môže ísť o nejaký typ panickej poruchy? Všade som sa dočítala len o pavúkoch, výškach, a pod.. A potom že tieto stavy vznikajú náhle a nie sú ničím podmienené. Pomôžte mi prosím niekto. Čo mám robiť. Ďakujem

trish31
10. jan 2013

@zziva samozrejme,ze moze.Je to panicka porucha a viaze sa na urcity podnet.Dolezite je zodpovedat si otazku Preco sa ho tak bojis?

zziva
autor
10. jan 2013

@trish31 Neviem, prežila som s ním peklo, pozdejšie keď už bolo dieťa na svete som sa dozvedela od jeho matky, že má poškodenie mozgu spôsobené dlhodobým užívaním tvrdých drog, neskôr po rozchode keď som sa trochu spamätala som prišla na to, ako ma trýznil a manipuloval mnou, aj fyzicky mi ublížil to síce len raz, ale jeho správanie bolo vždy nevyspytateľné, raz bol v pohode, potom mi zas nedal spať, stále som utekala z domu, milionkrát som sa s ním rozišla a vždy ma zmanipuloval tak, že som si nakoniec ja myslela,že som na vine, že všetko je moja chyba čo sa v našom vzťahu pokazí, možnože sa bojím toho že sa mu znova podarí ma zmanipulovať, neviem, ale prežívam hrozné muky len keď pomyslím na to, že by som s ním mala telefonovať alebo sa s ním zhovárať, či stretnúť, je to otras a neviem čo s tým mám robiť, s dieťaťom má súdom určený styk ale ja ani toho nie som schopná, má byť v mojej prítomnosti kým si na seba nezvyknú, proste ma rozklepe už pri predstave že mám byť v jeho blízkosti, keď sme mali pojednávanie tak som si myslela že tam zomriem alebo prinajmenšom odpadnem

kreta
10. jan 2013

Panický strach z cudzích vecí, prostredia, ľudí sa nazýva "xenofóbia"..Takže určitý tyú psychickej poruchy to určite je.

zziva
autor
10. jan 2013

@kreta ďakujem za odpoveď, ja mám ale strach z konkrétneho človeka, inak fungujem normálne, mám priateľov, žijem normálny život ale keď mám prísť do kontaktu s ním alebo si to predstavím tak mi je strašne, nenormálne mi búši srdce, začne ma bolieť hlava, potím sa, potom mi je za chvíľu zase zima, potom znova horúco, normálne cítim ako mi horia uši, celá sa trasiem, trasenie to je nič oproti tomu čo sa mne robí, neviem rozprávať, už s tým bojujem dlhé mesiace, už som sa aj tomu chcela postaviť zoči voči, "hodiť sa do vody", ale vždy predtým spanikárim a radšej sa tomu vyhnem, je to impulz, postupom času keď príznaky odoznejú tak rozmýšľam či nebolo lepšie fakt to hodenie do vody, ale v tej chvíli keď mi je tak strašne neviem iné urobiť iba sa ukryť do bezpečia a nekomunikovať nijako...:(

adrioska
10. jan 2013

@zziva Ked sa Ti doktorka smeje, tak ju treba zmenit. Priznaky, ktore popisujes, su priznaky choroby a mala by si na to brat lieky a podrobit sa aj psychoterapii u psychologa. Drzim palce, toto urcite nie je na smiech! 😔

zziva
autor
10. jan 2013

@adrioska ďakujem, určite vyhľadám iného psychiatra, prosím Ťa a o čo ide je to vo mne nejaká nevyrovnanosť alebo je to nejaká forma obrannej reakcie alebo čo? nevedela by si mi poradiť? nikde som sa nedočítala o takom prípade kedy by človek mal takéto stavy z iného človeka

lujza123
11. jan 2013

@zziva podla mna je to obranna reakcia. Niekde som citala ze zeny ktore preziju fyzicke alebo psychicke tyranie mavaju postraumaticke stavy podobne vojnovym veteranom. Takze ziadna sranda. Podla mna niesi vysinuta ani psychicky chora, pokial bol manipulator vedel velmi dobre ovplyvnit tvoju mysel a pravdepodobne sa o to pokusa aj teraz, moze mat na teba zlost a ty to citis, tvoja dusa sa tomu brani mozno preto tie priznaky.

Teraz ma tu realistky ukamenuju ale som presvedcena ze pocity ludi ktory su nam blizky vieme vycitit a na vnimavejsieho jedinca to dokonca posobi aj fyzicky (on ti teraz blizky nieje ale bol, stale ma nejaky pristup k tebe a toho sa mozno podvedome obavas, ze znova ziska nad tebou plnu moc)

Ja na tvojom mieste by som skusila regresnu terapiu, pripadne hypnozu u nejakeho odbornika, pomohlo by ti odhalit skutocnu podstatu doslova panickeho strachu z neho a pomalicky pracovat na tom aby si sa od neho oslobodila uplne (lebo teraz niesi, oslobodena budes ked ti bude uuplne lahostajny)

Nechcem hadzat vsetkych psychiatrov do jedneho vreca ale mam kamosku co prezila nieco velmi neprijemne nasledkom coho mavala tazke depresie, nervove zrutenia konciace samovrazednymi pokusmi a ani jeden s tych doktorkov nehladalipricinu, nerozpravali sa s nou, nepokusali sa zmenit jej pohlad na svet alebo aspon trochu ovladat vykyvy nalad nic len ju nadopovali vselaikymi oblbovakmi ze nevedela kde je sever a ked jej dosli lieky bola na tom este horsie.......po rokoch jej pomohla dostat sa z toho kolotoca az jedna sukromna terapeutka

zziva
autor
11. jan 2013

@lujza123 takze chyba je vo mne teda, ze nie som oslobodena...... tak nejak? ako sa toho da zbavit co najrychlejsie? musim respektovat totizto sudne rozhodnutie ohladom stretavania sa jeho s nasim dietatom, neviem co mam robit fakt......

lujza123
11. jan 2013

@zziva skus tu regresnu terapiu ci hypnozu...proste prist na koren tomu preco na teba este stale tak posobi.
Na stretnutie urcite vezmi zo sebou nejaaku kamosku alebo mamu, bez hamby. Chodte spolu do nejakeho detskeho kutika kde sa on bude moct hrat s dietatom a ty spolu s doprovodom len sediet opodial ...nekomunikovat s nim.

Zhlboka dychat, podla mna by pomohlo keby sa sustredis na nejaku predstavu...napriklad ze stojis vysoko na vezi kam on nemoze, alebo si mozes predstavit ziarive svetlo ktore ta obklopuje , nejaku bublinu v ktorej si a tam nema on pristup, neviem pokial si veriaca tak si predstav anjelov, jezisa alebo cokolvek co stoji pri tebe, alebo si len predstavuj seba a svoje dieta ako sa spolu hrate ...hlavne nech ta predstava v sebe ma vela svetla, radosti....nieco si najdi a mysli na to intenzivne vzdy ked ta prepadne panika....ona ta prepadne asi hlavne pred tym stretnutim, ked uz budete spolu tie stavy prejdu...najhorsie to bude pred tym nez ho budes mat stretnut....zrejme si to uz zazila na sude..ze najskor strach hroza ale ked uz tam bol a nieco sa dialo tak to bolo znesitelnejsie

zziva
autor
11. jan 2013

@lujza123 čo je to vlastne regresná terapia? kam mám zájsť aby som sa k tomu dopracovala,za akým lekárom? áno ono to potom je trochu znesiteľnejšie ale pretrváva to stále aj niekoľko hodín,dní potom ako s ním buď volám, alebo sa s ním stretnem. najhoršie je že to malý cíti, nechce mi spávať, jesť,ak ma vidí v takom stave.

fra
11. jan 2013

@zziva podla toho ako čítam, ako s tebou byvalý manipuloval, ako ta presviedčal že je to všetko tvoja vina, by som povedala že patrí presne do kategorie ludí o ktorých píše tento web
http://elyna.wz.cz/
ak sa tam viac začítaš a popreklikávaš, zistíš, že nie si sama s podobnymi problemami a že po spolužití s takými chlapmi mavajú ženy podobne problémy... a su tam celkom fajn rady ako sa s takym človekom vnutrone vysporiadať aby nam neliezol dalej do života ...samozrejme, vyhladať odbornu pomoc treba ked ta to takto ničí

fra
11. jan 2013

je tam sice dost vela odbornych textov, ale su tam aj diskusie a denničky žien, ktoré si tym prešli a dostali sa z toho

fra
11. jan 2013

uha, teraz pozeram že tam už tie denniky nie sú ešte pred pol rokom boli 😒

fra
11. jan 2013

aha, ale dost toho tam predsa len je

renata5
11. jan 2013

moze to byt aj pocarovanie prekliatie alebo ma taku silu v sebe ze ti pride z oci su ludia ktory maju taku moc v sebe chce si ta priputat je zly a taky aj zostane

zziva
autor
11. jan 2013

@fra
@renata5
vďaka,pozriem,

@lujza123 som pozerala tú regresnú terapiu na to by som sa asi nedala, aj finančne je to dosť náročné..

lujza123
11. jan 2013

@zziva
Regresná terapia je práca s podvedomím, ktoré je sklad všetkých zážitkov a pocitov. Príjemné zážitky nám problém nespôsobujú, čiže sa hľadá traumatický zážitok z minulosti, ktorý nám spôsobil psychický problém a často krát zapríčiňuje nechcené a nevedomé reakcie. Ak pochopíme problém a s ním spojené pocity, môžeme ich pri terapií uvoľniť.

Táto terapia je vhodná na riešenie fóbií, strachov, vzťahových disharmónií. Trvá 2 – 3 hodiny. Klient terapiu prežíva ako určitý druh vedomého sna, čiže ide o nehypnotický návrat do minulosti (detstvo, prenatál, minulý život). Klient tu pochopí príčinu svojich problémov, zmysel svojho života a svoje vzťahy s okolím a často dostane odpoveď na svoje otázky.

najdi si na nete niekoho v okoli tvojho bydliska , neviem kde byvas.....nepisem o doktoroch, urcite nie o statnych, vravim klasicky psychiater ti napise len prasky na ukludnenie...potrebujes budto dobreho sukromneho psychologa alebo terapeuta

lujza123
11. jan 2013

@zziva da sa najst a dohodnut aj na niecom financne menej narocnom

Vies to co tu budes mat zadarmo ti moc nepomoze..psychiater urcite nie, psycholog mozno, len musis najst niekoho kto ti bude vyhovovat

zziva
autor
11. jan 2013

@fra no ako keby som o ňom čítala... až mi je zle.... čo ak aj naše dieťa bude také? je možnosť že sa to dedí? čo mám teraz robiť? a čo vyrastie z nášho dieťaťa ak s ním bude robiť to čo robil so mnou? ☹

fra
11. jan 2013

@zziva nikde som sa nedočítala že by sa to dedilo a prešla som toho dost, tak sa neboj, vylučene to síce nie je, ale nie je to ani príliš pravdepodobné 🙂
doležite je pochopiť, že ten problem nie je v tebe a nebol v tebe a že vlastne všetky ženy ktore s takymi chlapmi pridu do styku maju problem ... a ked sa s tym dokazali vysporiadať ony, hoci to bolo tazke, vysporiadaš sa s tvojim byvalym aj ty, nenechaj si ničiť život svojim exom
... a to čo bude s malym budeš riešiť ak niečo nastane, ja osobne si myslim že nenastane... vieš ako sa hovorí, obavy su dopredu zaplatene uroky za niečo, čo sa možno vobec nikdy nestane

zuzka38
11. jan 2013

@zziva ako sa moze ta dana doktorka na tebe smiat?? asi by som ju velmi rychlo zmenila..

fra
11. jan 2013

@zziva ozaj, a na tie stretnutia ktore predpísal sud ked maš byt s malym aj s exom, nemožeš niekoho zobrať? mamu alebo kamaratku alebo prosto niekoho komu veríš, aby si aspon spočiatku citila oporu a citila sa silnejšie?

zziva
autor
11. jan 2013

@fra všetci sa ho boja, vedia čo je zač a čoho je schopný, ničí ľudí doslova slovami, pohľadmi, gestami..
mám jednu najlepšiu kamarátku, ktorá je ale momentálne po operácii chrbtice, takže mi nevie pomôcť...
pokiaľ ide o profil psychopata, mám skôr pocit, že mu nejde o dieťa ako o syna, ale o to aby dosiahol čo chce, proste mu ide len o jeho právo a ego,a snaží sa to robiť všelijako, on by snáď šiel aj cez mŕtvoly... posledné dva roky som mala horor, najprv sa nezaujímal, potom neplatil, lebo vraj bude platiť keď mu malého ukážem, že inak nie, a keď videl že tak so mnou nepohne tak sa začali súdy a ťahanice, to už chvalabohu skončilo, chcela som byť silná, a viem, že som, ale je to ako blesk z jasného neba, proste so mnou začne lomcovať, rozklepem sa a zutekám... stále píše sms, ako sa má dieťa, kedy sa stretneme, že nechce nám ublížiť, a bludy..

fra
11. jan 2013

@zziva , no to uplne zapada do mozaiky, akoby mu nešlo o dieťa, ale o to, aby mal prostrednictvom neho nad tebou moc a tym padom aj svoj dobry pocit ... to sa potom vobec nečudujem že mavaš take fyzicke stavy ake mavaš ...

fra
11. jan 2013

myslim že by si mala najst niekoho, kto mal s psychopatmi osobnu skusenost a kto to zdolal a idealne aby to bol nejaky terapeut alebo psycholog aby ste spolu mohli vymyslieť nejaku taktiku... obavam sa, že ti nebude lepšie, kym sa s tym byvalym uplne nevysporiadaš, toto určite nevyliečia žiadne lieky a tym že sa sudne musí stretavať s malym ani to najlepšie riešenie- uplny utek a prerušenie všetkych kontaktov s tym človekom neprichadza do uvahy...

adrioska
11. jan 2013

@zziva uplne suhlasim s @lujza123 , nemam co viac dodat. Ale ak myslis, ze terapia, ktoru ti radi, by bola pre Teba financne narocna, tak skus najprv kombinaciu psychiater (lieky) + psycholog (taky, co ho hradi zdravotna poistovna a mozno nejaku sumu musis doplatit aj Ty) a uvidis. Musis sama velmi chciet toto prekonat, zbavit sa strachu z neho, aby si mohla v pokoji zit, lebo Ta to uplne znici...ked nie kvoli sebe, tak kvoli malemu si vytyc ten ciel, ze to vsetko prekonas. A este k tomu, ze pises, ze kazdy sa ho boji...vies on to citi, resp. vie, ze sa ho bojite, preto ma taky vplyv, keby ste mu ukazali, ze sa ho nebojite, tak by stiahol usi urcite...

kveta
11. jan 2013

@zziva Ked psa zbijes, bude pred Tebou utekat. Ty mas to iste s exom. Normalna reakcia na jeho nenormalne spravanie. Bola by si vadna, keby si nemala strach z niecoho, co Ta v minulosti obrozovalo.

S dobrym psychoterapeutom by si mohla dostat prejavy strachu pod kontrolu. Vela stastia.

kveta
11. jan 2013

@zziva Jeho sms necitaj, rovno ich preposielaj kamoske. Ak by v nich bolo nieco skutocne dolezite, kamoska Ti povie.

zziva
autor
11. jan 2013

@kveta
@adrioska
@fra
@zuzka38 ďakujem za rady a podporu, ja to chcem riešiť, aj vyriešiť samozrejme, ako kvoli malému tak aj kvoli sebe. Je tu istý podvedomý strach aj o malého že by mohol ublížiť aj jemu, presne to sedí na to, že už nevie ako tak sa snaží cez dieťa, pričom ho vôbec nepozná.......
Ono mám totiž aj dcéru z bývalého manželstva, ktorú si tiež pripútal a potom sa prestal zaujímať o ňu, ona sa na neho citovo naviazala, teraz s ňou chodím k pedopsychiatričke... nezvládla to....... má 8 rokov.. Možno aj tam je kameň úrazu a preto sa tak veľmi bojím že sa aj ju snažím chrániť, alebo ja už neviem, ak mohol bez mihnutia oka ublížiť malému dieťaťu a nemať pri tom ani najmenšiu výčitku, prečo by to neurobil znova...
Je to zamotané ale určite s tým budem bojovať, všetkým Vám zo srdca ďakujem.

lussy23
15. jan 2013

ahoj. Ja som mala niečo podobné. Strašne som sa bála takých dvoch chalanov, pričom mi v živote nič neurobili. Keď som ich zbadala radšej som ušla. Neviem prečo s aich bojím. Teraz ich už našťastie nevidávam.