Migréna a menzes

sabina27
16. sep 2018

Ahojte baby, mam taky problem trpim uz niekolko rokov migrenami s aurou. Pred 3 mesiacmi sa mi stala taka vec, ze som dostala migrenu tri dni pred menstruaciou, zacalo to tazkym zachvatom trasenia, potom aurou a skoro som odpadla a nasledne migrenou po niekolkych hodinach. Po par dnoch som dostala menzes ale nemala som ani spinenie ako kedysi proste nic a menzes sa mi len tazko spusta, vzdy mam krce a vytok zo zrazenou krvou. Gynekolog mi povedal ze to je predmenstruacny syndrom, ale nejde mi to do hlavy nakolko citim, ze sa so mnou nieco deje a mam aj ine priznaky ako napr, unava, nevolnosti a pod. Ale nikto mi nevie nic zistit, vsetky testy mam v pohode a takto sa mi tie cykluse opakuju 3-4 mesiace. Volakedy som migreny mavala hocikedy a teraz je to len takto a je to vazne neznesitelne. Mam len 20 rokov. Ak nahodou mate podobne skusenosti alebo niaku radu piste 🙂 Dakujem

marfikchov
16. sep 2018

Mne sa migrény spustili po druhom pôrode, dovtedy nič. U mňa je to o to horšie, že ma to chytí hocikedy, nie je presne ohraničené, kedy v priebehu cyklu, niekedy pár dní pred menzesom, inokedy po, napr. tri dni dozadu počas menzesu. Spúšťačom isto nie je jedlo, mne to väčšinou začne ešte v spánku nad ránom.

zuzka1008
16. sep 2018

@sabina27 Aj mne sa migrény spustili po 2 porode , keď nastúpil cyklus
Tiež až na odpadnutie 😒
Každý ma doposiaľ odbyl že predmenstr.syndróm

montemotherone
16. sep 2018

@sabina27 PMS ako vyšitý ☹ Dr má pravdu. Skús pupalkovy olej, čajíky na upokojenie, aspoň týždeň pred menzesom sa menej stresuj, veľa spi, dobre jedz a pi, oddychuj... Nič iné nepomôže

ivca82
16. sep 2018

@sabina27 a riesila si to aj s neurologom? Aspon liekmi by ti mohli pomoct, este ked mas aj migrenu s aurou, tak by si si ich stihla aj vcas dat.

carmenuska
16. sep 2018

@sabina27 ja riesim migreny a neurolog sa ma pytal,ci ich mam pocas ms,pred alebo ako a ci suvisia s cyklom.Ale u mna nie ale sam povedal,ze si to mam odsledovat aj toto,ze 90%zien ma migreny ,ktore vznikaju na hormonalnom podklade.Tak sa neboj,ked mas vsetko ok,neurobis s tym nic.Pytaj nieco na migreny.

sabina27
autor
16. sep 2018

praveze ja nemam stres vobec a pred menzesom som ich nikdy nemala zacala som pit aj bylinkove caje zmenila som stravu a nic..s neur. to riesim ale na migreny mi nic nedal to az moj obvodny a momentalne mi uz lieky ani nezaberaju lebo je to stale horsie a horsie. Neurolog mi napisal neurol lebo vraj mam tetaniu lenze tie lieky mi zas zakazal obvodak lebo su navykove a ja uz mam s toho stavy ako sa nemozu dohodnut a ja najviac trpim bez liecby

simsalabim
16. sep 2018

@sabina27 pytaj sa k neurologovi, nech ta vysetria aj ct a pod. Aj u mna su migreny previazane s menstruacnym cyklom ( na ozaj velky zachvat sa este musi stretnut s 2 dalsimi spustacmi). Ked viem, ze tato situacia nastane, dopredu si davam liek od neurologa, inak prelezim 3-4 dni v tme, tichu, vraciam a trpim ako kon. Nie vzdy si ten liek stihnem dat ( napr v spanku) a s migrenou sa zobudim.

ivca82
16. sep 2018

@sabina27 a robili ti aj vysetrenie na tetaniu? No zvlastny pristup neurologa, zmenila by som ho urcite.

ikissedagirl
16. sep 2018

@sabina27 skus si pogooglit "hormonalna migrena". Ja som zatial skusala bylinkove caje zenske alebo tinktury Femina a Rimbaba (neuspesne). Mne celkom dobre spravilo pravidelne cvicenie svalov panvoveho dna (workshop Spoznaj svoje panvove dno). Zatial som treti mesiac bez migreny po dvoch rokoch migrenovania. Este sa chystam na hormonalnu jogu. Mne osobne zacina bolest v krcnej chrbtici, pomaha trosku uvolnit, ponatahovat, nemasirovat.

nerya
16. sep 2018

Neberies náhodou antikoncepciu?

sabina27
autor
17. sep 2018

@nerya nie neberiem uz dva roky

sabina27
autor
17. sep 2018

@ivca82 nerobil mi sice ziadne testy ale povedal mi ze mam asi tetaniu a vobec to neriesi dal mi len neurol a ten mi zakazal brat obvodny lebo je to navykovy liek a povedal mi ze som dost mlada nato aby som brala take lieky..inak nikto nic neriesi na tetaniu som nic nedostala takze si davam len magnerot a na migreny mi dal obvodny sumatriptan ktory mi zial uz prestava ucinkovat a nezabera

tinka144
17. sep 2018

ja mám migrény vždy len pred a po cykle....všetky vyšetrenie mám v poriadku....ťahá mi na 40 takže je to vekom.....da sa to vydržať.... v mojom okolí trpí väčšina žien v cykle migrenami.....netreba z toho robiť drámu zeny😁

ibrunova
17. sep 2018

@sabina27 Známa má tetániu a preventívne jej každý deň kázali brať magnézium, zatiaľ klop klop má so záchvatmi pokoj.

ivca82
17. sep 2018

@sabina27 a aspon na mrko ta poslali? Urcite zmen neurologa, ked povie, ze asi tetania a neposle ta ani na vysetrenie, nie je to v poriadku. Ak ti je tetania, ok, ale ak ti na migrenu presavaju triptany ucinkovat, mininalne prejst na profylakticku liecbu. Mam migreny od cca 11 rokov. Triptany som zacala brat az ako dospela. U mna sice to, ze som mala pocit, ze prestavali ucinkovat, znamenal ine neurol.ochorenie, no ak by to boli len triptanom, tak sme sa s neurologickou bavili o preventivnej liecbe migreny. Okrem migren, nevolnosti a unavy ta trapi aj nieco ine, ked pises, ze toho je viac?

carmenuska
17. sep 2018

@ivca82 prosim ta,co beries ako prevenciu migren?mne chcel dat betablokatory,no nesmiem koli astme.Tak mi dal ine a doma kukam a to su antiepikeptika.Citala som,ze minimalizuju zachvaty migren,no mam pred tym respekt ci to brat ci nie.nemas skusenost?

ivca82
17. sep 2018

@carmenuska nic neberiem ako prevenciu, no bavili sme sa vtedy o betablokatoroch. U mna sa zistila ina dg., a vtedy sme zistili, ze to neboli 4-5x za tyzden migreny (posledny rok). Migrena tak bola len 1-2x za tyzden, zvysne bolo cosi ine, co sa mne javilo ako migrena, kedze to bolo na mojej "migrenovej" strane a prejavovalo sa rovnako a vtedy triptany nezaberali.

tinka144
17. sep 2018

@sabina27 výhod neurol. všetky oblbovaky. si mladá a budeš sa napchavat neurolom? daj sa vyšetriť na tetaniu. magnezium kalcium môžeš užívať kazdy den. skús určite to po dlhodobom užívaní pomôže.

nerya
17. sep 2018

@sabina27 ja len preto lebo ja napríklad som mávala migrény len tak Halabala a keď som začala brať antikoncepciu tak okrem sem tam záchvatov som mávala aj také zhruba trojdňové pred začatím menzesu ale neskutočne, v živote som také bolesti nemala... A po vysadení sa bolesti zase trochu zmiernili ale viazanosť k cyklu ostala

sabina27
autor
1. okt 2018

baby skusala som uz vsetko mozne aj cvicim a zacala som brat vitaminy aj magnezium a pijem bylinkove caje no bolo to este horsie nakoniec ma poslali psychiatricke ze to moze byt aj niaka porucha nakolko mi aj busilo srdce a mam bolesti hlavy az migreny a zachvaty a jedno s druhym ale stale sa trapim a uz neviem ako dalej

moni0404
21. jan 2020

Ahojte....ja sa liečim na migreny už dobrych 10.rokov. Chodila som aj chodím od jedného neurológia k druhemu, každý mi len dokáže predpísať tabletky,injekcie a nič viac. Až teraz moja posledná doktorka mi predpísala ergotaminove čipky a tie mi zaberaju, ale musím si ich dat hneď ako začnem cítiť maličkú bolesť hlavy. Tak skúste vyskusat. Sú len na recept a zarábajú sa v lekarni, len hocikde to nemaju. A niesu tuším vhodné pre mamičky v tehotenstve .

moni0404
21. jan 2020

@tinka144 to je aké vyšetrenie na tetaniu?