Meranie zraku v očnej optike

5. aug 2024

K očnému lekárovi sa dostať je umenie. Kto zažil, vie. No potrebujem nové dioptrické okuliare, každý lekár v okolí ma odbil. Je možnosť, že si nechám zrak premerat v optike. Optika je zmluvná s mojou poisťovňou. V optike by mal meral zrak predpokladám lekár .. ale on mi tie dioptrie nepredpise však? Čiže či nebudem môcť uplatniť benefit z poisťovne?

viestta
5. aug 2024

Ak ti bude merat zrak lekar, vypise ti aj predpis na okuliare.

werony_n
5. aug 2024

Mne napríklad lekárka v ambulancii zmerala zrak zle ,na okuliare som vôbec nevidela a v optike bez problémov, takže ja už by som išla len do optiky merať

autor
5. aug 2024

@werony_n ja som bola u očnej pred 6 rokmi naposledy. Dioptrie mám stále dobre len sa mi okuliare rozbili a sklíčko len jedno mi nevedia dorobiť nakoľko take sklíčka sa už nerobia .. čiže mi musia obe spraviť .. a tak rám už tiež nie je ktovie aký tak už by som si dala aj ten no je škoda nevyužiť benefit 100€ keď je na to nárok len potrebujem predpis

terezka1947
5. aug 2024

Na benefit z poisťovne,minimálne VšZP musíš mať výstup od očného lekara-zazmluvneneho a urobené okuliare tiež v zazmluvnenej optike.
V optike meria zrak buď lekár alebo najčastejšie optometristka a často mnohé ochorenia odhalí a pošle k lekárovi,lebo mnohí ľudia banalizuju zápaly oči,rôzne iné problémy a ochorenia.
Čiže meranie zraku optometristom je úplne v poriadku a aj na odbornej úrovni. On nesupluje lekára,lebo lekár má v rukách oko ako celok so všetkými ochoreniami. Ale vie ho plne zastupit,čo sa korekcie týka🤷

taktotedanie
5. aug 2024

No musis si zistit ci v danej optike ma nejake ordinacne hodiny lekar, inak ti to meria clovek ktory presiel 2dnovym kurzom ( pochybujem, ze by to bol optometrista tych je ako safranu na sr) inak by som do optiky po okuliare nikdy nesla!
Ale! Ocne pozadie po tooolkych rokoch jednoznacne potrebujes skontrolovat
Ps- pochybujem ze ta odbili, len ty si asi myslela ze ti daju termin do 3 dni, co je nerealne

autor
5. aug 2024

@taktotedanie myslela, myslela. Mám dioptrie už 13 rokov. Viem že čakacie doby sú dlhé, neraz som čakala k očnej 4 mesiace. S tým som aj počítala. Nemôžem sa nikomu dovolať a tých pár sestier čo mi zdvihlo, mi povedalo že nových pacientov neberú. Tak neviem čo to je ak nie odbitie. Volala som v okolí asi snáď každému 🤦🏼‍♀️ 98% sa nikde nejde dovolať. Ja kľudne na termín počkám ale neviem čo mám robiť, keď sa nemôžem nikomu dovolať

taktotedanie
5. aug 2024

Tak jednak je dovolenkove obdobie a po dalsie nevola sa doobedu ale az od poobede
Doobedu ani moja sestricka nezdvihala telefon bohuzial nevie sa rozkrojit a musi sa venovat pacientom nie telefonu

autor
5. aug 2024

@taktotedanie nedvihaju ani doobeda a ani poobede 🤣 snažím sa uz o termín nejaký piatok. Konkrétne asi mesiac obvolavam ambulancie v mojom meste a tiež v okolí. Posledná šanca je ešte prísť osobne.

taktotedanie
5. aug 2024

Sukromne kliniky? Vesely , uvea a pod?
Bohuzial ked nechodite pravidelne na kontroly karta sa po 5 rokoch rusi a tym padom nemate ocneho lekara a je obcas tazko sa znova objednat

3009
5. aug 2024

Neviem odkiaľ si, ale určite sa dá niekde objednať len treba hladať na internete.

e1i
5. aug 2024

V optike meria zrak optometrista

taktotedanie
5. aug 2024

@e1i ja som este takeho v optike nestretla a to som ich pochodila vela a v roznych mestach

viestta
5. aug 2024

@taktotedanie ja som bola v optike, kde mi meral zrak optometrista, vybavnie spickove a to som po dlhych rokoch mala okuliare cez ktore som aj videla. V inej optike mi vysetroval zrak lekar, vystavil mi aj predpis na tom tlacive, ktore sa bezne pouziva

e1i
5. aug 2024

@taktotedanie necitala som predtym odpovede,spoliehala som sa na to ze v optike je certifikovany clovek a nie s 2dnovym kurzom ako pisete. Beriem spat teda. Aj ked ja som si okuliare dala robit podla vysetrenia v optike a potom som bola na vysetreni u ocnej a povedala ze su ok ze sedia/stacia podla hodnot.

taktotedanie
5. aug 2024

@viestta bezne su lekari v optikach ale len urcite dni a v urcity cas
Ja som pochodila vela optik a ani v jednej nebol vystudovany optometrista

taktotedanie
5. aug 2024

@e1i bohuzial optometristov je zalostne malo, co pracuju v optikach si vlastne asistenti predaja s kurzom , nevravim ze co robia je zle ale viac zlych okuliarov ako tych dobrych

kleopatra32
5. aug 2024

@taktotedanie prepáč, ale toto sa ma trošku dotklo, ja som optometrista s ukončenou 5. ročnou vysokou školou, mám svoju optiku a poznám teda dosť optík, kde pracujú optometristi. Ale sú to súkromné optiky, nie siete.

viestta
5. aug 2024

@taktotedanie ten pan, co mi meral zrak mal zaramovany diplom optometristu, dufam, ze bol jeho a nebol z nejakeho vikendoveho kurzu. A ano, viem, ze lekari chodia do niektorych optik len na urcity cas, ale na ten cas sa k nim da objednat.

anika
5. aug 2024

Nuz, ja nemam dobru skusenost, vysetrenie u dr, aj v optike optometristom, rozdiel takmer cela dioptria v optike, ja teda neodporucam

oktoberka
5. aug 2024

@kleopatra32 aj siete majú vyštudovaných optometristov,dokonca nie iba s 2r.pomaturitnym štúdiom,ale aj s VŠ v Čechách,či dokonca v Nemecku.
Nerozumiem tým zabomysim vojnám medzi slovenskými lekármi a optometristami. Veď nakoniec práve kvôli lekárskej lobby ešte stále nie je možné legislatívne dotiahnuť optometriu na VŠ v Nitre,hoci už veľakrát to bolo na spadnutie
V Nemecku,v Čechách optometristi a oční lekári spolupracujú,no my(našťastie nie všetci u nás )bojujeme,prečo?
Koľko semestrov reálne študuje očný lekár konkrétne korekciu jednotlivých očných vad? Vieme obsah a rozsah štúdia optometrie na VŠ?a stále ide o jedinú vec,refrakciu

Navzájom by si vedeli pomôcť,dopĺňať sa,mali by viac času na ľudí s realnymi a vážnymi problémami.
Koľko detí so skulenim,či s problémami so spazmami očných svalov,či čímkoľvek by bolo poriesemych,keby sme si pomáhali. Veď mnohí oční lekári si už zamestnávajú optometristi vo svojej súkromnej praxi sami.
Optimetrista má často oveľa lepšie testovacie možnosti v optike a podstatne viac času venovať sa človeku ako ocny lekár,ktory ma plnú čakáreň ľudí,čo potrebujú riešiť vážne a urgentne problémy pacientov.
Vieme obe skupiny,že korekcia záleží nie iba od diplomu,či prístroja,ale najma od času s tým čo vekom,od podrobnej anamnézy. Že sa korekcia nepodarí lekárovi?to je ok,keď sa nepodarí optometristov,to už ok nie je?prečo?
Ja môžem tiež napísať,že sme prerabali kopu okuliarov z očných ambulancii. A tiež to bude pravda,lebo jednoducho sme ľudia. Ono nestačí tuknut do prístroja a výsledok dať do skúšobnej obruby. Dať podpísať pacientovi a keď nevidí,toľko chýba optiky. Zle sklá.
Keď si vezmeme,na koľkých kongresoch,ci školeniach sa stretávajú optometristi a oční lekári?a riešime to isté,korekciu.
Či kontaktných šošoviek,či okuliarovych,či rôzne prizmy,či čokoľvek.
Už by naozaj bolo fajn nastúpiť cestu spolupráce.

taktotedanie
5. aug 2024

@kleopatra32 prosim v com sa ta to dotklo? Nehovorim o sietovych optikach, sama som zhodnotila, ze optimetristov je ako safranu, tazko najst taku optiku zvlast v malych mestach, drviva vacsina je naozaj len asistenti predaja s kurzom
Ja si optometristov vazim sama pracujem na ocnej amb nechapem kde som ta urazilq

rozculena
5. aug 2024

to v ktorej poisťovni?

autor
5. aug 2024

@rozculena VšZP

oktoberka
5. aug 2024

@taktotedanie podľa čoho si robila skríning,aké je pokrytie optometristov na Slovensku? A podľa čoho si zistila na optikach,v ktorých si bola,že sú tam iba asistenti predaja,že tam nie sú ani optici, ani optometristi?
Lebo mám celkom slušný prehľad o obsadenosti optik na Slovensku a teda priznám,že niektoré optiky predsa len netuším.

taktotedanie
5. aug 2024

@oktoberka pracujem na ocnej ambulancii, mala som tu cest hovorit s jednym s najlepsich za mna optometristov na sr takze aky taky prehlad mam, v meste kde posobim mam prehlad o vsetkych optikach
A ako som vedea, ze to niesu optimetristi? Stacilo par otazok a vedela som, ze nemaju ani potuchy

oktoberka
5. aug 2024

@taktotedanie tak potom nemôžeš napísať,že si ešte v optike optometristu nestretla. Je to trošku nefér. A dosť pochybujem,že si prešla všetky optiky a každému dávala testovacie otázky. Na Slovensku je viacero výborných optometristov a nie iba v krajských mestách.
A často sa stretávame aj s očnými lekármi na kongresoch,školeniach,čiže sa celkom slušne medzi sebou poznáme. Tak ako sú začínajúci oční lekári,ktorých školia prave optometristi s dlhoročnou praxou,tak sú začínajúci optometristi,ktorí si radi vypočujú užitočné rady od očných lekárov. Potrebujeme sa navzájom a potrebujeme si zdieľať skúsenosti. Nepotrebujeme iba jediné,navzájom si podrezať nohy,lebo doplatíme na to sami a v konečnom dôsledku clivek,ktorý okuliare potrebuje.
Je smutné čítať s akým dešpektom sa vyjadrujes k ľuďom,s ktorými na tie kongresy možno chodíš a možno aj ty od nich a oni od teba prezdielavaju skúsenosti😔

kleopatra32
5. aug 2024

@taktotedanie nič ma neurazilo. Ja som uz videla nejake tvoje prispevky a viem, ze si clovek vzdelany v odbore. Len som chcela tymto povedat, ze je podla mna dost optik, kde ten optometrista je pritomny a robi svoju pracu fakt dobre. Pretoze laici, ktori citaju tieto diskusie a vidia, ze tam niekto z fachu pise, ze taku optiku este nenasiel a v optike su len predavaci alebo ,,optometristi" s 2dnovym kurzom, tomu veria a neveria nam, ktori sme v optike a chceme im ponuknut tuto sluzbu. Snad som to napisala zrozumitelne a chapes ma, co myslim.

kleopatra32
5. aug 2024

@oktoberka jasne su aj v sietach optometristi, to netvrdim, len ja sa pohybujem v tej sukromnej sfere, tam mam vacsi prehlad. S ostatnym suhlasim. Ja by som bola prvá, ktorá by sa tešila, keby prestali tieto naťahovačky medzi očnými lekármi a nami. Lekár lieči, optometrista koriguje, meria, robí screening. Spolupráca by značne skratila cakacie lehoty na vsetko.

taktotedanie
5. aug 2024

@kleopatra32 bohuzial v malych mestach to urcite nieje, v sietach tiez neviem o tom tam si platia lekarov a v meste kde ja posobim viem o jednej optike no aj tam nieje pritomny optimetrista kazdy den

kleopatra32
5. aug 2024

@taktotedanie ja som v malom meste napriklad 🙂 a viem o pár optikách aj v menších mestách. Tým že očná optika je viazaná živnosť, tak si to nemôže otvoriť hoc kto, buď má vzdelanie optik/optometrista alebo má garanta so vzdelaním a tak zhruba v mojom okolí viem, kto má aké vzdelanie a ako pracuje. Každopádne by si každý mal zistiť pred meraním s kým má tu česť a či to je človek s reálnym vzdelaním alebo nie.