Mám vyvážený jedálniček?

14. jan 2021

Dobry den, chcela by som sa poradit, ci je toto vyvazeny jedalnicek, snazim sa obmedzit sacharidy a jest zdravo. Pocas dna pijem len cistu vodu, niekedy 1 salku zeleneho caju, ked vstanem neskor, tak nemam desiatu a nekedy som sytejsia z obeda, tak nemam olovrant

Pondelok:
R: prazenica z 2 vajec, tvrdy syr, cherry paradajky, stvrtk krajca tmaveho chleba
O: Duseny filet zo pstruha, hneda ryza, ladovy salat s tekvicovym olejom
Ol: pomaranc, jablko
V: grecky salat s jogurtom a zvysok ryby z obeda
po veceri som este bola hladna: surova mrkva pokvapkana olivovym olejom, trosku bieleho jogurtu, kedu oriesky

Utorok:
R: omeleta z 2 vajicok so spenatom, mozarela, stvrt krajca celozrnneho chleba
O: polievka z cervenej sosovice, peceny losos, pohanka s cibulou, susenymi paradajkami a feta syrom
V: polievka z obeda
po veceri: surova mrkva, kesu oriesky

Streda:
R: banan, za tym cvicenie
D: polievka z cerstveho spenatu s varenym vajickom a jogurtom
O: fajita s kuracim masom, farebnou paprikou, syrom a cibulou
Ol: jablko
V: paradajkova polievka so sytom s bazalkou

Stvrtok:
R: vajicko na tvrdo, tvrdy syr, paradajky
O: spenatova polievka zo vcera, tortila z kuracim masom a paprikou zo vcera
Ol: grecky salat, kusok drevorubacskeho chleba
V: grilovane kuracie maso, uhorka, paradajka

Piatok:
pred ranajkami: banan, potom cvicenie
R: omeleta z 2 vajicok, tvrdy syr, paradajka, uhorka
O: minestrone polievka s bielou fazulou
V: mozarela, paradajky, olivovy olej, balsamico, bazalka, kusok celozrnneho chleba
po veceri: kesu oriesky

hederamonstera
14. jan 2021

Podla mna uplne super 🙂 este zalezi aj na tvojom vydaji, aby to nebolo malo kalorii. Ale bodaj by takyto jedalnicek mali vsetci :D hned by bolo zdravotnictvo na tom lepsie

teleskop
14. jan 2021

mas pocit, ze na tomto fore su odbornici na vyzivu?

autor
14. jan 2021

@hederamonstera Dakujem, vydaj nemam velky, pretoze mam sedave zamestnanie a v sucasnosti pracujem doma. Cvicenie 2-3x za tyzden a inak len nejaka prechadzka.
@teleskop Ano, ty vies, ze tu urcite ziadny nie su? Videla som tu aj rady ako chudnut, ako cvicit a podobne a a ak aj neradili vystudovani odbornici, tak bolo vidno, ze ti ludia to maju nastudovane z inych zdrojov a vyznaju sa, pripadne robia fitnes trenerov a tak.

miusa00
14. jan 2021

Zlozenie je fajn, ale je to pravdepodobne malo, skus si nahodot jeden den do kalorickych tabuliek, aby si vedela na com si

luciannka83
14. jan 2021

Neuviedla si tu ziadne informacie o sebe, tak tazko hodnotit jedalnicek. Za mna,...tento jedslnicek je jednotvarny. Treba ho nastavit tak, aby si ho vedela zvlafat dlhodobo. Ovocie by som zaradila doobedu v kombinacii s bielkovinami. Alebo tesne po treningu. Nepises aky je tvoj cieľ. Preco chces obmedzit sacharidy. Ked obmedzis sacharidy, musis pridat do jedslnicka bielkoviny a tuky. A tie kešu orechy na vecer,...ked ich zjes 10g fajn, no ked pol balika, tak to je fajna kaloricka bomba.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. jan 2021

@miusa00 Aha, dakujem, skusim pozriet tie tabulky
@luciannka83 V com je jednotvarny? Ako by si ho upravila? Moj ciel je nebyt na ziadnej prisnej diete, len vylucit vyprazane veci, polotovary a spracovane potraviny (salamy, parky) a kedze mam velmi rada pecivo a zemiaky a jedla som aj dost sladkosti, tak tieto veci obmedzit. Ked som jedla vela rychlych sacharidov, tak som bola skoro hladna a potom som jedla zas a sice z toho nepriberam, ale nepovazujem to za velmi zdrave. Pokojne som spratala 5 kuskov knedle ku segedinskemu gulasu, mala som velmi rada slaninu, peceny bocik krkovicku, tak chcem ist trosku zdravsim stylom. Tuky a bielkoviny sa snazim - syr, biely jogurt bez cukru, tekvicovy olej, olivovy, ryby kvoli omega kyselinam. Tie kesu si dam len tak malicku hrst, nespratam polovicu balenia 🙂
@elizabet173 No skusim tie tabulky a co by si pridala?

dundulica
14. jan 2021

ja by som namiesto tých vajíčok denno denne na raňajky zaradila aj ovsené kaše s ovocím, na obed bielkovinové cestoviny, kuracie mäso, prílohy quinou, pohánku, šošovicu čiernu, červenú, bataty, zaradiť tofu, biely jogurt, kvalinú šunku, ale ja nie som odborník, píšem ti ako sa stravujem ja, bez cukru už roky

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. jan 2021

@dundulica Dala som tu len jeden tyzden, jem aj pohanku, quinou, robim sturkovinove polievky (fazula, sosovica, cervena sosovica, cicer, hrach), bataty som myslela ze su prilis sladke, ale inak ich mam rada, tofu mi nechuti, biely jogurt jedavam aj sunku, mozno som vypichla zly tyzden.
@trema Dakujem, to ovocie skombinujem s orieskami, nech ich nejem vecer

autor
14. jan 2021

Vyskusala som tiez tabulky a je to bomba 🙂 niektore dni mam nadherne vyvazene, ale niektore som prekvapena, ze prilsi vela kalorii alebo sacharidov, co ma prekvapilo a ine zas kde som myslela ze to nebude dobre, tak vypocitalo ze super. Skvela pomocka, nahadzala som si vsetko co som mala zapisane a dalej si budem znacit tam. Dakujem za tip.

osky
14. jan 2021

Tolko vajec za tyzden...
A same bielkoviny..
Ja by som vobec nezvrdila,ze toto je zdrave...
A k tym kesu orechom-su to jedny z najmastnejsich a najkalorickejsich orechov.tak vecer by som ich uz neoporucala skor rano,v rozumnom mnozstve
Napr.
Utorok myslim ze mas fajn poskladany

luciannka83
14. jan 2021

Jednotvarny v tom, ze jes zbacsa to iste len v inej farbe. Ked si sa stravovala tsk, ako popisujes, tak tuto stravu, vo si si nastavila neudrzis dlho. Ved ubidis sama😁

autor
14. jan 2021

@osky Upravim, prestriedam. Kase na ranajky neznesiem, to si skor dam zeleninovu polievku :D kesu su moje najoblubenejsie, cize ked ma chut na nieco sladke, tak zajem to radsej par orieskami, ale obmedzim, nech to je rozumnejsie. Utorok si teda beriem ako inspiraciu. Dnes som napr. mala cicerovu polievku a hlivovy gulas. Na ranajky kvaskovy chlieb s lucinou. Vcera pecene zajac s haluskami/nokerlami zo spaldovej muky a omacka ako a svieckovu... tu som vypisala len jeden tyzden.
@luciannka83 Neviem ako myslis to iste len v inej farbe? Napisala som len jeden tyzden, uz ma to drzi par tyzdnov a v pohode. Mala som aj tuniaka, striedam ryby, chude maso a bezmasite obedy, mam roznu zeleninu surovu aj tepelne upravenu, strukoviny, rozne prilohy. Nahodila som si vsetko do tych kalorickych tabuliek, tak si to budem dalej sledovat aj dalsie tyzdne a budem co najlepsie vyvazovat 🙂 ak mas tipy co konkretne vymenit, lepsie nakombinovat, tak budemrada za inspiraciu.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
papuka205
14. jan 2021

Mas to dobre,super 👍v tych vajciach sa vobec nemusis obmedzovat,mozes ich zjest kolko chces,je to komplexna potravina,podla mna jedna z najzdravsich a hlavne ak su z dobreho zdroja.a tych orieskov si daj tiez kolko chces 😁

rivini
14. jan 2021

Aj za mna je jedalnicel teochu jedbotvarny. A zjest 7 vajicok za 5 dni mne osobne pripada vela...

autor
14. jan 2021

@beata_k Neviem preco sa smejete, su tu ludia co sa vyznaju a vedia poradit. Ludia sa tu radia ohladom vacsich absurdnosti a somarin, ktore sa daju vygooglit, takze moja tema sa mi zda uplne v pohode.
@papuka205 Nechcem to prehanat ani s vajickami ani s orieskami, pozeram si podla tych tabuliek, aby som mala jednotlive zlozky vyvazene. Pracujem na tom, zistujem si info 🙂

papuka205
14. jan 2021

Je to na tebe,riad sa svojim telom alebo tabulkami alebo cim chces.ja som len chcela poukazat na to ze jedno vajce za den sa ludom zda vela ale jeden kolac za den je akurat 🤷‍♀️ zaujimave

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luccija
14. jan 2021

Celkom fajn len pozor na ovocie na olovrant lepsie by bolo doobeda mozes do bieleho jogurtu pridat a zase nie 3 kusy ovocia
Vajec je vela🙂skus to zmenit
Ja som mala jedalnicek od trenera ten mi radil rano 1 rozok ci chlieb a potom na olovrant tiez predides vlciemu hladu vecer ako pises, ze si hladna potom jes mrkvu a kesu..staci aj polka rohlika na olovrant a tuniak, zelenina...mozarella
Veceru som si dala hustu polievku, salat, zapeceniu zeleninu ci tu omeletu🙂
Inac fajn jedalnicek
Kolko si schudla a aky mas plan?ja som schudla 10 kg ani neviem ako a pritom som stale jedla, az ked som videla jedalnicek som sa bala, ze este priberiem, ked mam tolko jest

andreatytler
15. jan 2021

Na Slovensku ludia nie su nauceny jest na ranajky vajicka. Tu kde zijem, nie su ranajky ak v nich nie je vajicko. Podla mna su vajicka super jedlo a velmi zdrave. Ak ich dokazes jest kazdy den, kludne jedz.

luciannka83
15. jan 2021

K3d si bola zvyknuta na knedlik so segedinom, tak mozes si pripravit aj 5 druhov ryb a casom ti ten segedin bude chybat. To iste s vajcami. Darmo, se si ich robis na 4 sposoby, casom ich nebudes chciet ani cirit na ranajky, lebo stale je to len vajco. Daj si vypracovat jedal icek od nejakeho osobneho trenera, alebo vyzivoveho poradcu a uvidis ten rozdiel😉 tu ziskavaš len informacie po zrnieckach.

autor
15. jan 2021

@papuka205 Dakujem
@elizabet173 Dakujem, cize pridat tie dobre pomale sacharidy
@luccija Dakujem, nepotrebujem chudnut, chcem len jest zdravsie a vyhnut a rychlym sacharidom a velmi mastnym spracovanmy veciam, aby som nebola casto hladna. Mam podozrenie na inzulinovu reziztenciu, som objednana k lekarovi takze ak sa potvrdi tak aj kvoli tomu treba upravit stravu. Mam 163cm a 55kg, zacala som aj cvicit kvoli spevneniu tela
@andreatytler Dakujem, chutia mi a dostatocne ma rano zasytia, ale asi ich nebudem mat uplne kazdy den, budem to striedat
@luciannka83 Zas som ten segedin nejedla kazdy den 🙂 ale mala som rada take veci. Nechcem ich teraz uplne vyskrtnut, ale viac vyvazit stravu a potom ked si raz za mesiac dam aj nieco menej zdrave, tak si myslim, ze to bude lepsie, ako keby som cez bezne dni jedla hranolky, polotovary, parky, salamy a take. Ryby a aj tie veci co varim mi velmi chutia, nemam problem vzdat sa tych nezdravych veci a nahradit lepsimi alternativami. Neviem preco tolko skepticizmu, no ale ved uvidime, ja si verim, robim to pre svoje zdravie, tak mam tu najlepsiu motivaciu 🙂

Dakujem vsetkym za rady, beriem do uvahy co mi chuti, aj veci, ktore so predtym nejedla a je to zdravem tak si myslim ze by som mala (napr. pohanka), zapisujem si do tych tabuliek, nech vidim ci toho nemam prilis vela, alebo malo. Dalsie dni si upravujem aj podla vasich rad a myslim, ze postupne to dam. Keby ste mali tip na konkretneho poradcu co zostavi jedalnicek aj na zaklade online konzultacie, tak mi mozete napisat.

mladena
15. jan 2021

Podľa mňa výborne 🙂

osky
15. jan 2021

@papuka205 vseobecne sa odporuca zjest 2 vajcia za tyzden...
Tak neviem...
Je mi jasne ze paleo,ci nizkosacharidove diety toto vyvracaju,ale celkovo je to vela vajec za tyzden.

luccija
15. jan 2021

Neboj sa sni ten segedin nie je nejake zlo.Ja, ked som chudla mi ho odobrili aj s knedlou🙂zas nemoze si clovek uplne odtrhat od ust.Dolezite je, ze nejes nejake polotovary, parene buchty,cestoviny zaliate omackou mne v tvojom jedalnicku chyba jedine hovadzie maso ja som si robievala na stave hriboch, zelenine a k tomu dusenu zeleninu, kuskus
Casom cca po jeden aj pol mesiaci som obcas zaradila sacharid, alebo aspon ryzu natural

papuka205
15. jan 2021

@osky kto to odporuca?

leskovael
15. jan 2021

-ovocie poobede by som už nejedla (hovorím ja co rada pochrumem jablko večer pri telke🙄😂 ale snažím sa ho mat vzdy na ranajky a desiatu, ak si dávam ovocie večer, je to už taká forma "prehrešku" pre mňa) a tiež nie stále len také oničom. Raz si ho posypem škoricou, raz pozriem arasidovym maslom a pridám pár orieškov. Proste nech je to chutné, nech to nieje žiadna nezdrava bomba ale nech nemáš pocit že dietuješ a musíš si odopierať - to je u mna základ...

-stále len vajcia - môj pocit ked jedálniček čítam - vajcia majú vela tukov, teda žĺtok...(orechy sú tukové tiež bacha) Je jedno že sú to zdravé tuky čo treba samozrejme prijímať, ale toto by som, prijímala viac počas dňa a na raňajky. Ak chceš viac bielkovín ale nemať tukové jedla tak si davaj napr 1 vajko +1-2 bielka a hned mas menší príjem tukov a viac bielkovín.

-ak chceš večer niečo jest, nevolila by som tak často sladkú zeleninu, ale skôr bielu (ani ta sladká moc neublíži no ma viac sacharidov) .

Celkovo ako jedálniček taký je pre mňa oničom, mne viac ako obyč zelenina chuti urobiť si napr "hranolky" zo zeleniny, dam si nizkotucny b. jogurt a mam z toho plnohodnotnejsie jedlo, aj lepšiu chuť, ako ked si len nakrájam surovú zeleninu - hlavne z dlhodobejšieho hľadiska. Tiež si pripravujem zdravé dezerty, co u teba nikde nevidím. Ja by som podľa takéhoto jedálnička vedela fungovať tak 2 max 3tyzdne, ale každému vyhovuje niečo iné.

Hlavne niesom žiadny výživový poradca, snažím sa ako tak mat denny príjem tukov, sacharidov bielkovín aj vlákniny, zacinala som s kalorickymi tabulkami a vdaka nim si cca už viem zaradiť jedlo aby to sedelo, ale nejdem už prisne, mam dni kedy sa prejem, mam dni kedy prijmem sacharidov za 4osoby😂 a všetko je ok... Treba počúvať telo a naučiť sa nebyť pažravá(ja som takže ja sa to stále učím😂) Všeobecne máš jedlá dobré , len teda ako píšem pre mňa nudné a hlavne bez maškrty a to by som nedala 😁

autor
15. jan 2021

@leskovael Mne napriklad ziadne maskrty nechybaju :D myslim sladke, ale tie kesu oriesky su pre mna taka mnamka a aj mrkva surova mne to normalne chuti jest len tak surove namiesto cipsov alebo chrumiek.