Mám strach zo zubárov. Musím ísť k psychiatrovi, aby mi dal papier na zákrok v nemocnici?

natalka25122017
25. jan 2021

Ahojte prosim vás mam strach zo zubárov mam problém s jednim zubom ktorý by mi pravdepodobne museli rezať mam tam len kúsok zubu je moc deravý a nemam okolo už nic len korene a kúsok toho zubu je pravda ak sa bojíte musíte ist psychiatrovi zobrať papier aby vám to mohli urobiť v nemocnici? Počas spánku ale u zubára by som to nevydržala slabé injekcie cítim bolesti ďakujem

simca06022011
25. jan 2021

Nie. Mozes si to zaplatit sama v celkvoej anesteze, robia to aj niektori sukrmony zubari. A do "nemocnice", myslis, asi ako statnu, alebo- uhrada od ZP.. to by bolo vhodne sa priamo v ambulancii ktora to robi, alebo zdravotnej poistovni informovat.

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@simca06022011 normalne do nemocnice lebo vraj ak mas papier od psychologa tak ti to urobia zadarmo normalne v nemocnici

kavicka12
25. jan 2021

@natalka25122017 no keby sa to dalo aj ja mám strach z posledného ťahania osmičky a terás je na rade druhá ,môj zubár tvrdí že to nič nebude že táto nieje problematická. Ako prvá no takže tak rozmýšľam ako sa aspoň dostať na stomatochirurgiu,mislym že v spánku ti môžu urobiť iba ak idú viacere osmičky ako jedna,ale zas keď budeš mať papier 😒možno áno dalo bi sa ,ak máš psychiatra tak len bežať po papier ,ja zase potrebujem odporúčanue na tu chirurgiu ale môj zubár trvá na tom že on mi ju vytiahne🤷

tanalyn
25. jan 2021

V nemocnici ti to nespravia, to musí byť zubár a oni vykonávajú zákroky v celkovej anestéze, treba sa na to spýtať

kiwi3
25. jan 2021

@natalka25122017 treba posudok od psychiatra, nie psychologa. a psychiatri to obvykle nechcu robit, skor na nejakeho sukromneho, ak narazis. okrem toho este treba aj predoperacne absolvovat.

marvin1234
25. jan 2021

@natalka25122017 skor by som povedala,ze mozes ist k psychiatrovi a ten ti da xanax, alebo nieco, ze budes mimo a osetri ta normalny zubar.

avril299
25. jan 2021

@natalka25122017 Ahoj ja som mala presne rovnaky problem ako Ty. Panicky strach zo zubara a hornu prednu 4ku zlomenu az tak, ze mi z nej zostal iba malicky kusok. Ja som nakoniec svoj strach prekonala aj bez jeho pomoci, skusim Ti aspon popisat ako taky zakrok prebiehal, lebo mas milnu predstavu (ano, aj ja som si myslela, ze to musi rezat).
Extrakcia zubu vobec nie je prijemna zalezitost a ludia sa jej velmi boja hlavne preto, lebo to este nezazili. Je to prirodzeny strach z neznameno a z moznych komplikacii lebo poculi kadejaka strasidelne (castokrat) prikraslene pribehy.
Prvym krokom k uspechu je si uvedomit, ze je to prirodzena vec, ze to prezilo neskutocne vela ludi, ze sa nie je coho bat, pretoze bolest vobec citit nebudes, nakolko dostanes anestezu. Nie je mozne, aby si po anesteze nieco citila, pokym tam nemas zapal. Tvoj zubar Ti pravdepodobne nepoda dostatocne mnozstvo. Pri obycajnom vrtani sa zvykne davat menej. Vsak pri extrakcii zvyknu davat naozaj viac a vtedy si necitim polku ust. Takze to netreba porovnavat. A navyse lekar by sa mal pred samotnym zakrokom uistit, ze naozaj nic necitis, ak este daco citis, bud este chvilu pockat alebo podat dalsiu davku anestezy. Extrakcia je par minutova zalezitost. Ono si to ani nestihnes uvedomit a uz Ti lekar oznami, ze mas po tom a mozes ist domov oddychovat. 🙂
Dalsim krokom je najst si dobreho zubara s ludskym pristupom a povedat mu, ze mas velky strach. Nevysmeje Ta. Skor trochu pokeca a bude sa snazit odlahcit atmosferu. Uvidis, ze to pojde.
A k samotnemu zakroku. Najskor prides na RTG, kde zubar pozrie ako vyzera zlomenina zubu, ako hlboko je zlomeny a ci tam nemas zapal. Ak by bol zapal, dostanes ATB na preliecenie a az potom sa robi extrakcia. Cize 100% sa nemoze stat, ze by Ti anesteza pri spravnom postupe lekara nezabrala alebo ze by si nieco citila.
Nasledne sa pocka par minut, aby anesteza zabrala. Nebudes si citit polku ust 🙂. A potom ide samotny zakrok. Bezny zubar Ti nemoze rezat do dasna. To moze len zubar s atestaciou z chirurgie. Taketo vylamane korene ma vela ludi. Lekari s tym maju prax a maju na ich uchytenie specialne nastroje. Trochu pomyka do stran a koren bude vonku. Je to chvilocka, len sa neboj a chod do toho. Budes na seba velmi hrda, ak to dokazes. Zaklad vsak je sa s tym psychicky zmierit a prijat to. Mne to trvalo vyse pol roka :D. Vtedy som sa skoro poskladala pri preventivnej prehliadke, ked len spomenul slovo extrakcia. Pol roka som sa odhodlavala a nakoniec som to priajala a sla do toho. Zistila som, ze to vobec nie je take strasne ako v mojich predstavach. Takze po tejto extrakcii som si dala vytrhnut aj 2 osmicky do mesiaca.
Drzim Ti palce, aby si nasla v sebe odhodlanie a presvedcila samu seba, ze to je normalne a su ovela horsie veci ako chvilkova extrakcia.

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@kavicka12 ja som bola v bratislave ked mi trhali zub ked som bola tehotna dala mi 3 injekcie bolo dobre bola som na dalsom tahani vo velkom grobe dala mi 1 injekciu hrozne to bolo citit az som plakala a hovorila nech prestane takze ja mam velmi zle skúsenosti preto chcem ist inac ten zub je veľmi zle natom je uplne posledný dole

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@avril299 mna uz to boli tak ze ide mi to do ta bolest do sánky lebo je to posledný zub dole ako aj priateľ vravej ze urcite sa to bude este dat vytiahnut a ze sa bat nemam vcera ma uz chcel brat na pohotovost no ja sa hrozne bojim lebo pani doktorka minule v bratislave mi velmi vinadala a starala sa do mna ked som bola este tehotná no bojim sa ze sa to bude sit rezat strasne nieco naozaj toto som zdedila po mamine ze sa mi moc kazia zuby aj ked chodis lekarovy

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@kiwi3 ja mam velmi dobru psychiatricku dala by mi papier

avril299
25. jan 2021

@natalka25122017 joj to ma mrzi, to musel byt zly zubar, lebo ak Ti ta 1 nezabrala mal pridat. Mna sa vzdy spyta, ci uz zabrala a opatrne skusi a este mi povie, ze ak by som daco citila mam hned povedat. Dopichne anestezu, da chvilku pauzu... mozem Ti dat aj kontakt ak by si chcela, je v BA... lebo podla mna bol len zly pristup lekara...
a ked to mas uz teraz v akutnom stave, ze Ta to tak boli, mas tam zrejme zapal, to prosim neodkladaj, tam treba nasadit liecbu.
Viem, ze su aj sukromne ambulacie, kde to mozu spravit pod narkozou a paier k tomu netreba, ale je to dost palka (co bol jeden z dovodov, preco som radsej bojovala so strachom).

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@avril299 to je pravda je to palka okolo 400e to stoji ano bol zly pristup mne dala aj svagrina kontakt nech mu volam a on mi povie ze co sa bude robit no uvidime preto som chcela od psychiatricki papier nech mi da a nech idem tak ze spim ale ak hovoris ze by to nemuseli rezat ja by som ti to poslala ako vyzera ten zub

avril299
25. jan 2021

@natalka25122017 mas RTG?

avril299
25. jan 2021

lebo ja mam z 3 zlomenych zubov RTG a ani jeden mi nerezali a nezasivali a to dokonca 2 boli 8micky.. ak mas RTG kludne posli do spravy

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@avril299 nie nemam rtg to mi nikdy nerobili iba ty viem ukazat aky ho mam poslem ti do spravy

avril299
25. jan 2021

@natalka25122017 kludne posli

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@avril299 poslem

avril299
25. jan 2021

@natalka25122017 inak tiez som po svojej mame podedila kazlive zuby 😅 je to des, mam aj kamosku co nema ani jednu plombu, chodi len na preventivky 😀

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@avril299 niektory maju ozaj šťastie no ja mozem len snivat uz mam dva zuby vonku a ostatne sa len kazia mam kamarata ktory ma 25 rokov a ma zly chrup a cim je starší tym viac sa kazia a idu von

simca06022011
25. jan 2021

@natalka25122017 tak čakaj ešte dlhšie, dostaneš zápal okostnice a to ta nebude bolieť... Keď je to v takomto stave už. Ved kým vybavíš papier zo psychiatrie tak budeš do vtedy takto bojovať?

natalka25122017
autor
25. jan 2021

@simca06022011 uz mi dala jedna cislo na lekara pojdem mu volat a opytat sa

simca06022011
25. jan 2021

@natalka25122017 ja ti odporúčam skôr do budúcna nájsť si lekára a nepodceňovať prevenciu. Rtg sa robí neviem ako inde ale u našich zubárov kazde dva roky, prevencia raz za rok... Neexistuje aby sa ti zub dostal do takéhoto zlého stavu s potom trpis ako kon. Ja mam sestru, ktorú sme prehovarali k zubárovi roky, tak chápem ze strach je strach. Ale radšej niečo riešiť hneď ako potom takéto trháky