Mám strach z tmy

anonym_girl123
30. dec 2020

Ahojte, síce niesom mama ale som študentka je mi to kúsok blbé hovoriť ale bojím sa tmy hlavne keď som sama. Bojím sa kvôli tomu že mám veľkú predstavivosť a moja kreativita v noci vytvára rôzne nepravdivé postavy atď. Cítim sa byť v tej tme bezmocná a že som ľahkou korisťou a že moja myseľ sa so mnou zahráva.Hovorila som o tom aj mojím rodičom ale oni to neberú vážne, povedali že si mám nechať zapnuté svetlo. Svetlo som si pár dní aj zapinala ale nevyspala som sa lebo človek potrebuje na spanie tmu. Prosím pomôžte mi🙏

nikanikk
30. dec 2020

Ja som uz sice starsia, ale presne viem o com hovoris. Mne pomohlo spat pri otvorenom okne, tym padom si mozog zamestnam zvukmi z ulice a nevymyslam si az tak. Ale uplne to nezmizlo, asi som nemala v detstve pozerat Akty x...

jana_eyre_2
30. dec 2020

Treba mať tlmené svetlo.. ja tiež neznášam totalnu tmu, najradšej mám keď mi svieti svetlo z ulice.. tak isto neznášam totálne ticho, ale mám rada zvuky ulice.. ja tak spavam.od jakziva.. treba si nájsť vhodný kút na nejaké malé tlmené svetlo..

anonym_girl123
autor
30. dec 2020

@nikanikk ano ďakujem za tip ináč to o tom detstve aj teraz hocičo dajú v telke a ja som aj citlivá na také a potom o tom celú noc premýšľam

klip0
30. dec 2020

Mne sa to spravilo vekom.. Ani nie ze nejak extra bojim ale je mi veľmi neprijemne ľahnúť si a byt v tme a to nikdy niesom sama v spalni. V noci mi to uz nevadi ak sa zobudim.
Napr aj ak som vonku po tme tak mam neprijemne pocity.
Poradit neviem, len si vsugeruvavat ze to je okej, ale keby to ovplyvňuje tvoje fungovanie, zbehla by som k psychologovi

sono2
30. dec 2020

@anonym_girl123 tiež som podobné mala. Ako sa staneš mamou všetko pominie zrazu mať fantáziu nebudeš. Ako myslím že sa viac v tme nebudeš báť

drzaopica
30. dec 2020

@sono2 presne tak, lebo sa clovek zacne bat celozivotne o dieta🙂bude pocuvat ci dycha, neskor ci je stastne a zabudne na svoje strachy

anonym_girl123
autor
30. dec 2020

@sono2 dúfam že sa to už vtedy zlepší :D

kristina2412
30. dec 2020

Moje dcéry maju projektor hviezdičiek a ten sa po istom čase vypne,myslím po hodine. Skús si zadovážiť niečo také. Ja som mávala tiež nepríjemné pocity keď som bola študentka a naši na vikend odišli na chalupu a ja som ostala v byte sama. Nalepila som si na strop fosforeskujuce planéty a hviezdy. Trochu to pomohlo...

drzaopica
30. dec 2020

@anonym_girl123 kup si len nieco male postavicku, ktora svieti my mame medvedika aj meni farby a casto nam svieti poznam vela dospelych, ktori tak spia

anonym_girl123
autor
30. dec 2020

@kristina2412 skúsim niečo také na internete pohľadať🙂

babovka2321
30. dec 2020

@anonym_girl123 ja doteraz za sebou rychlo zatvaram dvere v spalni, ked sa vraciam v noci z wc, aby za mnou nic nevoslo dnu :D nemam nejaky neovladatelny strach ale toto mi je stale neprijemne... zaroven nedokazem spat s otvorenymi dverami na spalni, tiez mi fantazia pracuje potom.

drzaopica
30. dec 2020

@anonym_girl123 jedno sa zlepsi druhe sto x zhorsi🙂Kazdy rodic najvacsie strachy a uzkosti zazije pri svojich detoch

sono2
30. dec 2020

@drzaopica to ani nie, nie som precitlivela.
Ale už sa človek nejako nesústredí na seba. Ja ani neviem v podstate kedy to pominulo, akurát minule som si tak uvedomila že sa už nebojím

drzaopica
30. dec 2020

@anonym_girl123 alebo su take gule v Kik, Pepcu tie ledkove myslim pospajane vela mamimln to ma ako dekoraciu na postielke, ked som pozerala albumy.Ja by som napriklad nikdy nezaspala v stane v lese a to sa tmy nebojim len ta predstava ma hrozi🙂

anonym_girl123
autor
30. dec 2020

@drzaopica presne takéto aj doma mám ale niekde sú v skrini popozeram sa po tom a mohla by som si to dať na okno ďakujem 👍

ivanizna
31. dec 2020

Ja sa tiež už dlhé roky cítim v tme a sama v noci veľmi nepríjemne. Vždy potrebujem nejaké tlmené svetlo alebo svetlo z ulice, tiež mám rada zvuky ulice, musím mať zatvorené dvere. Som strašný domýšľavý strachoprd a furt otváram oči, či všetko je okej 😃 Ale manžel robí nočné, takže už dávno som po nociach sama. Aj mi je nepríjemne trošku, keď napríklad idem na vecko v noci, ale snažím sa nič si nepripúšťať alebo zasvietim. A hlavne odkedy som otehotnela, tak som si povedala, že nemôžem sa takto báť, búšilo mi srdce, lebo bábätko to všetko cíti a ja chcem, aby vedelo, že je u mňa v bezpečí. Tak je to doteraz, snažím sa hlavne "nezložiť" pre moje ľaľko 😁

mattkapd
31. dec 2020

Od malička sa bojím tmy.. Mam 30 a stále sa bojím.. Keď robil muž v Nemecku ja som chodila bývať k rodičom proste sama som nemohla byť v byte.. Časom to trosku prešlo ale stále sa riadne bojím.. Napríklad keď sa sprchujem musím mať otvorené dvere aby sa mi nezarosilo zrkadlo lebo aby sa tam nezačali objavovať písmená atď.. Musím mať plnú posteľ aby sa pod posteľ nik nezmestil a nestiahol ma za nohy.. Zaspávam pri rosvietenom telefóne mam to nastavene tak ze svieti dlho ak náhodou ešte nespím tak do neho tuknem úplne po tme by som nezaspala

1andrea111
31. dec 2020

@anonym_girl123 možno skúsiť mať zazatu lampicku a na oči si dať takú masku na spanie, budeš mať tmu a zároveň v miestnosti svetlo.

anonym_girl123
autor
31. dec 2020

@1andrea111 ahoj ja to skúsim dnes a ozvem sa

goodidea
31. dec 2020

@anonym_girl123 absolútne vylúčiť filmy tipu horror, literatúru...veci na internete...mysteriózne a pod...zamestnať myseľ pozitívnymi vecami hlavne pred spanim-podvedomie by si to malo časom upraviť

emmanovot
31. dec 2020

Je to podľa mna normálne, poznám veľa ludí, ktorí sa boja tmy a sú už dospelí :D

anonym_girl123
autor
1. jan 2021

@1andrea111 skúsila som dnes spať ako si mi poradila ale ráno som bola unavená tak neviem 🤷‍♀️

ivanizna
1. jan 2021

@anonym_girl123 No to asi nebol najlepší nápad.. 😉 Ja mám na ráme postele slabunké ledky, toto skús. Aj svetlo z ulice by bolo pre teba fajn, si myslím