Mám strach z tmy

lia09
18. júl 2012

ahojte dufam ze sa tu najde este niekto tak sialeny ako ja.Ani neviem ako to opisat.Vzdy som sa bala v noci tmy od mala.Ale toto co zazivam posledne dni,to je hroza.Hned ako zaleziem do postele a zhasnem svetlo,zacnem si namyslat vseliake hluposti.Z vonka mrhaju kadejake tiene na stenu a mne sa zda,ze tam niekto je.Viem,ze to nie je pravda a ze to len moja predstavivost,ale uz to je hrozne.Keby som mala ist v noci na zachod,radsej sa pocikam.Aj ked sa mi zda,ze uz to je trocha lepsie posledne dni.A cim viac sa snazim proti tomu bojovat,o to viac nato myslimv 😠

katren
18. júl 2012

@lia09 a aku radu chces od nas????
skus psychologa alebo si nechaj zazate jemne nocne svetlo 😉

lia09
autor
18. júl 2012

@katren tak napr. niekto mozno mal podobny problem,alebo ma a rada by som vedela,ze v tom nie som sama.Vsak natoto tato stranka je ak dobre viem

kk77
18. júl 2012

@lia09 ahoj, nie si v tom sama, urcite nas je viac. 😎 Ja sa bojim sama v noci odmala. Ked muz nie je nahodou doma, beriem si do postele deti, lebo sama by som sa strasne bala. Mne pomaha zaspavat pri svetielku a nad ranom ho vypnem, lebo sa uz citim bezpecnejsie. Horsie je, ze aj moj syncek je strachopud ako ja... 😉

bonaquaba
18. júl 2012

@lia09 ja sa nebojim tmy ale skor samoty,ked ostanem sama doma s detmi nastastie byvame v panelaku, tak su vsade susedia, ale mna zase take myslienky prepadaju,ze co ak sa niekto vlame do bytu prizabije ma,alebo starsie dve deti spia oddelene a ze co ak sa im daco v noci stane a ja tam nebudem a mna zase taketo veci napadaju, na tmu som si uz zvykla, ale na to,ze mm pracuje v zahranici a ja som kazdy vecer sama tak na to
a vzdy mam taketo stavy prve dve noci ako odide mm a potom je to uz v pohode, lebo si vravim, ze vsetko je ok
ty kedze sa bojis tmy tak si nechaj svetielko zasvietene a budes sa citit istejsie

miskakyska
18. júl 2012

@lia09 aj my v noci svietime...začalo sa to,keď boli deti malé a akosi som si na to zvykla..už sa po tme bojím spať :o)

ichbinich
19. júl 2012

@lia09:
Ako ta davali spat rodicia? Zavreli samu do tmavej izby a nechali revat? Je mozne, ze prave tato metoda spustila Tvoj strach. Hlavne ked pises, ze sui sa vzdy bala tmy od mala... Citala som o takychto pripadoch. Takze urcite nie si sama, ktora ma panicky strach z tmy.
Ako prva pomoc je urcite vhodne male nocne svetielko: existuje ich dost, najma v obchodoch pre deti. Ak nechces mat na nom prave Winnie Pooh 😉, skus pohladat tzv. bezpecnostne svetlo na noc. Tymi byvaju osvetlene napr. chodby. Ale v principe je to jedno, ake. Len aby to bolo tlmene svetlo a nerusilo ta prilis.
Sedenie u psychologa by ti mozno pomohlo minimalne tym, ze sa vyrozpravas. Mozno by ti pomohli aj relaxacne techniky ako progresivna relaxacia alebo autogenny trening. Tie ta tiez moze naucit psycholog. Ist k psychologovi nie je ziadna hanba a nezmanena to, ze ti sisi. Proste potrebujes profesionalnu pomoc a hotovo. Ked ta boli zub, tiez ides k zubarovi.
Skus ako prve to svetielko. A pokus sa nelihat si s myslienkou na to, aky budes mat strach, ale s myslienkou na to, ze mas svetielko. Mozes si dat po ruke aj baterku pre pocit bezpecia. A ked budes vediet, za mas napr. tu baterku a mozes si posvietit podla potreby, mohlo by to pomoct.
Vsetko dobre!

lia09
autor
19. júl 2012

@ichbinich praveze mama somnou dlho spavala,aj ked som uz mala zvlast izbu.Musela tam byt somnou,kym som nezaspala.Nikdy ma nenechala revat,nastastie.A este ktomu aj moja mala je taka,ze minule sme boli same v noci a ako som zhasla svetlo,ona ze: je tu niekto.No nechci vediet ako mi stuhla krv v zilach.Aj dneska v noci som sa nato zobudila,ze mala ukazuje na strop a pyta sa,co to je?Ako keby som nemala dost,este aj ona je taka.A neviem ci to je fakt z tmy,ale asi skor z noci.Aj ked pozeram tv a som sama doma,mam zapalene svetla,ale akonahle je okolo desiatej hodiny vecer,no koniec.Ja len nechapem,preco sa to deje teraz.Vzdy som sa bala,ale tak normalne.Neviem vobec preco sa to deje teraz

ichbinich
19. júl 2012

@lia09:
Oje, to ti nezavidim ☹ Ja len viem, ake je to neprijemne zobudit sa z nejakeho blbeho sna a este nevediet, ci je to sen alebo realita, ale takto to musi byt este horsie.
Ked sa to teraz zhorsilo, mozno je za tym nieco ine: prestahovali ste sa? Mas ine starosti, kotre mozno ani ako staorsti pocas dna nevnimeas, ale "vychadza" to v noci? Ked mas sama problem to vysvetlit, asi by ti naozaj pomohla navsteva psychologa. Ako som uz napisala, minimalne ta nauci relaxacne techniky a ako reagovat na strach...

jankako
19. júl 2012

aj ja sa bojím tmy a ešte k tomu sama v dome.hotová smovražda z obrovského strachu...tiež si ,,rada ,,namýšlam 😠

lia09
autor
19. júl 2012

@ichbinich nic sa nezmenilo,ale moze to byt aj z toho,ze som na materskej 😀 .Moje dieta je od narodenia dost narocna,je to velmi tazke s nou niekedy a musim povedat,ze odkedy sa narodila,dost som sa zmenila.Samozrejme k horsiemu,lebo som velmi nervozna.Takze to mozno spolu suvisi 😒

pink_lady
20. júl 2012

obcas to chyti aj mna a ked mam spat doma sama /akoze ja a maly/ tak hotova katastrofa. A pred rokom som tak bola tyzden sama a tesne pred tym zomrela suseda co som s nou prilis nevychadzala som cele noci svietila 😎 A este ked som si spomenula ze bolo raz v sudnej sieni 😎 taky pribeh ze medzi 2 a 3 chodila akoby mrtva manzelka "strasit" tak ak som bola hore tak som medzi 2 a 3 sedela v jedalni na stolicke a modlila sa 🤐 😀 a si pamatam ze tese po tom odvysielani som vecer zaspala no o 2,30 som sa zobudila na to ze mi rachla predlzovacka - skoro som vtedy potratila ked osm zistila kolko je hodin 😀

rossalinda
21. júl 2012

ja takisto neviem spať sama v byte, akonahle som sama staršia je so mnou v posteli a všade mám zažnuté svetlo, len teda v spálni len nočná lampa, ale je to katastrofa aj tak sa budím na každý zvuk aj spadnutie zrnka prachu, našťastie tých nocí čo som sama je ako mak takže to zatial neriešim. Ale pamatam si ked som bola slobodna a mala svoj byt stale niekdo u mna musel spať alebo som spavala u kamosiek proste som nespavala nikdy sama. 😉

yanka86
22. júl 2012

ja ked som bola mala,som spala s perinou na hlave,trcal mi len nos,aj mi bolo horuco,ale som stale bola tak zakryta ,niekedy som tak zaspavala aj 3 hod,a modlila sa aby bolo rano:D
ked som sa rozisla s mojim ex..a spavala sama,pocuvala som hudbu,mp3 alebo tv..a mala male svetlo zapnute..teraz ked moj priatel chodi na nocne a ja som s dcerkou sama,berem si ju ku sebe,,a samozrejme nepozeram ziadne hnusne filmy ,horory,,lebo moj ma take rad,,ja radsej odidem.ani tu hudbu z filmov nemusim,,my az neda dychat ,co je to take neprijemne,,,nechapem ako moze ist niekto do kina na horor,by som sa posrala!..ale ja sa skor bojim duchov..:D...ale sme mi sibnute asi co?:D...tak ale nejak si pomaly zvykam,kuknem na malinku a zabudam na vsetko :D

lia09
autor
22. júl 2012

@yanka86 tak trocha nam asi harasi 😀 ,aj ja skor bojim duchov 😅 .Teraz cez den mi to je smiesne,ale vecer.....

trish31
23. júl 2012

@lia09 ahoj,ja som na tom rovnako.Zaspavam pri sviecke.Casto vsak chodim na sluzobky takze na hoteli mam v noci vzdy zasvietene v predsieni.A duchov sa neobavaj.Zivych sa treba bat 😉

lia09
autor
23. júl 2012

@trish31 ja viem,to vsetko kvoli tym sprostym filmov ako akty x a podobne.A ta moja hrozna predstavivost 😀

kacicka01
23. júl 2012

caute baby, ja mam podobny problem, bezne byvam v noci sama, kedze priatel pracuje v zahranici, takze som sa musela naucit fungovat aj v noci sama, ale u mna strach z noci a ticha zacina az v urcitom case 🙂) by som povedala, ze tak po 22:00 hod, ale i tak zvyknem zaspavat tak, ze si zapnem na TV casovac, nesnazim sa zaspat v uplnej tme. Tiez mam tento "problem" uz hadam od malicka, ako decka sme sa strasili a pod. a nejako sa to samo vybudovalo.. Ale v mojom pripade to nie je az take strasne, i ked asi by som urcite nedokazala zaspat v nejakom starom rozvrzanom dome, kde praskaju steny, svetla a pod., to by ma asi porazilo aj keby tam so mnou niekto spal, jednu podobnu noc som uz zazila, ked este aj parkety vrzgali tak hlasno akokeby po nich niekto chodil.. to su neprijemne veci pre cloveka s velkou predstavivostou 🙂) takze sa jednoducho snazim podobnym situaciam uz vyvarovat, zaspavam s nacasovanou TV, nepozeravam horrory, ked nocujem sama doma atd. 🙂