Mám pruh. Ako bude prebiehať vyšetrenie?

23. dec 2021

Ahojte
Mám pri pupku pruh. Idem na vyšetrenie k lekárovi ale rada by som vedela čo na ma čaká a na čo sa pripraviť.
Ako sa vykonáva operácia a je nutné byť hospitalizovaný?
Aká je doba hojenia rany ?
Vďaka

olinaaaa
23. dec 2021

Ten mam uz 6 rokov

petamich
23. dec 2021

zalezi od toho aka velka je ta ruptura, ja som mala mensi pruh nad pupkom, sla na urgent v piatok, hned ten vecer mi ho zoperovali a o dva dni ma pustili domov , jazva v pohode - o dva tyzdne som sla na vybratie stehov, mala som to sitie, ze len potiahol a vybral, chvilu som sa setrila ale cele to vlastne bolo v pohode

tramtada31
23. dec 2021

Ja som mala, trhal sa mi. Po operácii som mala 6 týždňov vacsie bolesti a našťastie potom z jedného dňa na druhý vymizli. Bola som na jednodňovej chirurgii, čiže som tam nespala a zakrok stal okolo 1000eur. Jazva je hrozna.

autor
23. dec 2021

@petamich dobrý deň,robili vám to laparoskopicky ?

petamich
23. dec 2021

nie, klasicky

autor
23. dec 2021

@petamich neviete prečo? Ostala vám veľká jazva? Kedy vám to robili ? Myslela som že už to tak nerobia

e1i
23. dec 2021

Otcovi operovali tiez klasicky a jazvu ma "schovanu" v obluku pupka.

petamich
23. dec 2021

robili mi to dva roky dozadu - netusim preco takto, nejako sa to rychlo zbehlo 🙂 jazva bola v pohode ale natiahla sa kusok v tehotenstve (kedze som ju mala smerom hore nad pupkom a ako brucho rastlo) ale stale nic katastroficke, resp. neriesim, je tam a co uz

tramtada31
23. dec 2021

Mne povedali, že sa tato pupkova prietrz nerobi laparoskopický. Že až po otvorení sa príde na to, či treba dat sietku, čo by samozrejme nebolo možné pri laparoskopickej operácii. Bez sieťky je vraj 50% pravdepodobnost, že sa brucho znova roztrhne.

misica16
23. dec 2021

Bratovi operovali laparoskopicky a ani nevidno, že to má robené. Operovali ho vo Zvolene na jednodňovej a tuším ani nič neplatil asi 2-3 roky dozadu 🙂.

slovakboy
24. dec 2021

Mne operovali pruh v slabine čo som mal od detstva a v dospelosti sa zhoršil. Operácia pri vedomí len v lokálnej anestéze bola trochu bolestivá ale dá sa to vydržať. intenzita bolesti bola taká tupá a vo vnútorných štruktúrach koža bola umŕtvená. občas som sa trhol ale to chirurgička ktorá ma operovala kázala rozdýchať a bolo fajn. Za 20 minút to bolo zasité a jazvu nemám žiadnu dievča by mohlo ísť robiť plastiky.

slovakboy
24. dec 2021

Vyšetrenie prebieha pohmatom. Chirurg sa len dotkne oblasti a vie. Ja som to necítil nenahmatal ale oni to vedia hneď.

stanovelky
31. júl 2024

@olinaaaa už si bola aha mám ten pruh 6 mesiacov

stanovelky
31. júl 2024

@petamich aký mali asi veľkosť dakujem

petamich
31. júl 2024

@stanovelky velkost pruhu? netusim 🤷‍♀️

stanovelky
1. aug 2024

@petamich ahoj. Dali ti narkózu. A robia aj klistil???? Daka.

petamich
1. aug 2024

@stanovelky ano bola som v uplnej narkoze, klistir ak myslis, tak nie, ten mi nerobili

tramtada31
1. aug 2024

@stanovelky preco by mali robit klistir? Veď to nie je porod (ani vtedy nezvyknú dávať rad za radom)

stanovelky
1. aug 2024

@petamich ďakujem ti ,len tak som počul že to sa robí pred každou operáciov lebo kamarát bol s ľadvinou a robili mu to ale lepšie poradiť sa stim kto mal pruh.

stanovelky
1. aug 2024

@tramtada31 porád te mi ešte niekto keď pôjdem do nemocnice tam budem jeden deň celý ležať. A na druhý deň operovať. Ten deň robia sa nejaké veci ktoré boli nepríjemné

petamich
1. aug 2024

@stanovelky nic neprijemne mi nerobili ;) neviem co myslis pod neprijemne

tramtada31
1. aug 2024

@stanovelky ja som bola v súkromnom zariadení, takze rano som prišla, zoperovali ma a išla som domov v ten istý deň. V nemocnici to závisí, ako majú naplanovane ukony, mozes tam lezat od pondelka a operovat tá aj v stredu. Neboj sa, nič ti nebudu špeciálne robit, absolvovalo to aj moje dieťa, aj otec. Musis byt nalačno, das pohovor s anesteziológom, oblecies sa do operačného obleku, obviazu ti nohy obvazom ako pred každou operáciou, dostanes náladovú tabletku, potom si asi pôjdeš oddychnut do miestnosti, z kade si berú pacientov a potom ideš na sal, kde tá napichnu, podajú anestezu a spíš a potom sa preberieš po operácii, ak pôjdeš v celkovej anestéze.

stanovelky
1. aug 2024

@tramtada31 aha nie je to až také strašné s tvojich slov. mám sa rozhodnúť stim do 12.8. zatiaľ nosím pas. Keď dačo robím. Len chcem to naťahovať čo najviac. A druhá vec je že chcem aby som to nemal. mám to nad pupkom 2 CM veľkosť. Ty si aké to mala veľké a ako dlho Kim si šla operovať. mala si aj bolesti pred ďakujem
@tramtada31
@tramtada31

stanovelky
1. aug 2024

@petamich napr. Keď tam pôjdem sa bojim že budú mi dávať infúzie celý deň. ten klistil že nie. Dúfam keď operáciu, že nahý tam byť, na Tom operačnom stole. A pred operaciov nerobia nič okrem obvezov. A potom len na operáciu a tam zatiaľ nič Kim má neuspia
??? Neviem sa rozhodnúť ďakujem ti za odpoveď. možno pomôže mi niečo k presvedčeniu !🤔

petamich
1. aug 2024

@stanovelky infuziu pri pruhu? a na co? vo stvrtok vecer ma operovali, sobotu rano som sla domov, naha som nebola resp. kym ma uspali naha som nebola a co robili potom netusim 🙂 ja som sla na urgent s akutnym pruhom, vysetrili ma, spravili ultrazvuk, o par hodin ma operovali, prisiel anesteziolog, chirurg, spytali sa ma nejake otazky, prezliekla som sa do nemocnicnej kosele, odviezli ma na salu, dali mi vypit cosi, aby mi po narkoze nebolo zle, anesteziologicka mi porozpravala co ide robit, dali mi anesteziu, zobudila som sa na pooperacnej sale, vsetko bolo ok, odviezli ma na izbu (ziaden klistir, ziadna infuzia, ziadne neprijemnosti), ci mi obviazali nohy si nepamatam pre mna detail

stanovelky
1. aug 2024

@petamich tak nie je to také ako si predstavujeme pred operaciov.nie je to nič až také . ešte sa tá spitam ako dlho si to mala. ??? A veľké to bolo ?? .mala si to nad pupkom?
A ďakujem za odpoveď kus mi to pomohlo posunula si ma stim o krok do predu že asi pôjdem. 👍

petamich
1. aug 2024

@stanovelky ved ti pisem, ze som mala akutny pruh, o 13:00 som prisla na urgent, o 18:00 som sa dostala na rad na vysetrenie, 22:00 ma operovali, mala som to nad pupkom a netusim ake velke (uz si sa raz pytala 😁), podla mna osobne zbytocne stresujes, je to pre nich celkom trivialny zakrok, v ten vecer, ked operovali mna operovali viacerych kazdu hodku jednu 🤷‍♀️ a vidis @tramtada31 dokonca ani nezostavala v nemocnici cez noc

stanovelky
1. aug 2024

@petamich dobre len som stoho vystresovaná že nepomôže iba operácia a žiť stim zatiaľ ,,neviem tá nevies ani ako dlho si to mala.

petamich
1. aug 2024

@stanovelky nemala som to tam pred tym, v ten den mi to ruplo a v ten den na operovali, to znamena akutny 🙂 akoze nepomoze operacia? vsak operacia to vyriesi ano zrejme sa s tym da aj zit, je to na tebe lekar ti zrejme rizika vysvetlil, co sa moze stat - ja mam male dieta, ktore aktivne dviham, aktivne cvicim a pod. mne sa nechce stale na to mysliet a byt opatrna, aby to neruplo viac, ty to mozes mat inak, zvaz si rizika a rozhodni sa

stanovelky
1. aug 2024

@petamich tá ďakujem ti že aspoň píšeš o Tom somnou kus musím pouvažovať. Raz ma to čaka isto,takto kuse na to mislym. Keď sa bojim veľa stresu najviac keď mám tam jeden deň prespať pred operáciou a ráno ma to čaká to bude ráno ,aj noc ani späť nebudem. Preto nechcem ísť .
@petamich
@petamich