Mám pokazené zuby

26. júl 2022

Dobrý deň, potrebujem radu. Mám 22 rokov a dá sa povedať že každý rok u zubára mi nájdu nejaký malý kaz. Zuby si pravidelne čistím, ráno aj večer je základ.. Večer pred spaním dokonca trávim pri umývadle najviac času z celej rodiny. Pred týždňom som bol na preventívnej prehliadke a po rontgene mi zistili až 10 zubných kazov. Nikto v rodine nemá takýto problém, len mne sa toto teraz stalo. Je pravda že pijem sladké nápoje (Fanta, Kofola) ale tak to asi každý, už sa to dokonca snažím obmedzovať a snažím sa piť len minerálku. Na dentálnej hygiene ma pred rokom dokonca pochválili, že som mal trošku povlaku iba na zadných stoličkách lebo tie sa mi horšie čistia, tá dentálna trvala cca 10 minút. Mali ste niekto podobné prekvapenie ako ja na preventívnej prehliadke a viete s čim by tieto vzniknuté kazy mohli súvisieť?

karhu
26. júl 2022

s fantou a kofolou

ms_green
26. júl 2022

Ako často ti robia rengen? Ak ti ho spravili po 5 rokoch a máš kazivé zuby tak sa nedivím, že ti toľko našli.
Pokiaľ si naozaj zuby čistíš pravidelne ako píšeš, tak to do určitej miery môže byť aj geneticky dané. Na druhú stranu určite, sladené nápoje sú asi to najhoršie, čo môžeš robiť. Piť ich občas ok ale pravidelne, to problémom len pridáva. Máš v rutine pri umývaní zubov aj medzizubnú kefku a ústnu vodu?

mamamasama
26. júl 2022

Používaš dentálnu niť? Medzizubné kefky? Elmex gel na obnovu skloviny? Takisto som mala do 20-tky mnozstvo kazov. U nas v rodine sa nekladol na umyvanie zubov az taky dôraz. Az v dospelosti som sa zacala o chrup poriadne starat a odvtedy ani jeden kaz.

autor
26. júl 2022

@ms_green Rontgen mi robili v živote doteraz iba 2 krát, pretože mám problém s tým že ma vždy napínalo pri tom a nedokázali mi ho spraviť. Takisto sa snažím používať aj medzizubnú niť, minimálne 3 krát do týždňa, keby som nemal problém s tým napínaním tak kľudne ju používam aj každý deň ale proste natrápim sa pri tom hlavne keď s tým čistím zadné zuby. Ústnu vodu som prestal používať, ale asi začnem znova

autor
26. júl 2022

@mamamasama Na obnovu skloviny nepoužívam nič, moc sa do týchto vecí nevyznám a nemá mi v tom kto poradiť v okolí. Používam medzizubnú niť, medzizubnú kefku nie

nelca0510
26. júl 2022

Ak máš toľko kazov,je to veľmi zla hygiena. Nestačí kefka ráno a večer. Treba zájsť na dentalnu hygienu a hygienická ukáže ako sa spravne čistia zuby 🙂

autor
26. júl 2022

@nelca0510 Sama hygienička ma chválila, že zuby mám vyčistené dobre, len posledné 2 zuby mám trošku horšie vyčistené kvôli prístupu k nim s kefkou

ruzasipova
26. júl 2022

Medzizubna kefka patri medzi zaklad, este vela toho s nou najdes. Pri klasickej kefke viac ako pri sonickej. Na dentalnej ti povedia, ktore velkosti mas na ktore medzery pouzivat.

stanka562
26. júl 2022

Každý človek má iné zloženie slín a bakterií v ústach. No prvoradá je hygiena, umývanie rano a večer. Zubná kefka, medzizubné kefky, na zadné zuby, kde je zlý prístup kľudne jednozväzková kefka, zubná nit aspoň na predné. Kazy, ktoré zistili na rtg sú podľa mna hlavne v medzizubných priestoroch preto je dôležitá ta medzizubná kefka. Najlepšie je ísť na dentálnu hygienu, kde ta poučia a naučia ako a aké pomocky používať.

zorana999
26. júl 2022

Zájdi do lekárne - kúp si medzizubne kefky - Curaprox najlepšie - vopchas do priestoru, zahnes ju trosku do ľavej strany, potom do pravej strany a vytiahnes. (kúp si viacero velkosti, mala by ťa trosku tlačiť ta kefka v tom priestore medzi zubnom respektíve nemalo by ti to ísť úplne ľahko) Takto prejdi všetky priestory medzi každým zubom aspoň 2 x denne. Minimálne!. Plus vypýtaj si Elmex gél a aplikuj na každý zub jednozvazkovou kefkou raz za 7 dní. A potom normálne opláchni ako keď si umyjes zuby.
Plus klasické umývanie zubov plus dva krát za rok dentálna hygiena. Toto by malo stačiť. Veľa šťastia.

1xenia1
26. júl 2022

Medzizubná kefka a dentálna niť. Máš nedostatočnú zubnú hygienu pretože na čistom zube sa kaz neurobí

andrea112255
26. júl 2022

Prestaň piť sladké nápoje ako čistú vodu.. Začni piť minerálky alebo inú vodu perlivu ci neperlivu. Sladké vody ti dopomozu ku kazivosti zubov.. A ešte keď si aj sladké dáš popritom