Mám panický strach z lietania

veronika2316
1. máj 2024

Ahojte ja mám priam paničky strach ísť lietadlom. Nikdy som nešla. Odmalička mám sny ako padá lietadlo niekam na mňa a nejako som si vsuferovala že je to určite znamenie že umrem v lietadle 😂 máme dve malé deti 3,5 A 5 ročného odvtedy sa všetkého bojím ešte viac. Starší syn má hrozne citlivý žalúdok nemôžeme ísť ani viac ako 20km autom bez toho aby mu neboli zle často v aute vracia a potom z výletu nemá nič. Bojím sa aj toho ako by zvládol let či by mu neboli zle aj tam on je celkovo citlivý aj s ušami mal problémy často no proste neviem si to predstaviť a mladší je epileptik nikdy síce doma záchvat nemal ale aj toho sa bojím a plus môj obrovský strach ja mám tiež citlivú žalúdok a vraj vzlietanie a pristávanie nie je Boh vie čo. Ja viem kto sa boji nesmie do lesa ale fakt neviem ako to prekonať je veľa proti ale nikdy som nebola pri mori a autom neprichádza do úvahy

andrejka2424
1. máj 2024

@veronika2316 Ahoj, mne pomohlo ,keď som si logicky zdôvodnila, že nie je dôvod na paniku. Predstav si tých všetkých zamestnancov, čo dennodenne lietajú. Nemajú strach. Je to najbezpečnejšia možná doprava. Je neporovnateľne väčšia pravdepodobnosť, že zomrieš v aute pri nehode, alebo ťa zrazí auto, keď prechádzaš cez cestu. S ušami som mala problém pri klesaní lietadla aj ja, pomáha mi žuvanie gum.cukríkov a pár krát som si zapchala nos a tlačila vzduch -podobne ako pri smrkaní. Ja mám panický strach z výšok, nie raz som sa to snažila prekonať, občas sa podarí, inokedy sa odplazím po kolenách naspäť z nejakej rozhľadne, lebo mi je zle a a nemôžem dýchať. V lietadle tento zlý pocit nie je taký intenzívny-aspoň pre mňa. Všetko je v hlave- keď si vsugeruješ, že je to smrteľné nebezpečenstvo, tvoja myseľ aj telo tomu ľahko uverí a nebudeš sa cítiť dobre. Ja som sa prekonala kvôli synovi, nechcem aby bol taký posratý zo všetkého ako ja, takže som sa tvárila, že lietanie je úplne v poriadku. On sa totiž tiež bojí výšok, ani na kolotoče nikdy nechcel ísť. Ale let zvládol v pohode, prespal skoro celý čas, lebo sme mali nočný let. Neboj sa, ak budeš chcieť, zvládneš to. Daj si nejaký čaj na nervy, nejaký persen, alebo čo...alkohol ti určite neradím, môže ti byť ešte horšie po ňom, aj keď sú ľudia, čo to aj takto riešia. Sú oveľa nebezpečnejšie situácie každý deň a ani si to neuvedomuješ, lebo si na to zvyknutá..

ma77
1. máj 2024

@veronika2316 Mala som presne take pocity ako ty dokonca aj manžel stale sme si hovorili že nesadneme do lietadla ani keby čo bolo na dovolenky k moru autom dokonca aj do BG k dcere do Prahy len autom a raz nas dcera postavila pred hotovu vec kupila nam letenky do Rima všetko zariadila a či sme chceli či ne museli sme ist leteli sme z Prahy tam samozrejme autom🙂ale poviem ti nato aky sme obaja mali strach nakoniec to dopadlo super a to som si ani nič nedala na ukludnenie iba muž pol deci😉nič strašne to nebolo akurat ked som vošla do lietadla mala som taky pocit klaustrofobie ,že bože ja tu nevydržim ,ale potom to opadlo a trošku ked sme vzlietali som sa zlakla a ked sme pristavali to ani neviem kedy letušky hovorili po anglicky my nevieme ,ale dcera tlmočila len toto čo vyhovovalo jej ,že vraj aby som sa nebala 🙂a teraz rozmyšlame že pojdeme letecky do Prahy vtedy ani počut ,ale jak sa hovori nevyskušaš nevieš.

reddflowerlife
1. máj 2024

Ahoj ja sa bojím lietania a pomáha mi sadnúť si na sedadlo ktoré je smerom do uličky. Cize pozeram sa na inych ludi, na letudky atd. A vobec sa mepozerám von oknom aby som nevidela v akej sme výške

tilly
1. máj 2024

Veď nelietaj. Nie je to povinné. Malému, keď je zle v aute, v lietadle bude ešte horšie. Vyskúšajte vlak. Ide aj do chorvátska aj do talianska 🤷‍♀️.
Ja som nemala nikdy lietanie v láske, vždy som lietala s "hladinkou ", ale čím viac lietam, tým viac som v pohode. Lietam cca raz mesačne, väčšinou krátke lety do 3 hodín, ale raz za čas aj dlhé lety nad oceanmi.

tilly
1. máj 2024

@reddflowerlife ja najčastejšie beriem miesto v poslednom alebo prvom rade do uličky.

enmery
1. máj 2024

Tiež som mala ten problém. Štatistiky ale nepustia. Musela by si lietať 14tisíc rokov a zažiť 5, 3 miliónov štartov, aby si zažila aspoň jednu nehodu. Sú dokonca letecké spoločnosti, ktoré už od 60tych rokoch nemali žiadnu nehodu, ani stratu lietadla. Ak sa to niekomu stáva, sú to chudobné aerolínie s prastarými strojmi. Po každej nehode sa vždy vyšetrili dôvody a zabránili vzniku podobných v budúcnosti. Realita je taká, že skôr Ťa zabije blesk, zabijemš sa v aute alebo Ťa zje lev ako to, že padneš s lietadlom.

veronika2316
autor
1. máj 2024

@tilly fakt myslíš že malému by v lietadle bolo ešte horšie ako v aute?

tilly
1. máj 2024

@veronika2316 pri turbulenciach určite

veronika2316
autor
1. máj 2024

@tilly aha no tak nič teda ďakujem.
A tie vlaky idú len z Bratislavy však je to priamy vlak do splitu ak sa nemýlim? Viem že regio jet zrušili a chodia len busy. Len neviem si predstaviť vystúpiť z vlaku v splite a ďalej čo jazyk moc neviem a neviem ako by sme sa na ubytovanie dostali

tilly
2. máj 2024

@veronika2316 mne býva zle aj v aute aj v lietadle. A v lietadle, keď začne hádzať (turbulencie), tak ledva držím, kynedril vždy poruke.
Vlaky jazdia aj do talianska aj chorvátska. Keď chceš, spôsob si nájdeš 🤷‍♀️. Veď v chorvátsku sa v pohode aj po slovensky dohodneš, funguje tam uber/bolt...

lulu2014
2. máj 2024

@veronika2316 ahoj. Neskusali ste dst maleho dopredu vedla sofera? Dcera ked bola mensia mala asi rok tiez taketo obdobie. Vozili sme ju vpredu a to bolo ok.
A v HR ak by ste isli urcite sa dohovoris. Prip.niektore hotely vam poslu taxi aleboaj s domacim by si sa dohodla… vzdy sa da. Drzim palce a prajem prijemnu dovcu 😃

veronika2316
autor
2. máj 2024

@lulu2014 viesco on má už 5 rokov a sedačku máme takú čo sa dá len v smere jazdy a osobne mi absolútne nepríde ani bezpečná čiže vpredu určite nemôže