Mám osteoporózu

nitran
24. aug 2024

zdravím všetkých ,
vedela by mi niektorá poradiť. Mam osteoporózu. Sledovaná som v ambulancii . Na odporúčanie lekarov užívam vápnik , Maxi kalz 1000. Žiaľ okrem osteoporozy mam aj tráviace ťažkosti a myslím si , že z užívania týchto výživových doplnkov spolu s horcikom ma preháňa.
V akej forme užívate vápnik vy? Alebo ako ho doplňte prirodzene?
Ďakujem za každú radu

yeon_bouw
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaja20
24. aug 2024

@nitran Doktorka mi poradila sprej DeVit Direct.

e1i
24. aug 2024

@jaja20 devit je vitamin D nie vapnik

viestta
24. aug 2024

Okrem toho calcia uzivas aj D3 a K2 vitaminy? Lebo bez nich sa vapnik nevstrebava. Vyskusaj Vigantolvit Osteo alebo Pro-osteo plus a k tomu este nejaky vapnik aby si mala celu davku 1g denne

nitran
autor
24. aug 2024

@yeon_bouw zabudla som napísať ze mam intoleranciu na laktózu. Neznesiem mlieko a mliečne výrobky-preháňa ma z nich

aniele
24. aug 2024

Mne reumatologička predpísala pri osteoporóze Kalcizen Forte a vyslovene povedala, že ho mám užívať večer pred spaním, cca 2 hodiny po jedle, aby sa "nestretol" s tukmi. Tie vraj ten vápnik akoby vyzrážali a horšie sa potom vstrebáva. Po kontrole u zubárky zvažuje predpísanie Prolie.

nitran
autor
24. aug 2024

@aniele aj ja navštevujem reumatologicku ambulanciu. Dostávam injekcih proliu. Žiaľ u mňa je aj ten problém ze som po operácii pristitnych teliesok a mam zvýšenú hladinu vápnika v krvi. Nemôžem užívať hocičo. Kvapky ktoré mi predtým pomáhali prestali distribuovať na Slovensko. Preto užívam Maxi kalz, vitamín D a K.
Ale prestalo mi to vyhovovať a objavujú sa Hnacky a bolesti brucha.

zuzike123
24. aug 2024

Pises, ze uzivas aj horcik, ten zvykne prehanat.

kiki68
24. aug 2024

Moja mama mala 7 rokov proliu, uzivala vit D, vapnik nie. Iba na zaciatku. A vysledky ma dobre, uz mohla prestat s prolia. Nakolko jej prolia po tych rokoch sposobila frakturu stehennej kosti, je to mozny raritny neziaduci ucinok toho. Ale uz jej povedali pred tou zlomeninou, ze je v leveli, ze nemusi pokracovat.

jaja20
24. aug 2024

@e1i Ale ako je už vyššie napísané, vápnik je potrebné brať spolu s vitamínom D. Doktorka určite vie, čo je dobré na osteoporózu,inak by mi to neodporučila.

petronelag
24. aug 2024

@zuzike123 Horčík zvykne preháňať, hlavne ak je citrát.

martinmmartin
24. aug 2024

osteoporoza je choroba europanov . Azijci ju moc nemaju aj ked mlieko neznasaju. A jedna z odpovedi je vitamin K2.
Bez neho sa ti ten vapnik, ktoreho mas dost, uklada kde nema (cievy miesto kosti)
Ak je K2 pritomny stav sa upravi.
K2 je oproti K1 velmi tazke diplnit lebo sa vytvara premenou K1 v hrubom creve co moderny clovek svojou modernou stravou uplne sabotuje.
K2 mas najviac vo fermentovanych potravinach , daleko najviac vo fermentovanej soji a je to jeden z dovodov preco ma ostrov okinawa daleko najdlhsiu dlzku zivota ( tam je to lokalne jedlo)
U nas je dobry zdroj dobre plesnivy syr ktory zreje co najdlhsie, a kysla kapusta.
K2 ma ale biologicky polcas rozpadu pomerne rychly (okolo 5-50 hodin) tak treba doplnovat denne a efekt sa dostavi

lukbe
24. aug 2024

Treba povedať lekárovi, možno ti nasadí liečbu injekčne. Každé 3 mesiace mi páchali 3 roky kyselinu ibandronovu, popritom vápnik, K2, vigantol.

taktotedanie
24. aug 2024

@nitran z magnezia prehana, to je fakt.. beries aj dalsie vitaminy?

lukbe
24. aug 2024

@lukbe *pichali