Mám neprekonateľný strach z gastroskopie

veronikapl
19. mar 2021

Prosím vás, tie ktoré ste mali gastroskopiu, koľko trvalo to vyšetrenie a aké ste mali pocity, všetko by som rada vedela,keďže o necelé dva týždne idem na to a už teraz mám stresy.

diana999
19. mar 2021

Ja som mala ísť, ale nešla som., nie kvôli stresu ale cakacej dobe, vysrala som sa nato😂 aaaa za tie bolesti co som mala, mi to vyšetrenie stalo, podľa mna to bude v pohode, su aj horšie vyšetrenia, koniec koncov ide o zdravie

monillia
19. mar 2021

@veronikapl Absolútne sa nemáš čoho báť, netvrdím, že je to príjemné vyšetrenie, ale nie je to až také strašné ako samotný strach z neznámeho

elenka74
19. mar 2021

@veronikapl Netrvá to dlho, neboj, v pohode to zvládneš. Držím palce 🙂

volterra
19. mar 2021

@veronikapl Pred týždňom som absolvovala, úplne necakane. Bola som nalačno, lebo aj tak mi nič nechutilo jesť,, tak to doktorka využila. Celý môj strach bol oveľa väčší, ako to vyšetrenie. V podstate som nič v hrdle ani v ústach necítila, to bolo umrtvene, len ma sem tam naplo, ale to len také vzduchové napinanie, nič hrozné. V kľude som si dýchala, aj nosom aj ústami, žiadne dusenie, nič. Ani nie 10 minút to trvalo. Kľudne aj zajtra môžem ísť.

julia2018
19. mar 2021

@veronikapl dá sa zaplatiť narkóza. Mama tak bola a veľmi si pochvaľovala, že to stalo za tie peniaze.

anjika44
19. mar 2021

Moja zlatá, ja mám 47 rokov, 5 a pol ročního syna. Kvoli nádoru pri pažeráku a problémom s prehltaním - a to veľkým, ledva prehltnem vodu - mám asi mesiac a pol zavedenú hadičku zo žalúdka. Pokiaľ jem ústami, musím ako vrabec, lebo väčšie sústo ma môže zabiť. Takže gastroskopia je oproti mojim problemom prd. A čo sa týka dalších ako bronchoskopia a kolonoskopia, táto je podla mojho názoru najprijateľnejšia, najľahšie sa dá zvládnuť. Aj ten prechod hadičky cez hrdlo, to nič nie je. Horšie je na tom psychika, človek sa klepe počas celého vyšetrenia, či niečo zlé mu v žalúdku nenájdu.

simsalabim
19. mar 2021

@veronikapl trvalo to asi 3-4minuty. Absolvovala som ju 2x. Myslim, ze zalezi aj od lekara a aj od toho, ci ti povedia, co robit pocas vysetrenia (sustredit sa na plynule hlboke dychanie - to potlaci daviaci reflex). Treba si ustriehnut, aby ti do hrdla dali umrtvujuci sprej - prvy krat mi nedali a bolo to hrozne. Druhy krat v pohode. A u mnohych lekarov sa da vyziadat si oblbovak za priplatok. Ak by som sla znova - zvladnem znovu bez. Za seba - o dost znesitelnejsie, ako rektoskopia (kolonoskopiu si dam po tom zazitku len pod narkozou).

nikolk0
19. mar 2021

Bola som pred pár rokmi. Vyšetrenie prebiehalo u mna cca 15 minút z dôvodu že mi museli odobrať vzorku tkaniva , avšak sa to nepodarilo na prvý krát tak museli ešte raz (bolo to nepríjemne , spôsobilo mi to menšie krvacanie v žaludku). Pri vyšetrení ležíš na boku , dajú ti do úst take plastové koliesko , alebo neviem ako to nazvať je to na to ,aby si nezatvorila ústa a nezakusla sa. Hadička je dosť hrubá , bol to divný pocit , napinalo má, slzeli mi oči . Všetko vidíš pred sebou na monitore , ale ja som mala zatvorené oči , aby som sa lepšie sústredila na to čo mi hovorí doktorka. Dalo sa to zvládnuť , ale teda je to moja najhoršia skúsenosť, čo sa vyšetrení týka. Druhý krát by som na to už nikdy nešla.

sono2
19. mar 2021

Keď to zvládol môj muž toho natiahne aj keď si zuby umyva
A nie raz absolvoval. Proste musíš, nerieš to
Budeš to tam mať umrtvene sprejom, netrvá to dlho

sisaza
19. mar 2021

Je to rychlovka, mala som dvakrat... Dostanes apaurin a budes v pohode... Uvidis, to das😉

kika831
19. mar 2021

@veronikapl ja som to absolvovala 2x. Som velky bojko, ale urcite su aj horsie vysetrenia. Treba sa ukludnit, dychat a mysliet pozitivne.

laura_222
19. mar 2021

@veronikapl daj si pichnut dormicum nebudes si nic pamatat ale narokoza to nie je. Len potrebujes niekoho kto ta vezme potom domov sama ist nemozes. Ja som bola tiez som si to dala pichnut a super nepamatam si nic

nika82
19. mar 2021

@veronikapl radesej x krat gastroskopiu nez kolonoskopiu, preco si nedas pichnut oblbovak. Ked gastro zvladla jankus25 ona mala ztoho depresivne stavy tak to uz zvladne kazdy

alexas56
19. mar 2021

zvladnete to, nie je to take strains

nika82
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kaaaja12
19. mar 2021

Prvykrat vysetrenie cca 20 minut a v pohode, ked ma hadica tlacila doktorka pockala postlacali sme creva a islo to. Druhykrat hrdinka a islo to horsie, ale dalo sa to zvladnut. Priprava je horsia. A da sa dat injekcia, ale doktorka mi povedala, ze to je taka na psychicke uvolnenie....zvladla som bez. Zalezi aj od doktora. Hlavne sa uvolnit a pojde to. Drzim palce

kiki68
19. mar 2021

Ja v pohode, isla by som bez problemov zase. Od vecera od 22:00 sa nema jest, iba pit voda, rano ides tam, cca o 10:00 ma brali, strekli mi sprej, posadili ma vedla a cca o 10 min ma vzali, polozili na bok zo sedu, zaviedli hadicku a drzala mi sestra hlavu a ja len nosom dychala a ked bolo zavedene tak ma posadila a lekar pozeral komplet zaludok a okolie, bral vzorky ( neboli to vobec) . Jedine co pacient robi ze sedi a dycha a kuka zo zvedavosti na obrazovku. Ked je hotovo ( u mna to bolo tak na 10 minut) tak zase polozia na bok a vytiahnu hadicku von. Je to ok, nic dramaticke. Ked zvracas aj 15x denne Tak toto je pohoda a to kuc kuc po vytiahnuti je take na efekt. Ale vraj mne to isla vyborne mi povedali. Netreba sa toho bat

autumm
19. mar 2021

Nebudem klamať. Ja som na to mala ísť, mam panicky strach z takýchto veci..a nedala som to😅 to si síce nechcela asi počuť ale aj mi dávali injekciu na ukludnenie a nepomohlo to.

andrejkap123
19. mar 2021

Tiez som sa hrozne bala... povedala som doktorke ze sa velmi bojim a tak ku mne aj pristupovali. Zavolala si pomoc... aby ma ukludnovali pocas zakroku. Koniec koncov... bolestivé to nie je. Iba ta bude napinat a budes grgat.. 🙂
Treba dychat nosom... pomaly... a verit doktorom lebo oni ti predsa zle nechcu ale chcu ti POMOCT. 🙂
Neboj....

miskaska
19. mar 2021

Ja som tiez vecne vystresovana z vysetreni a nakoniec to vzdy nejako prezijem a poviem, si, ze to nebolo ani tak strasne 🙂 . Absolvovala som ju uz dvakrat. Hlavne nech Ta nechyti panika, treba stale dychat. A trva to fakt kratko...par minút. Nič príjemné, ale ako ja vravím prežiteľné 😀 .

jeiny
19. mar 2021

@veronikapl aj ja som taký posero a dala som to...ked človek musí, vydrží všetko, budeš aspoň vedieť na com si.... príjemné to nebolo, nastriekali mi do hrdla taky znecitlivejuci sprej a potom dali do žalúdka hadičku, napinalo ma cely čas ale dalo sa to vydržať.... hlavne zbytočne nečítaj skúsenosti iných a keď už čítaš ber ich s rezervou.... ja som tak bola v strese, keď som mala ist na"gumickovanie" hemeroidov a čítala ako ľudia doslova odpadavali po výkone v autobuse a pod. bola som na infarkt z toho strachu a nakoniec to bolo celkom v pohode, bola som už dvakrát...takze kľud, nestresuj sa zbytočne dopredu, volajak to dáš, je to max desatminutova záležitosť

jeiny
19. mar 2021

@veronikapl inak dá sa aj v narkóze ísť, kolegyňa bola tak

oli18
19. mar 2021

@veronikapl bola som niekoľko krát. Nie je to žiadna bolesť, len mne dvíha žalúdok. Trvá to hádam 5 minút. Nemáš sa čoho báť.

lenka2710
19. mar 2021

@veronikapl ja som bola, no klamať ti nebudem, príjemné to veru nieje, ale zavrela som oči a hovorila si, že to trvá len pár minút a aspoň budem vedieť na com som, keďže som mala zdravotné problémy! Potom som do večera stále grgala 😂
Švagriná tam už chodí ako na klavír, už to s nou ani nič nerobí 😉

jaris84
19. mar 2021

@veronikapl ahoj,ja som bola na gastroskopii pred týždňom. Nie je to príjemné vyšetrenie, ale neboli to....celkovo to trvá možno 5 min. Prežijes, určite sú aj horšie veci. Na začiatku ti hrdlo zastriekaju sprejom,ten ti to trošku umrtvi. Akurát ta pri tom napína na zvracanie, ale ver, zvládneš to a zbytočne sa nestresuj.

gaaaa
19. mar 2021

@veronikapl 2-3min.a máš po vyšetrení.Kľudne si dýchaj nosom aj ked ťa bude napínať to je normálne,ja mám vždy plné ucho slín čo gebrím😀 Ak sa strašne moc bojíš tak si daj pichnúť oblbovák,ale myslím si,že to je zbytočné.

sussana29
19. mar 2021

@veronikapl bála som sa. Nebolo to príjemné, ale vôbec to nebolí. Keby som musela a bolo by to potrebné idem znovu a už bez strachu 😉.

zeleny_dinosaurus
19. mar 2021

Viem, ze ti ta veta asi nepomoze, ale nemaj strach, nie je to take hrozne ako sa popisuje a to ja som dost citlivka a mam nizky prah bolesti. Vysetrenie netrva dlho a nie je bolestive. Je len neprijemne, ale je to nieco ako zubar, da sa to zvladnut, len si treba zavriet oci a pomaly pokojne dychat. Nastriekaju ti do krku lidokain, myslim, na znecitlivenie. Lahnes si na bok. Nakolko mas zaludok nalacno, budu v nom len zaludocne stavy. Daju ti na zahryznutie taky plastovy kruzok (ja mam problem s cimkolvek v ustach, ze ma napina, aj tabletky, alebo ze pridrzat si spendlik u mna neexistuje, nevydrzim, ale toto nevadilo, neni to v ustach, skor medzi perami a zubami drzis.). To aby si nezahryzla do hadicky. Moze sa zdat, ze je ta hadicka velka, ale ver mi, je to navrhnute tak, ze to do krku vojde vpohode. Tvojou ulohou bude na zaciatku prehltnut naprazdno... ani to nemusi byt dokonale prehltnutie kedze mas znecitlivene hrdlo, staci trochu uvolnit krk a hadicka sa pusti dolu. Jedine co som ja citila bolo take steklenie v bruchu, teda pocit, ze tam naozaj nieco je. Samozrejme je to predmet v ustach, je uplne normalne ak ta bude napinat na zvracanie, alebo aj nejake zaludocne stavy vyjdu von. Sestricka bude na to pri tebe, aby ti to utrela, netreba sa hanbit. Mas pod sebou aj tak nejake servitky. Treba pokojne lezat, zavriet oci a pomaly dychat a sustredit sa iba na to ako dychas. Urcite to zvladnes. Po odzneni lidokainu, ked zacnes jest sa nezlakni, ak ta bude trochu boliet v krku. To je z toho, ze bol podrazneny, mozno trosku poskrabany.

motolica
19. mar 2021

@veronikapl ak budeš spolupracovať,tak to bude rýchlovka neboj 🙂ja som mala nenormálny stres z vracania,neznášam keď ma naťahuje na zvracanie a všetko okolo toho 😅. Pomáha dýchať a sústrediť sa na dych a na jeden bod a nebojovat s tou hadicou v krku,vypytaj si sprej na znecitlivenie hrdla,ako nepomôže to moc,ale lepšie ako drôtom do oka 😃. Je to nepríjemné ,ale nie bolestivé.

siska53
19. mar 2021

@veronikapl nielko minut, aj ked sa ti to moze zdar vecnost.. je to neprijemne.. to ano.. a skor mna este den-dva vzdy boli zaludok, akoby take stahy ciitim a3-4 dni ma boli alebo skrabe hrdlo..
Mna sice pocas toho dost napina, to je pre mna neprijemne, ale..je to aj sranda, lebo grgas a nemas inu moznost.. mozes legalne grgat! To inde nejde!
To das. Neboj..!?