Mám málo červených krviniek

solmula
15. jan 2015

Babule potrebujem pomoc bola som u dr.na prehliadke,brala mi aj krv a vysledky prišli v celku dobre.... 🙂 volala som so sestričkou a hovorila že mám málo červenych krviniek respektive že ich mám pod hranicou,čo to može znamenať ????dakujem za odpovede

indiga123
15. jan 2015

Asi ze si trochu chudokrvna

siska53
15. jan 2015

@solmula to je podla mna chudokrvnost. Si sa jej mala spytat,co s tym.ci je to na uzivanie zeleza navyse alebo staci uprava stravy alebo co..a ci len to je pod hranicou... Ste dohodnute na termine navstevy?

darina1952
15. jan 2015

@solmula máš nízky hemoglobín - takže ide o chudokrvnosť, môže byť len dočasná a dá sa napraviť liekmi a úpravou stravy. Podľa stupňa chudokrvnosti by ťa mala vyšetriť aj hematologická ambulancia; na liečbu sa predpisujú preparáty na zvýšenie hladiny železa ako Maltofer, Aktiferin - kvapky alebo tbl., potom sa odporúča na podporu krvotvorby kyselina listová (acidum folicum) - dá sa aj predpísať, a tiež je veľmi dobré brať aj Pyridoxin.
Do stravy sa odporúča zaradiť viac čerstvej zeleniny a ovocia, jesť tmavé mäso 6x týždenne - hovädzie, teľacie, králičie, cviklová šťava je dobrá tiež.

siska53
15. jan 2015

@solmula kokos cvikla a susene marhule maju vela zeleza. Alebo si kup trstinovu melasu.
Ak chces zelezo z masa(kde ho zas az tak vela nie je - rovnako ako v spenate), taktreba k tomu urcite jest vela zeleniny,prosto pre lepsiu vstrebatelnost je nevyhnutne "cecko".

Ja napr.maso nejem uz veeelmi dlho (iba tie detske roky co ma nutili a pocas tehu plus prce mesiace dojcenia aj to som tomu vela nedala) a chudokrvna som nebola. Mimo tehu a dojcenia co som brala vyzivove doplnky ako takmer vsetky mamicky, som nebravala nic a obraz mam dobry..
Len ako pise pani predo mnou,treba zistit konkretne u teba,co s tym.

solmula
autor
15. jan 2015

@siska53 ano mam sa zajtra prisť do ambulancie akurat mi povedala že si mám kupiť PYRIDOXIN tak ho dnes aj kupila a nasadila.

solmula
autor
15. jan 2015

@darina1952 PYRIDOXIN my kazala uživať tak som ho dnes kupila a nasadila,uvidime čo mi zajtra povie či ma odošle na tu Hematologiu...

darina1952
15. jan 2015

@solmula daj si predpísať aj tú kys. listovú - alebo si ju kúp sama (predávajú ju ako doplnok výživy pre tehotné na prvý trimester) ...liečba chudokrvnosti chce čas a výsledky sa spravidla dostavia po 3-6mesiacoch liečby 😉

solmula
autor
15. jan 2015

@darina1952 dakujem za info dam si predpisať aj tu kys.listovu kedysi v tehotenstve som ju brala ...

siska53
15. jan 2015

@solmula keby ta zapekal,mne pri malom poradili (kedze som mala hodnotu kusok nad hranicou,tak aby som nezbehla do chudokrvnosti - na 7.mesiac to bol aj tak dobry vysledok) kupit si acidofolan,lebo ten nezapeka. A v nom je aj kyselina listova.
A skus obohatit jedalnicek o tie potraviny.
Tak hadam to bude casom v pohode.

solmula
autor
15. jan 2015

@siska53 ok dakujem za info zajtra sa poradim s dr.

latvia
15. jan 2015

@solmula pod hranicou normy ked su, tak to nie je vobec nic hrozne.....zmen stavovanie, niektore tabletky ti mozu viec rozhodit travenie. mas aj vysetrene ostatne veci? ako hladinu zeleza, zasobneho zeleza, vit. B12, atd? ci iba klasicky krvny obraz?

solmula
autor
15. jan 2015

@latvia asi iba krvny obraz zajtra sa opytam

latvia
15. jan 2015

@solmula kebyze mas vysledky, dalo by sa predpokladat, aky typ chudokrvnosti mas. ale kedze si na spodnej hranici normy, co je u zien okolo 130, ty mas predpokladam okolo 120, co je normalka by som povedala...

solmula
autor
15. jan 2015

@latvia zajtra presne zistim kolko to je a dam vedieť

darina1952
21. jan 2015

@solmula tak ako si dopadla u lekárka? poslala ťa na hematológiu? 😉

solmula
autor
21. jan 2015

@darina1952 Ahoj nie neposlala len nasadila mi ten Pyridoxin 3xdenne

darina1952
21. jan 2015

@solmula tak máš len ľahkú formu chudokrvnosti 🙂 a zrejme to podľa lekárky stačí... či to pomohlo ukážu krvné testy po dobratí liečby 😉

lila77
23. jan 2015

jedz maso cervene ribezle, a ine cervene ovocie, cviklu musli, listovu zeleninu vela ovocia a zeleniny velmi dobre odstavovat z cvikli polievku mne to hned pomoze aj malemu ak nepomoze poslu ta na hematologiu skus to tou stravou upravit myslim 6x do tyzdna maso ale hovadzie a bravcove nie kuracie a tu zeleninu listovu a vela ovocia

sana611
23. jún 2020

@latvia od 120 je u zien a od 130 u muzov u deti 110