Mám ľudský papilomavírus

s8
2. jún 2015

Ahojte, neviem ci sa tato tema uplne hodi na modrykonik, ale zistili mi HPV a potrebujem sa o tom poradit. 😔
Mate s tym niekto skusenost? Mam sa bat? ☹ Neviem, ci je stres na mieste, alebo to len "zbytocne" prezivam, ale neviem mysliet na nic ine, neviem sa sustredit na pracu... 😔

lilimoni
2. jún 2015

Susedke ( velmi dobrej kamaratke) ho zistili pred par rokmi a to mala cca 24 rokov. Chodi pravidelne na gyndu na stery a berie cipky ale inak je v pohode, vesela, do prace chodi 🙂 ale doki jej snubencovi povedal, ze kedze maju sex bez prezervativu, tak je dozivotny prenasac tejto choroby. Aby vedel, keby sa rozhodoval mat sex aj s inou zenou, ze ju pravdepodobne nakazi 🙂

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilimoni
2. jún 2015

@s8 ona teraz po tych 6 rokoch chodi na stery a velakrat odide bez receptu. Vyliecit sa to zial neda ale da sa to zastavit tymi cipkami. Teraz uz hadam vyse roka nic neberie 🙂 jej to zistili skoro, takze asi ma to "najlahsie" stadium a ty ked chodim pravidelne na preventivky tak to tiez nemozes mam strasne 🙂 ale ako to je s pripadnym tehotenstvom, som sa jej nepytala 😖

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ajkava
2. jún 2015

Treba hlavne posilniť imunitu. Veľa žien ani o tom nevie, že ho má. Hlavne sa to prenáša sex stykom.

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilimoni
2. jún 2015

@s8 urcite sa porad aj s nim 🙂 a nie kazda zena chodi na preventivky 🙄 pokladaju asi svoje zdravie, za tak dokonale, ze to nie je treba 😒

mm87245
2. jún 2015

Precco je dozivotny prenasac len chlap? Nie aj zena? Aj ked sa ,,vylieci"...myslela som ze uz aj zena ostava prenasacom..

cingi
2. jún 2015

HPV pozitivne sme asi vsetky, len sa to nikdy nedozvieme. Existuju rozne kmene, niektore su viac onkogenne ako ine. Jedina prevencia je nemat styk alebo ockovanie (to sa oplati iba pred prvym stykom). Na tvojom mieste by som bola uplne kudna a ak chodis na pravidelne kontroly a robia ti kazdy rok cytologiu tak je vsetko ok.

iskrickaa
2. jún 2015

@s8 Nezmatkuj. Chlapi su prenasacmi a HPV ma vyse 80% populacie, nie je to ziadna rarita ani novota. Akurat teraz na to vynasli test, tak testuju. Rakovina krcka maternice sa rozvija 5 rokov minimalne, je to jedna z najpomalsie sa vyvijajucich rakovin, takze lahko liecitelna, ked sa na to pride skoro, preto treba chodit na preventivky! Takze ked chodis kazdy rok na preventivky, nic zle mat nebudes. HPV zvykne vymiznut, hlavne u mladuckych zien. Mne ho zistili okolo 30tky, dovtedy cytostery negativne. Mala som len lahku dysplaziu, absolvovala dve biopsie a uz dva roky HPV nemam. Zase vsetko negativne. Organizmus si s tym poradil sam. Ani som nebrala vitaminy, ani neposilnovala imunitu. Proste ked sa vyspis s chlapom, ktory to ma a ma to vacsina, tak to dostanes a telo sa s tym vo vacsine pripadov vysporiada same. Lekarka by mohla okolo toho robit viac osvety, nez len bububu.
Chlap nakazi teba a nie naopak, to len tak na okraj...

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iskrickaa
2. jún 2015

@s8 Pap ster je pap ster a test na HPV je test na HPV. Ked zistila zhorseny vysledok pap, tak dala urobit test na HPV. Nie u kazdej zeny sa objavi, u mna to driemalo roky.

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iskrickaa
2. jún 2015

@s8 Tie vysledky testov, ze I, 2, 3 su v dnesnej dobe uz zastarale. Teraz je na to omnoho lepsia klasifikacia podla stupna dysplazie a pod. Neviem, preco tvoja lekarka pouziva este staru metodu stupnice, ktora ma nizku vypovednu hodnotu.

iskrickaa
2. jún 2015

@s8 K imunologovi? Naco? Ked uz, tak mala nariadit kolposkopiu a krcok prehliadnut pod mikroskopom. Ja by som zmenila lekarku, sama som ziadala o second opinion v takejto dolezitej veci...

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
iskrickaa
2. jún 2015
tslobik
2. jún 2015

@s8 ako tu už bolo písané. HPV sa nakazí až 80% populácie, ani o tom nemusí vedieť. Imunita si s tým poradí, hlavne do 30-tky. Neodporúča sa užívanie hormonálnej antikoncepcie a fajčenie. Niekomu HPV nespôsobuje nič, niekto má zlé výsledky cytologie. Dôležité sú pravidelné kontroly a stery, prípadne pri zlých výsledkoch excízia z krčka, alebo konizácia. Ak je človek nakazený určitými kmenmi už by sa týmito kmenmi hpv nemal nikdy nakaziť. Dôležité je posilnovať imunitu. Ani tie rizikové kmene (čo sú karcinog.), nespôsobia rakovinu samé o sebe. Na to treba súhru viacerých faktorov a hlavne dlhšiu dobu. Nie je to z mesiaca na mesiac. Podľa mňa to bolo vždy, len sa o tom tak nevedelo......Teraz z toho robia naozaj bu, bu, bu.....a hlavne farmaceut. firmy majú zisky z očkovacích látok, ktoré sú podľa mňa zbytočné......Tých kmeňov je veeeľmi veľa. INDONAL je dobrý. Netreba robiť žiadnu paniku. A ešte poznámka....,kondóm neochráni. Nie sú to moje teorie, rozprávala som s odborníkom.

cingi
3. jún 2015

@s8 suhlasim s @tslobik nemusime o tom vediet ani z cytologie, nakolko virusu trva velmi dlhu dobu, pokym sposobi nebezpecne zmeny na krcku maternice. Takisto nie kazdy kmen je schopny taketo zmeny sposobit. Takze naozaj netreba panikarit. Doktorka zisti aky je to kmen a podla toho sa rozhodne. Ak je to ten karcinogenny a mas zlu cytologiu, tak je asi najlepsia konizacia, ale v tomto uz odbornik veru nie som.

tslobik
3. jún 2015

@s8 Pravda.....Dobrý lekár je na nezaplatenie. Ja som mala neustále problémy a nič. Až zmenou lekára prišiel konečne úspech a uvedenie vecí na správnu mieru. Čiže ak sa ti lekár nezdá, nedôveruješ mu....treba nájsť čím skôr iného odborníka.

lilly0812
3. jún 2015

@s8 ahoj, aj mne lekár zistil HPV vírus, pred tehotenstvom, po pôrode sa to však dalo do poriadku. Bradavičky sa stratili samé, momentálne už nemávam také problémy ako počas tehotenstva. Podľa lekára to nie nič vážne, nijako mi to neliečil. Spomínané očkovanie proti HPV by bolo podľa lekára zbytočné.

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilimoni
17. jún 2015

@s8 moznost, ze to nema hranici s nulou by som povedala 😒 a tuto ti ine ako lieky nezaberie 🙂 zdravie je prvorade 🙂

lucinocka
17. jún 2015

@s8 tusim aj ja som mala 16,18 pred 5 rokmi... ale nic som nebrala na to...uz nemam ani ten papier, len viem ze moja mama revala, jakeby som mala umret...o dva roky na to som otehotnela...hpv cin 2 cele tehu...porodila som...a odvtedy 3 roky a nic, uplne ciste testy...ziadne problemy...

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucinocka
17. jún 2015

@s8 joj ked som stratila ten papier uz :( bolo davno...moja imunita je v prdeli totalne, a ani ju moc nemozes zlepsovat, lebo mam autoimunnu stitnu...cize vsetky prostreidky na zlepsenie imunity len provokuju stitnu...skusim popozerat stare maily atd. ci som nahodou niekde nezapisala....uz to bolo davno, len si pamatam, ze mi gyn hovoril cim skor otehotniet, keby daco, aby som mala aspon jedno dieta a moja mama robila cirkus

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucinocka
17. jún 2015

@s8 mmnt hladam papiere, aby som ti nepisala somariny

lucinocka
17. jún 2015

@s8 pisala som mamci na slovensko, mi odpisala ze sa jej zda , ze bolo 16 a 18 ale ze uz neni ista....napisem ti, ked sa mi podari k tomu dopatrat:D

s8
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz