Mám chronickú autoimunítnu tyreoidídu

rena28
4. dec 2020

Ahojte, prosim vas potrebovala by som sa poradit lebo uz som zufala a zdravotne sa citim mizerne. V skratke napisem . Mam potvrdenu chronicku autoimunitnu tyreoiditidu. Zatial som bez liecby ale ja sa citim priserne (chudnutie, zimomravost, neustale studene koncatiny, padanie vlasov, akne, ochlpenie atd.....) Vysledky mam s -Atpo 620 kU|l norma 0-5,6 S anti tyreoglobulin 91,5 kU\l norma 0-4,1 , sono bolo takisto urobene bolo zvysenu vaksularizaciu. Ked som pani doktorke povedala , ze sa citim velmi zle povedala , ze to na liecbu este nevyzera. Prosim mate niektora takuto skusenost , ze sa caka a az potom sa nasadzuje liecba ? Dakujem velmi pekne za kazdy prispevok

lyci
4. dec 2020

@rena28 liecba sa nasadzuje podla TSH a FT4. na znizenie protilatok skus pozriet AIP. tiez mam autoimunitnu chronicku tyreoditidu vela rokov a stale bez liecby. druha vec je, ze moze byt clovek hypo aj ked ma hodnoty v norme, ale to na slovensku zatial maloktoremu lekarovi vysvetlis.

rena28
autor
4. dec 2020

@lyci ved prave to ma desi, ze sa caka a za pol roka sa mozem dostat do stavu , ze budem uplne odpisana. Riesim to uz vyse 2 rokov . Prva pani doktorka endokrinologicka robila iba krv na T3 a T4 a TSH tie vzdy ako tak v norme ked som ju prosila , ze je mi zle neriesila teraz som zmenila lekara pani doktorka urobila aj protilatky a tie vysli ako som pisala vyssie ale sama povedala , ze do roka zlaza prestane fungovat uplne zhodnotila aj na zaklade sono. Toho sa prave obavam, ze este rok budem chodit ako zombik aj napriek tomu , ze vedia ze zapal tam je a ja fakt uz niekedy mam pocit , ze len prezivam. ☹️

rena28
autor
4. dec 2020

@lyci preto velmi uvazujem , aj ked teraz je zla situacia ohladom sirenia korony , ze by som isla na vysetrenia do Rakuska uz nech ma to stoji cokolvek .

katarina9593
4. dec 2020

@rena28 zdravim a do Ľubochňa by ste nechceli ísť skúsiť ja som tam bola pred pár rokmi a pán doktor bol TOP fakt veľa problemov som mala urobili mi podrobné vyšetrenie krvne testy sono... Možno by Vám tam mohli pomôcť Národný endokriologicky a diabetologicky ústav .. neviem ako fungujú teraz ale keby ste skúsili možno by to bolo fajn ... 🙂

3petka
4. dec 2020

@rena28 ja chodím tiež do Ľubochne a veľká spokojnosť. Treba ti akurát výmenný lístok a objednať sa. Neviem ako majú termíny ja idem v januári na ročnú kontrolu a teraz je to tak že ti tri dni pred príde presná hodina na ktorú tam musíš byt

rena28
autor
4. dec 2020

@katarina9593 ahoj ano skusim este Lubochnu, tam som bola pred cca 15 rokmi ale s inym problemom . Ale ako som naposledy zaregistrovala cakacie doby su tam cca 1|2 roka a viac ☹️ a ked poviem svojej endokrinologicke aby ma tam odoslala , budem este ta zla ktora jej nedoveruje a posle ma kade lahsie 😀

lyci
4. dec 2020

@rena28 ak mas hodnoty v norme, tak ti produkuje este dost hormonov a doplnenie T4 liekmi asi moc nepomoze. na slovensku nepredpisuju lieky s T3. pri hypo je priberanie hmotnosti, nie ubytok. skus doplnit vitaminy a zelezo. a pozri skupinu na fb, je tam meno jednej rakuskej doktorky a ako to u nej chodi

rena28
autor
4. dec 2020

@3petka ano su tam naozaj odbornici na vysokej urovni. hlavne potrebujem naozaj vediet na com som, lebo ako som citala aj na zahranicnych forach ked je znizena funkcia stitnej zlazy vtedy je hlavne priberanie a neschopnost schudnut a ja mam prave opacny problm

rena28
autor
4. dec 2020

@lyci dakujem velmi pekne pozriem na fb. a aspon niake meno podla coho hladat mi prosim mozes napisat?

katarina9593
5. dec 2020

@rena28 fakt za mňa top odborníci príjemný milý a fakt aj dobrý ☺️...no ja som tiež pred tým mala stresy že budem čakať dlho ale nakoniec mamm tak rýchlo zobrali čo som ani nečakala a vôbec by som to endokrinologicke nehovorila Ja som mala takú lekárku že mi nastavila 75lthyroxin pon-stvrt. a víkend 100lthyroxin tak ako sa na to pozeral že prečo ma takto nastavila že zbytočne zaťažovanie ...dal mi rovno 100ku každý deň a bolo lepšie ja mám hypotyreózu .. takže ja som mala opak kilá navyše...

lyci
5. dec 2020

@rena28 Verena Hannreich Baden

stanzi
5. dec 2020

@rena28 Beries aj selen? Pri chronickej tyreoiditide sa odporuca brat kazdy den, kedze moze trosku znizit hodnoty tych protilatok. Mne sa branim selenu upravilo TSH, z 3,2 na 2,1. Beriem ten od znacky Jamieson.

bobsent
5. dec 2020

@rena28 ja mám to isté a neskutočne mi pomohol selén, kt mi poradila endokrinologička. už mi klesali T3 a T4 začínala znížená funkcia.po cca 2 týždňoch brania som sa začala cítiť dobre. Prvá kontrola eutyróza, druhá po pol roku tiež ok, dokonca protilátky proti žľaze mi klesajú a na sone sa objavuje normálne tkanivo. neverila som jej ale zatiaľ to funguje. len pozor na dávkovanie selénu, neprekračovať ho.

stanzi
6. dec 2020

@bobsent Ktory konkretny selen beries, a kolko mcg prosim ta?

rena28
autor
6. dec 2020

@lyci dakujem pozriem si to. 👍 @stanzi , ano beriem posledne 2 tyzdne od jamieson , ako vsak citam tak alfa omega je pravdepodne dat do poriadku travenie , kedze centrum imunity sa nachadza v tenkom creve. Ja som absolvovala uz vsetky mozne vysetrenia gastroenterologicke a vsetko mam v poriadku podla vysledkov ale travenie citim , ze nie je ok. Tak idem skusit eliminovat niektore potraviny hlavne cukor a uvidim ako budem napredovat. 🙂

bobsent
6. dec 2020

@stanzi Jamison extra 100mcg 1x denne. inak cukru pojem až -až ale nemám pocit, že to škodí funkcii šž. u mňa zhoršuje jednoznačne vyčerpanie. a ešte mi na začiatku keďže som mala zápal pomohol acylpirín.