Mám 23 rokov a neviem ovládať svoje nervy

10. mar 2022

Som 23 ročný pracujúci chlap, ktorý nevie ovládať svoje nervy... Rodina sa so mnou nebaví a ja pomaly upadávam do depresie. Deje sa to, že mám veľké výbuchy nervov. Až také, že sa nedokážem ovládať. Rozbil som dvere, sušiak, roztrhal som už skoro všetky tričká, ktoré som nosil... Proste keď sa nahnevám, tak ja ľahko povedané neviem, že čo so sebou. Kamarát mi dneska povedal, že som chorý a mal by som sa dať liečiť, ale ako by mi doktori s týmto pomohli? Tlačili by do mňa lieky? Neverím, že by to nejak pomohlo... Prosím vás- Mal to niekto podobne? Mňa už v poslednej dobe nahnevá úplne skoro každá maličkosť. Trápi ma to, lebo rád by som už mal vzťah s nejakou ženou, ale takto to nepôjde. Tiež by som chcel späť svoju rodinu, aby sa o mňa znovu zaujímali....

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
diamond007
10. mar 2022

Je to zakorenené správanie z detstva, určite to riešiť so psychiatrom. Vedia veľmi veľa ukázať, ani nepotrebujes lieky iba sedenia s ním, veľa rozprávať, prísť na príčinu. Môže to byť podvedome, takže sa to ťažšie ovláda a musíš na Tom pracovat

pribinak
10. mar 2022

Chod k psychiatrovi skôr ako si narobis problemy a niekomu ublížiš, alebo ak sebe

Áno, vyšetria tá a dajú lieky. Určite ti odporučia aj terapiu, aby si sa naučil pracovať sám so sebou, riadiť svoje emocie a hlavne sa naučil kontrolovať. Lebo lieky zrat nestačí

pribinak
10. mar 2022

@diamond007 ako vieš že nepotrebuje lieky?

ivangeline
10. mar 2022

Psycholog a nie psychiater...ak nechces hned lieky. 🙂

autor
10. mar 2022

Ešte ma pošlú na psychiatriu. Tam ja nepôjdem

paulasamova
10. mar 2022

určite to hlavne rieš. Rob si denník, spisuj si svoje myšlienky, čo sa ti honí hlavou. Vie to pomôcť uvidieť problém a vlastnú myseľ a s niekým skúsenejším sa porozprávaj, aj s profesionálom.

karolinakr
10. mar 2022

A hned si si aj odpovedal - tam ja nepojdem a maš problem vyriešeny.Ty tam musíš ísť..kym niekoho nedobiješ tak, že skončiš vo väzeni..to nie je sranda..rodina sa s tebou nebavi..tak ani toto neni pre teba memento..a ako to chceš riešiť?

deny81
10. mar 2022

Chod k psychologovi, ale dobrému
Spravanie jw oblast, ktora sa neupravuje sposobom, nainstalujem upgrade/ dam tabletku a zazrak sa stal. Tak ako si postupne zhorsoval svoje prejavy/neschopnosť sa ovladat, tak sa musis naucit ako to urobit. A ten sposob, to ti my laici a neznali tvojho pozadia (detstvo, zvyky a pod), nepovieme.
Skus si ešte nieco precitat o ADHD - aj dospeli ho maju a niektore druhy (prejavy) su aj take, ze bez rozmyslu okamzite negativne a prudko človek reaguje. Plus odporucim ti všeobecne - denne ai davaj a pravidelne magnezium, potrebujes skludnit nervovu sústavu, pravidelne sportuj,.skus ukludnovacie techniky (napr. Joga, meditacia), zlepsuj si sebareflexiu. Hned to nepojde, len treba najst co ti sadne.
Pri malych detoch pri agresivite je casto dôvodom,.ze nemaju istotu, dobre zazemie, kde.nemaju doatatocny pocit bezpečia. Skús aj v tomto smere o sebe porozmýšľať a popracovat na sebe.
Inak, mas velke plus a aj moje uznanie,.ze si to sam priznavas a pripustis, ze taketo spravanie nie je v poriadku. To je prvy krok. Len pri nom neostan a pokracuj. Bud otvoreny možnostiam.

lucka_ke
10. mar 2022

dobrý psychológ, nie psychiater, naučí ťa ako spracovať hnev a agresivitu, určite vyhľadaj odborníka lebo ti to ničí život

deny81
10. mar 2022

https://www.instagram.com/p/CTDNuO-q4sy/ neviem ci si to vies kuknut. Kocka je dospela a celko
. pekne a zrozumiteľne popisuje niektore prejavy

aandrea9
10. mar 2022

Ako píšu niektoré baby tu, najprv psychológ. Ale fakt kvalitný. Taky, čo si ťa jednak vypočuje a druhak ti dá "domáce úlohy" aby si na sebe pracoval. Nemusí to vždy končiť psychiatrom. Veľa šťastia 🍀

vler
10. mar 2022

Este nevies kam Ta poslu a dopredu to odsudzujes, (ako aj branie liekov)...A keby aj, psychiater je lekar ako kazdy iny. Je cas ale riesit Tvoj stav lebo takymi amokmi od seba odozenies ludi.

taga
10. mar 2022

No, psychologa nechces.
V podstate sa vyhovaras.
Tak sa jednoducho zatni! Najblizsie led na teba ppjdu nervy, tak si povedz v duchu "okej, mam nervy, vypustim ich, ale prijatelnym sposobom... nebudem nic rozbijat, trhat, nie som psychopat" a najdi si nieco vhodnejsie, co ti pomoze... dupni si, hod vankus o zem, ponadavaj si ked si sam...

diamond007
10. mar 2022

@pribinak pretože najskôr potrebuje sedenia nie lieky 😀 toto chovanie pramení z detstva z môjho pohľadu, asi sa vtedy nenaučil správne zvládať emócie (rodičia nenaučili). Ja osobne by som žiadne lieky nebrala v takomto prípade. Ale pozrela sa so psychológom/ psychiatrom z čoho to pramení, kde to začalo, prečo sa to deje a potom dávala stanovisko k problému. Ale lieky by som nebrala tak či tak, možno stačí úplne malo aby si to uvedomil a pracoval na sebe.
Dráhy autor, upozornujem ťa iba, že najťažšia práca je práca na sebe. Máš pred sebou dlhú cestu a nebude to mávnutím prútika. Ale všetko sa dá keď sa chce.

pleja
10. mar 2022

Môžeš ísť aj k neurológovi aby vylúčil nejakú poruchu na mozgu, aj to môže spôsobovať náklonnosť k záchvatom. Ak nebude porucha tam tak určite smer psychiater...dá lieky ktoré Ti pomôžu a neskôr psychológ ťa naučí pracovať so svojimi emóciami postupne budeš vedieť lieky vysadiť. Nevidím dôvod zatínať sa, že ku psychiatrovi nepôjdeš, nie je to žiadna hanba.... Ani netušíš koľko ľudí tam chodí. Alebo radšej stratíš aj prácu? , alebo chceš niekomu ublížiť? lebo je otázkou času kedy vybuchneš aj na týchto frontoch. A hlavne sa zbav predstavy že len ty máš pravdu a máš právo sa na kadečom rozčuľovať.

anonym12
10. mar 2022

Určite treba najprv skúsiť psychológa alebo psychoterapeuta,ak by to bez liekov nešlo tak až potom psychiater,…vďaka psychoterapii sa určite dá do istej miery potlačiť tvoje správanie,….vo chvíli keď sa veľmi nahneváš spomeň si na osobu pred ktorou by si sa za to spravanie veľmi hanbil alebo si predstáv že tá osoba to vidí ako sa práve správaš,….najskôr si asi dovolíš takto sa správať pred rodinou ale v spoločnosti urcite sa kontroluješ viac

luciqe
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
10. mar 2022

@diamond007 podľa mna potrebuje oboje, farmakoliecbu a zároveň vhodnú psychoterapiu, nemusí to premeniť len z detstva.

autor
10. mar 2022

@anonym12 snažím sa, ale dakedy to už nejde. Ten kamarát si to všimol a neboli príjemné jeho slová.

anonym12
10. mar 2022

Áno,to by si myslel asi každý to isté….musíš sam sebe v hlave hovoriť dôvody prečo sa nemáš tak rozčúliť,najst nejaké formulky,ktoré by ťa dokázali aspoň trochu upokojiť,hovoriť si…….,,predsa sa nič take strašne nestalo aby som musel nieco rozbiť,to nie je dôvod na to aby som sa tak rozčuľoval,to ma nerozhodí,chcem dokázať druhým že sa chcem zmeniť,že sa viem rozculit normalne…….viem že sa to jednoducho píše ale tazsie koná ale bez liekov a psychológa len toto pomôže,sebakontrola,plus magnezium,alebo b-komplex obaľuje nervy,posilní ale to zázraky nerobí

1gramofon
10. mar 2022

Najprv sedenie so psychológom, on ti môže odporučiť psychiatra, ale nútiť ta nebude, už ci pôjdeš je na tebe, ty sa rozhodnes. Keď budeš mat záchvat a ohrozis seba alebo inú osobu, tak vtedy by si si už vybrať nemohol

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
madeline1
10. mar 2022

Tak zacni verit, ze lieky na psychiku pomahaju. Hanbit by si sa mal za to, co robis a nie za to, ze by si lieky bral. Radsej budes nicit nabytok a neskor ludom zivoty? Spamataj sa.

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lalu_sk111
11. mar 2022

Ahoj, modrý koník nie je najvhodnejšia platforma na riešenie týchto vecí. Tu ti veľa ľudí odpíše z mosta do prosta sebavedomo prvú vec, ktorá ich napadne. Pokiaľ máš stav, ktorý ti reálne zasahuje do života, práce, vzťahov je to jednoznačne vec, ktorú by si mal riešiť. Zlepšíš život sám sebe. Nebála by som sa hospitalizácie ale začala by som psychológom. On by to s tebou prebral, skúsili by ste nájsť príčinu výbuchov a ponúkol by ti riešenia. Psychiater môže ale nemusí byť nutný, sedenia sa vedú hlavne s psychoterapeutmi. Pokiaľ by ťa psychológ eventuálne nasmeroval na možnosť uvažovania o liečbe (nikto ťa nútiť nebude) potom by už bolo treba to konzultovať s psychiatrom. Neboj sa ani eventuálnej liečby. Je spojená s veľa nálepkami, obavami ale nie vždy je to tak. Držím ti palce. To, že vôbec hľadáš spôsoby a uvedomuješ si, že je niečo v neporiadku je prvý a veľmi dôležitý krok.

simona6660
11. mar 2022

Podľa toho čo píšeš máš asi dve možnosti buď vyhladaš odbornú pomoc , alebo sa zmieriť s tým že budeš sám. Lebo žena nebude tolerovať agresívneho muža ( teda žiadna normálna) a už určite nie žena ktorá chce mať rodinu. ( a tiež by bolo asi fajn sa zamyslieť, či by si chcel aby ťa v takom stave raz deti videli , no myslím si že nie takže 100% sa obráť na odborníka )