Mám 21 a ešte som nebola u gynekológa

23. feb 2021

Dobrý deň, viem že sa to tu už riešilo veľakrát, ale mám 21rokov a ešte som nebola u gynekológa 🙁 strašne sa bojím, že mi tam niečo nájde, alebo že sa nejako strápnim. Neviem ani, ako to tam prebieha, čo si mám so sebou vziať atď. Dnes chcem zavolať gynekológovi a konečne sa opýtať či by ma zobral, ale ani neviem ako sa ho to mám opýtať, ani nič..viem, že prvýkrát je to najhoršie a potom už normálne, no cítim sa už ako teliatko. Bude mi vyšetrovať aj prsia?..proste nič o tom neviem. Prosím neukameňujte ma, prosím si len normálne, rozumné rady, dakujem.

suzitok
23. feb 2021

Ahoj, absolutne sa neboj, je to vyšetrenie ako kazde ine... zavolaj a povedz, ze si este nebola na gynekologickej prehliadke a rada by si k nim chodila...zaroven ti daju termin..
Vziat si netreba nic, akurat si priprav menštruačný kalendar, niekde pýtajú, inde nie, ale mala by si vediet aspon povedat, kedy prebehla posledna menstruacia, intenzita, bolesti, kedy si mala menzes prvy krat, ake mas ochorenia, ake su ochorenia v rodine...
Vyšetrenie nie je bolestivé, mozno iba nepríjemné... prsia zvykne gynekolog prehmatat...
Drzim palce 🍀

darinsalvag
23. feb 2021

Ja si vždy beriem prezuvky, sukňu a maly uterák 🤷🏼‍♀️

suzitok
23. feb 2021

ano, ano ako pise @darinsalvag... najideálnejše je mat saty, sukňu, alebo dlhsiu tuniku, aby si tam nechodila nahá po miestnosti...

lienocka2808
23. feb 2021

"strasne sa bojim, ze mi tam nieco najde" to je super dovod neist na prehliadku. S najvacsou pravdepodobnostou budes v poriadku. Aj ja som to odkladala do 26 rokov, aby som zistila, ze to nic nie je. Pozru ti krcok, urobia sono maternice a vajecnikov. Poslu ta na sono prsnikov. Sup sup objednaj sa 🙂

jaskolka
23. feb 2021

Normálne zavoláš, povieš, že ides na prvé vyšetrenie a chceš termín. Nič hrozné to nie je a preventívky sú dôležité. Neboj sa"ze dačo nájde "to nemá zmysel sa dopredu stresovať. Co sa týka vyšetrenia, v kabínke sa vyzlečies od pása dolu, aby si sa necítila" bola"odporúčam si buď obliect sukňu, alebo si nejakú ľahkú hodiť do kabelky, alebo dkgu tuniku, sveter ci tričko. Potom sa ta bude doktor pýtať na prvú menštruáciu, na dĺžku cyklu, krvácanie, pripadne ci boli nejaké problémy, zoberie to aj rodinnú anamnézu, a vyšetrí ta. Spýta, sa aj na pohlavný styk, aby vedel, ako môže vyšetrovať (panna sa vyšetruje inak), možno urobí usg, prsia nie každý doktor vyšetruje, ale môže sa ta opýtať na samovysetrovanie, či si robíš. Neboj sa, nič hrozné ta nečaká 🙂

autor
23. feb 2021

@suzitok ďakujem Vám krásne za radu aj za podporu ❤️ ani som nečakala takýto krásny komentár

autor
23. feb 2021

Ďakujem vám žienky veľmi pekne❤️ ste super 🌹

hennyinnsbruck
23. feb 2021

Ja si beriem gynek len zdravotnú kartu 😂🤷‍♀️

Lahnes na kozu, pospara sa v tebe, možno zobere vzorky. Bud uvoľnená, a za pár sek to máš za sebou. Môže byť ze ti aj prsia poohmata. Nemáš sa čoho báť, je to lekár ako každý iný, a nič bolestivé ti robiť nebude.

ninusa221
23. feb 2021

Aj ja mam 21 a mam stoho panicky strach tam ist 😅 kamošky boli ked mali problemy vacsinou chceli antiku ale ja som antiku nemohla a cyklus mam vzdy pravidelný v pohode takze po corone asi už zájdem😄

nafka0483
23. feb 2021

Omg, ze pospara sa v tebe... to znie hnusne.

tyrkysova_kobyla
23. feb 2021

Je to lekar ako kazdy iny, nie je sa coho bat 🙂 niektorym mozno pomoze, ked idu najskor k lekarke zene (hanba a podobne...), ale asi fakt plati, ze muzi su citlivejsi 😅

avril299
23. feb 2021

no ja som bola na tom rovnako 😂 do 27 rokov som sa neodhodlala ist ku lekarovi a stale som to odkladala, az som si jedneho dna povedala dost preboha som predsa zena, ine zeny uz v mojom veku maju aj 2 -3 deti odrodene a ja sa strachujem jednej par minutovej prehliadky... 😀 tak mna takato uvaha celkom nakopla a odhodlala som sa zavolat lekarovi, zdvihla sestricka, spytala som sa, ci beru nove pacientky a ona, ze hej a rovno mi ponukla volne terminy
pri prvej navsteve som bola najskor u sestricky zalozila si kartu, kde sa ma pytala na adresu a pracu a mozno este daco, nepamatam uz a nasledne som presla do ambulancie lekara, najskor som si mala k nemu sadnut a pytal sa ma odkedy mam menstruaciu, na termin poslednej menstruacie, ci nemam nejaky problem, alergie, ci sme v rodine nemali dake ochorenia, ci som mala styk, ci sa snazime o babatko - vravela som, ze nie, tak sa pytal, ci by som nechcela brat HAK, pripadne nejaky iny druh antikoncepcie a nasledne som si mala dat dole tricko a podprsenku, ukazal mi ako si mam robit samovysetrenie prsnikov a teda aj my ich skontrolovat a vypisal listok na sono prsnikov (to vobec nebolelo, par mintova zalezitost) nasledne som sa mala obliest a prejst do zadnej casti ambulancie, kde mal satnu a kozu, v satni som dala dole nohavice a nohavicky a prisla za nim na kozu, pootvoril ma takou plastovou vecou 😅 ale necitila som to a zobral mi vzorku, ktoru poslal na testy, ci nemam rakovinu krcka maternice - to bolo trosku neprijemne, ale bola to fakt chvilocka, takze sa dalo vydrzat a nasledne myslim, ze rukou - prstom skontroloval, nie som si ista, nepozerala som sa tam 😀 a potom som presla na taku postel, kde este prezrel vaginalnym sonom, to je tenucke, takze vobec ani necitit, na obrazovke ukazoval stenu maternice a vajecniky a aj ukazal, v ktorom sa prave tvorilo vajicko 🙂 a to bolo asi vsetko, snad som na nic nezabudla a citlivejsie baby, prepacte za podrobne popisy 😀 ale mozno sa autorka bude bat menej, ked bude aspon vediet detajlne co ju caka a ze to naozaj nic nie je, ten strach prameni iba z nevedomosti, takze sa neboj a sup sup zavolaj, budes mat potom dobry pocit zo seba, ze si to dala 👍

anita1978
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lubiss
23. feb 2021

co sa bojis to zvladnes je to sice neprijemny pocit obzvlast ked ides k chlapovi prvy krat - neni si zvyknuta ale fakt sa nemas coho bat..a co treba no suknu a zober si slapky a hlavne uz to neodkladaj

phulakova
23. feb 2021

nemáš nič, čo by už doktor nevidel 🙂 ;) držím palce

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
23. feb 2021

Ďakujem vám všetkým, už som sa objednala 😒 síce som objednaná až koncom marca, vraj skôr to nie je možné, ale predsa. 😌

hipuska
23. feb 2021

Ak si ešte nemala pohlavný styk - treba uviesť pred vyšetrením.