Mám 15 rokov a obaja rodičia majú rakovinu. Mám ísť na vyšetrenia?

ampulka
5. aug 2017

Prosím vás , chcem sa poradiť, mám 15
Otec sa trápi rok s rakovinou no a moja mama prekonala rakovinu pred tým ako som sa narodila, no teraz má ďalšiu. Ako si sa to kopí, ja som strašne zúfalá a smutná, hlavne sa bojím o nich..no v kútiku môjho rozmýšľania je že či mám nárok na nejaké vyšetrenia, predsa chcem mať svoju rodinu,svoje deti, len sa bojím že to nejak podedim a bude zle. Ako to je?

ampulka
autor
5. aug 2017

Viem že to sem nepatrí moc, ale prosím vás..

ave17
5. aug 2017

Dá sa robiť nejaké genetické,viem že kamoske to robili kvôli rakovine prsníka v rodine,ale ber to tak,stať sa to môže hocikomu,či to v rodine má,nemá.Rakovina si nevyberá.

evakalna
5. aug 2017

Ahoj - pri najbližšej preventívnej prehliadke u svojej detskej lekárky, jej to povedz.
Myslím, že by si si už mohla nájsť svoju gynekologičku. Na gynekologických preventívkach sa sleduje rakovina ženských pohlavných orgánov a prsníkov.

Veď ty si mladá teenegerka, máš celý život pred sebou, tak si užívaj život a veľa sa smej 👧 A nemysli na takéto veci.

mimiqa
5. aug 2017

@ampulka lekarke povec a nech urobi geneticke vysetrenie

lula313
5. aug 2017

Mne take testy nanútila gynekologička na vyšetrenie mutácii génu BRCA1 a 2. Stalo to 150eur a nepotvrdilo by sa, že by som mala danú mutáciu, avšak bola tam zaujímavá formulka, že testy nie sú 100%, že to v realite nemusi nič znamenať a aj tak mám chodit na preventívky raz ročne, takze úplne vyhodené peniaze von oknom.
Ak mate v rodine takéto problémy, podľa mna postačí ti chodit na preventívne prehliadky, ale dúfam, že budeš v poriadku ako aj tvoji rodicia😊Držím palce

nuska
5. aug 2017

Neviem či máš nárok teraz, ale ak v rodine je rakovina a dokonca takto od oboch rodičov, tak v rámci preventívnych vyšetrení máš nárok na širšie spektrum, prípadne častejšie preventívny. Záleži od typu rakovín, ale napr. u gynekológa určite. Daj si záležať na pravidelnej návšteve lekára, nie keď si chorá, ale práve preventívky, hlavne odborníkov, ktorý majú na starosti choroby čo majú rodičia. A tiež ti odporúčam zdravo sa stravovať, vyhybaj sa ako sa môžeš škodlivým potravinám, nájdi si v budúcnosti kľudné zamestnanie, myslí na seba veľa a užívaj si. Nemyslí na možnosť choroby. Myslí skôr len preventíve v rámci toho čo som písala vyššie prípadne nejaké doplnky výživy, posilňuj imunitu, ale tiež radšej kvalita ako kvantita. Držím palce

loliki
5. aug 2017

Je to urcite psychicky narocne mat v rodine niekoho choreho uz rok. Chapem, ze ten strach je sklucujuci, aj ta neistota, co ak... Ale je zbytocne bat sa, lebo strach ti nijako nepomoze. Jedna vec je genetika a druha vec zivotosprava a dalsie okolnosti. Mozno niekto ma geneticky predispoziciu na niektore choroby, ale zdravou zivotospravou tej chorobe neda sancu. Iny zas nema ziadne zle geny, ale sam si zapricini svoj chorobny stav. Aj vysetrenia su ti preto zbytocne. Lebo ak nahodou budes mat pozitivny vysledok, tak ta to uplne polozi a budes sa citit odsudena a mozno si myslienkami chorobu privolas. Negativny vysledok dnes zas ti nezaruci, ze si zdrava zajtra a celozivotne.

ampulka
autor
5. aug 2017

Ďakujem vám všetkým moc ste zlaté

mily7
5. aug 2017

@ampulka ja nie v zlom práve v dobrom by som odporučila hľadať pomoc aj u psychológa. Myslím, že ak sa to týka aj dospelého, ktorý má v rodine rakovinu, je to veľmi ťažké prijať, resp. vysporiadať sa so všetkými pocitmi. Ten by pomohol s pozitívnym myslením v tejto ťažkej situácii. Máš toho dosť, baby radili co a ako. Držím prsty otcovi aj tebe.

daninka2
6. aug 2017

Viem ake je to vyrastat v strachu o rodicov, mne mamina vazne ochorela ked som mala 2.5 roka.. vzdy ked sla do roboty alebo na liecbu plakala som velmi lebo som sa bala ci sa vrati.. a zial tiez to moze byt dedicne, snazim sa ale nemysliet na take veci a chodit na preventivky.. nastastie mamca je bojovnicka, stale je v relativnej kondicii 🙂

juliet86
6. aug 2017

Urcite sa da geneticke vyserrenie spravit. Zalezi aj aky druh rakoviny a kde mali rodicia. Urcite to spomen gybekologicke

pininka
6. aug 2017

Mne teraz robili vysetrenie na hematologii,ale kvoli tehotenstvu a dobre ze zrobili. Od oboch rodicov som podedila take veci, ze doktorka skonstatovala ze horsie to ani nemoze byt. U nas to sice nieje rakovina, ale mam o 80℅ vacsiu sancu ze dostanem porazku ako ini ludia. Je lepsie to vediet dopredu,hoci tabletky na ridenie krvi budem musie asi cely zivot uzivat a nesmiem antikoncepcne tabletky. Chapem ze chces vediet na com si, aj ked je to tazke.

ampulka
autor
6. aug 2017

Otec má nádor na pľúcach, ale na vyšetreniach po dvoch chemoterapiach mu povedali že sa to zmenšilo.. Mama mala nádor na štítnej zlaze, a má to vyoperovane.. Teraz však má nádor na vaječníkoch , takže tiež sa tam chystá operácia

ampulka
autor
6. aug 2017