Magnetická rezonancia - kolonoskopia

sofi_f
1. apr 2021

Chcem sa spýtať, ako ste sa pripravovali na magnetickú rezonanciu brucha ? Aku diétu ste mali - čo ste jedli?
Taktiež kolonoskopia.
Ďakujem

miskaska
1. apr 2021

Kolonoskopia - tyzden (teraz som si nie ista, ci cely tyzden) sa neje jedlo, ktore zanechava zvysky. Cize len take lahsie stravitelne a den predtym sa vypije prehandalo a dokladne sa precistis 😀 ...nic prijemne, ale prezitelne.

panelacikova
1. apr 2021

@sofi_f na MR brucha nepotrebuješ nič špeciálne. tuším neodporúčajú 3-4 hodiny predtým jesť. teda, podľa toho, na čo konkrétne ideš? ideš na MR brucha doslova alebo MR tenkého čreva? to je rozdiel.... a na kolonoskopiu ti predsa lekár dá presné inštrukcie, dokonca dávajú letáčik, ktoré jedlá sú absolútne nevhodné a koľko dní pred vyšetrením. dajú recept na preháňadlo. proste všetko potrebné ti predsa má povedať lekár... ťažko ti tu niekto poradí, keď nevie, či máš denne 10 hnačiek alebo mávaš 5-dňové zápchy... aj od toho závisí dĺžka diéty pred vyšetrením a možnosti, čo a kedy môžeš zjesť a kedy to už nie je vhodné...

gaaaa
1. apr 2021

Bola som pred 2 týždňami.Príprava ako pred koloskopiou deň pred MRI preháňadlo a tam som musela byť o hodinu skôr a vypiť 2l kontrasnej látky.

sofi_f
autor
2. apr 2021

@panelacikova práveže to mám na papieri dosť všeobecne. Bez šupiek a jadierok, to je všetko . Ale krupica a ryzova kaša je snáď ok. idem na MR brucha ...A MR to som už volala, tiež musí byť bezzvyskova dieta. Len na gastro sa nedá dovolať. Nevadí 🙂 dám si post....

sofi_f
autor
2. apr 2021

@gaaaa a v pohode tá kolonoskopia ?

loginexistuje
2. apr 2021

@sofi_f ja chodim na kolono pravidelne a bola som aj na MR brucha s kolono ... dostala som klasicky prehanadlo co som pila plus mozes si kupit v jednote (tam to mavaju) zajacicu - taku mineralku a pit ... dva dni pred jes len tekutu stravu bezzvyskovu ... tj bez supiek a pod ... davala som cisty vyvar napr. ....

panelacikova
2. apr 2021

@sofi_f ja som bola na mr brucha všeobecne, pozerali pankreas, žlčník, ľadviny, slezinu a ešte jeden orgán. mala som prísť ráno o 9 nalačno - mohla som piť vodu. to bolo všetko. žiadne preháňadlo, nič. ale keď som bola na MR tenkého čreva - ktoré je tiež v bruchu, vtedy som mala preháňadlo, to áno. preto píšem, že je v tom rozdiel :(

gaaaa
2. apr 2021

@sofi_f Na kolonoskopii som bola v oktobri 16 krát.Samozrejme sa zakaždým bojím ako keby idem prvý krát.Dávam si pichnúť oblbovák.Pár dní pred vyšetrením sa nemá jesť strava kde sú zrniečka,šupky,strukoviny.Deň pred vyšetrením ľahké raňajky do 9.00 na obed čistý vývar bez zeleniny a poobede začnem pomaly s preháňadlom.A deň vyšetrenia nepijem už ani vodu.Je to nepríjemné vyšetrenie,ale dá sa vydržať.

sofi_f
autor
6. apr 2021

@panelacikova a kde si bola na mr brucha ? Mne doktorka povedala, že toto je MR brucha a bude vidieť aj ostatné orgány ale napísané mám tenké črevo .... Hlavne že povedala, že bude vidieť celé brucho, keďže mám ťažkosti aj v oblasti hornej časti brucha aj dolnej... Ťažko to je, pretože už rok má pohadzuju a nevedia má nikde komplexné vyšetriť... ☹

panelacikova
6. apr 2021

@sofi_f ja som bola v nemocnici v MT, ale to už pred takmer 7 rokmi. a ak šlo o črevo, tak som mala preháňadlo aj ja a pred vyšetrením som pila takú hnusnú vodu. ale aj tak nevideli asi 10 cm čreva, buď to nebolo vyprázdnené poriadne alebo neviem... či videli vtedy aj iné orgány, neviem. ale doslova MR brucha som mala napísané od gastroenteorológa a vtedy mi pozerali orgány mimo čriev. a vtedy som nemala preháňadlo, len som ráno nemala jesť. piť vodu som mohla. šlo o obličky, pankreas, slezinu, žlčník a neviem, asi dvanástnik? fakt neviem, musela by som sa hrabať v papieroch. to som bola pred cca 2 rokmi, tiež v MT na Prieložteku. ja chodím zásadne do MT, neviem, v ZA sa mi zdá, že sú šialené termíny na objednanie. ale možno je to už len zvyk, keďže tam som zohnala kedysi ochotného infektológa, neurologičku aj "gastráča", ktorí ma nemali problém "riešiť" v čase, keď v ZA sa mi niektorí lekári otočili chrbtom. ostala som tam teda "verná" aj v rámci vyšetrení na MR či CT.

gaaaa
6. apr 2021

@sofi_f Ja som mala napísané tiež len tenké črevo a všetky orgány som mala v náleze a aj obličky.A nález našli na tenkom čreve.

sofi_f
autor
6. apr 2021

@gaaaa zápal?

gaaaa
6. apr 2021

@sofi_f Stenozu-zúženie tenkého čreva 10cm a za dva týždne až sa nič nestane by som mala byť už po operácií.

sofi_f
autor
7. apr 2021

@gaaaa držím palce. 🙂 Mne našli aktívne zápalové zmeny a Ptoza colon transversum - pokles priecnej časti hrubého čreva ... Ale pritom moje ťažkosti sa vyskytujú skôr v hornej časti GIT, zvláštne ..

gaaaa
7. apr 2021

@sofi_f Aj ja mám v pravej hornej časti brucha.Hned mi dr.spravil gastro tam v poriadku,kolono už videl,že mám zúženie a MRI to potvrdila.Dakujem pekne.

slovnik
27. okt 2023

@panelacikova prosím viete v čom sa líšia posledné 2 dní diéty pred kolono ak má človek skôr zápchu? Lebo takéto rozdiely mi nikto nepovedal. Ďakujem🙂