Magnetická rezonancia a klaustrofóbia

mrs_caulfield
10. feb 2022

Ahojte,

po dnešnej návšteve neurológa som bola vyslaná na vyšetrenie mozgu a tepien pomocou magnetickej rezonancie. Trpím klaustrofóbiou, takže sa mám z tohto vyšetrenia obavy. Doktorka mi predpísala Neurol (ten si vezmem len pred vyšetrením) a navrhla mi vziať so sebou niekoho ako podporu. Moja otázka znie - mali ste niektorá podobný problém ako ja a ako ste toto vyšetrenie zvádli? Bolo to v pohode, pomohli vám tabletky, spoločnosť?

Budem rada za každý postreh.

Ďakujem 🙂

eebee
10. feb 2022

Jeden známý si to trénoval,že si chodil ľahnúť na čas pod konferenčný stolík 🙂

certi
10. feb 2022

@eebee 😀

certi
10. feb 2022

kamoska to nezvladla, bola aj druhykrat, ani potom...ona ani vytahom nedokaze ist

certi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lilly7913
10. feb 2022

Ahoj, tiež mám klaustrofobiu a mám za sebou magnetickú rezonanciu, veľmi som sa toho bála ale bolo to úplne v pohode, nie je to uzatvorený priestor, a po celý čas som mala zatvorené oči, takže moja skúsenosť je že je to v pohode a nie je sa čoho báť ;)

diewcatqoo
10. feb 2022

Tu sa pripnem, tiez ma to zaujima. Asi ma MR caka v blizkej buducnosti a tiez nemam dobre pocity z takychto priestorov 😐

luccija
10. feb 2022

@mrs_caulfield ja som odtiaľ odišla asi po minúte, dvoch ..a to netrpim klaustrofobiu.Neurol Ti určite pomôže, ale dávaj si ho aj deň predtým jeden Ti nebude stačiť.drz sa ja som vyšetrenie odložila na neurčito nebolo to urgentne

oli18
10. feb 2022

@mrs_caulfield Aj ja som mala fóbiu, liek som nevzala, ale zažmúrila oči a zaťala päste. Zvládla som. Myslím, že pri tebe nebude môcť byť nikto. Jedine v čakárni.

junova
10. feb 2022

@mrs_caulfield ja mám tiež strach z uzavretých priestorov. Na magnetickej rezonancii chrbtice som bola v Piešťanoch lebo tam majú otvorenú magnetickú rezonanciu. A keď ma neurológ poslal na magneticku rezonanciu mozgu, tak to bol šok. Dala som to na druhýkrát bez tabletky a doprovodu. Dali mi slúchadlá a pustili hudbu, ušlo mi to rýchlo. Bola som na seba pyšná. Neboj, to dáš. V tuneli som mala celý čas zavreté oči.

mrs_caulfield
autor
10. feb 2022

@eebee :D :D :D môžem skúsiť

mrs_caulfield
autor
10. feb 2022

@certi Výťah zvládam, i keď si ho vyslovene neužívam, tak snáď...

mrs_caulfield
autor
10. feb 2022

@lilly7913 To mi dáva nádej, ďakujem!

mrs_caulfield
autor
10. feb 2022

@luccija Ďakujem za tipy a prajem, nech to do budúcna zvládneš 🙂

mrs_caulfield
autor
10. feb 2022

@oli18 ja popravde netuším ako to chodí, ešte som sa neobjednala, informujem sa potom aj o prítomnosti doporovdu, doktorka tvrdila, že to ide, uvidíme

mrs_caulfield
autor
10. feb 2022

@junova Ďakujem za povzbudenie! Keby mi dali tú hudbu tak myslím, že by som to vydržala. Len ktovie, či to je štandard na všetkých pracoviskách...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
junova
10. feb 2022

@mrs_caulfield skús sa na tú hudbu opýtať. Pri nej mi to rýchlo zbehlo.

junova
10. feb 2022

@viestta v Piešťanoch na otvorenom MRI robia všetko okrem mozgu. Možno inde sa to dá. Veľa ľudí by to uvítalo.

reenie
10. feb 2022

@mrs_caulfield ja mám..Prvý krát, keď som bola na MRi, tak vypla stroj a nechala ma tam, išla sa poradiť s nejakým nálezom. Hroznú paniku som tam chytila, nakoniec som to zvládla, ešte pár minút, ale veľmi dlho som rozdýchavala aj tunel😁 nebola som schopná v ňom šoférovat, odvtedy som bola ešte niekoľkokrát, doniesiem im čokoládu a poprosím ich, nech mi sem tam niečo povedia..naozaj mi to pomáha, lebo ma tam chytajú paniky. A okrem toho nikdy neotvorím oči a rátam..niekedy aj niekoľko tisíc.a rozdýchavam.ale vždy som to dala..viem, že je to na diagnostiku je dôležité..človek zvládne všetko..

andrea_82
10. feb 2022

môj manžel tak bol - prvý raz to nedal, tak mu predpísali tiež tabletku. Druhý raz to zvládol úplne v pohode, sestrička sa smiala, že teraz by mi daj aj vlastnú peňaženku.

nata_
10. feb 2022

ahoj, aj ja som klaustrofobik, strasne som sa bala, ja nemozem na sebe mat ani prilbu motorkarsku so stitom...zavri oci este predym, ako ti da cez hlavu taku cast plastovu, aby si sa nehybala, neviem, ako sa to vola...predstavuj si more, luku, cokolvek, kde je otvoreny priestor, vidis horizont, neotvaraj oci, pokial ti to nedaju dole, nespanikaris tak, ze si v uzatvorenom priestore...zvyknu dat sluchatka s hudbou, ja som mala nejake radio, teda ale hrali strasne pesnicky😅

pininka1
10. feb 2022

Bola som minuly tyzden druhykrat a poviem ti ze to bolo horsie ako prvykrat, dookola som si opakovala ze to musim vydrzat, ale bola som len malicko od toho aby som zazvonila na sestricku..zvladnut sa to da, hlavne neotvaraj oci a priprav sa na to,ze to bude velmi neprijemne.

oli18
10. feb 2022

@viestta Čo je to platné, ak by aj povolili, keď musí ležať bez pohnutia, v jednej ruke má "klaksón ", je nad ňou rúra, takže nevidí nabok, slúchadlá na ušiach a to strašné búchanie. Jedine, že ju bude dotyčná osoba držať za nohu😉

oli18
10. feb 2022

@mrs_caulfield Najhoršie pre mňa bolo to búchanie, ktoré počuješ. Slúchadlá to trocha tlmia, možno hudba by fakt bola dobrá. Ak zažmúriš očí, nebudeš vnímať, že si v tuneli. Nie je v ňom celé telo, má dĺžku asi 1m.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meduliena
10. feb 2022

Zavri oči skôr alebo hneď ako Ťa začnú posúvať, teda presne, kým si ešte vonku a neotvor ich skôr ako zase budeš vonku. Niekedy a niekomu v polovici pichajú kontrasnú látku a dokončia druhú polovicu vyšetrenia. V ruke držíš takú gumenú loptičku, keby si to už nevydržala alebo by Ti bolo zle, tak ju stlačíš a ukončíš to. Ten hukot aj keď máš slúchadlá dosť počuť, predstavuj si niečo pekné a stále mysli na to pekné a zvládneš to. ❤

marca12
11. feb 2022

@mrs_caulfield bolo to strasne,ale zvladla som. Ja som si len hovorila,ze musim vydrzat. Surne som potrebovala vysetrenie a vediet co sposobuju bolesti,tak len silou vole som vydrzala. Mala som zatvorene oci a len som dookola pocitala. Akonahle mi prisla mysel na to,kde som,dostavala som paniku a nevedela dychat. Musis uplne odviest myslienky prec. A nabuduce uz pojdem asi tam,kde vysetruju v stoji. Musis zavriet oci hned ako si lahnes. Ja som spravila chybu,ze som ich stale otvarala. Zatvorene oci hned ako si lahnes a otvoris ich az ked bude po vysetreni a budes vstavat. Velmi dolezite je vediet ovladat svoju mysel. Drz sa

rachelkk
11. feb 2022

Ahoj ja som vo vnútri dostala záchvat .Začala som sa celá triasť vytiahli ma , dali injekciu a dokončili to .

erickatt
11. feb 2022

@mrs_caulfield neboj to das. Daju ti sluchatka, je tam velmi prijemny vzduch. Zavries oci a z hlboka pomaly dychaj.
Vies ako to buchoce ked v činžiaku niekto vŕta? A klepe šnicle?? Je to to iste ale take mäkšie buchanie. Hlavne z hlboka dychaj, pomalyyyy. Uvoľní sa a zvladnes to.