Má byť kamarátka a jej priateľ v karanténe?

23. nov 2021

Viem bolo tu už to X krát ale kamarátka je očkovana a vyšiel jej pozitívny pcr test bola kontakte s priateľom ktorý je tiež plne ockovany a jemu vyšiel pcr negatívny. Má on byť v karanténe s ňou? Príznaky nemá priateľ ani kamarátka

tinka_1807
23. nov 2021

Z morálneho hľadiska by bolo vhodné, aby bol aj on v karanténe. Aj keď je ockovanych a bez príznakov. Z právneho hľadiska nemusí byť v karanténe.

panelacikova
23. nov 2021

nemusí. ale mal by byť aspoň taký charakter, že nebude vyhľadávať prítomnosť ľudí a už keď musí, jedine s respirátorom a upozorniť, že má doma síce očkovanú, ale pozitívnu osobu... len premýšľam, prečo vôbec šli na testy, keď nemajú žiadne príznaky? to mi nejak rozum neberie....

dadis
23. nov 2021

@panelacikova Aj ockovani bez priznakov po uzkom kontakte s pozitivnym sa mozu cez korona.gov prihlasit na pcr test. Ja som bola uz 2x a dcera 1x.

panelacikova
23. nov 2021

@dadis áno, jasné, môžu, viem. ja len píšem už o hraničnej situácii, kedy teda nechce na test ísť ani nemá záujem, tak by sa mal ľuďom aspoň vyhýbať + pri nevyhnutných situáciách ich upozorniť na túto skutočnosť. lebo faktom je, že nemá povinnosť.

lara45
23. nov 2021

Moja švagrina bola pozitívna a nakoľko žije s rodičmi tak boli všetci v karanténe.Volali na hygienu a ta im nariadila ísť na 5deň na pcr testy.Nakoľko boli svokrovci očkovaní mohli sa vraj voľne pohybovať.Nakoniec bol aj svokor pozitívny ostným skončila karanténa no on ju musel absolvovať ešte raz čiže dalších 10dní.

anjelicek26
24. nov 2021

Ked jemu vysiel negativny pcr test a nema priznaky, tak karantenu nema. Je rozumne napriek tomu obmedzit trochu kontakty, dbat na hygienu, odstupy. Tie priznaky mozu prijst neskor. My ked mali deti coronu sme sa nenakazili ani ja, muz, starsia ockovana dcera... na druhej strane sestra je tiez plnne ockovana a tiez sa nakazila od muza, takze to je asi velmi velmi individualne, ma aj bohuzial dost priznaky.

humajnicek
24. nov 2021

No to je tak, očkovaný negatívny pri pozitívnom netreba, neočkovaný negatívny pri pozitívnom treba. Čo k tomu viac dodať...

anjelicek26
24. nov 2021

@humajnicek ja dufam, ze toto co najskor zmenia, v karantene by mali byt v spolocnej domacnosti ockovany aj neockovany s pozitivnym, ockovanemu staci ta karantena mozno kratsie, ale treba ju...

dada0902
24. nov 2021

Niektorý pozitívni očkovaný ktorý nemajú príznaky chodia do roboty vraj aj to sa môže co k tomuto dodať 😄 tomuto sa hovorí ľudskosť a charakter ľudí

janulla1
24. nov 2021

@anjelicek26 ktovie ani to asi nestačí, mužov očkovaný kolega bol 5 dní doma v karanténe s pozitívnou očkovaniu manželkou (na žiadosť riaditeľky, lebo chcel prísť do práce) , následne PCR test vyšiel negatívny, prišiel do prace a po 3 dňoch horúčky, test bum pozitívny :(

anjelicek26
24. nov 2021

@janulla1 ano bohuzial su aj take pripady :( U nas v praci 14 dni povinny home office po kontakte, necrcaju sa s tym...

balaskovae
24. nov 2021

no ved ako tu sa na nieco spoliehat a tiez ktovie ako to je s tymi testami ako to vychadza ci su fakt ti ludia pozitivni alebo negativni. ked niekomu vyjde antigen pozitivny a pcr negativny tak potom co?

anjelicek26
24. nov 2021

@balaskovae vtedy sa PCR opakuje...kamaratka to tak mala, muz pozitivny, dcera a syn doma pozitivny, muz a syn na pcr pozitivny, dcera na pcr negativna... tak ju otocila a dalsi den dalsi pcr a uz bol pozitivny...bud odflakli vzorku, alebo nieco pokaslali v labaku...

ajka0207
24. nov 2021

@dada0902 lenze právne sa to naozaj môže, nemyslím že je to o charaktere toho človeka, ale ak nie je zamestnávateľ ochotný mu dať dovolenku tak čo má ten človek urobiť? Výpoveď?

dada0902
24. nov 2021

@ajka0207 PN-ka existuje lepšie ako vedome šíriť 🤷‍♀️

ajka0207
24. nov 2021

@dada0902 ale na PN musíš mať príznaky, ak teda nechceš klamat.

ajka0207
24. nov 2021

@dada0902 ako ja nevravím, že súhlasím s tým ako je to nastavené, ale zas na druhú stranu ak nejaký odborník usúdil že je ok aby pozitívny bezpriznakovy chodil do práce, tak to treba rešpektovať a nehovorit o tých ľuďoch že nemajú morálku.

dada0902
24. nov 2021

@ajka0207 tak poviem ze sa necítim dobre radšej tak než potom to dostane kolega vedľa co uz tak dobre dopadnúť nemusí potom to tu tak vypadá niekto nemá ide lebo nechce byť doma a druhy už také šťastie nemá o tom to tu cele je 🙏

majulino
24. nov 2021

Brutálne pravdivý obrázok, česť výnimkám 🙄

dadis
24. nov 2021

@majulino Ze sa necitis za seba trapne 😒

maciatkolulu
24. nov 2021

@dadis ja nečítam, žeby bola v kontakte s niekym pozitivnym

majulino
24. nov 2021

@dadis necítim, prave mame v škole u detí aj u brata presne takyto príklad. Ockovana učiteľka po negativnom PCR na 5 den (mala doma pozitivne deti) nakazila minimalne 1 dieťa, keďže ako plné ockovana s negativnym testom mohla do školy...
A takych je viacej co ne-vedome šíria vírus, lebo su plne očkovaní

dadis
24. nov 2021

@majulino Lenze ta ucitelka, ak by sa mohla rozhodnut, tak ostane doma. Ja som ockovana a 2x som bola v kontakte s pozitivnym a 2x som ostala dobrovolne v karantene (mam umozneny homeoffice) a absolvovala som pcr test. Ak by sa zaockovala vacsina dospelej populacie, tak nemusia dezolatov motivovat na ockovanie nezmyselnym opatrenim, ako ze ockovani nejdu po uzkom kontakte do karanteny. Tiez si myslim, ze to je hlupost, ale nemyslim si, ze taku upravenu infogragiku zdielat je nananajvys neslusne. Ta infografika bola vytvorena dpveryhodnou instituciou na zaklade dostupnych dat a ty ju zdielas upravenu a nie je ti to vobec trapne. Si neslusnejsia nez ti, voci ktorym mieris vycitky.

dadis
24. nov 2021

@majulino opr.myslim si, ze to je od teba neslusne a dehonestujes tym pracu ludi, ktori chceli jednoduchym ludom, aj tebe, nazorne ukazat, aky je rozdiel v sireni covidu v ockovanej a neockovanej populacii