Lumbálna punkcia - priebeh

2. feb 2022

Lumbalna punkcia- mozg.miech. mok
Ako to prosim Vas prebieha ? Robi sa to v ambulancii ? Boli to ? V akej polohe sa to robi ? Budem sa musiet cela vyzliet ? V piatok mi to budu robit .. tak mam trosku stres

kjll
2. feb 2022

Nemala by byť bolestivá, no môžu sa objaviť dočasné bolesti hlavy alebo chrbta. Vykonáva ju v nemocnici lekár alebo špecializovaná sestra, väčšinou však neurológ. Vykonáva sa to zvyčajne tak že sedíte s prehnutým chrbátom . Po výkone musíte dodržiavať doporučenia lekára /sestry

bolarazjedna
2. feb 2022

Sú pracoviska, kde sa to robí ambulantne, sle väčšinou v rámci krátkej hospitalizácie. Robí sa to buď v sede alebo v ľahu, úplne vyzlecena nemusíš byť, ale driekovokrizovu časť musíš mat odhalenu. Lekár ti najprv vyhmata priestor medzi stavcami, kde bude pichať - na to musíš spraviť taky mačací chrbát s tým ze snažíš sa zagulatit najviac driekovu oblasť - on ta bude instruovat, ako takú polohu nadobudnúť. Budu to pichať v takej výške, kde sa už miecha nenachádza, takže miechu ti nemôžu poškodiť, tým pádom trvalé následky nehrozia. Jedine ihlou môžu po dráždiť nervové korene ktoré vedú do nohy - to môžeš pocítiť ako trpnutie ci bolesť fő nohy - akonáhle také zavitis, treba povedať, lekár zmení smer ihly a bolesť prestane. Po nahmatani správneho miesta ti chrbát dezinfikuje, potom príde to pichnutie - aj keď tu čítať rôzne hrôzostrašné príbehy, zo skúseností z oddelenia drvivá väčšina ľudí to zvláda veľmi dobre, dokonca povedia, že to ani necítili, alebo že čakali omnoho horšie. Je to ako pichnutie ihlou pri odbere krvi, pokiaľ všetko pôjde hladko, cele vyšetrenie teba 5 minút. Po vyšetrení ti ešte zalepia miesto vpichu. A musíš ležať aspoň 2 hodiny, najlepšie na bruchu, keď nevydrží, nič sa nedeje, tak na chrbte ci na boku a piť veľa veľa tekutín - aspoň 2,5-3litre za 24hodin. Dávnejšie sa odporúčali ležať aj 24hodin, dnes sú tu 2 hodiny ale stále je lepšie podľa mňa co najviac oddychovať poležiačky - tak aby hlava nebola vyššie položená, ako telo +veľa tekutín, tým sa predchádza tzv. postpunkcnej bolesti hlavy, nevoľnosti, vracaniu. Ak niečo také nastane, treba si vypýtať niečo od bolesti, proti vracaniu, niekedy tieto ťažkosti sa môžu objaviť aj po niekoľkých dňoch, ale väčšina ľudí nemá po lumbalnej punkcii žiadne ťažkosti.

uhnakova
2. feb 2022

Mne robili lumbalku v trinastich rokoch. Presne ako opisuju baby vyssie, sedela som obratene na stolicke s ohnutym chrbtom. Podprsenku si asi budes moct nechat, picha sa to trosku nizsie, par cm pod podprsenkou. Ja som potom musela 24 h lezat, z toho prve dve hodiny len na bruchu. Je mozne, ze to uz skratili, ale mna vtedy strasili, ze si navodim nekonecne bolesti hlavy, ked to nedodrzim. Takze pre istotu sa snaz co najviac lezat.

hennyinnsbruck
2. feb 2022

Boze robili mi to pred 24rokmi a nikdy to nezabudnem(zapal mozg blan) bolest jak svina 3ja ma drzali mala som pocit ze my mozog vytiahnu🤢🤢 bleeee… neviem ako teraz vtedy som musela 24h lezat

danielagre
22. feb 2024

Prosim vas museli ste lezat 24h a nemohli ste ist ani na wc?

bolarazjedna
22. feb 2024

@danielagre ležať 24hodin je už zastaralé odporúčanie. Treba ležať 2 hodiny +ako píšem vyššie