Lieky proti ochlpeniu

9. dec 2022

Ahojte baby prosím vás nemá niekto z vás skúsenosť z liekmi proti ochlpeniu no je to skôr z hormónov od kedy som porodila sa my zmenili hormóny som čítala na internete nadmerné ochlpenie u žien je kvôli tomu že máme viac mužských hormónov ako ženských napríklad ja mám ochlepnie na brade na hrudi neviem ako sa ich mám zbaviť som veľmi zúfalá prosím o nejakú overenú radu za každú odpoveď ďakujem ☺️

viestta
9. dec 2022

Treba sa objednat na endokrinologiu a vysetrit hormony

tanyan
9. dec 2022

Gynekológ ti môže zobrať krv na hormonálny profil, aby sa zistilo či máš hormóny v norme alebo je potrebné nasadiť nejakú liečbu.
Nemusí to byť len samotným testosterónom a môže to zároveň aj naznačovať napríklad problém vo funkcii nadobličiek.
Nie je vhodné rozbabrať si hormóny bez dostatku informácií. Riziko, že namiesto želaného efektu sa stav ešte zhorší, je príliš vysoké. Ja by som to neriskovala, určite nie bez identifikácie príčiny alebo aspoň vylúčenia niektorých potenciálnych príčin.

autor
9. dec 2022

@tanyan takže to mam riešiť z gynekologickov a čo poviem je aj v tom problém že sa hanbím čo mám povedať že mám ochlpenie a ďalej neviem vôbec ako postupovať a ďakujem za radu no budem musieť skúsiť

autor
9. dec 2022

@viestta takže sa tam objednám a čo ďalej neviem ešte nikdy som nebola na takom vyšetrení preto sa pýtam a zároveň aj bojím ďakujem za radu

viestta
9. dec 2022

pojdes k obvodnej, povies co mas za problem, spravi ti zakladne odbery, potom ti da vymenny listok na endokrinologiu. Tak vacsinou vsetko vysetruju z krvi a robia USG stitnej zlazy, niekedy poslu na USG nadobliciek

tanyan
9. dec 2022

Analýzu hormónov z krvi môže robiť iba gynekológ alebo endokrinológ. Ku gynekológovi môžeš ísť rovno, na endokrinológiu potrebuješ odporúčanie (výmenný lístok) od obvodného lekára a väčšinou sú veľmi dlhé čakacie doby.
Riešila som to nedávno. Prišla som za gynekológom a opýtala som sa rovno či mi môžu urobiť odber krvi na hormonálny profil, lebo mi začali hustejšie a rýchlejšie rásť chlpy. Je to lekár, toto je pre neho / pre ňu úplne v pohode a vôbec nie dôvod sa hanbiť. Sestrička mi zobrala na ďalší deň ráno krv na lačno a potom som si len zavolala o výsledky. Podľa výsledkov nie som mimo tolerancií, takže som sa už ani nesnažila ísť na endokrinológiu na detailnejšiu diagnostiku. Zhodou okolností som mala v tom čase aj preventívku u obvodnej, takže tam mi robili aj sono dutiny brušnej.

kvetinka75
9. dec 2022

autorka - poslala by som ti správu, len si tu anonymne.

kratucka
9. dec 2022

rozhodne by som si nechala zistit to ako mi funguje napriklad stitna zlaza a v akych hodnotach sa pohybuju jednotlive hormony. neviem teraz je celkom v kurze laserova depilacia, no ci to pomoze aj va takychto pripadoch

tanyan
9. dec 2022

@kvetinka75 Ak máš niečo zaujímavé, tak môžeš aj mne. 😉 Ja som brala v puberte lieky na potlačenie tvorby testosterónu (vtedy som mala zvýšené hodnoty) a teraz mám síce niektoré vonkajšie prejavy, ale testosterón je v norme.
Plus dcéra má asi tiež narušenú funkciu naodbličiek (testosterón síce v norme, ale niečo iné hraničné). Hypofýza ešte nenaštartovala u nej pubertu, ale aj tak má výrazné ochlpenie v podpazuší. ☹

mariaveronikag
9. dec 2022

povedz normálne obvodnej, nemusíš sa vôbec hanbiť, Ty za zmenu hormónov proste nemôžeš. Potom by sme sa hanbili ísť so všetkým. 🙂 držím palce

nevenka
9. dec 2022

Ja mam toto cely zivot, cim som starsia, tym horsie. Ale nejake velke odchylky mi nezistili, jedine mi odporucali vysokohormonalnu HAK, co som nechcela a ked uz by sa mi mozno az zisla, po 4.dietati, tak uz mam zas vek a pridruzene choroby, problem s tlakom a cievami, nechcem riskovat trombozu, takze uz nic, jedine si holim vsetko komplet. Na hrudi mam zopar, na brade coraz viac, brucho holim, aj zadok, cele nohy, roky rokuce...Neviem, ci tieto liecby vobec by mali nejaky efekt...Riesila som to od cca 15 rokoc, budem mat coskoro 40.

nevenka
9. dec 2022

@tanyan ja som mala vyssie nejake ine androgeny, prekurzory, testosteron ako taky bol vyssi, ako byva u zien zvykom, ale nic mimo tabulky. A vysoky prolaktin v 13 rokoch ako keby som dojcila. Po porode prveho a dalsich deti, sa mi to upravilo. Androgeny mi uz potom nikto dalej nevysetroval, len mi odporucili skusit Diane 35 alebo dalsie antiandrogenne antikoncepcie, ale kedze mne robili zle, brala som asi 2 druhy, teda max. pol roka a potom som to vysadila. Neskor ma strasili, ze prirodzene asi neotehotniem, ze mam PCOS, ale moj novy gynekolog toto vylucil, ze nalez na vajecnikoch nemam, hoci ostatne priznaky som aj mala. No a prirodzene som otehotnela 4x. Mam problem so stitnou zlazou, aj to len po druhom porode - hyper a hypofunkcia na striedacku. Chlpov vela a vlasov malo - padaju a celkovo plesatiem.
Takze nic sa u mna nevyriesilo vlastne a uz to asi ani nebudem riesit. Manzel si zvykol, ze sa cela holim a ked daco dakde sa objavi alebo nemam cas, tak proste vie, ze tie chlpy tam mam take silnejsie a ze si ich holim. Neriesi to. Vdaka Bohu za neho. Mne to asi vadi viac ako jemu 😅. Len sa obavam, ako na tom budu dcery.

tanyan
9. dec 2022

@nevenka Ja som po tej terapii na zníženie tvorby testosterónu už nechcela riskovať s hormónmi, tak som mala a aj mám iba nehormonálne vnútromaternicové teliesko. Tá chémia v tele je veľmi citlivá a v snahe jedno opraviť môžeš pokaziť desať iných. Asi je veru najdôležitejšie nájsť si takú mieru, ktorá je pre teba akceptovateľná.

pralinka25
9. dec 2022

ja by som sla na gynekologiu. tam ti spravi hormonalny profil pripadne podla vysledkov ti da aj on vymenny listok na endokrinologiu. je to lepsia cesta ako obvodny lekar.

autor
9. dec 2022

Ďakujem vám všetkým s radou skúsim niečo a uvidím ale ja si myslím že je to zbytočne ako som tu čítala majú ten problém vôbec žien ja sa bojím skôr staroby ako to bude neviem si to ani predstaviť a myslíte keď budem mať už aj tu endokrinologiu a my nasadia nejaké tabletky tak myslíte že už nebudem mať ochlpenie to asi ťažko že ale som vám vďačná fakt všetkým ďakujem 😊

mariaveronikag
9. dec 2022

Tak ochlpenie budeš mať, ale keď ti zistia príčinu nadmerného ochlpenia tak pomocou hormonálnej liečby by sa ti to mohlo upraviť. Viem, že je to citlivá téma, ale nehanbi sa, ozaj. Vidíš už aj ty, koľko žien s tým bojuje/bojovalo...😊

pralinka25
9. dec 2022

no vies ono su dve moznosti. bud je to priznak nejakeho ineho ochorenia a ak na to pridu a nasadia liecbu zbavis sa ho. alebo je to jednoducho u teba skratka len esteticky problem. ten vies vyriesit trebars laserovou epilaciou.

vcielka45
14. apr 2023

@tanyan neublížili vám

vcielka45
11. júl 2023

@nevenka ja už od mala že mám chodím na ipl ale nič

kvetinka75
12. júl 2023

@vcielka45 skús laser. Ja som minulý rok bola a 100% topka. Absolvovala som asi 6 sedení a teraz chodím každého pol roka a neskôr to možno predlžim na každých 7-8 mesiacov. Sem-tam nejaký chlpok víde - na tvári, ale to je nič oproti tomu, čo to bolo. Mne len laser pomohol.

vcielka45
14. júl 2023

@kvetinka75 mne veľmi nie kde chodíte to je asi v genoch

kvetinka75
14. júl 2023

@vcielka45 Medical MKP Nitra