Liečebný ústav v Nitre - pľúcne oddelenie a onkológia

nela1916
20. aug 2017

Ahojte!

Chcela by som sa opýtať, či už niekto navštívil liečebný ústav v Nitre na Zobore. Môjmu známemu ho odporúčajú ako špičkové zariadenie (liečba rakoviny pľúc), ale informácie, ktoré sa o tomto zariadení ku mne dostávajú, sú dosť protichodné.

anieli_1
21. aug 2017

@nela1916 ahoj ja som tam ležala pred 10 rokmi 3mesiace na plucnom....Vtedy to bola top nemocnica aj keď mali staré zariadenie ale odlezala som už vselikde tam som bola najdlhšie aj najviac spokojná...Lenže odvtedy sa zmenil riaditeľ a ževraj z toho už robia viac onkologický ústav ako pľúcny ...Všetko tam poprerabali a veľa personálu sa na všetko sťažuje aj sa tam vymenili....Neviem ako sú tam odborne ale mne to príde že na tom len zarábajú veľké peniaze lebo rakovina je teraz "in" ....

erikabella
21. aug 2017

@nela1916 Ahoj. Presne teraz tam chodí na liečbu moja teta, nesťažuje sa, prostredie pekné, možno niektorí lekári sú"skúpi na slovo", ale sú aj takí, čo pekne všetko vysvetlia...v podstate ako v každej nemocnici...no ale čo je hlavné, dobre jej nastavili liečbu, berie štvrtú dávku chemoterapie a úspešne sa lieči...potom príde na rad ožarovanie...

nela1916
autor
21. aug 2017

@erikabella Jeeeeej, Aspoň trochu si ma ukľudnila. Prewsne také som aj počula, že tá komunikácia nič moc. každopádne s týmto mám skúsenosti a viem, že občas z nich treba veci len vytiahnuť. je super, ak jej dobre nastavili liečbu, tento fakt je dosť dôležitý.

nela1916
autor
21. aug 2017

@anieli_1 Ahoj!

NO ty si ma prezmenu nepotešila. 🙂 Ďakujem ti za tvoje info, škoda, že nevieš viac podrobností: na čo sa tam sťažujú, v čom spočíva ten chaos a pod. Pred týmito diagnózami máme veľký rešpekt, ak už zariadenie, tak také, kde vedia, čo robia. 🙂

anieli_1
21. aug 2017

@nela1916 ja neviem od pacientov ale zamestnancov...Ja viem že rakovina je veľmi rozšírená ale boli tam pôvodne pľúcne ochorenia a hlavne TBC a čakám že to vyradia a tých ústavov na toto je ukrutne malo ...A čo sú tam ambulancie tak majú zakázané brat nových pacientov inak čo sú tam dr čo poznám ja tak sú top a volajú ich aj na konzilia do nemocnice ale onkologia má našťastie obchádza...Držím palce aby známemu pomohli 🙏

nela1916
autor
21. aug 2017

@anieli_1 Aha jasné. Tak zatiaľ sa to tvári, že tam nastupuje, predpokladám, že tam nakoniec skončí na onkológii, takže... Pre náš prípad toto nebude tak nepriaznivé. Hoci predstava pracoviska so zlou atmosférou, no.., zažila som a neviem neviem. Každopádne ďakujem ti za info.

erikavivien
24. okt 2017

nela1916
Ahoj možem sa opýtat či teda váš znami už podstúpil liečenie v Nitre na onkologií a že či je spokojný ? Ďakujem velmi pekne za odpoved

kikad27
24. okt 2017

Ja tam so strarym otcom chodim od februara 2013 ja nemozem povedat nic zle. Vsetky pristroje nove,prerobene,daju sa aj nadstandartne izby vybavit. A ja mam s doktormi len dobre skusenosti,nakolko dedko ma aj demenciu tak ja som chodila kazdy druhy den za doky po info a kazdy druhy som volala.

erikavivien
24. okt 2017

kikad27
Ale váš starý otec nemá rakovinu či ?

kikad27
25. okt 2017

@erikavivien nie on ma obstrukcnu chorobu 4 stupna gold na kysliku 20 hodin

nela1916
autor
25. okt 2017

@erikavivien Pozdravujem, áno, už je v procese liečby. Ale najskôr nám to celkom nebolo jasné, pretože sa vrátil v strašnej depke z toho, aká je jeho diagnóza hrozná, aj celá liečba, etc, neboli sme si istí, nakoľko tam s ním komunikujú ľudsky a pod. Ale teraz, keď už má dobré výsledky a je v duševnej kondícií, vyjadruje sa dosť pozitívne, zdá sa, že má dobrý vzťah so svojím lekárom, majú veľmi otvorenú komunikáciu a tak akosi. Osobne som si nie istá všetkými detailami, napr. aký je prístup k ležiacim pacientom, ale on je vzhľadom na svoju diagnózu spokojný. Veľmi pozitívna je aj komplexnosť vyšetrení, ktoré by inak musel absolvovať v rôznych mestách okolo našeho okresu, kým v NR to zvládajú relatívne konzistentne vybaviť, zorganizovať a pod.

erikavivien
25. okt 2017

nela1916
Ďakujem velmi pekne za odpovede . Moj otec akurat leži na 2poschodi na plúcnom ma rakovinu plúc a vraj sa to neda operovat bo nádor je v centre plúc tak nam navrhli liečbu chemo a ožarovanie a neviem či tam ta onkologia na 3 poschodí ci je dobra a či mu dobre nastavia liečbu . Alebo či by sme nemali ist radšej na chemo do BA ružinov . Som zúfala a strašne sklamana ak sa nádor neda vyoperovat bojím sa že chemoterapia a ožarovanie nestači nato aby ten nador odtial vymyzol😔

nela1916
autor
25. okt 2017

@erikavivien
No viete čo? Z NR mám zatiaľ pocit, že vedia, čo robia. My vlastne riešime to isté, hoci u nás je v hre aj typ nádoru a zdá sa, že mu liečbu nastavili dobre (pri tamtom type ale tých možností zrejme nie je úplný bezpočet). Už po prvej dávke chemo boli pozitívne výsledky, po druhej tiež. Neviem presne, ako je to s tým miznutím nádoru po ožarovaní, sama som zvedavá, iba mi bolo povedané, že tamten typ môže recidivovať, nakoľko vypálené miesto po ožiarení nie je to isté, ako napr. vyoperovaný nádor, sú ale pacienti, u ktorých rakovina nerecidivovala. Je ale možné, že vo vašom prípade bude možné nádor vyoperovať, keď sa zmenšíí, pri jednotlivých typoch sa už trochu strácam.

V NR je ale výhodou aj to, že je tu onkológia aj pľúcne, neviem ako je to v BA. Ale zistila som v inej nemocnici, aké to je, keď tá kontinuita chýba, lekári potom vedia dosť tápať.

Každopádne by som povedala, že medicínska chémia nestačí, išla by som aj po zvyšovaní imunity + zmene stravy + modlitba + všetko, čo môže napraviť psychický stav a duševnú rovnováhu chorého. Videla som totiž, čo to je, keď je nastavená aj tá najlepšia liečba, ale človek sám vo svoje uzdravenie neverí.

erikavivien
26. okt 2017

@nela1916
Ďakujem za odpoveď. Akurat dnes mu prišli výsledky z Bronchoskopii žial ma Malobunkový nádor čo je najagresívnejši lebo sa najrychlešie širi a metastázuje . Mate pravdu treba verit vtom že sa vylieči a mat čo najlepšiu psychickú kondíciu ale nejake diety a zmenu stravovania by som ja určite nemenila prave pacienti vela chudnu a ubúda im sila iste im nestači nejaka dietna strava . Ale samozrejme cukor sme uplne vyradili z jedalnička lebo ten najviac podporuje rastu rakoviny a otcovy som kúpila Ensure plus čo je vysokokalorický výživový drink to iste ako Nutridrink naozaj velmi dobre pre onkologických pacientov a taktiež som mu kupila CBD olej uvidíme čo bude dalej dnes poobede ho pústaju domov bo vraj v podelok sa ma vratit akurat mu robili zrkadlovanie brucha tou hadičkou lebo vraj maju naznak nato že ma aj žalúdočný vred och neviem čo bude uvidíme v pondelok lebo ked ma naozaj vred tak možno mu zatial ani nepodajú chemo len dúfam a modlím sa aby všetko bude ok 😔

nela1916
autor
26. okt 2017

@erikavivien Však som nemyslela diétu, ale napr. menej cukru, lepku a iných rizikovín, naopak viac zeleniny a pod. 🙂

Ale áno, malobunkový karcinóm je to aj v našom prípade, no my máme bez metastáz, takže držím palce, zdá sa, že napriek tomu, aký je ten nádor degeneratívny, nemusia vždy platiť najhoršie scenáre. A ak je to bez metastáz, šance na vyliečenie tu sú, aj keď s takým nejakým dlhodobým rizikom recidív, ak tomu správne rozumiem.

Tak vám veľmi veľmi držím palce a prajem veľa síl, pevne dúfam, že sa z toho nakoniec dostane.

erikavivien
25. apr 2018

@nela1916
Pozdravujem . Ja by som sa chcela spýtat na vášho znameho že ako sa ma ako sa citi a či liečba zabrala . Ďakujem za odpoveď

mogaa
17. okt 2018

Ocino tam ležal, čo sa týka lekárov na oddelení boli všetko mladý po škole, onkológovia boli v ambulanciách......takže sme mali možnosť pýtať sa len izbového, čo bola mladá doktorka po ľkole ktorá nám skoro nič konkrétne nevedela povedať....Podľa mňa to tam bolo celé zlé, ak bolo treba nejaké vyšetrenie okrem chemo, tak sa chodilo sanitkou do Fakultnej nemocnice, pacienti ktorí nevládali zobrali ich ako boli -len v pyžame. a to bola zima, sanitky nevykúrené......na ožiare sa chodilo do tej Fakultnej a sanitkou späť sa išlo až boli všetci pacienti vybavení....celé zle....čiže ak si bol už po ožarovaní alebo inom vyšetrení a bolo ti napr. zle alebo si bol unavený - smola, nemal si si kde lahnúť len čakať niekde na sanitku alebo v sanitke....

mogaa
17. okt 2018

Na tú nemocnicu na Zobore sa hovorilo že sú najlepší lebo to bola špecializovaná nemocnica na plúcne choroby a na onkologickom oddelení sa liečila len rakovina plúc....pre toho kto odtiaľ chodil na ožiare sanitkou do Fakultnej nemocnice to bolo nič moc...taktiež ak niekto potreboval vyšetrenie napr.interné - musel ísť sanitkou do Fakultnej...tí pacienti boli unavení a slabí už zo samotnej liečby a nieto ešte v ďaľšej nemocnici čakať na vyšetrenie(najskôr sa vyšetrovali pacienti z ich nemocnice) , potom kých boli vybavení všetci pacienti zo sanitky a až potom sa išlo späť.....čiže ak išiel na ožiare tak to išli niekedy ráno a vrátili sa až popoludní - samozrejme lahnúť si človek nemal kde...

erikavivien
17. okt 2018

Žiaľ môj otec sa toho nedožil aby išiel na ožarovanie, na túto nemocnicu viem iba povedať že úplná katastrofa moj otec pred 4 mesiacmi zomrel predtým tam ležala mal horúčky a strasne sa potil stoho tak pekne poprosil sestričku aby niekoho neohlasi či by mu prezliekli periny a úžasná sestrička mu odfrflala že bude sa tu potiť ako kokot. no bravo toto je nitrianska nemocnica. Aj doktorky su tam slabé nič nepovedia treba znich všetko ťahať slabý prístup otca napokon poslali domov že mu už oni nevedia pomôcť max stím že nam strčili do ruky recept od morfium nech mu to pichame a dovidenia.

katkaretro
11. mar 2019

To vážne máte všetci takéto zlé skúsenosti s Nitrianskou nemocnicou na pľúcne onkolog.choroby???? To je hrozné..a je na SK nejaká kvalitná onko nemocnica na plúcne nádory ?

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nela1916
autor
7. jan 2020

Tak som prišla na túto stránku snáď aj po rokoch a k nemocnici na Zobore s odstupom asi toľko: s personálom a zlým systémom máte určite pravdu, otec sa neustále ponosoval na zlú komunikáciu s lekármi, niekedy údajne lekára za celý deň takmer ani nestretol, bolo preňho ťažké z nich páčiť informácie. Bolo aj také, že boli k dispozícii len sanitári a sestry (tuším cez víkend), a keď otcovi vytiekla infúzia (morfium), nemal mu kto pichnúť novú. Už je to jedno, tiež sa tohto pokračovania diskusie nedožil.

Ale? Medzi tým som nepriamo mala čo-to dočinenia s inými onkologickými ústavmi a ústav na Zobore veľmi chválim za celkovú organizáciu liečby: otec v priebehu pár dní absolvoval všetky potrebné vyšetrenia, do týždňa boli výsledky a hneď na druhý alebo tretí deň dostal chemo. Poznám však niekoho, kto v iných onko ústavoch tak zamrzol v spleti termínov (najskôr zapísať do systému a potom vás objednávame na CT,ale termín je až o tri týždne, to sa ešte presunie o ďalšie dva, výsledky prídu o týždeň a z nich vyplynie, že o dva týždne bude nutné urobiť biopsiu, z ktorej výsledky prídu tak do dvoch týždňov), že sa chemo ani nedožil. Odvtedy ani nemôžem uveriť tomu, že niekde v NR sú tak dobre zorganizovaní, aj keď prístup katastrofa.

katkaretro
17. jan 2020

Ďakujem, ale neskoro ☹😢