Lekár mi nechcel dať priepustku

21. nov 2023

bola som u lekara a nechcel mi dat celodennu priepustku pritom som mala len 2h času do prace (a ked zratam cestu kym by som prisla do prace tak 1,5h), co mam robit?

markus1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
candii
21. nov 2023

Nápis si na ňu platí celý deň a je 😁

h2
21. nov 2023

Mne lekár dáva len pečiatku a podpis, všetko ostatné si na tom vypĺňam sama. Vrátane poznámky "platí celý deň". 😉

domkakvet
21. nov 2023

To este niekto takto vyplna, tak uz asi len ist do prace.

melanta
21. nov 2023

U lekára si bola po hodiny možno ani to nie. Tak nie je povinný ti napísať, že si tam bola celý deň. Inak priepustka je z pohľadu zákona na čas nevyhnutný na návštevu lekára. Ak to zamestnávateľ akceptuje nad rámec zákona, je to jeho vôla, nie povinnosť a tam kde to umožňuje, to netreba brať ako samozrejmosť. Takže robiť máš to, že sa vrátiš do práce. A čo že iba na hodinu a pol. Tú hodinu a pol niekto musí za teba robiť.

vanilkovazmrzka
21. nov 2023

Vzdy mi lekari davali iba papier s datumom.. nechapem co robi drahoty, ved jeho sa to nijak nedotkne, ci si tam bola hodinu ci cely den

simca06022011
21. nov 2023

na priepustku nepatri ziadna poznamka plati cely den. Na priepustku da dozadu lekar peciatku, datum, podpis (niekedy aktivni lekari vypisu aj cas o kolkej tam clovek bol, ale malokedy)... VPREDU vypisuje doklad zamestananec, zamestavatel ma v evidencii podla dochazdky kedy zamestnanec pracu opustil, kedy sa vratil. Tam sa nema pisat cas odkedy dokedy je clovek u lekara, ale odkedy dokedy chyba v praci... AJ S CESTOU napriklad, aj s cakanim.. cize nikdy som ani nepytala od neho aby mi tam vypisoval casy a pod.

madeline1
21. nov 2023

tak, ak ti priepustku nedal, tak sa po priepustku vráť, vie ti ju dať aj zdravotná sestra. Prípadne si priepustku môžeš vypýtať u vás v práci a dať dodatočne potvrdiť zdravotnej sestre u lekára...Nie je dôvod prečo by ti priepustku nedali, ak si ju vypýtaš, niekedy píšu od do, ale vypýtaj si na celý deň....

melanta
21. nov 2023

@madeline1 on jej priepustku dal, ale odmietol jej na priepustku napísať "celý deň" a to je v poriadku. Ak bola totiž u lekára pol hodiny, lekár jej nie je povinný na priepustku písať "celý deň" pretože ona si to tak želá.

viestta
21. nov 2023

Narok na celodenne osetrienie nema oporu v zakone, takze lekar tam nemusi vypisovat cely den, ked tam cely den nebola. Ak je potrebne neist cely den do prace, kvoli hocicomu, tak moze ma sa vypisat jednodnova PN. Dokonca ak by aj lekar napisal cely den, zamestnavatel nie je povinny to akceptovat, lebo paragraf je len na dobu nevyhnutne nutnu. @madeline1

cookie29
21. nov 2023

ja neviem, aky mas pracovny cas, ale to si u toho lekara bola dajma tomu 5hodin? Nepredpokladam. Ak nie, to ze si nesla pred do prace je Tvoj problem, vypis si dovolenku. Ak si bola napriklad na dennom stacionari, tak nie je problem, aby lekar vypisal jednodnovu PN.

madeline1
21. nov 2023

@viestta ale cely den sa nevypisuje, preste da datum, peciatku, podpis

madeline1
21. nov 2023

@melanta lekarovi to je jedno a zdravotnym sestram tiez. Ma 7 dni na lekara za rok na seba, tak si to ma cerpat tak, aby nebola v praci v minuse.

sense
21. nov 2023

Lekár nie je povinný ti dat celodennú priepustku.

viestta
21. nov 2023

@madeline1 a na zaklade datumu narok na celodenny paragraf nema. Aj keby tam lekar napisal cely den, zamestnavatela nic nedonuti aby to akceptoval, lebo ZP pise len na cas nevyhnutne nutny na osetrenie a cestu tam a spat do prace. Lekarovi aj sestram to moze byt jedno, zamestnavatelovi nie.

lienka.7
21. nov 2023

@viestta pokial ti lekar potvrdí priepustku na cely deň, zamestnavatel je povinný to akceptovať a nie mudrovat nad tým. Samozrejme ze niektori zamestnávatelia sa do toho radi "staraju" a najradšej by boli, keby zamestnanci nechodili k žiadnym lekárom a nemali ani žiadne dovolenky a makali ako fretky non-stop.
@autorka a potvrdil ti vôbec nejakú priepustku? Ci ako?

domiklik
21. nov 2023

@cookie29 prečo by nemohla byť u lekára päť hodín? Ty si ešte nebola u lekára Slovensku? 😃

autor
21. nov 2023

@viestta no u lekara vyše pol
hodina vnutri, čakanie u neho aj 3-4 hodiny, cesta do prace vyše pol hodina… nervy v keli

autor
21. nov 2023

@lienka.7 priepustku mam ale dal tam čas 9-12 čo ani nie je pravda

simca06022011
21. nov 2023

nemas mat na co nervy, vezmes priepustku a zvysok si vybavis v praci...

autor
21. nov 2023

@domiklik ja stale cakam na lekarov, u zubara minule 4hodiny….. hlavne ze som bola aj objednana na nejaky cas… u dalsieho 2h cakania , vzdy cakam aspon hodinu

viestta
21. nov 2023

@lienka.7 zakonnik prace zamestnavatelovi dovoluje preskumat cas, ktory zamestnanec stravi u lekara. Celodenne osetrenie nema oporu v ZP, ak ho zamestnavatel uznava je to jeho dobra vola

autor
21. nov 2023

@viestta celodenne nema oporu, no ale mame 7 paragrafov co je 7 dni celych, 8hx7 = 56h takze na 56h rocne mam narok nebyt v praci kvoli lekarom nie? takze nieje jedno ci nebudem cely den alebo ci budem po 2h minat paragrafy? Tak ci tak clovek minie tych 7, co ma byt na 7dni, + ked ma deti alebo je ako doprovod to je dsich 7 takze 14 dni do roka vlastne mame pravo nebyt v praci, nemusia to byt cele dni, moze to byt napriklad 28x po 4h a podobne ale nieke to tomu zamestnavatelovi jedno? odrobim rovnako v oboch pripadoch

madeline1
21. nov 2023

@viestta ak je chora, ma byt doma a nie vzdy musi byt pn.

simca06022011
21. nov 2023

autorka, nie nie je to jedno. JE TO NA NEVYHNUTNY cas, a nie je o com diskutovat. Je to na navstevu lekara, nie na celodennu dovolenku.
Niekde je to jedno, niekde to nie je jedno (myslim, zamestanvatelovi a neriesi to). Napr. u nas to nie je jedno ak jeden taha celu prevazdku, musi rano otvorit, aj uzavirku vecer spravit sam, alebo mu kolega po pol dni pride spat od lekara atd a urobi si svoju pracu. Nie je to jedno aj preto, ze ak nemas tolko lekarov, tak tych 7dni proste neminies, to znamena ze odrobis viac. Nie je to PRAVO, povinnost, vycerpat. Je to moznost. Ako doprovod to neriesim, mame kolegov s malymi detmi, jemi jasne, ze ked maju rano lekara, su s dietatom potom doma. Rovnako ak idu do speci ambulancii ako chirurg, zubar.. je moznost ze to bude celodenne osetrenie. ALe inak nie. Cize je to individualne na zamestanavatelovi. tiez som to neriesila, kym to kocky v praci nezacali vyuzivat na dovlenku a nezacali mi vlacit aj tyzden v priepustkach :D

medda_beda
21. nov 2023

Keď odchádzam na priepustku tak sa vraciam do práce podľa toho koľko času do konca pracovnej doby ostáva.Ak ešte nejaké 2 hodiny tak normálne sa vrátim do práce.
Ak chcem celodenné ošetrenie tak si beriem paragraf.Lekár mi dá pečiatku na priepustkový papier s dátumom a to odovzdávam v práci.
Ale u nás je to iné.Za mňa nemá kto zaskočiť na hoďku/dve takže je lepšie ak niekto príde na celú zmenu.

slovakboy
21. nov 2023

Musíš pochopiť aj lekára, keď to robí každý deň a viacerým ľuďom, môže sa stať že nejaký z tých ľudí niečo vyvedie vonku a na neho bude, že mu napísal, že bol u neho. U nás sme vo firme mali takú dohodu, že lekár napíše čas odchodu z ambulancie a automaticky sa k tomu pripočítajú dve hodiny na dorazenie do práce. Ak ho teda pustil lekár dve hodiny pred koncom zmeny, nemusel dotyčný prísť do práce.

cookie29
21. nov 2023

@domiklik bola a?

iwesska
21. nov 2023

@simca06022011 Preco by tam nepatrila poznamka "plati cely den"? Pediatricka to tak bezne robi,ak dieta uz nema ist v ten den do skoly. Robi to tak aj obvodna,ked uzna za vhodne. Nikdy som sa o to neprosila.
Autorka, ak ti to tam nechce napisat,tak si nadrob tie 2h.

viestta
21. nov 2023

@madeline1 ak kvoli zdravotnemu stavu, hoc aj jednodnovemu nemoze pracovat tak bud sa da vypisat alebo si vezme dovolenku, nahradne volno alebo hoc aj neplatene volno. Na celodenny paragraf zo zakona narok nema