Látkové menštruačné vložky - funguje to?

montemotherone
2. nov 2019

Ahojte, máte niekto s týmto skúsenosť? Už dlho nad tým uvažujem. Z ekologickeho, finančného aj zdravotného hľadiska 😊. Ako to funguje? Ako si to "menežujete", čistíte, ako často vymieňate... Chráni to dostatočne pred pretečením? 🤔

simsalabim
2. nov 2019

@montemotherone a nad poharikom si neuvazovala? Ten je pohodlny aj ekologicky. S latkovymi vlozkami skusenost nemam, ale pride mi to total nehygienicke... co s pouzitymi vlozkami, kym ich nazbieras dost na opranie? Co s nimi mimo domu? Rozkladajuca sa krv zapacha.... no vobec sa mi to nezda.

montemotherone
autor
2. nov 2019

@simsalabim mam ho, ale po druhom pôrode mám dosť uvoľnené svaly panvového dna a mám pocit že mi to tam nedrží, že mi to už už vypadne 😕 preto hľadám alternatívu. Tiež niečo pre dcéru, ešte je mladá

ona12
2. nov 2019

@montemotherone no to vidím prvý krát 😮😮😮😮😮

ona12
2. nov 2019

Mne sa to tiež nezdá. Predsa keď sa ti niekde stane nehoda vyhodiš a dáš novú a takto s tou textilnou čo? Dáš si ju do sáčku alebo co a vytiahneš novú? Neviem si to vôbec predstaviť

oslo1
2. nov 2019

Ja pouzivam. Mala som sice iba jednu menstruaciu od porodu. Ale som bola velmi spokojna.

kristina2412
2. nov 2019

@montemotherone mne to príde tiež ako krok o sto rokov späť. Doma možno ešte ako tak,ale mimo aspoň pre mňa úplne nepoužiteľné. A tiež by som si tým nebola istá napr.pri silnejšej menštruácii.

simsalabim
2. nov 2019

@montemotherone a vymenit ho za inu velkost? Ja som pouzivala Melunu S a M po prvom porode. Po druhom som musela prejst na Melunu L, lebo mi poharik pretekal. Tiez sa mi to zda byt krok naspat, vracat sa ku vlozkam.

marya2
2. nov 2019

@montemotherone Mam doma ale nepouzivam. Skusila som nasucho ale posuvali sa mi. Skus popozerat na nete. Citala som tam vela pozitivnych ohlasov. Niekomu vyhovuju niekomu nie.

airaw
2. nov 2019

ja pouzivam uz vyse roka, mam 6ks z ali, 5 pouzijem, potom vyperiem v pracke a zase pouzijem, na 4 dni mi to staci, nemam nejak extra silnu menstruaciu, nepreteka to, ani v noci sa mi neposuvaju, jedine co mi vadi je ze su take hrubsie a sedi sa mi na nich ako na vankusiku 😀 ale to prezijem

lujza123
2. nov 2019

@montemotherone tiež nad tým už dlhšiu dobu rozmýšľam. Ja by som to zase tak čierno nevidela že návrat do stredoveku. Keď sa začali znovu používať latkove plienky prečo nie vložky? V dnešnej dobe sa už používajú kvalitné materiály určite to nieje len taka handra medzi nohami.
Asi najlepšie je kúpiť zo dva tri kusy a vyskúšať.
Zevraj sa po použití preperu v studenej vode a potom operu klasický s normálnym prádlo. Aspoň toľko som sa dočítala na iných fórach. Ženy co ich používajú sú spokojné, väčšina negatívnych názorov majú tie co nikdy neskúsil.
Aspoň teda ja mávam veľmi slabú menštruáciu a moc sa mi kalisok nechce používať, preto tieto látkovky mam už dlhšie v plane len stale zabúdam že by som ich mohla objednať.

kiwi3
2. nov 2019

pocitala by som s tym, ze je to len na slabu menstruaciu (takze pre mna nic), plus uz len to, ze to treba prat je velke minus oproti pohariku. a to teda asi dvakrat, raz v tej studenej, aby zisla krv a druhykrat trebars aj v pracke (neviem, ci je to dost hygienicke, ci to odstrani vsetky choroboplodne zarodky)

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
behulka
2. nov 2019

Ahoj, ja používam už dlhé roky a som veľmi spokojná. Začala som s nimi už v puberte, Sú podľa mňa omnoho príjemnejšie než jednorázovky. Môžem Ti viac napísať do správy, ak by si chcela.

lucyluv
2. nov 2019

Ja mam par doma, každú inej savosti, takze mam aj nieco ako intimku a aj nieco na silnejsi menzes plus niečo medzi tym. Mne to na gatkach nejak dobre nedrží, posuvaju sa mi, takze si ju len obcas na doma dam, nemam odvahu ist dakde s tym. Mozno by bolo fajn len najst vhodny typ gatiek na ktore sadnu.

lenqua_12325
2. nov 2019

Keby existovali látkové Tampóny hneď ich beriem. Ale vložky nieeee. Neznesiem jednorazovú.

salonka22
2. nov 2019

Ja nechápem, že sa autorka opýta na skúsenosti a namiesto toho sem príde x osôb, ktoré s tým nijaké skúsenosti nemajú, len aby vyjadrili, aké je to podľa nich humusácke...

montemotherone
autor
2. nov 2019

@behulka áno budem rada. Chcem také konkrétne skúsenosti, na čo si dať pozor pri kúpe, ako si to naplánovať, keď som v práci aby to bolo pohodlné a tak 😊 Mne to príde ako výborná alternatíva. Oaobne mám z toho strašne nepríjemný pocit, koľko odpadu takto vyrobím 😕 Obe deti som prevažne látkovala, dokonca aj s klasickými plienkami a nohavičkami a zvládli sme to. Jednorazovky som používala len výnimočne. Tak prečo nie toto 🤷 Pri dnešných práčkach... Doma už s dcérou používame látkové tampóny na odličovanie a je to cítiť aj na financiách (hlavne keď sú doma 2 baby, ktoré sa líčia každý deň... Babka k babce... 😉

montemotherone
autor
2. nov 2019

@lucyluv možno by som začala aspoň keď som doma, alebo keď sa už krvácanie získaní. Čo je u mňa už 3 deň 🤔 aspoň nejaký kompromis. Učím v škôlke, kde sa hýbem hore dole, a deťmi denne cvičím, takže to by bolo asi riziko, ale inak... Žeby som to aspoň striedala 🤔

montemotherone
autor
2. nov 2019

@airaw tiež som pozerala na Ali, že sú tam za celkom dobré ceny

montemotherone
autor
2. nov 2019

@kiwi3 keď to dáš na 95-ku a k tomu niečo na dezinfekciu... Ja tak periem aj spodné prádlo, uteráky, kuchynské utierky. To musí zabiť všetko. To by som sa nebála

montemotherone
autor
2. nov 2019

@ona12 asi áno. Máš zásobu čistých a vrecko na špinavé 🤷

pribinak
2. nov 2019

Tak na toto by ma nikto nenahovoril .....fuj bleeee
Si neviem predstavit, ze som v praci a teraz mam dlhy den, vymením si 5-6 kusov a tie použité niekde skladujem cely den fuuuj
Nech žijú jednorazové vlozky a kalisky
Toto je fakt návrat do stredoveku

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
2. nov 2019

@ptmt1011 krv este aj zapácha, no toto nie je nic pre mna. Pride mi to uplne nehygienicke.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pribinak
2. nov 2019

@ptmt1011 nechapem ak to baby chcu kvoli šetrenie zivot.prostredia, tieto vlozky treba prať, cize zas sa míňa voda, elektrina + praci prach. No neviem, ci je to fakt az taka úspora oproti kalisku.

Inak cez leto musia byt tieto vlozky absolútna pohroma, teda aspon v mojej predstave

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ysseba
2. nov 2019

Neviem čo je na tom ekologické, keď míňaš vodu, energie, prací prostriedok.
Neviem prečo by to malo byť z finančného hľadiska výhodnejšie- vyššie dôvody čo spomínam, navyše počiatočná investícia, asi si nekúpiš na začiatok 3 látkové vložky.
Vôbec neviem prečo by to malo byť lepšie zo zdravotného hľadiska. Už hodnú chvíľu hľadám možnosti, ale skutočne neviem, prosím pouč ma 😀

A navyše.... kde tie nechutné krvavé vložky budem skladovať aby som ich oprala hygienicky (teda na vysokej teplote) a efektívne (aby som tú pračku dostatočne naplnila). Asi v nejakej uzavretej nádobe a aby ma potom neovalil kandel, tak asi s nejakým pracím práškom. Teda voda, práčok energie na sterilizáciu navyše...
A preboha čo v práci? Kde si dáš tú krvavú vložku? Do sáčiku a ponesieš si to "na dámu" v kabelke? 😀 Pre dieťa s krvavou látkou v kabelke, na ihrisko s krvavou látkou v kabelke, kúpiť pečivo s kravou látkou v kabelke, pečivo dám ku krvavej látke do kabelky. Či? fakt si to neviem predstaviť. Fakt neviem prečo by som si v tomto storočí s toľkými možnosťami ako si uľahčiť život vyberala možnosť ako si ho totálne sťažiť. Treba myslieť na našu zem, treba sa správať zodpovedne, ale látkové vložky nás určite nespasia.

kristina2412
2. nov 2019

@ysseba Ja sa tiež na tým zamýšľam + neviem ako by som to v tom saciku preniesla cez tú našu 30 metrovu chodbu v práci🤷

ysseba
2. nov 2019

@kristina2412 Vidíííš, tak toto mi ani nenapadlo 😀 To by bolo tiež zaujímavé. Možno nositeľky týchto "vložiek" nosia do práce tie klasické, pohodlné, jednorázové. Ale to sa už vymyká tomu konceptu ekologickému a finančnému úplne. Navyše aj sáčky v ktorých by som to prenášala sú plastové, teda neekologické. Neviem možno existujú aj nejaké špeciálne, látkové, nepremokavé = prateľné a teda na ktoré by sme míňali vodu/energiu/prášok/počiatočná investícia