Ktorá vakcína je najlepšia?

elzik3
13. aug 2021

Ahojte, veľmi sa do toho nevyznám, ale viem že sa budem musieť dať čoskoro zaočkovať, avšak poznám ľudí ktorý mali po vakcíne alebo ešte stále majú, problémy. Vedeli by sme mi poradiť vakcínu ktorá je najlepšia ? Nemám čas na hľadanie nejakých štatistík a preto by som sa rada opýtala Vás aj tých ktorí to máte už za sebou.

makova333
13. aug 2021

Ta ktoru si das pichnut.

1katus1
13. aug 2021

@elzik3 porad sa s lekárom. Treba aby posúdil zdravotný stav

hazelgracegus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasha10
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
makova333
13. aug 2021

@sasha10 si robis prdel, ze ano? 😀

babababka
13. aug 2021

@sasha10 a čo moderna?

sasha10
13. aug 2021

@makova333 z čoho konkrétne? Lebo nerobím 😀

babababka
13. aug 2021

Žiadna vakcína nechráni na 100%.Ja a celá rodina sme zaočkovaní.Mladí,starí,chronicky chorí aj úplne zdraví.Mali sme aj máme vedľajšie účinky.Aj po vakc.na chrípku aj tetanus.Ale toto je jediné riešenie.Zatiaľ.

sasha10
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eemma12345
13. aug 2021

@sasha10 Pane bože.

panelacikova
13. aug 2021

@sasha10 to ti kde pichli to placebo, do mozgu?

sasha10
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miriam_s
13. aug 2021

@sasha10 prepáč ale zjavne nerozumieš písanému textu. To o čom ty píšeš je konkretizovanie štúdie ktorá prebehla na overenie účinnosti. Na základe nej sa rozhodovalo či vakcínu povolia alebo nie. Ľuďom ktorých očkujú jednotlivé štáty nie je podávané žiadne placebo veď to je nezmysel jak mraky 🙈🙏 takéto veľké štúdie majú vždy podmienku placebo skupiny počas výskumu ( nie pri podávaní po povolení lieku/vakcíny) aby vedeli porovnať jednak prínos aj riziká vakcíny. Slúži to na overenie. Skús nešíriť takéto hlúposti keď očividne si laik a nerozumieš náležitostiam výskumu

simsalabim
13. aug 2021

@sasha10 to naozaj nerozumies tomu, co je na str. 8 a 9 napisane? Nechce sa mi verit. Kazdy liek, kazda vakcina je skusana na dobrovolnikoch, pricom cast dostane placebo. Takto to bolo aj v tejto studii. Ale my nie sme sucastou studie - my uz dostavame vakcinu schvalenu na nudzove pouzitie.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasha10
13. aug 2021

No vidíte, ako celý čas píšem som iba laik a takú odpoveď som poskytla, akú som mala prečítanú. Ospravedlňujem sa vám, z písaného textu nie je určite napísané že to boli dobrovolníci aspoň ja som to nenašla a píše sa tam že momentálne prebieha 2/3 štúdie čiže z toho mi vyplýva, že štúdia prebieha celosvetovo už s podávanou vakcínou, viem že je na núdzove použitie, ale štúdia prebieha a či na dobrovolníkoch alebo už celosvetovo, kedže asi všetky hlásenia po podaní sa budú rátať...Človeka stačí slušne upozorniť a povedať mu opačný názor na prečítané informácie. Ďakujem a môj názor radšej mažem, aby som nešírila evidentné hlúposti...

marsmykkok
13. aug 2021

Pfizer dostalo najviac ludi. Ak ti ide o nežiadúce účinky išla by som do nej. Po moderne ktorou sa ockuje menej mali známy po druhej dávke dosť silnú reakciu (teploty vysoké a tak) Johnson je jednodavkova a tam tiež môžu byť nežiadúce účinky silnejšie astrou a spuntikom sa už asi neockuje.

simsalabim
13. aug 2021

@sasha10 je tam napisane, ze udaje zozbierali 14.11.2020 a ucastniko budu este sledovat nejake obdobie. A neviem, preco si link na studiu zmazala, tu je, nech si aj ini urobia nazor https://www.sukl.sk/buxus/docs/Media/SPC_Comirn...

adka176
13. aug 2021

My sme celá rodina zaočkovaní...niekto Astrou...niekto Pfizer....mne vyšla Moderna...deti Pfizer....nikomu nič nebolo , nie je a dúfam, že ani nebude....a ak myslíš také, že zvýšená teplota pol dňa, tak sa pýtam, či si nikdy nemala zvýšenú teplotu??? Ak sa bojíš zvýšenej teploty po očkovaní, tak si neviem predstaviť, ako to zvládneš ak ťa náhodou dobehne COVID a tie zvýšenky budú trvať 10 dní a nie len zvýšenky....

makova333
13. aug 2021

@sasha10 skus sa prosim zamysliet, aky by malo efekt podavat celosvetovo niekomu placebo niekomu vakcinu? Lebo mne zmysel unika v kontexte celosvetovej pandemie. Dalsia vec, existuje nieco predklinicke a klinicke fazy skusania.

V I. fáze sa nový liek alebo procedúra testujú spravidla na malej skupine zdravých dobrovoľníkov, ide o prvé skúšanie na ľuďoch. Cieľom je zistiť bezpečnú dávku a možné nepriaznivé vedľajšie účinky. Táto fáza môže trvať niekoľko mesiacov, spravidla je to rok a pol. Ak sa v prvej fáze neukážu žiadne závažné riziká a problémy, v II. fáze sa nový liek skúša na väčšom počte chorých dobrovoľníkov (500 až 1 000 ľudí) a zbierajú sa bezpečnostné údaje o skúšanom lieku. Zisťujú sa možné krátkodobé nežiaduce účinky, pozitívne zlepšenia zdravotného stavu, analyzuje sa aj optimálne dávkovanie. Dizajn štúdií II. fázy obsahuje aj kontrolnú skupinu - pacient je náhodne zaradený do liečebných skupín. Druhá fáza trvá spravidla rok a pol. Ak sa ukáže, že liek zlepší liečbu daného ochorenia, prichádza III. fáza skúšania. Je to najnáročnejšia časť testovania, ktorá trvá približne dva a pol roka. V tejto fáze sa liek alebo procedúra skúšajú na väčšom počte chorých dobrovoľníkov (aj viac ako 10 000). Skupina už musí byť dostatočne veľká, aby sa získali štatisticky hodnotné údaje o bezpečnosti a účinnosti lieku. Skúšaný produkt sa porovnáva s existujúcou liečbou, niekedy aj s placebom. VIII. fáze sa získavajú údaje o správnom užívaní lieku, o jeho správaní v kombinácii s ďalšími komerčnými liekmi, s ktorými by sa mohol podávať.

Pravidlá skúšania

Okrem zákonov sa klinické skúšania riadia pravidlami správnej klinickej praxe (good clinical practice). Je to súbor medzinárodne uznávaných kvalitatívnych požiadaviek z etickej oblasti a vedeckej oblasti. Dodržiavaním správnej klinickej praxe sa zabezpečuje a zaručuje ochrana práv, bezpečnosť a zdravie osôb zúčastňujúcich sa na klinickom skúšaní. Účastníkom klinického skúšania sa môže pacient stať v prípade, že ho osloví lekár a ponúkne mu účasť v štúdii. Na zaradenie do štúdie však musí spĺňať kritériá na výber a na zaradenie, ktoré sú uvedené v protokole štúdie, napr. zdravotný stav predchádzajúci, momentálny, laboratórne výsledky a ďalšie dôležité údaje.

panelacikova
13. aug 2021

@sasha10 ale veď ty si v tej svojej už zmazanej správe písala, že ty osobne si dostala placebo... Nekomentujem už radšej...

naloxon
13. aug 2021

@elzik3 A prečo sa budeš musieť dať zaočkovať?