Kto daroval obličku?

horalka1986
25. nov 2022

Ahojte. Prosim vas nemate v rodine, alebo nepoznate niekoho, kto daroval oblicku? Chcela by som vediet co to obnasa. Mam velmi malo info a kym sa to budeme preberat s dr prejde aj tyzden dva. Do vtedy nebudem spavat a chcem to vediet hned. Hlavne tie podmienky. Krvnu skupinu mame rovnaku, je to moja mama, problem je ze mam DM1.

rachel36a
25. nov 2022

@horalka1986 s diabetom nemozes byt bohuzial darca...

sojorez
25. nov 2022

Google- darcovstvo oblicky podmienky - hned ako prvy odkaz Ti vyskoci stranka health.gov.sk, da sa odtial stiahnit subor s nazvom vysetrenie ziveho darcu oblicky. Myslim, ze by to mohlo poskytnut dost info na zaciatok.

horalka1986
autor
25. nov 2022

@sojorez ja som googlila ale k nicomu normalnemu som sa nedopatrala. Dakujem. Idem to pozriet.

dilino
25. nov 2022

Pri žiadnej chorobe nemôžeš byť darca. Musíš mať 100 percentný zdravotný stav.

melanta
25. nov 2022
sojorez
25. nov 2022

@horalka1986 Mne to hned vyskocilo ako prvy odkaz, aj s navrhom dokumentu na stiahnutie. DM 1 je kontraindikacia, DM2 na individualne zvazenie.

sojorez
25. nov 2022
melanta
25. nov 2022

@horalka1986 mamine držím palce, nech to všetko zvládne.

horalka1986
autor
25. nov 2022

@sojorez teraz som to citala. Je tam sice DM1 ale pisu tam nieco v zneni, ze ak ma darca tento typ cukrovky, su pre neho rizika zhorsenia atd. Neni tam nic o tom, ze by nemohol. Tak teraz neviem.

horalka1986
autor
25. nov 2022

@melanta aj toto som citala a tam je ze NIE diabetes. Sice nic k tomu ale...😔

melanta
25. nov 2022

@horalka1986 je tam predsa vyslovene napísané, že darovanie obličky je neprípustné, ak darca trpí ochoreniami ..... A určite to tak je, ja som bola pred rokmi riešená ako darca obličky pre brata.

horalka1986
autor
25. nov 2022

@melanta ja to chapem, len v tych pokynoch z ministerstva nic take nie je. Ale ak ste to realne ruesili, to je ine. Papier znesie. Mozem sa spytat, ako sa to potom s bratom vyriesilo?

melanta
25. nov 2022

@horalka1986 ja osobne nemám cukrovku, čiže mohla som byť darca, ale bratov spoluležiaci mal 2 rodinných príslušníkov s cukrovkou a nemohli byť darcami. Viem, že chodil ten chlapec potom denne na dialýzu a bolo s ním veľmi zle, ale ako to dopadlo už neviem. Ale verím, že mamine sa nájde niekto iný a zabojuje.

horalka1986
autor
25. nov 2022

@melanta no, bude to boj. Mama uz ma svoj vek a este je aj onko pacient, takze to tiez nepridava.

sojorez
25. nov 2022

@horalka1986 Str.21, hore, stvrta odrazka - dm 1 kontraindikacia k darcovstvu. Individualne posudenie je mozne len pri DM2 (hned dalsia odrazka).

horalka1986
autor
25. nov 2022

@sojorez tak co som slepaaa? 🤦‍♀️

lenkakravcova
25. nov 2022

@horalka1986 ak je tvoja mama staršia, je onko pacient, tak je veľmi malá šanca, že by jej vôbec dali transplantat. Aj keby chcel niekto darovať. Tam musí byť vysoká šanca, že pacient bude ešte žiť viac než xy rokov. 😐

betulinka1
25. nov 2022

@horalka1986 prepac ale budem úprimná. Ak mas DM 1 a deti, mama starsia a onko pacient, ohrozujes tym seba a mamu aj tak nemusis zachranit. Myslim, ze tvoj zdravotny stav tie obličky potrebuje aby si sa ty nedostala do ohrozenia zivota. Cize skor si precitaj ako su obličky dolezite pri tvojej diagnoze.

zobaka
25. nov 2022

@betulinka1 mne to iste napadlo, ked som videla tri male deti, cukrovka najma prveho typu casom napada oblicky, cievy, nervy, treba zvazit pre a proti

taktotedanie
25. nov 2022

Nie darca byt nemozte a je otazka ci vobec vasa matka bude indikovana na transplantaciu oblicky pokial je onko pacient..
Pacienti podstupujuci akukolvek transplantaciu musia prejst roznymi vysetreniami a sleduje sa velmi prisne kazdy jeden parameter ak nieco je len o malinko mimo referencnu hodnotu operovans nebude

horalka1986
autor
25. nov 2022

@lenkakravcova dnes jej doktor povedal, ze este cakaju, lebo jedna oblicka vobec nefunguje a ta druha velmi velmi slabo a asi ju nedaju dokopy. To teraz tak laicky popisujem samozrejme. No a vyjadril sa, ze by ju dali na cakacku. Vedia ze je onko, tak nerozumiem. Ale dakujem, ze si mi to napisala takto na rovinu.

simona20201309
25. nov 2022

@horalka1986 ja chápem, že je to tvoja mamka, ale ty si tiež mama troch detičiek. Poriadne to zváž. Neriskovala by som na tvojom mieste. Ja pevne verim, že sa nejaký darca nájde.

leonakr
19. máj 2024

@horalka1986 ahoj,môžem sa opýtať ako ste s mamkou dopadli?

horalka1986
autor
30. máj 2024

@leonakr ahoj. Bohuzial, mama zomrela. Ja som jej oblicku darovat nemohla. Poistovna to nedovolila a mama do mesiaca zomrela kvoli rakovine.

lubomir1969
3. jún 2024

Chcel by som darovat jednu obličku. Mam krvnu skupinu AB negativ