Krížny kolenný väz

petko127372929
1. dec 2022

Ahojte všetci,chcem sa vás opytat mal niekto krížny kolenný väz roztrhnutý? Lebo ja to mám zo športovania bol som dnes u ortopéda povedal mi že mám vytvorenú bakerovu cystu čoje dost zle videl že mám opuchnuté koleno skusil mi odtiaľ vybrať vodu a nebolo tam nic takže zbytočne ma tam pichal.Teraz mám čakať čo povie doktor a ak povie že môžem ísť tak idem hneď.Nejaké rady mám sa toho báť?Po operácii nebudem asi vediet ani chodit že?a keď noha ostane opuchnuta mám prist znovu tam a pichnúť mi nejakú latku ale aj tak to koleno skúste mi napisat či sa mám toho bat dakujem

liljana
1. dec 2022

Ak mas roztrhnuty vaz, tak chod na plastiku vazu. Najdi si lekara, co to robi, vybav si magneticku rezonanciu a daj si to operovat. Operacia ako kazda ina. spravia to, rok hojenie do uplneho zotavenia a noha bude lepsia ako predtym.

gemerka17
1. dec 2022

To ze mas roztrhnuty väz vieš ako ? Co všetko ukázala magneticka rezonancia?

zanetakovacsova
1. dec 2022

@petko127372929 ja mám v ľavom kolene roztrhbutý predný skrížený väz😃už roky a tu som...zo začiatku mi koleno vyskakovalo teraz už viem svoje limity. Mala som ísť na operaciu už dva krat ale taky som mala srres z toho až mi krámy prišli🤣🤣...ale viem že o pár rokov budem mať koleno v ťahu...čiže určite aspoň nak ti dodáva odvahu to,že ak pojdeš pod nôž o pár rokov nemusiš byť invalid🤨😃

petko127372929
autor
2. dec 2022

@gemerka17 ano viem ako pri športe som zle doskočil a už som mal predný krížny väz v ťahu a magnetická rezonancia bol som tam a že tam je na totálny roztrhnutý krížny kolenný väz a ešte aj meniskus takže tak

petko127372929
autor
2. dec 2022

@liljana mal by som ísť keď už nebudem rast,lebo ešte rastiem a mám sa teraz merať každý mesiac a ak by som už nerástol isiel by som hneď na operciu

liljana
2. dec 2022

@petko127372929 V poriadku. Ide len o to, ze to nie je nic extra zlozite tato operacia, netreba sa jej bat. Urcite na to chod, ked budes moct a daj si to do poriadku. Len si najdi dobreho lekara. Cvicenie robi majstra. Je iny lekar, co ma za sebou 10 operacii kolena, par za rok a iny, co ich ma stovky az tisice a operuje skoro kazdy den.

sasha77
7. dec 2022

@petko127372929 Ahoj, ja som mala tiež roztrhnutý predný krížny väz aj meniskus, takže mám plastiku väzu. Každý sa bojí operácií, ale určite už keď budeš môcť na ňu choď, si mladý a určite nechceš aby ti potom vyskakovalo koleno. Po operácii kus zotavenie, chôdza o barlách a následne rehabilitácie. A hlavná vec, dobrý doktor a ešte lepšie rehabilitačné centrum ! viem podľa seba...

dorothea221
6. jan 2023

@sasha77 aké si mala priznaky roztrhnutého krížneho väzu? Zistil ti to lekár pri prvom vyšetrení alebo až na MRI?
Ja čakám na MRI, pred pár dňami som pri cvičení skákala, zrotovalo sa mi koleno a trikrát silná bolesť, na druhý deň som nemohla stupiť na tu nohu, no teraz po pár dňoch je to lepšie ale stále to bolí, mám pocit, že mi aj pri chôdzi vytáča nohu od kolena na dol do strany, bolí ma aj pod kolenom aj vnútorná strana. Pred pár rokmi som si zlomila meniskus, žiadna operácia lebo bolesti uplne prestali, no a teraz zasa som niečo s tým urobila.

liljana
6. jan 2023

@dorothea221 priznaky roztrhnuteho vazu? obcasne opuchy, preskakovanie v kolene, nestabilne koleno, az to pride do stavu, ze sa na nohu nepostavis ... Magneticka rez. a dr. urci pricinu.

sasha77
7. jan 2023

@dorothea221 ahoj, tak v prvom rade som mala úraz a silné vytočenie kolena do strany. Samozrejme ako laik som ani netušila čo sa spravilo.. bolesť nenormálna, akoby mi mozog spravil rontgen a "videla" som že niečo sa tam roztrhlo.. hmatom som šla po kolene lebo najprv som myslela že sa mi pretocilo koleno tak hmatom jabĺčko bolo ok. Čiže som si to zachladila, namastila voltarenom a že ráno budem fit :D no ale ráno som sa už na tú nohu nepostavila ani..silná bolesť, opuch a podlamovanie kolena. No a tak na vyšetrení mi uz lekár povedal že zbytočne čakat na MRI je to jasné, všetko v kolene roztrhané..aj menisky aj krížny väz.
Neviem z toho čo si písala tak pravdepodobne ho máš aj ty roztrhnutý.. alebo natiahnutý :/ daj vedieť potom..môžem ti aj nejaké skúsenosti alebo rady potom dať 🙂 už som si tým prešla a chvalabohu všetko je v poriadku pomaly ani neviem, že to mám za sebou 🙂

pindusa
8. aug 2023

Kde si bola na operácii kolena?Vdaka za odpoved A.

elenkaba
21. dec 2023

@sasha77 ako sa mate s odstupom po plastike vazu? Viete o tom kolene? Mozte si cupnut? Alebo su nejake pohyby co sa uz nedaju robit? Ako sport?

sasha77
30. dec 2023

@pindusa prepáč za oneskorenú odpoveď. operovali ma v Prešove

sasha77
30. dec 2023

@elenkaba už su to 2 roky po operácii a chvalabohu mám sa výborne. Kebyže si nevidím jazvu na kolene, tak na 98% neviem že mám operované koleno. Ale niekedy zabolí napr.ked celý deň som na nohách a stále niečo robím, ale je to úplne v pohode, môžem si cupnut aj všetko iné robiť.. behať, korčuľovať aj cvičiť 🙂

elenkaba
31. dec 2023

@sasha77 a prosim ta, kto ta operoval v Presove? A odkial mas step? Z harmstringu, ci z pately? Dik

sasha77
31. dec 2023

@elenkaba MUDr. Cvengroš 👌👌 step mám tusim z harmstringu..už si nejak nepamätám ale zo stehna mi bral

elenkaba
31. dec 2023

@sasha77 aj ja mam z harmstringu, ale ja o tom kolene viem, aj ma pobolieva, aj mi v nom chruma/vrzga a mne vadi, ze nemam ten harmstring, proste ten pohyb a dynamika kolena je ina, aj ked je koleno stabilne

sasha77
31. dec 2023

@elenkaba sem tam aj mne tak zavrzga alebo chrupne ale nejak hrozne to nieje.. ja som celkovo veľmi spokojná ako som zoperovana. A vy ste kde mali operáciu ?

elenkaba
31. dec 2023

@sasha77 ja som mala v cechach, mala som odporuceneho skusenneho operatera, mozno to treba este lepsie zrehabilitovat

sasha77
31. dec 2023

@elenkaba a ako dlho si po operácii ? To je pravda, cvičenie je tiež ďalšia veľmi dôležitá vec..zoperovane to môže byť dobre ale ak sa necvici, tak zázraky sa nedajú čakať

elenkaba
31. dec 2023

@sasha77 v marci budu 2 roky, musim venovat viac casu cviceniu a uvidim ci sa to zlepsi

sasha77
31. dec 2023

@elenkaba áno treba treba 🙂 mňa nepustili z rehabilitácie pokial som nedokázala zabehať. Vtedy vedeli, že som okej 🙂 ale ono to treba aj ďalej..ja som kvôli práci cvičiť nestíhala ale pociťovala som, že koleno začína ochabovat. Tak som zas začala a koleno funguje 🙂

elenkaba
31. dec 2023

@sasha77 mne sa pritrafilo otehotniet, takze cele tehotenstvo som cvicila, a bolo to docela fajn, a teraz uz 3 mesiace necvicim a zhorsuje sa to, len teraz pri novorodencovi a skolacke sa fakt neda

sasha77
31. dec 2023

@elenkaba ja som necvicila aj dlhšie ako 3 mesiace a necítila som sa horšie, no každý sme iní..jednoznačne ho zas treba posilňovať určite 🙂

petko127372929
autor
6. mar 2024

A ja sa chcem zas opytat ze ked mam uz 2 roly roztrhnuty vaz v kolene a neomina ma to koleno iba v urcitych pripadoch mam ist na kontrolu a operaciu?oan doktor mi povedal ze mam prist sa dohodnut termin u doktora ked budem posilovat nohu poradte